PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 6 Shelly EM



alefgr
17-11-22, 04:14
Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τα shelly. Σε ένα πίνακα που έχει σχέση με φωτοβολταϊκά, υπάρχουν 6 shelly em για καταγραφή της παραγωγής που κάνουν τα πάνελ. Στο θέμα της καταγραφής δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν συνδέω να ελέγχει ένα ρελέ οποιοδήποτε από τα 6. Είτε βάζω hager ρελέ ράγας είτε χύμα ρελέ μικρό πλακέτας, κατά την επιστροφή του ρελέ σε κατάσταση off, μου κάνει επανεκκίνηση το shelly. Το κάνει πάντα κατά την απενεργοποίηση τουλάχιστον 4 στις 5 προσπάθειες. Να σημειώσω επίσης ότι στις δοκιμές που κάνω, στα ρελέ συνδέω μόνο τα δύο καλώδια του πηνίου τους.

Υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα βάζοντας ένα πυκνωτή παράλληλα στις επαφές του μικρορελέ που έχει το shelly; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να φταίει η καλωδίωση των shelly που τα έχω συνδέσει στην τάση με καλώδιο 0,80 mm και όχι με μεγαλύτερη διατομή;

vasilllis
17-11-22, 08:04
Η διατομη ευκολα μπορει να δοκιμαστει. Τροφοδοσια απο που παιρνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

spirakos
17-11-22, 09:19
Δεν θα επρεπε να ειναι τοσο ευαισθητο με το ρελε πλακετας
Μπορεις να δοκιμασεις εναν πυκνωτη οπως λες παραλληλα στην εξοδο ή ενα RC snubber 100n/100R
Υπαρχει και ετοιμο (https://www.hellasdigital.gr/smartliving/shelly/shelly-rc-snubber)

alefgr
18-11-22, 02:30
Στο πίνακα πηγαίνουν και οι 3 φάσεις με καλώδιο 5x2,5 σε κλέμα ράγας οι 3 φάσεις και στις μπάρες του πίνακα ο ουδέτερος και η γείωση. Από εκεί παίρνω τις φάσεις για τα shelly καθώς και από την μπάρα του ουδέτερου. Να τονίσω ότι τις δοκιμές τις έκανα το βράδυ που είναι τα inverters εκτός λειτουργίας οπότε δεν υπήρχαν ρεύματα που να επηρεάζουν στο πίνακα.

Μίλαγα σήμερα με έναν φίλο που έβαλε και αυτός αυτές τις μέρες ρελέ στο shelly για να βλέπει την παραγωγή και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα με το ανοιγόκλεισμα του ρελέ. Υπάρχουν όμως δύο διαφορές. Το shelly το σύνδεσε με 2,5άρι μονόκλωνο καλώδιο γιατί δεν είχε πρόχειρα άλλη εύκαιρη διατομή και το firmware είναι της μαμάς του, ενώ εγώ περνάω πάντα σε όλα tasmota. Να είναι υπεύθυνο το firmware είναι μάλλον απίθανο.

Θα δοκιμάσω σε πρώτη φάση να του βάλω 1 ή 1,5άρι καλώδιο για να δω αν θα αλλάξει κάτι και μετά δοκιμή με πυκνωτή.

spirakos
18-11-22, 09:29
Καλημερα,

Θεωρώ απιθανο να ευθυνεται η διατομη του καλωδιου οταν μιλαμε για μια συσκευή που καταναλωνει 1watt. Θα ελεγα κακη επαφη, αλλα και στα 6;;;Δυσκολακι
Δοκιμασε να ανοιγοκλεισεις την έξοδο χωρίς φορτιο. Αν κανει παλι reset τότε φταιει το firmwre, ειναι το μόνο κοινο που αλλαξες σε ολα
Αλλιώς επηρρεαζεται απο το πηνιο των ρελέ (κακως αλλα συμβαινει με μεγαλες αυτεπαγωγες), δοκιμασες snubber; Κανει δουλεια. Δοκιμασες αλλο ωμικο (εως 2Α) φορτιο;

alefgr
20-11-22, 05:19
Τελικά όσο απίθανο και να ακούγεται, το πρόβλημα ήταν η μικρή διατομή του καλωδίου. Τα άλλαξα όλα τα καλώδια στα shelly με 1,5άρι και σταμάτησαν οι επανεκκινήσεις.

spirakos
21-11-22, 09:07
Καλημερα,

Να και κατι ενδιαφερον, θα το αφηνα τελευταιο σαν δοκιμή και ας με ταλαιπωρουσε. Σημειωνεται..
Τι καλωδιο ηταν αυτο που προκαλουσε το προβλημα; Δεν ειδα να αναγραφεται καπου

Panoss
21-11-22, 14:32
Τελικά όσο απίθανο και να ακούγεται, το πρόβλημα ήταν η μικρή διατομή του καλωδίου. Τα άλλαξα όλα τα καλώδια στα shelly με 1,5άρι και σταμάτησαν οι επανεκκινήσεις.
Περίεργο... Δοκίμασε τα καλώδια μήπως ήταν μισοκομμένα σε κάποιο σημείο.

alefgr
21-11-22, 18:09
Τα πρώτα καλώδια που είχα δοκιμάσει στο μικρό πίνακα ήταν εύκαμπτα κάπου στα 0,8 με 1 mm διάμετρο. Μετά που άλλαξα τον πίνακα με μεγαλύτερο γιατί ήταν όλα στριμωγμένα, και θεώρησα πως και για αυτό έχω τα προβλήματα, χρησιμοποίησα 0,8 καλώδιο μονόκλωνο. Στην πρώτη περίπτωση είχα βάλει μέσα στο πίνακα μιά μικρή πλακέτα που είχε επάνω της 4 ρελέδες, ενώ στη δεύτερη που είχα άπλα χώρου είχα βάλει ρελέ της hager, με τον οπλισμό να είναι στα 3 watts. Και στις δύο περιπτώσεις το σίγουρο ήταν πως δεν υπήρχε θέμα ούτε με τα καλώδια ούτε με τις ενώσεις.

Επίσης shelly em έχω και στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού όπου εκτός από την καταγραφή της κατανάλωσης έχω και έλεγχο του θερμοσίφωνα. Σε εκείνη την περίπτωση επειδή μου είχαν τελειώσει τα ψιλά καλώδια είχα βάλει 1,5άρι μονόκλωνο και για αυτό μάλλον δεν είχα και κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει, ήταν να μου ενεργοποιεί το ρελέ σε τυχαίους χρόνους και αυτό γιατί είχα προσθέσει στο shelly ένα push button για να μπορώ να δίνω και manual εντολή. Αυτή έξτρα καλωδίωση μάλλον δημιουργούσε θόρυβο και το shelly θεωρούσε ότι πατήθηκε το button. Το έλυσα προσθέτοντας στο tasmota ένα rule, όπου για να λάβει την εντολή από το button, θα έπρεπε να είναι πατημένο για πάνω από 1 δευτερόλεπτο.