PDA

Επιστροφή στο Forum : Yaesu FT-897D



NIKOSRADIO
10-11-22, 22:02
Καλησπέρα, ζητώ την βοήθεια-άποψη των ραδιοερασιτεχνών και μη για το παραπάνω μηχάνημα. Βρέθηκε μεταχειρισμένο μαζί με το yaesu fc20 tuner και ldg meter όλα 650€. Θα ελεγχθεί από ειδικό πριν αγοραστεί.

Έχει καιρό που ασχολούμε ψάχνω,διαβάζω για τον ραδιοερασιτεχνισμο και τα Χριστούγεννα θα δώσω εξετάσεις για την απόκτηση άδειας.Ψάχνω κάποιο πομποδέκτη
για να ξεκινήσω και νομίζω είναι η ιδανική λύση καθώς συνδιάζει hf/vhf/uhf όλα σε ένα μηχάνημα.

Πιστεύετε είναι καλή ευκαιρία, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σχετικά με τον πομποδέκτη;



Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Νίκος

matthew
11-11-22, 01:57
Λοιπόν, αξιόλογο μηχάνημα το 897 ακόμη και σήμερα. Το πρώτο-πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι να μην έχει πρόβλημα η οθόνη του πχ γραμμές στο display. Αυτό γιατί δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά για να την αλλάξεις. Μετά πρέπει να τσεκάρεις αν φοράει ακόμη τα κεραμικά φίλτρα της TOKO, τα οποία θέλουν αλλαγή οπωσδήποτε γιατί είναι προβληματικά από τη μάνα τους. Περισσότερα σχετικά δες εδώ: https://www.m5poo.co.uk/yaesu-ft897-ceramic-filter-problem/ Αυτά τα λέω γιατί το έχω το μηχάνημα και το είχα στείλει σε τεχνικό για την αλλαγή των κεραμικών φίλτρων, το οποίο είναι το εύκολο πρόβλημα. Το δύσκολο όπως είπα είναι με την οθόνη του. Τέλος πρέπει να ελεγχθεί αν το VFO του «τσουλάει» στα βραχέα.

NIKOSRADIO
11-11-22, 07:37
Πρόβλημα στην οθόνη μπορεί να εμφανιστεί από πτώση του μηχανήματος ή απλά από την χρήση του; Λέει ότι είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο. Θα ρωτήσω σχετικά με τα φίλτρα τον τεχνικό και θα σας γράψω τι μου είπε το βράδυ.

john_b
11-11-22, 12:55
Το είχα και το έδωσα γιατί μου έσπαγε τα @@. Για να κάνεις μια δουλειά έπρεπε να μπεις σε 15 μενού και υπομενού. Δεν έχει ευκολία χρήσης και τσουλάει.
Θα σου πρότεινα να πάρεις ξεχωριστά μηχανήματα για HF - V/U, διότι τα όλα σε ένα δεν είναι καλή ιδέα. Κάθε μηχάνημα στον τομέα του δουλεύει καλύτερα από το να έχει τα πάντα σε ένα και παράλληλα μπορείς να μιλάς - ακούς στα V/U με το ξεχωριστό μηχάνημα, την ίδια ώρα που κάνει DXάκια με το HF.
Σε αυτά τα λεφτά περίπου βρες καλύτερα ένα Yaesu FT-450D και ένα V/U Yaesu ή Alinco μεταχειρισμένα και καθώς προχωράς στον ραδιοερασιτεχνισμό, κοιτάς, αν θες, κάτι καλύτερο.
Αν πάλι θες, μπορείς να πάρεις ένα εργαλείο καλό για τα HF, όπως το ICOM IC-7300 (το έχω δει και 850 ευρώ αγγελία) και μην ασχολείσαι για αρχή με τα V/U. Έτσι κι αλλιώς, αν δεν είσαι κοτσομπολάκιας αργόσχολος, θα βρεις μικρό ενδιαφέρον στα V/U, όπου έχει δεκάδες μαλάκες που συζητούν ό,τι να ναι και λίγους που μένουν σε ραδιοερασιτεχνικά θέματα.

matthew
11-11-22, 17:44
Πρόβλημα στην οθόνη μπορεί να εμφανιστεί από πτώση του μηχανήματος ή απλά από την χρήση του;
Το πρόβλημα που εμφανίζουν οι LCD dot-matrix οθόνες είναι όταν εκτίθενται στο ηλιακό φως γίνεται δύσκολη η αλλαγή της πόλωσης των υγρών κρυστάλλων με αποτέλεσμα είτε να εμφανίζονται κατακόρυφες κενές γραμμές και να μην φαίνονται ολόκληροι κάποιοι χαρακτήρες είτε ένα μεγάλο κομμάτι της οθόνης να ξεθωριάζει και να μην φαίνεται..
Το πρόβλημα ήταν πιο συχνό στα 857 καθώς ήταν περισσότερο εκτεθειμένα στον ήλιο λόγω mobile χρήσης.

