PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΔΕ η ουσία της



jenny
15-01-23, 13:36
Για τον καταναλωτή μπορεί να είναι μια απλή υπόθεση, μια απλή αποτύπωση των σημείων μια ηλεκτρικής εγκατάστασης
Για τον επαγγελματία ηλεκτρολόγο δεν είναι τόσο απλό και μικρής σημασίας.
Με ποια επιχειρήματα θα προσεγγίζατε καλύτερα το βαρυσήμαντο αυτό κομμάτι στην κατασκευή μιας κατοικίας έτσι ώστε να το έβλεπαν από διαφορετική γωνία?
Γιατί μια απλή υπογραφή παίρνει μεγάλη ευθύνη και πληρώνεται τόσο χαμηλά?
Πως μπορεί να σταματήσει αυτό?

Μου ζητούν ΥΔΕ για οικία στην Καλαμάτα αλλά δεν δέχονται κόστος αόριστο με min τα 150€!
Στην τιμή περιλαμβάνονται και τα καύσιμα από Αίγιο.

aktis
15-01-23, 13:56
Αν μου επιτρέπεται , μου φαίνεται λογικό να ζητήσει κανείς προσφορές από τοπικούς μαστόρους , ηλεκτρολόγους , μηχανικούς κλπ για να μπορούν να επέμβουν και σε μια απρόοπτη στιγμή . Έχω μετανοιώσει για μακρινές δουλειές όταν χρειάστηκε να γίνει μια μικροεπέμβαση .

koxlas
15-01-23, 15:43
Για τον καταναλωτή μπορεί να είναι μια απλή υπόθεση, μια απλή αποτύπωση των σημείων μια ηλεκτρικής εγκατάστασης
Για τον επαγγελματία ηλεκτρολόγο δεν είναι τόσο απλό και μικρής σημασίας.
Με ποια επιχειρήματα θα προσεγγίζατε καλύτερα το βαρυσήμαντο αυτό κομμάτι στην κατασκευή μιας κατοικίας έτσι ώστε να το έβλεπαν από διαφορετική γωνία?
Γιατί μια απλή υπογραφή παίρνει μεγάλη ευθύνη και πληρώνεται τόσο χαμηλά?
Πως μπορεί να σταματήσει αυτό?

Μου ζητούν ΥΔΕ για οικία στην Καλαμάτα αλλά δεν δέχονται κόστος αόριστο με min τα 150€!
Στην τιμή περιλαμβάνονται και τα καύσιμα από Αίγιο.
Δε σταματά αυτό αν δεν αλλάξει η νομοθεσία σε σχέση με τους ελέγχους ! Αυτοί είναι το Α και το Ω για όλους μας, μα είναι και σίγουρο ότι δεν θα αλλάξει ποτέ οπότε "σβήσε και άραξε" δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε!

pstratos
15-01-23, 18:51
Κόστος αόριστο?? Μα πώς θα δεχθεί κάποιος αν δεν ξέρει τι θα πληρώσει.
Αν πρέπει να δεις την δουλειά για να κάνεις προσφορά, τότε πρέπει να πληρωθείς έξτρα μόνο για την επίσκεψη (ώρες μετάβασης & παραμονής + καύσιμα + δίοδια )
Εμείς συνήθως λέμε οτι αν μας ανατεθεί η όποια δουλειά, αυτό το κόστος θα αφαιρεθεί από το τελικό ποσό (στην πραγματικότητα το ενσωματώνουμε)
Αν δεν θέλει ας βρεί έναν ντόπιο ..... ελεύθερη αγορά έχουμε

antonisfa
15-01-23, 19:45
Δες το παρακάτω αντίστοιχο θέμα
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=101747

vasilllis
16-01-23, 23:07
Για τον καταναλωτή μπορεί να είναι μια απλή υπόθεση, μια απλή αποτύπωση των σημείων μια ηλεκτρικής εγκατάστασης
Για τον επαγγελματία ηλεκτρολόγο δεν είναι τόσο απλό και μικρής σημασίας.
Με ποια επιχειρήματα θα προσεγγίζατε καλύτερα το βαρυσήμαντο αυτό κομμάτι στην κατασκευή μιας κατοικίας έτσι ώστε να το έβλεπαν από διαφορετική γωνία?
Γιατί μια απλή υπογραφή παίρνει μεγάλη ευθύνη και πληρώνεται τόσο χαμηλά?
Πως μπορεί να σταματήσει αυτό?

Μου ζητούν ΥΔΕ για οικία στην Καλαμάτα αλλά δεν δέχονται κόστος αόριστο με min τα 150€!
Στην τιμή περιλαμβάνονται και τα καύσιμα από Αίγιο.

Πολλα ερωτηματα.
Για να σταματησει αυτο πρεπει να γινονται καταγγελιες και να επέλθουν τιμωριες(οποτε καταλαβαινεις για τον Ελληνα αυτο ειναι αδυνατο)
Δυστυχώς τον αποφασισμενο οτι "ο ηλεκτρολογος τον κλεβει" ή " αλλη μια αχρηστη γραφειοκρατικη διαδικασια" ,δεν μπορεις να του αλλαξεις τα μυαλα.
Αυτο που έχεις να κανεις εσυ ειναι να ενημερωσεις οτι ΠΡΕΠΕΙ η εγκατασταση του να ελεγχθει οτι:
1.Ειναι ασφαλες (ρελε,γειωσεις κλπ) για τον ιδιο και τους υπολοιπους κατοικους σε μια αστοχια που θα συμβει.
2.Δεν ειναι επικινδυνη για τον κοσμο ή για προκληση φωτιας κλπ.
3.Δεν εισαι διαθετειμενη εσυ να υπογραψεις για κατι που δεν ξερεις.