PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια τύπος, οικιακής χρήσης για διακοπή αλλά και εξοικονόμηση ενέργειας



jenny
22-10-22, 12:24
Καλημέρα σε όλους!
Η κατανάλωση ενέργειας στις μέρες μας αποτελεί το μεγαλύτερο βραχνά θα έλεγα για αυτό και ανανέωσα αρχικά το μαγειρείο μου με υγραερίου σκοπεύοντας να προχωρήσω και σε άλλες συσκευές χωρίς να αποκλείσω βέβαια και την υποστήριξη της ηλιακής ενέργειας αργότερα.

Προς το παρόν θα ήθελα μια γεννήτρια να είναι διαθέσιμη σε περίπτωση διακοπών ρεύματος με χειροκίνητη λειτουργία, επιλεκτικό διακόπτη έτσι ώστε να μου καλύπτει ένα πιεστικό 3/4 ίππου, φωτισμό Led, ψυγείο, λέβητα πετρελαίου, υπολογιστή και τηλεόραση.

Με αυτά τα δεδομένα ποιος τύπος γεννήτριας θα με καλύψει? Έχετε κάποιο ανάλογο παράδειγμα σε εφαρμογή?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

chipakos-original
22-10-22, 13:12
Καλημέρα σε όλους!
Η κατανάλωση ενέργειας στις μέρες μας αποτελεί το μεγαλύτερο βραχνά θα έλεγα για αυτό και ανανέωσα αρχικά το μαγειρείο μου με υγραερίου σκοπεύοντας να προχωρήσω και σε άλλες συσκευές χωρίς να αποκλείσω βέβαια και την υποστήριξη της ηλιακής ενέργειας αργότερα.

Προς το παρόν θα ήθελα μια γεννήτρια να είναι διαθέσιμη σε περίπτωση διακοπών ρεύματος με χειροκίνητη λειτουργία, επιλεκτικό διακόπτη έτσι ώστε να μου καλύπτει ένα πιεστικό 3/4 ίππου, φωτισμό Led, ψυγείο, λέβητα πετρελαίου, υπολογιστή και τηλεόραση.

Με αυτά τα δεδομένα ποιος τύπος γεννήτριας θα με καλύψει? Έχετε κάποιο ανάλογο παράδειγμα σε εφαρμογή?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Θα πρέπει να μετρηθεί η συνολική κατανάλωση, αν και πιστεύω ότι η οποιοδήποτε γεννήτρια μέχρι 2Kw έξοδο είναι αρκετή για όλα αυτά και για μία τηλεόραση βεβαίως ---- βεβαίως κι ένα Laptop. Το μυαλό μου είναι σε κάποιο σύγχρονο ψυγείο κατηγορίας Α+ .Νομίζω ότι το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι η ποιότητα της γεννήτριας και ο θόρυβος που παράγει..

vasilllis
22-10-22, 13:31
Μονοφασικό υποθέτω. 6 kva και πάνω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

chipakos-original
22-10-22, 17:33
Καλημέρα σε όλους!
Η κατανάλωση ενέργειας στις μέρες μας αποτελεί το μεγαλύτερο βραχνά θα έλεγα για αυτό και ανανέωσα αρχικά το μαγειρείο μου με υγραερίου σκοπεύοντας να προχωρήσω και σε άλλες συσκευές χωρίς να αποκλείσω βέβαια και την υποστήριξη της ηλιακής ενέργειας αργότερα.

Προς το παρόν θα ήθελα μια γεννήτρια να είναι διαθέσιμη σε περίπτωση διακοπών ρεύματος με χειροκίνητη λειτουργία, επιλεκτικό διακόπτη έτσι ώστε να μου καλύπτει ένα πιεστικό 3/4 ίππου, φωτισμό Led, ψυγείο, λέβητα πετρελαίου, υπολογιστή και τηλεόραση.

Με αυτά τα δεδομένα ποιος τύπος γεννήτριας θα με καλύψει? Έχετε κάποιο ανάλογο παράδειγμα σε εφαρμογή?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επειδή έθεσες ΚΑΙ το θέμα εξοικονόμηση ενέργειας δεν σε πήγα σε 6Kw ή ακόμη καλύτερα σε 8Kw ή ακόμη καλύτερα σε 10 Kw διότι η κατανάλωση καυσίμου θα είναι άσκοπη αν δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλη γεννήτρια σε ισχύ. Είναι σαν να παίρνω το φορτηγό για να πάω για τσιγάρα ενώ μπορώ να πάρω το ποδήλατο. Η ίδια δουλειά θα γίνει και στις δύο περιπτώσεις αλλά στην μία περίπτωση το κόστος είναι πολλαπλάσιο.Το καλύτερο λοιπόν είναι μία μέτρηση της συνολικής κατανάλωσης και ένα 50% + για ανοχή και να ασχοληθείς με τις δύο παραμέτρους που έγραψα πιο πάνω..

