PDA

Επιστροφή στο Forum : Inverter τροποποιημένου



geormpal
08-02-23, 09:29
Καλημέρα ultra guys του κυκλώματος!!

Έχω ένα inverter κινέζικο (pililong) 1500w που δουλεύω τον κυκλοφορητή της σόμπας, την τηλεόραση και καμιά 10αριά λάμπες led στο σπίτι όταν κάνει διακοπή ρεύματος.. ..που στην περιοχή μου (Β.Εύβοια) μετά τις φωτιές πέφτουν καμμένα δέντρα στα καλώδια και γίνεται πανηγύρι ηλεκτρονίων..

Γενικά είναι σκλί και την κάνει την δουλεία του, αλλά αγκομαχώντας!!

Ο κυκλοφορητής δουλεύει στο 80% περίπου της απόδοσης του, βγάζει θόρυβο, καταναλώνει παραπάνω και προφανώς φθείρεται πρόωρα. Η τηλεόραση κομπλέ - λίγο θόρυβο αλλά υποφερτό, οι λάμπες, φορτιστές, ρούτερ, κλπ - no problem!

Η ερώτηση είναι, υπάρχει κανας τρόπος να βελτιώσουμε λίγο την κυματομορφή;

Παίζουν κάτι βιντεάκια στο youtube με σύνδεση στην σειρά ένα μετασχηματιστή και παράλληλα ένα capacitor στην εξοδο..

Ισχύει-να το δοκιμάσω ή είναι photoshop..;


https://www.youtube.com/watch?v=9KRnkMYlsKk&t=354s

mikemtb
08-02-23, 14:11
αν οντως ο inverter σου βγαζει τετραγωνισμενη κυματομορφη , τοτε ενα φιλτρο Lc σαφως και βοηθάει. αλλα θελεξ προσοχη, διότι εξαρταται και από το φορτίο. οποσδηποτε με παλμογραφο ελεγχος

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

genesis
08-02-23, 15:39
Γενικά μιλώντας, δεν είναι τόσο απλό να μετατρέψεις έναν inverter τροποποιημένου ημιτόνου σε καθαρού ημιτόνου. Αν ήταν, δεν θα ήταν ανάγκη να φτιάχνουμε inverter καθαρού ημιτόνου.
Με φίλτρο L-C μπορείς να βελτιώσεις την κυματομορφή αλλά όπως έγραψε και ο Μιχάλης εξαρτάται και από το φορτίο.
Το πηνίο που δείχνει στο βίντεο είναι επαρκές μόνο για μερικές δεκάδες Watt. Θα χρειαστείς ένα αρκετά μεγαλύτερο (και βαρύτερο) για ισχύ π.χ. 500~1000W.

Επίσης, προσοχή με τα πειράματα γενικώς. Έχεις να κάνεις με επικίνδυνες τάσεις.

geormpal
08-02-23, 19:42
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδια για τις απαντήσεις - το εκτιμώ!

Καντε μου ενα γρήγορο διάγραμμα - πώς να είναι αυτό το φίλτρο..;

mikemtb
08-02-23, 22:19
πώς να είναι αυτό το φίλτρο..;
συνηθως έτσι:

σύνδεση στην σειρά ένα μετασχηματιστή και παράλληλα ένα capacitor στην εξοδο..




Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk