PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπάντεχη διακοπή ρεύματος από ΔΕΔΔΗΕ



konpan
08-03-23, 20:16
Και εκεί που τρώγαμε και βλέπαμε τηλεόραση, μεσημεράκι, κόβετε το ρεύμα. Περιμένω λίγο βλέπω ότι οι γείτονες έχουν ρεύμα κοιτάω τον πίνακα οκ κοιτάω το ρολόι τίποτα όλως παραδόξως μόνο εγώ δεν είχα ρεύμα! Παίρνω τηλ. το ΔΕΔΔΗΕ ρωτάω τι παίζει μου λένε "ναι κύριε εμείς δώσαμε εντολή διακοπής γιατί δεν έχετε ενημερωμένο (ή κάτι τέτοιο) σχέδιο ηλεκτρολόγου!
Λέω, τι λέτε ρε παιδιά! με πληρωμένους τους λογαριασμούς (με πάγια εντολή πληρώνω) καθόλα εντάξει, χωρίς να χρωστάω πεντάρα έτσι στα καλά καθούμενα κόβετε το ρεύμα απο ένα σπίτι που δεν ξέρετε τι υπάρχει μέσα και πόσο ανάγκη το έχω το γαμημένο!
Χωρίς ούτε καν να πάρετε ένα τηλέφωνο να πείτε ότι υπάρχει αυτό το κωλόχαρτο που έχει "λήξει" και θέλει ανανέωση!
Τίποτα!!! Καμμία ανταπόκριση!!! Αλύπητοι!!! Αλήτες!!!
Μπουρδέλο κράτος σε κάθε περίπτωση...
Συγνώμη για το ύφος αλλά είμαι με μπαταρίες!

chipakos-original
08-03-23, 20:29
Και εκεί που τρώγαμε και βλέπαμε τηλεόραση, μεσημεράκι, κόβετε το ρεύμα. Περιμένω λίγο βλέπω ότι οι γείτονες έχουν ρεύμα κοιτάω τον πίνακα οκ κοιτάω το ρολόι τίποτα όλως παραδόξως μόνο εγώ δεν είχα ρεύμα! Παίρνω τηλ. το ΔΕΔΔΗΕ ρωτάω τι παίζει μου λένε "ναι κύριε εμείς δώσαμε εντολή διακοπής γιατί δεν έχετε ενημερωμένο (ή κάτι τέτοιο) σχέδιο ηλεκτρολόγου!
Λέω, τι λέτε ρε παιδιά! με πληρωμένους τους λογαριασμούς (με πάγια εντολή πληρώνω) καθόλα εντάξει, χωρίς να χρωστάω πεντάρα έτσι στα καλά καθούμενα κόβετε το ρεύμα απο ένα σπίτι που δεν ξέρετε τι υπάρχει μέσα και πόσο ανάγκη το έχω το γαμημένο!
Χωρίς ούτε καν να πάρετε ένα τηλέφωνο να πείτε ότι υπάρχει αυτό το κωλόχαρτο που έχει "λήξει" και θέλει ανανέωση!
Τίποτα!!! Καμμία ανταπόκριση!!! Αλύπητοι!!! Αλήτες!!!
Μπουρδέλο κράτος σε κάθε περίπτωση...
Συγνώμη για το ύφος αλλά είμαι με μπαταρίες!
Από το ρολόι η διακοπή ή από την κολώνα??

konpan
08-03-23, 20:39
Από το ρολόι πρέπει νάναι γιατί βλέπω το καλώδιο που είναι εκτός της ασφάλειας.

chipakos-original
08-03-23, 21:11
Από το ρολόι πρέπει νάναι γιατί βλέπω το καλώδιο που είναι εκτός της ασφάλειας.
Από περιέργεια σε ρωτάω γιατί κι εγώ από Υδρούσα είμαι σου είχαν στείλει κάποια ειδοποίηση..?? το σπίτι είναι δικό σου..??Εγώ έκανα τέτοιο χαρτί όταν έβαλα ρεύμα πριν 17 χρόνια που αγόρασα το σπίτι και μέχρι σήμερα δεν με έχουν ενοχλήσει. Ξεκίνησαν βλακείες εκεί πέρα...??ή κάτι σου ξέφυγε εσένα..?? Φιλικά ρωτάω από ενδιαφέρον.

konpan
08-03-23, 22:05
Καμμία ειδοποίηση. Το σπίτι είναι δικό μου , παλιό αρχαίο, η παροχή ήταν στο όνομα του πατέρα μου και πρίν δύο χρόνια που άλλαξα πάροχο από ΔεΗ σε άλλο, εβαλα το δικό μου όνομα χωρίς να μου γίνει καμμία παρατήρηση ή επισήμανση για καινούργιο σχέδιο κλπ.
Καί ξαφνικά σήμερα, διακοπή!!