NIKOSRADIO
11-11-22, 20:01
Λοιπόν μίλησα με τον τεχνικό και το πρόβλημα που εντοπίστηκε είναι στο tuner το μηχάνημα είναι μια χαρά θέλει μόνο έναν συντονισμό(φυσιολογικό φαινόμενο μετά από χρόνια).Εγώ είπα να ελεγθεί το tuner και αν επισκευάζεται να γίνει η επισκευή αλιώς το αφήνουμε. Το icom το ic7300 μου αρέσει πάρο πολύ το έχω δει και από κοντά αλλά 1300€ είναι πολλά! Εμένα τα βραχέα με ενδιαφέρουν είδα ότι στα v/u δεν υπάρχει πολύ κίνηση μόνο κάτι καφενεία έξω από την μπάντα που μιλάν φυσικά για οτιδήποτε άλλο εκτός του ραδιοερασιτεχνισμού.

Το tuner δεν ξεκινάει να κάνει κύκλο και αυτό μάλλον οφείλεται στα μοτέρ τα οποία έχουν μλοκάρει μετά από τόσα χρόνια χωρίς να δουλεύουν

NIKOSRADIO
27-11-22, 13:22
Το yaesu ft891 καινουριο μαζί με ldg tuner αξίζει τα λεφτά του; Αυτό είναι μόνο βραχέων.

SeAfasia
30-11-22, 22:26
το έχω....συν τα 6 μετρα....αλλά το μικροφωνο το έχω στο κουτί....cw only...73

NIKOSRADIO
30-11-22, 23:18
Ευχαριστώ για την απάντηση μάλλον σε αυτό θα καταλήξω μαζί με κάποιο tuner. Μπορεί και χειροκίνητο και όχι αυτόματο. Τέλος πάντων 20 ημέρες ακόμα για της εξετάσεις. Έχω ακόμα πολύ καιρό για να βγω στον αέρα .73's

antonis_p
01-12-22, 18:12
Μάλλον είναι το φτηνότερο HF που υπάρχει στην αγορά;

NIKOSRADIO
01-12-22, 19:07
Σε σύγκριση με πομποδέκτες τύπου yaesu ftdx10, icom ic7300 οι οποίοι ξεπερνάνε τα 1200euro είναι σχετικά φτηνό. Βέβαια με όλα τα περιφερειακά(συντονιστικό κεραίας, τροφοδοτικό, κεραία) το κόστος φτάνει κοντά στα 1000 ευρώ αλλά θα έχει στηθεί ο ραδιοερασιτεχνικός σταθμός έτοιμος. Επίσης επειδή υπάρχει σχετικά μεγάλος χώρος στην ταράτσα τι κεραία diy προτείνετε. Ένα απλό δίπολο για τα 40 ή τα 80m θα μπορεί να συντονίσει με το tuner στις άλλες μπάντες; Μήπως να κάνω ένα multiband fan dipole; Έχω δει και κάτι άλλα δίπολα που τροφοδοτούνται με ladder line. Επίσης οι end fed half wave antenna είναι πολύ γνωστές. Περιμένω οποιαδήποτε ιδέα γνώμη απλά θέλω να κατασκευάσω μια δικιά μου κεραία και όχι να δώσω άλλα 100 ευρώ για κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου.(κάτι απλό και αποτελεσματικό για αρχή)

SeAfasia
01-12-22, 21:31
hexbeam ή butternut...
ή αν έχεις χώρο μια endfed 8 bands .....
καλή επιτυχία με τις εξετάσεις...

SeAfasia
01-12-22, 21:32
θα βρεις μικρό ενδιαφέρον στα V/U, όπου έχει δεκάδες μαλάκες που συζητούν ό,τι να ναι και λίγους που μένουν σε ραδιοερασιτεχνικά θέματα

χαχαχαχαχααααα......

antonis_p
01-12-22, 21:37
Νίκο, δεν είναι κακό. Εγώ δεν θα το αγόραζα.

