PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής ανοιχτού τύπου



KOSTAS1969
09-12-22, 16:33
Καλησπέρα θέλω τη βοήθεια σας έχω ένα μετασχηματιστή από 220 σε 13v συνεχής όταν μετράμε με το πολύμετρο η τάση εξόδου παίζει πολύ

mikemtb
09-12-22, 16:47
συνεχης σημαινει ''οχι εναλασομενο''?
μηπως ειναι τροφοδοτικο?
και ανοιχτο τροφοδοτικο δεν εχω δει...
και μετασχηατιστης να παιζει η εναλλασομενη ταση εξοδου, παλι περιεργο μου φαινεται (εκτος και αν εχεις βιονικο ματι που βλεπει τα 60hz :lool: )

IRF
09-12-22, 20:36
Βάλε φωτο του μ/τη και του οργάνου που τον μετράς να καταλάβουμε τι γίνεται;

george Mp
10-12-22, 12:37
Η εξοδος ενος Μ/Τ δεν ειναι συνεχες, αν δεν γινει ανορθωση.....

vasilllis
10-12-22, 17:42
Η εξοδος ενος Μ/Τ δεν ειναι συνεχες, αν δεν γινει ανορθωση.....

Θα εννοει βγαζει συνεχεια αυτη την ταση [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk

george Mp
10-12-22, 19:27
Θα εννοει βγαζει συνεχεια αυτη την ταση [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το θεμα ειναι στο πολυμετρο, που εχει τον επιλογεα.

KOSTAS1969
10-12-22, 23:14
86298
Η εξοδος ενος Μ/Τ δεν ειναι συνεχες, αν δεν γινει ανορθωση.....
καλησπερα ναι εχει ανόρθωση παίρνει 220 στο προτεύον εχει δυο λήψεις ανάλογα την επιλογή στην μια εύγαζε μετα την ανόρθωση 13 στην αλλη 16 σταθερά, τωρα παιζει η τάση εξόδου

ΜαστροΤζεπέτο
11-12-22, 01:36
Για να έχεις μία αξιοπρεπή μέτρηση, θες έναν πυκνωτη για σταθεροποίηση και μία αντίσταση ~220-470Ω για να καταναλώνει κάτι .... Παράλληλα στην έξοδο της γέφυρας. Και τότε θα μετρήσεις 22-23 Βολτ DC (συνεχές). Αυτό θα λέγεται συνεχές, τώρα μετράς κάτι ανορθωμενο αλλά ασταθεροποίητο.

IRF
12-12-22, 08:01
Απότι βλέπω στη φωτό δεν έχεις ηλεκτρολυτικό μετά τη γέφυρα;;;;(Ο ηλεκτρολυτικός εκτός από εξομάλυνση προστατεύει και την γέφυρα)Αν εχει θέλει άλλαγμα. Διαφορετικά έκαψες μια δίοδο από την τετράδα που έχει εσωτερικά η γέφυρα.(Αυτό εξηγεί τα ανεβοκατεβάσματα τάσης που βλέπεις).Αλλαγή όλη η γέφυρα.Τι τροφοδοτούσες με αυτόν;Ποιός είναι ο τύπος της γέφυρας; κωδικό εννοώ; ίσως πρέπει να την αποσυναρμολογήσεις;(βγάλσιμο από ψύκτρα)Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ψύκτρα. Σε χαρτοκουτο τον βλέπω;Ζεσταίνεται ο μ/της μετά από μια ώρα χωρίς συνδεδεμένο κάτι στο δευτερεύον;Δεν είναι σωστό να αλλάζεις την επιλογή πρωτεύοντος 230-280 για να έχεις διαφορετική τάση δευτερεύοντος, ειδικά αν τον φερνεις στα όρια του.Αν έδινε δύο τάσεις θα είχε δύο εξόδους στο δευτερεύον.Λέει ξεκάθαρα 0-16V