PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή ΔΕΗ



kiros
19-02-23, 19:18
Έχω ένα εξοχικό και μπροστα του υπάρχει μπετόν το οποίο θα σπάσω για να βάλω καινούργιο.
Μπου είπαν για να βάλω νυχτερινό πρέπει η παροχή της δεη στο ρολόι πρέπει να μπεί έξω και από εκεί μέχρι το σπίτι.
Και τώρα είναι ευκαιρία μέσα από τα σίδερα να περάσω καλώδιο από το ρολόι μέχρι το σπίτι (γύρω στα 8 μέτρα).
Τι καλώδιο να βάλω για παροχή 8kva. Μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω και ποτέ, απλά να υπάρχει για το μέλλον.

ΗΝ1984
19-02-23, 20:19
4X16+1.5

JOUN
19-02-23, 20:35
http://aepseh.gr/articles/96/Paroxes-reumatos
Οπως βλεπεις για 8 KVA θελεις 3x10.

MAIK721
19-02-23, 21:24
Δεν κατάλαβα ακριβώς.Τι σχέση έχει το νυχτερινό ρεύμα με την θέση του μετρητή αφού ούτως ή άλλως θα μπει έξυπνος μετρητής. Χαλάει την τηλεμέτρηση? Γιατί θα πρέπει να χρεωθείς και την μεταφορά?
Όσο για το καλώδιο 3χ10+1,5 είναι υπεραρκετό.

kiros
19-02-23, 21:35
Δεν κατάλαβα ακριβώς.Τι σχέση έχει το νυχτερινό ρεύμα με την θέση του μετρητή αφού ούτως ή άλλως θα μπει έξυπνος μετρητής. Χαλάει την τηλεμέτρηση? Γιατί θα πρέπει να χρεωθείς και την μεταφορά?
Όσο για το καλώδιο 3χ10+1,5 είναι υπεραρκετό.
Έτσι μου είπε ο ηλεκτρολόγος.
Επειδή υπάρχει οικόπεδο και το σπίτι είναι πιο μέσα από τον δρόμο γυρω στα 8 μέτρα πρέπει να μπεί ιστός στην είσοδο και εκεί πάνω το ρολόι.

MAIK721
19-02-23, 21:50
Έτσι μου είπε ο ηλεκτρολόγος.
Επειδή υπάρχει οικόπεδο και το σπίτι είναι πιο μέσα από τον δρόμο γυρω στα 8 μέτρα πρέπει να μπεί ιστός στην είσοδο και εκεί πάνω το ρολόι.

Οκ κατάλαβα ,προφανώς πρόκειται για παλιό σπίτι που είχαν τον μετρητή πάνω στον τοίχο του σπιτιού. Όμως η θέση και η μεταφορά του μετρητή δεν είναι ευθύνη του ηλεκτρολόγου αλλά του υπαλλήλου, εργολάβου του ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος μέχρι και χθες έπαιρνε τις μετρήσεις κανονικά γιατί είχε πρόσβαση. Τα κόστος για 8 μέτρα μεταφορά δεν θα είναι μικρό.
Τέλος πάντων, είναι μια υποχρέωση την οποία κάποια στιγμή δεν θα μπορούσες να την αποφύγεις.

Ηλιας Α
20-02-23, 11:16
Έχω ένα εξοχικό και μπροστα του υπάρχει μπετόν το οποίο θα σπάσω για να βάλω καινούργιο.
Μπου είπαν για να βάλω νυχτερινό πρέπει η παροχή της δεη στο ρολόι πρέπει να μπεί έξω και από εκεί μέχρι το σπίτι.
Και τώρα είναι ευκαιρία μέσα από τα σίδερα να περάσω καλώδιο από το ρολόι μέχρι το σπίτι (γύρω στα 8 μέτρα).
Τι καλώδιο να βάλω για παροχή 8kva. Μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω και ποτέ, απλά να υπάρχει για το μέλλον.
<<Έχω ένα εξοχικό και μπροστα του υπάρχει μπετόν το οποίο θα σπάσω για να βάλω καινούργιο.>> Το σπάσιμο του μπετόν θα γίνει μόνο και μόνο για να περαστεί το καλώδιο; Εκεί που θα τοποθετηθεί ο μετρητής θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο ................https://www.pasisis.com/el/kolones-metriton-dei.html το οποίο θα προμηθευτής προκατασκευασμένο ή θα το <<καλουπώσεις>> στη θέση του .
<<Τι καλώδιο να βάλω για παροχή 8kva. >> όπως σε ενημέρωσαν φτάνει και το 3χ10+1.5, αλλά μια πρόβλεψη για τριφασικό δεν θα ήταν άσχημα και αν πας για τριφασικό θα πας σε 5χ10+1.5 και όχι 4χ @@@@@@ πατέρα

ΗΝ1984
20-02-23, 12:22
<<Έχω ένα εξοχικό και μπροστα του υπάρχει μπετόν το οποίο θα σπάσω για να βάλω καινούργιο.>> Το σπάσιμο του μπετόν θα γίνει μόνο και μόνο για να περαστεί το καλώδιο; Εκεί που θα τοποθετηθεί ο μετρητής θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο ................https://www.pasisis.com/el/kolones-metriton-dei.html το οποίο θα προμηθευτής προκατασκευασμένο ή θα το <<καλουπώσεις>> στη θέση του .
<<Τι καλώδιο να βάλω για παροχή 8kva. >> όπως σε ενημέρωσαν φτάνει και το 3χ10+1.5, αλλά μια πρόβλεψη για τριφασικό δεν θα ήταν άσχημα και αν πας για τριφασικό θα πας σε 5χ10+1.5 και όχι 4χ @@@@@@ πατέρα

Πλήρης εξιλέωση. Επιτέλους , έξι μήνες περίμενε το έρμο.

MAIK721
20-02-23, 19:51
Μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω και ποτέ, απλά να υπάρχει για το μέλλον.

Σαν δεύτερη σκέψη..
Εφόσον πρόκειται για εξοχική κατοικία μπορεί στο μέλλον να θελήσεις ή να υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις κάποια εναλλακτική πηγή ενέργειας όπως φωτοβολταϊκά οπότε δεν είναι κακό να γίνει πρόβλεψη για τριφασικό ρεύμα.

kiros
02-03-23, 14:22
Τελικά μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι το καλώδιο 3χ10+1,5 είναι αρκετό. Μονόκλωνο να βάλω ή πολύκλωνο;

Parhs
02-03-23, 14:26
Τελικά μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι το καλώδιο 3χ10+1,5 είναι αρκετό. Μονόκλωνο να βάλω ή πολύκλωνο;
Δεν εχω δει καλωδιο μονοκλωνο 10ρι

konpan
02-03-23, 15:26
Προφανώς εννοεί NYA ή NYAF.

kiros
02-03-23, 19:15
Προφανώς εννοεί NYA ή NYAF.
Αυτό εννοώ.
NYA ή NYAF;
Το NYAF μπορώ να το περάσω πιο εύκολα μέσα στο πλέγμα.

JOUN
02-03-23, 21:16
Οτι σε βολευει βαζεις.