Δεν μπορεί να σε καλύψει μία κεραία, από τα 80 (για τα 160 ούτε λόγος) μέχρι τα 10 ή τα 6m.
Είναι μεγάλη αυτή η κουβέντα. Ξεκίνα με ένα διπλό δίπολο 80/40m για αρχή και βλέπεις.
Το antenna coupler είναι μία μέτρια λύση που όμως σου λύνει τα χέρια.

antonis_p
01-12-22, 21:40
αλλά το μικροφωνο το έχω στο κουτί....cw only...73

Επιβεβαιώνω :)

NIKOSRADIO
01-12-22, 22:17
Την hexbeam την βλέπω συχνά στο διαδίκτυο. Την τοποθετούν πάνω σε μεταλλικό ιστό και βάζουν επιπλέον ρότορα. (καλύτερα να μην συζητήσουμε το κόστος:001_smile:). Τέλος πάντων θα κάνω αυτό με το δίπολο 80/40m να κάνω καμιά επαφή και στη συνέχεια αγοράζω και κάποιο tuner. Εκεί που θα τερματίζει το ομοαξωνικό καλώδιο είναι αναγκαίο να βάλω κάτι τέτοιο (https://www.hamuniverse.com/balun.html) ; Επίσης για καλώδιο σκέφτομαι να βάλω RG58 γιατί δεν έχω την δυνατότητα να τρυπήσω τείχους και θα πρέπει να περάσει από το παράθυρο κάπως. Περίπου 30m χρειάζομαι δηλαδή -3db περίπου (στα 100m στους 30mhz εχει 9db) άρα αμα κάνω εκπομπή με 100w στην κεραία θα φτάνουν περίπου τα 50w;

matthew
01-12-22, 22:53
Το yaesu ft891 καινουριο μαζί με ldg tuner αξίζει τα λεφτά του; Αυτό είναι μόνο βραχέων.


Ευχαριστώ για την απάντηση μάλλον σε αυτό θα καταλήξω μαζί με κάποιο tuner. Μπορεί και χειροκίνητο και όχι αυτόματο. Τέλος πάντων 20 ημέρες ακόμα για της εξετάσεις. Έχω ακόμα πολύ καιρό για να βγω στον αέρα .73's


Σε σύγκριση με πομποδέκτες τύπου yaesu ftdx10, icom ic7300 οι οποίοι ξεπερνάνε τα 1200euro είναι σχετικά φτηνό. Βέβαια με όλα τα περιφερειακά(συντονιστικό κεραίας, τροφοδοτικό, κεραία) το κόστος φτάνει κοντά στα 1000 ευρώ αλλά θα έχει στηθεί ο ραδιοερασιτεχνικός σταθμός έτοιμος.
Για την τιμή του αξίζει μια χαρά το 891 καινούριο. :thumbup1:
Για κεραίες αφού έχεις χώρο μπορείς να πειραματιστείς κάνοντας δοκιμές. :001_cool:

NIKOSRADIO
01-12-22, 22:57
Για την τιμή του αξίζει μια χαρά το 891 καινούριο. :thumbup1:
Για κεραίες αφού έχεις χώρο μπορείς να πειραματιστείς κάνοντας δοκιμές. :001_cool:

Περιμένω τις εξετάσεις αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχω και τους γείτονές. Θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη

Yannissv
02-12-22, 11:54
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιώ το FT857D, με απλές κεραίες που φτιάχνω από σχέδια στο διαδίκτυο με πολύ καλά αποτελέσματα. Έχω φτιάξει αρκετά δίπολα, μια long line (περίπου 24 μέτρα με γωνία) και μία κάθετη. Όλες λειτούργησαν ικανοποιητικά και έχω κάνει επαφές ακόμα και με Αμερική και Ιαπωνία στα CW με 75 Βατ.
Τις κεραίες τις φτιάχνω ώστε να συντονίζουν σε κάποια βασική συχνότητα (δίπολα και κάθετη στους 14 ΜΗΖ και την long line στους 10 ΜΗΖ) και μετά μέσω ενός antenna tuner και στις υπόλοιπες συχνότητες. Οι κεραίες τροφοδοτούνται μέ το κατάλληλο balun (πάλι άπειρα σχέδια στο διαδίκτυο) αλλά μπορείς τα δίπολα να τα δοκιμάσεις και χωρίς αυτό. Βέβαια αυτές οι κεραίες δεν μπορούν να συγκριθούν με μια κατευθυνόμενη yagi πάνω σε δέκα μέτρα ιστό, που τροφοδοτείται από ενισχυτή ενός κιλοβάτ, αλλά οποσδήποτε θα κάνεις την πλάκα σου με ελάχιστα έξοδα συν την ευχαρίστηση της κατασκευής
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως για ξεκίνημα είναι ότι πρέπει και αργότερα βλέπεις.