george Mp
22-10-22, 18:06
Εκτος απο τη συνολικη καταναλωση υπαρχει και το ξεκινημα του μοτερ.....

vasilllis
22-10-22, 19:11
Επειδή έθεσες ΚΑΙ το θέμα εξοικονόμηση ενέργειας δεν σε πήγα σε 6Kw ή ακόμη καλύτερα σε 8Kw ή ακόμη καλύτερα σε 10 Kw διότι η κατανάλωση καυσίμου θα είναι άσκοπη αν δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλη γεννήτρια σε ισχύ. Είναι σαν να παίρνω το φορτηγό για να πάω για τσιγάρα ενώ μπορώ να πάρω το ποδήλατο. Η ίδια δουλειά θα γίνει και στις δύο περιπτώσεις αλλά στην μία περίπτωση το κόστος είναι πολλαπλάσιο.Το καλύτερο λοιπόν είναι μία μέτρηση της συνολικής κατανάλωσης και ένα 50% + για ανοχή και να ασχοληθείς με τις δύο παραμέτρους που έγραψα πιο πάνω..
Για διακοπη ρευματος ειπε.Σιγα μην δωσει 4€ παραπανω.

chipakos-original
22-10-22, 19:29
Για διακοπη ρευματος ειπε.Σιγα μην δωσει 4€ παραπανω.
ε ναι σωστά ας δώσει κάτι παραπάνω, δεν έγινε και κάτι...... για εμάς.

vasilllis
22-10-22, 19:56
Καλο ειναι μια και δεν εχεις ιδεα για το κοστος λειτουργιας ενος Η/Ζ να μην παραθετεις ποστ να προκαλεσεις εντυπωσεις.
Αν θελεις παραθεσε και τις καναναλωσεις να εχει εναν μπουσουλα... Ακόμα καλυτερα κανε μου και εσυ μια εκτιμηση .

vasilllis
22-10-22, 20:07
Για να σε γλυτωσω απο τον κοπο (και πληροφοριες αποκλειεται να γνωριζεις) ,https://www.kohler-sdmo.com/images/shared/PPW/800/PPW-PR-DO-EN-51.pdf
σελιδα 7 στο αριστερο πινακακι γραφει για καταναλωση ο,6λτ παραπανω στις 2,5h .AN EXEI AYTA TA ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΤΙΑ.
ΟΠοτε αφου θεωρω οτι λυθηκε η απορια ,συνεχιζουμε με το αν το επιπλεον κοστος αγορας ειναι επενδυση ή λάθος.

chipakos-original
22-10-22, 22:20
Για να σε γλυτωσω απο τον κοπο (και πληροφοριες αποκλειεται να γνωριζεις) ,https://www.kohler-sdmo.com/images/shared/PPW/800/PPW-PR-DO-EN-51.pdf
σελιδα 7 στο αριστερο πινακακι γραφει για καταναλωση ο,6λτ παραπανω στις 2,5h .AN EXEI AYTA TA ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΤΙΑ.
ΟΠοτε αφου θεωρω οτι λυθηκε η απορια ,συνεχιζουμε με το αν το επιπλεον κοστος αγορας ειναι επενδυση ή λάθος.
Ευτυχώς που έχουμε εσένα που τα γνωρίζεις όλα.Ο φωτεινός παντογνώστης. Φαντάσου να πούλαγα γεννήτριες τι θα άκουγα ρε φίλε. Δεν πάμε καθόλου καλά,.Λες και κάνουμε διαγωνισμό εδώ μέσα. Τελικά έχετε κολλήματα μερικοί. Εσύ παρέθεσες ποστ πρώτος γι αυτό αν δεν θέλεις να σε προσβάλουν να μην το κάνεις ξανά. Να σου απαντήσω λοιπόν και στην παρένθεση που έκανες ,το αν ενδιαφέρει τον άλλο αν θα πληρώσει 4 ευρώ παραπάνω το γνωρίζει ο άλλος καλύτερα από εσένα, ούτε γνωρίζεις πόσες διακοπές ρεύματος θα έχει οπότε πόσα 4ευρα θα πληρώσει.. Επομένως ούτε με την τσέπη του άλλου δεν μπορείς να παίζεις κι εσύ. Πες την γνώμη σου και πάμε παρακάτω. Τόσο απλά. Κανείς δεν είναι πιο έξυπνος απ τον άλλο.

