PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολιτικός και A.C τάση



Ηλιας Α
25-02-23, 09:31
Καλημέρα.
Θ΄ήθελα να ρωτήσω, τι θα συμβεί σ΄έναν Ηλεκτρολυτικό πυκνωτή αν του εφαρμόσομε A,C τάση.

mikemtb
25-02-23, 10:31
αυτο:https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230225/df5fff686a499f67e04a41d30e5358d3.gif

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alefgr
25-02-23, 18:42
Για να γίνει ποιο κατανοητό, θα διέλθει ρεύμα μέσω του ηλεκτρ. πυκνωτή. Το πόσο ρεύμα θα διέλθει εξαρτάτε από τρις παράγοντες.

1ο) Από την τάση AC. Όσο πιο μεγάλη τάση τόσο μεγαλύτερο και το ρεύμα.
2ο) Από την τιμή της χωρητικότητας του πυκνωτή. Όσο μεγαλύτερη τιμή, μεγαλύτερο και το ρεύμα.
3ο) Και τελευταίο. Από την συχνότητα της AC τάσης. Και εδώ όσο μεγαλώνει η τιμή της συχνότητας μεγαλώνει και το ρεύμα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

mtzag
25-02-23, 19:39
οπως σου ειπανε θα γινει πυροτεχνημα γιατι θα χαλασει μεσω ηλεκτρολυσης το διηλεκτρικο οξειδιο του αλουμινιου
με αποτελεσμα να βραχυκλωσει να ανεβασει αποτομα θερμοκρασια και να σκασει..

https://www.youtube.com/watch?v=Ayq7OSFWZiU

Ηλιας Α
26-02-23, 09:39
Για να γίνει ποιο κατανοητό, θα διέλθει ρεύμα μέσω του ηλεκτρ. πυκνωτή. Το πόσο ρεύμα θα διέλθει εξαρτάτε από τρις παράγοντες.

1ο) Από την τάση AC. Όσο πιο μεγάλη τάση τόσο μεγαλύτερο και το ρεύμα.
2ο) Από την τιμή της χωρητικότητας του πυκνωτή. Όσο μεγαλύτερη τιμή, μεγαλύτερο και το ρεύμα.
3ο) Και τελευταίο. Από την συχνότητα της AC τάσης. Και εδώ όσο μεγαλώνει η τιμή της συχνότητας μεγαλώνει και το ρεύμα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
<<Το πόσο ρεύμα θα διέλθει εξαρτάτε από τρις παράγοντες.

1ο) Από την τάση AC. Όσο πιο μεγάλη τάση τόσο μεγαλύτερο και το ρεύμα.
2ο) Από την τιμή της χωρητικότητας του πυκνωτή. Όσο μεγαλύτερη τιμή, μεγαλύτερο και το ρεύμα.
3ο) Και τελευταίο. Από την συχνότητα της AC τάσης. Και εδώ όσο μεγαλώνει η τιμή της συχνότητας μεγαλώνει και το ρεύμα.>>
Σωστά αυτά που γράφεις αλλά, ισχύουν αν ο πυκνωτής είναι κατάλληλος για την τάση που θα συνδεθεί, από πλευράς μορφής τάσης (A.C-D.C), στην προκειμένη περίπτωση -όπως αναφέρθηκε στο 2 και 4 μήνυμα- θα έχομε πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα.

Ηλιας Α
28-02-23, 19:35
Λίγα για τους bipolar πυκνωτές που αναφέρονται εδώ.... https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=102464 4 ποστ

vasilisd
28-02-23, 21:27
Καλημέρα.
Θ΄ήθελα να ρωτήσω, τι θα συμβεί σ΄έναν Ηλεκτρολυτικό πυκνωτή αν του εφαρμόσομε A,C τάση.

Διαγώνισμα έβαλες;:lool:

Ηλιας Α
01-03-23, 09:27
Διαγώνισμα έβαλες;:lool:
Όχι, να εμπλουτίσω της γνώσεις μου θέλω,

alefgr
02-03-23, 19:06
Θα εξομολογηθώ την αμαρτία μου... :blushing:

Ήμουν 14 με 15 χρονών και μαζί με έναν άλλον φίλο (φυσικά και οι δύο άσχετοι από ηλεκτρονικά), είχαμε τις ίδιες ακριβώς απορίες. Έτυχε μια μέρα να έχουμε μαζί μας στο σχολείο έναν ηλεκτρολυτικό 47μF στα 450V και η απορία μας ήταν αφού ο ηλεκτρολυτικός είναι σε μεγαλύτερη τάση από τα 220 volts, λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν τον βάζαμε στη πρίζα. Περιττό να πω πως όταν τον βάλαμε είχαμε ένα ωραιότατο μπαμ και φυσικά διακοπή της τάσης σε όλη τη τάξη, λόγο του ότι κάηκε η ασφάλεια. Το αποτέλεσμα ήταν επειδή ήμασταν απογευματινοί και υπήρχε συσκότιση στη τάξη, να μας διώξουν για το υπόλοιπο της ημέρας. Την άλλη μέρα όμως κάποιο "καρφί" ανέφερε στον γυμνασιάρχη το τι είχε συμβεί και το αποτέλεσμα ήταν να φάμε μια ωραιότατη αποβολή και οι δύο για τρις ημέρες.

Συμπέρασμα, καλές οι απορίες αλλά τα λάθη πληρώνονται...

mikemtb
02-03-23, 21:06
ε ναι ρε φιλε, τετοιες αποριες εχεις οταν πας ακομα σχολειο... υποτιθεται καποιες βασικες γνωσεις πρέπει να τις εχουμε οσοι το παιζουμε ηλεκτρολόγοι/ηλεκτρονικοι [emoji13][emoji13]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-03-23, 09:07
Θα εξομολογηθώ την αμαρτία μου... :blushing:

Ήμουν 14 με 15 χρονών και μαζί με έναν άλλον φίλο (φυσικά και οι δύο άσχετοι από ηλεκτρονικά), είχαμε τις ίδιες ακριβώς απορίες. Έτυχε μια μέρα να έχουμε μαζί μας στο σχολείο έναν ηλεκτρολυτικό 47μF στα 450V και η απορία μας ήταν αφού ο ηλεκτρολυτικός είναι σε μεγαλύτερη τάση από τα 220 volts, λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν τον βάζαμε στη πρίζα. Περιττό να πω πως όταν τον βάλαμε είχαμε ένα ωραιότατο μπαμ και φυσικά διακοπή της τάσης σε όλη τη τάξη, λόγο του ότι κάηκε η ασφάλεια. Το αποτέλεσμα ήταν επειδή ήμασταν απογευματινοί και υπήρχε συσκότιση στη τάξη, να μας διώξουν για το υπόλοιπο της ημέρας. Την άλλη μέρα όμως κάποιο "καρφί" ανέφερε στον γυμνασιάρχη το τι είχε συμβεί και το αποτέλεσμα ήταν να φάμε μια ωραιότατη αποβολή και οι δύο για τρις ημέρες.

Συμπέρασμα, καλές οι απορίες αλλά τα λάθη πληρώνονται...

Κακώς φάγατε τέτοια βαριά τιμωρία.Το σωστό από την πλευρά του γυμνασιάρχη θα ήτανε να σας πάει στον φυσικό του σχολείου σας και μπροστά σε όλοι την τάξη να σας εξηγούσε γιατί έσκασε ο πυκνωτής και που κάνατε λάθος.Τώρα θα ήξερες από το σχολείο και δεν θα έμενες με την ανάμνηση μια 3ημερής αποβολής.Το εύκολο είναι τα τιμωρηθείς παρά να μάθεις.