PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπτης διαρροης και μετασχηματηστης 1:1 ερωτηση



IXHEM
06-12-22, 11:13
καλησπερα εχω να ταβηξω ενα καλωδιο σε μια καγκελοπορτα γκαζ που ανοιγει με τηλεκοντρολ.
απο την χελωνα των κοινωχρηστων ειχε ηδη μετασχηματιστη 1:1 ο οποιος τροδοφοτει τους κυπους (φωτισμο με χρονοδιακοπτη), ( περιπου 5 σπιτιων - μονοκατοικιες διπλα διπλα ) εκτως απο την καγκελοπορτα. ως τωρα την πορτα την ειχαν συνδεδεμενη σε ενα απο τα σπιτια (ενος φιλου μου) μου ζητησε να το απομονωσω και του το εκανα.
η ερωτηση
την καγκελοπορτα θα μπορουσα να την τροφοδοτησω ξεχωριστα ασφαλιζοντας την γραμμη με διακοπτη διαρροης? ή να βαλω ηλεκτροπληξιας στον πινακα που ηδη υπαρχει (πινακας κοινοχρηστων ) και απο κει να δωσω στον μετασχηματιστη και απο τον μετασχηματιστη στην πορτα ?
ειναι αναγκη αυτο? καθως θελω να πληρει ολα τα μετρα ασφαλειας.

βεβαια δεν ξερω αν θα την αναλαβω την δουλεια γιατι δεν εχω χρονο. ομως θα ηθελα να ξερω στην περιπτωση αυτη τι θα μπορουσα να κανω. ξερω οτι ηδη εχει προστασια λογο του μετασχηματιστη. ομως δεν ξερω τι προβλεπει ο ΕΛΟΤ.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

nikiforos.
06-12-22, 16:48
Κώστα, η γραμμή μετά τον Μ/Σ απομόνωσης δεν προστατεύεται από τον ΔΔΕ, δεν υπάρχει προστασία λόγω του Μ/Σ όπως αναφέρεις. Βάλε έναν επιτηρητή μόνωσης στο δευτερεύων κύκλωμα για προστασία.

Ηλιας Α
06-12-22, 17:11
Κώστα, η γραμμή μετά τον Μ/Σ απομόνωσης δεν προστατεύεται από τον ΔΔΕ, δεν υπάρχει προστασία λόγω του Μ/Σ όπως αναφέρεις. Βάλε έναν επιτηρητή μόνωσης στο δευτερεύων κύκλωμα για προστασία.

<<Κώστα, η γραμμή μετά τον Μ/Σ απομόνωσης δεν προστατεύεται από τον ΔΔΕ, δεν υπάρχει προστασία λόγω του Μ/Σ όπως αναφέρεις.>> Σωστός!
<< Βάλε έναν επιτηρητή μόνωσης στο δευτερεύων κύκλωμα για προστασία>> ;;;
Καλός είναι, αλλά λίγο ακριβός.

vasilllis
06-12-22, 23:16
Σοβαρο επιχειρημα το "ειναι ακριβός"

οι διατάξεις που τοποθετούνται σε συστήματα ΙΤ είναι:
παρακολούθησης/εντοπισμού σφάλματος μόνωσης.
Παρακολούθησης/προστασίας διαφορικού ρεύματος