jenny
22-10-22, 22:39
Θα πρέπει να μετρηθεί η συνολική κατανάλωση, αν και πιστεύω ότι η οποιοδήποτε γεννήτρια μέχρι 2Kw έξοδο είναι αρκετή για όλα αυτά και για μία τηλεόραση βεβαίως ---- βεβαίως κι ένα Laptop. Το μυαλό μου είναι σε κάποιο σύγχρονο ψυγείο κατηγορίας Α+ .Νομίζω ότι το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι η ποιότητα της γεννήτριας και ο θόρυβος που παράγει..
Σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς που έκανα χρειάζομαι περίπου στα 2100watt
Αν λάβουμε υπ όψη και τις εκκινήσεις των κινητήρων μπορεί και ένα ζεύγος στα 3500watt να με καλύπτει σε μια ζήτηση του 60%
Για τον τύπο της γεννήτριας (βενζίνης - πετρελαίου υγραερίου ή υβριδική ) τι προτείνετε και φυσικά με ενδιαφέρει ο θόρυβος να μήν ξεπερνά ας πούμε τα 70db. Μονοφασική φυσικά!

jenny
22-10-22, 22:41
Μονοφασικό υποθέτω. 6 kva και πάνω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πιστεύω από 3.5 έως 4.5kw το πολύ να με καλύπτει
Ευχαριστώ!
Για τον τύπο τι προτείνετε και κάτω του 70db?

jenny
22-10-22, 22:44
Καλο ειναι μια και δεν εχεις ιδεα για το κοστος λειτουργιας ενος Η/Ζ να μην παραθετεις ποστ να προκαλεσεις εντυπωσεις.
Αν θελεις παραθεσε και τις καναναλωσεις να εχει εναν μπουσουλα... Ακόμα καλυτερα κανε μου και εσυ μια εκτιμηση .
Mε συγχωρείτε δεν ήθελα να προκαλέσω εντυπώσεις!
Ναι έκανα εκτίμηση πριν από λίγο.

jenny
22-10-22, 22:48
Ευτυχώς που έχουμε εσένα που τα γνωρίζεις όλα.Ο φωτεινός παντογνώστης. Φαντάσου να πούλαγα γεννήτριες τι θα άκουγα ρε φίλε. Δεν πάμε καθόλου καλά,.Λες και κάνουμε διαγωνισμό εδώ μέσα. Τελικά έχετε κολλήματα μερικοί. Εσύ παρέθεσες ποστ πρώτος γι αυτό αν δεν θέλεις να σε προσβάλουν να μην το κάνεις ξανά. Να σου απαντήσω λοιπόν και στην παρένθεση που έκανες ,το αν ενδιαφέρει τον άλλο αν θα πληρώσει 4 ευρώ παραπάνω το γνωρίζει ο άλλος καλύτερα από εσένα, ούτε γνωρίζεις πόσες διακοπές ρεύματος θα έχει οπότε πόσα 4ευρα θα πληρώσει.. Επομένως ούτε με την τσέπη του άλλου δεν μπορείς να παίζεις κι εσύ. Πες την γνώμη σου και πάμε παρακάτω. Τόσο απλά. Κανείς δεν είναι πιο έξυπνος απ τον άλλο.
Οκ ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πει την γνώμη τουπραγματικά θέλω να ακούω όλες τις γνώμες σας δεν παρεξηγώ κανέναν.
Αισθάνομαι τόσο οικείο το περιβάλλον εδώ .....δύσκολα να με χαλάσει κάτι!!

chipakos-original
22-10-22, 23:31
Οκ ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πει την γνώμη τουπραγματικά θέλω να ακούω όλες τις γνώμες σας δεν παρεξηγώ κανέναν.
Αισθάνομαι τόσο οικείο το περιβάλλον εδώ .....δύσκολα να με χαλάσει κάτι!!
Επειδή οι γεννήτριες που κυκλοφορούν είναι πολλές και διάφορες πρέπει να επιλέξεις ωφέλιμη συνεχή ισχύ 3500Watt αυτό μπορεί να σημαίνει ονομαστικά ακόμη και 6KW γεννήτρια. Κατά την γνώμη μου το λέω πάλι '' κατά την δική μου γνώμη'' πρέπει να επιλέξεις γεννήτρια τεχνολογίας inverter για σταθερή τάση και συχνότητα, και όσον αφορά το επίπεδο θορύβου νομίζω ότι δεν τα γλυτώνεις τα 90db+

klik
22-10-22, 23:50
Εμενα μου αρεσουν οι honda 2,2kva

https://www.skroutz.gr/s/15806195/Honda-EU-22i-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%C E%B1-%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BA%C E%B9-Inverter-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%87%CF%81%CE%BF%C E%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%9C%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D-2-5kVA.html?from=listing

