PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ΔΔΕ, λόγω νέου ραγοϋλικού



rama
17-02-23, 10:55
Καλημέρα σε όλους, από τότε που πρόσθεσα επιτηρητή τάσης + relay ισχύος στον (3Φ) πίνακά μου αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ΔΔΕ, που έχει γίνει πολύ «μυγιάγγιχτος», και όταν κόψει την κεντρική παροχή μετά πολύ δύσκολα επανέρχεται σε λειτουργία. Πριν δεν είχα ποτέ θέματα στον ΔΔΕ με διαρροές κλπ
Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι έχει αθροίσει πολύ ρεύμα που δεν περνά μέσα από τον ΔΔΕ, φτάνοντας τα 30mA. Ετσι όπως είναι η σύνδεση, ο επιτηρητής τροφοδοτείται μετά τις γενικές ασφάλειες και πριν τον ΔΔΕ, και από μία εξ αυτών των φάσεων δίνω και στο relay ισχύος.
Νομίζω αυτά τα δύο υλικά μαζεύουν κάπου 7W που είναι η αντιστοιχία για τα 30mA. Ολοι οι ουδέτεροι περνάνε μέσα από τον ΔΔΕ.
Τι λύσεις υπάρχουν?
Ο επιτηρητής δεν γίνεται να τροφοδοτείται μετά τον ΔΔΕ. Το relay γίνεται ή είναι άτοπο? Δεν θέλω να κάνω άλλα πειράματα, και θα ήθελα τη γνώση σας στο θέμα.

ΥΓ1 Υπάρχει και μία λυχνία αίγλης για το μειωμένο τιμολόγιο την οποία τροφοδοτώ πριν τον ΔΔΕ, αλλά αυτή δεν μπαίνει στο ισοζύγιο του ΔΔΕ καθώς έχει δικό της ουδέτερο. Σκέφτομαι να την τροφοδοτήσω μετά τον ΔΔΕ για να μετριάζει λίγο την ανισορροπία, όταν κάνει κύκλωμα.

ΥΓ2 Για να λύσω το πρόβλημα έχω βάλει προσωρινά ΔΔΕ 300mA και όλα δουλεύουν άνετα

el greco 1
17-02-23, 14:25
για συνδεσε τον ουδετερο του επιτιριτη και του ρελε πριν τον διαροης.

rama
17-02-23, 14:49
Θεϊκό! Σκεφτόμουν μόνο τις φάσεις, όχι τον ουδέτερο! Ευχαριστώ.
Να δώ τώρα πότε θα λείπουν οι γυναίκες από το σπίτι για να μπορώ να κόψω το ρεύμα και να πειράξω τον πίνακα...

Ηλιας Α
17-02-23, 19:17
Θεϊκό! Σκεφτόμουν μόνο τις φάσεις, όχι τον ουδέτερο! Ευχαριστώ.
Να δώ τώρα πότε θα λείπουν οι γυναίκες από το σπίτι για να μπορώ να κόψω το ρεύμα και να πειράξω τον πίνακα...
<<Για να λύσω το πρόβλημα έχω βάλει προσωρινά ΔΔΕ 300mA και όλα δουλεύουν άνετα >>

<<Να δώ τώρα πότε θα λείπουν οι γυναίκες από το σπίτι για να μπορώ να κόψω το ρεύμα και να πειράξω τον πίνακα.>>
Τους δίνεις -σήμερα- αναγκαστική άδεια, και συνδέεις τον ΔΔΕ όχι 300mA αλλά 30mA.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
18-02-23, 12:35
θα σας το πουν και αλλοι αλλα πηνιο διεγιρει πηνιο . απομακρυνεται το ρελε του επητηρητη , απο το ρελε ηλεκτροπληξιας.