NIKOSRADIO
02-12-22, 12:18
Εγώ έτοιμος ήμουν να το αγοράσω(ft897) μαζί με tuner αλλά μου είπανε για την οθόνη και με αποθάρυνναν. Είναι που είναι 10 χρόνων διπλό μεταχειρισμένο να δώσω συν 200€ σε περίπτωση που χαλάσει η οθόνη δεν συμφέρει. Μπορεί να μην χαλάσει ποτέ αλλά το ρισκάρεις; Για αυτό λέω καινούριο και ας δώσω και 800€ με 3χρονια εγγύηση τουλάχιστον να το ευχαριστηθώ.

Για κεραία για αρχή ένα απλό διπολο 5-6m πάνω από το έδαφος να κάνω δουλέψω αρχικά πάνω σε 1, 2 μπάντες να καταλάβω και λίγο περισσότερο πως δουλεύουν τα βραχέα και μετά προχωράμε σε πιο σύνθετα.

S.O.S ,,γνωρίζετε αν το ft897 μπορεί να συνδεθεί με εξωτερική οθόνη ή υπολογιστή και να απεικονίζει εκεί την συχνότητα;

antonis_p
02-12-22, 12:41
S.O.S ,,γνωρίζετε αν το ft857 μπορεί να συνδεθεί με εξωτερική οθόνη ή υπολογιστή και να απεικονίζει εκεί την συχνότητα;

Όλοι οι σημερινοί Π/Δ έχουν CAT, με αυτό επικοινωνούν τα προγράμματά μας και διαβάζουν τη συχνότητα ώστε να την καταχωρήσουν στο log. Λειτουργεί και αντίστροφα, στέλνεις τη συχνότητα (καθώς και άλλα πράγματα) από το PC στον Π/Δ.

antonis_p
02-12-22, 13:11
BTW, το IC-7300 το οποίο το θεωρώ το καλύτερο entry level HF της αγοράς, υπολόγισε πως έχει και αυτόματο tuner,
κάτι το οποίο στις άλλες περιπτώσεις που συζητάς (μάλλον σε όλες) , θα το αγοράσεις extra.
Οι δυνατότητές του δεν υπάρχουν σε κανένα από τα αναφερθέντα.
Μόνο USB καλώδια χρειάζεσαι για να το συνδέσεις στο PC, ούτε κάρτα ήχου, ούτε interface.
Με ανοικτό το PC, τηλεχειρίζεται!

Διάβασε εδώ τα reviews για όλους τους Π/Δ:
https://www.eham.net/reviews/view-category?id=14

NIKOSRADIO
02-12-22, 13:12
Τώρα το διάβασα στο manual για την θύρα cat η οποία όπως λέει και για την σύνδεση με υπολογιστή για τον έλεγχο του πομποδέκτη. Αυτή η θύρα υπάρχει και στο πιο παλιό μοντέλο το ft897 οπότε άμα χαλάσει η οθόνη πάλι θα μπορεί να γίνει έλεγχος του μηχανήματος από υπολογιστή.

SeAfasia
02-12-22, 20:31
Εγώ έχω το FLRig συν το FLDigi για digimodes...
Εδώ:
http://www.w1hkj.com

NIKOSRADIO
03-12-22, 09:52
Εντωμεταξι στο ebay το yaesu ft891 το βρίσκω 530€ και το icom κοντά στα 900 αλλά δεν νομίζω ότι είναι αξιόπιστα.

matthew
03-12-22, 13:56
Περιμένω τις εξετάσεις αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχω και τους γείτονές. Θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις! :001_cool: Οι γείτονες δεν μπορούν να σου πουν τίποτα για κεραίες σε δικό σου χώρο. Εκτός αν έχεις σκοπό να εκπέμπεις (παράνομα :thumbdown: ) με κιλά.
Πάρε με το καλό την άδεια και μετά ξεκινάς δοκιμές.
Εδώ Ελλάδα το 891 έχει κάτω από 650€ καινούριο, γιατί κοιτάς εξωτερικό; Anyway, όπως θες. Πάντως το 891 είναι μηχάνημα γενικής χρήσης, κάνει για mobile, φορητή χρήση και σαν βάση φυσικά. Έτσι είναι ιδανικό και για αρχή.

NIKOSRADIO
03-12-22, 14:29
Ευχαριστώ, ελπίζω να περάσω και να μπορώ να είμαι νόμιμος!Μου έχουν κάνει ήδη μια φορά παρατηρηση το καλοκαίρι όταν είχα σηκώσει στα 4m ένα δίπολο και μια slim jim για τα vhf και από τότε τα έχω κατεβάσει όλα γιατί ήμουν παράνομος και δεν ήθελα να μπλέξω.

Σκέφτομαι να το αγοράσω από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που κάνει και service ραδιοερασιτεχνικών Π/Δ . Από Δευτέρα θα πάρω ένα τηλέφωνο.86286

matthew
03-12-22, 14:39
Μου έχουν κάνει ήδη μια φορά παρατηρηση το καλοκαίρι όταν είχα σηκώσει στα 4m ένα δίπολο και μια slim jim για τα vhf και από τότε τα έχω κατεβάσει όλα γιατί ήμουν παράνομος και δεν ήθελα να μπλέξω.

86286
Αυτές τις κεραίες μετά θα τις έχεις μόνιμα νόμιμα. :001_cool:

NIKOSRADIO
20-12-22, 11:30
Έδωσα εξετάσεις και πέρασα με 100/100 ερωτήσεις σωστές. Μου είπαν σε περίπου 2μήνες θα λάβω το callsign

SeAfasia
22-12-22, 17:59
Έδωσα εξετάσεις και πέρασα με 100/100 ερωτήσεις σωστές. Μου είπαν σε περίπου 2μήνες θα λάβω το callsign

μπράβο......μεγεία και καλοτάξιδη φίλε...
σε κανά χρόνο πέστους να στη δώσουν....τι να πω....
73

NIKOSRADIO
22-12-22, 21:38
Δεν ξέρω για πιο λόγο αργούν τόσο πολύ. Υπομονή με τον καινούργιο χρόνο θα έχουμε και το callsign. 73

NIKOSRADIO
28-03-23, 18:16
Καλησπέρα μετά από 2 μήνες. Πήρα το διακριτικό μου και μαζί με αυτό και το πρώτο μου μηχάνημα βραχέων. Τελικά αγοράστηκε το icom 7300 καινούριο και ένα switching τροφοδοτικό. Δεν μετανιώνω για την αγορά καθώς μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό το μηχάνημα. Το δουλεύω σε συνεργασία με το ham radio deluxe και για τα ψηφιακά το WSJTx. Για πρώτη κεραία χρησιμοποιώ μια end fed half wave antenna την οποία κατασκεύασα. Συντονίζει από 40-10m. Πολύ καλή κατασκευή και αποτελεσματική. Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες. Ευχαριστώ για τη βοήθεια, ελπίζω να τα πούμε στον αέρα. 73


DE SV2TCB8690686907

Τρελός Επιστήμονας
28-03-23, 18:43
Συγχαρητήρια, καλωσήλθατε στο χώρο του ραδιοερασιτεχνισμού!

matthew
29-03-23, 01:13
Καλησπέρα μετά από 2 μήνες. Πήρα το διακριτικό μου και μαζί με αυτό και το πρώτο μου μηχάνημα βραχέων. Τελικά αγοράστηκε το icom 7300 καινούριο και ένα switching τροφοδοτικό. Δεν μετανιώνω για την αγορά καθώς μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό το μηχάνημα. Το δουλεύω σε συνεργασία με το ham radio deluxe και για τα ψηφιακά το WSJTx. Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες. Ευχαριστώ για τη βοήθεια, ελπίζω να τα πούμε στον αέρα. 73


DE SV2TCB86907
Ωραία! :thumbup1:
Μια παρατήρηση μόνο: κράτησε τα μηχανήματα μακριά από κουρτίνες, τραπεζομάντηλα, λοιπά υφάσματα και οτιδήποτε εύφλεκτο υλικό γενικά για αποφυγή φωτιάς πχ από τυχόν σπινθήρα σε περίπτωση βραχυκυκλώματος ή από υπερθέρμανση κάποιου μηχανήματος.

NIKOSRADIO
29-03-23, 15:08
Οκ δεν θα έχω την κουρτίνα από πίσω. Αυτό δεν είναι το τελικό shack, θα τα αλλάξω θέση τα μηχανήματα απλά περιμένω το Πάσχα ώστε να έχω χρόνο. Θέλω να κάνω και κάποιες αλλαγές στην ταράτσα οπότε έχω δουλειά για το Πάσχα. Ευχαριστώ 73