και ή μεγαλη της:
https://www.hondapowerequipment.co.nz/generators/portable-generators/eu30is

Ξεφευγουν σε τιμες. Καλες κατασκευες με μετριο θορυβο σε σχεση με τις συνήθεις .

vasilllis
23-10-22, 00:49
Mε συγχωρείτε δεν ήθελα να προκαλέσω εντυπώσεις!
Ναι έκανα εκτίμηση πριν από λίγο.

Δεν αναφερθηκα σε εσενα.Απλα θεωρω οταν καποιος διορθωνει καποιον αλλον να παραθετει και τις αντιστοιχες πληροφοριες να μπορουν ολοι να κατανοησουν .Ακομα επιμενει για την καταλωση.....

Για θορυβο θα επιλεξεις ΜΟΝΟ βενζινη.Αν δεν εχεις δυνατοτητα να μπει μακρια απο το σπιτι δεν βρισκω κατι αλλο.Δυστυχως με τον βενζινοκινητηρα το κομματι αυτοματη εκκινηση ,γινεται εξαιρετικα δυσκολο.
Μαρκες πολλες,Honda κορυφαια.πλεον θα σκεφτομουν να την αγορασω για το σπιτι μου (λόγω κοστους αγορας και ανταλλακτικων) .Απεφυγε τα διχρονα .
Για πετρελαιο υπαρχουν με ηχομονωτικο κουβουκλιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (εννοω διπλα στο γκαραζ κλπ) .4KW πας σε 5-6KVA.MONOΦΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
https://www.skroutz.gr/c/1416/generators/f/940442/venzinis.html?keyphrase=6kva&o=γεννητριες+βενζινης+6kva

δες εδω τις HONDA kai θα καταλαβεις τι λεω
Αν οικονομικα σε παιρνει βαλε την στα σχεδια...

KLIK η δευτερη που παραθετεις απλα κορυφαια!!! Σαν να αγοραζεις mastang για να πηγαινεις το παιδι σχολειο :) Επισης προσοχη τα inverter δεν αγαπανε τις διακυμανσεις φορτιων.

jenny
23-10-22, 09:39
Oπότε θα χαρακτηρίζατε ως ευκαιρία στο κόστος της την παρακάτω Γερμανίας?
https://e-machinery.gr/product/ks-ks-7000e-g-%ce%b3%ce%b5%ce%bd%ce%bd%ce%ae%cf%84%cf%81%ce%b9%c e%b1-%ce%b2%ce%b5%ce%bd%ce%b6%ce%af%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%bf%c f%85-%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%bf/?skr_prm=WyIyZTcwYWUzNi0zMDU2LTQ5ZjYtYTQ2MC05OTljZ WEwOTVlOTciLDE2NjY1MDY5NDAzNDAseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

@vasilis το link sto skroytz δεν λειτουργεί θα ήθελα να τη δω κι αυτή!

vasilllis
23-10-22, 21:25
Oπότε θα χαρακτηρίζατε ως ευκαιρία στο κόστος της την παρακάτω Γερμανίας?
https://e-machinery.gr/product/ks-ks-7000e-g-%ce%b3%ce%b5%ce%bd%ce%bd%ce%ae%cf%84%cf%81%ce%b9%c e%b1-%ce%b2%ce%b5%ce%bd%ce%b6%ce%af%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%bf%c f%85-%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%bf/?skr_prm=WyIyZTcwYWUzNi0zMDU2LTQ5ZjYtYTQ2MC05OTljZ WEwOTVlOTciLDE2NjY1MDY5NDAzNDAseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

@vasilis το link sto skroytz δεν λειτουργεί θα ήθελα να τη δω κι αυτή!

καθόλου.Αέριο θα επέλεγα για περισσότερες ωρες λειτουργιας/ετος
https://www.skroutz.gr/c/1416/generators/f/940442/venzinis.html?keyphrase=6kva&o=γεννητριες+βενζινης+6kva

https://www.kas.com.gr/product/γεννητρια-ρευματοσ-6kva-με-κινητηρα-honda-gx-270/