konpan
08-03-23, 22:20
Δηλαδή για να τα λέμε όπως είναι και όπως τα κατάλαβα σήμερα, αν η παροχή παρέμενε στο όνομα του πατέρα μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά, ούτε για σχέδια θα νοιάζονταν κανένας όπως δεν νοιάστηκε τόσα χρόνια που έχει εγκατάσταση το σπίτι.
Αλλο νταβατζιλίκη εδώ...
Αλλά είπαμε, μπουρδέλο...

chipakos-original
08-03-23, 22:40
Δηλαδή για να τα λέμε όπως είναι και όπως τα κατάλαβα σήμερα, αν η παροχή παρέμενε στο όνομα του πατέρα μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά, ούτε για σχέδια θα νοιάζονταν κανένας όπως δεν νοιάστηκε τόσα χρόνια που έχει εγκατάσταση το σπίτι.
Αλλο νταβατζιλίκη εδώ...
Αλλά είπαμε, μπουρδέλο...
Επειδή κι εγώ αυτό σκεφτόμουν ότι έγινε κάτι πονηρό, γι αυτό ρώτησα.Πάντως υπο φυσιολογικές συνθήκες κάθε 14 χρόνια θέλουν καινούριο χαρτί.Φυσικά θα έρεπε να σε έχουν ειδοποιήσει πρώτα. Τι να πω...??

mikemtb
08-03-23, 22:43
μαλλον κάποιος "συγγενής" την ετρεξε τη δουλειά [emoji29]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

konpan
09-03-23, 06:54
Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ απογοητευμένος από το κράτος που ζω, επό ένα κράτος μέλος της Ευρωπαικής Ενωσης από ένα κράτος στο 2023, αλλά εδώ άφησαν να σκοτωθούν τόσα παιδιά, τα δολοφόνησαν και δεν τους καίγεται καρφί, την διακοπή θα μετρήσω τώρα...

Ηλιας Α
09-03-23, 08:22
Καμμία ειδοποίηση. Το σπίτι είναι δικό μου , παλιό αρχαίο, η παροχή ήταν στο όνομα του πατέρα μου και πρίν δύο χρόνια που άλλαξα πάροχο από ΔεΗ σε άλλο, εβαλα το δικό μου όνομα χωρίς να μου γίνει καμμία παρατήρηση ή επισήμανση για καινούργιο σχέδιο κλπ.
Καί ξαφνικά σήμερα, διακοπή!!
Θες καλώς θες κακώς, οι κατοικίες κάθε 14 χρόνια και τα επαγγελματικά ακίνητα κάθε 7 χρόνια θέλουν ΄πιστοποιητικό΄ ηλεκτρολόγου. Μέχρι τώρα τα παραπάνω τα εφαρμόζουν όταν επέρχεται κάποια μεταβολή στο συμβόλαιο, 'όπως <<
εβαλα το δικό μου όνομα >> Τώρα αν δεν σου ζήτησαν τότε το ΄πιστοποιητικό΄ και θα το θέλουν τώρα είναι κάτι παράτυπο όπως και παράτυπο είναι που σου κόψανε το ΄ρεύμα΄χωρίς ειδοποίηση.
Υ/Γ Μήπως τότε σου είπαν να προσκομίσεις ΄πιστοποιητικό΄,

SV1EDG
09-03-23, 13:29
Σε εμένα πάντως, όταν η γυναίκα μου άλλαξε το ρολόι στο ονομά της μας έστειλαν επιστολή ότι σε 6 μήνες πρέπει να καταθέσουμε πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο.

Ηλιας Α
09-03-23, 13:43
Σε εμένα πάντως, όταν η γυναίκα μου άλλαξε το ρολόι στο ονομά της μας έστειλαν επιστολή ότι σε 6 μήνες πρέπει να καταθέσουμε πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο.
Αλλού το θέλουν στο ατάκα αλλού το θέλουν σ΄ένα μήνα κτλ.

antonisfa
09-03-23, 14:30
Και εκεί που τρώγαμε και βλέπαμε τηλεόραση, μεσημεράκι, κόβετε το ρεύμα. Περιμένω λίγο βλέπω ότι οι γείτονες έχουν ρεύμα κοιτάω τον πίνακα οκ κοιτάω το ρολόι τίποτα όλως παραδόξως μόνο εγώ δεν είχα ρεύμα! Παίρνω τηλ. το ΔΕΔΔΗΕ ρωτάω τι παίζει μου λένε "ναι κύριε εμείς δώσαμε εντολή διακοπής γιατί δεν έχετε ενημερωμένο (ή κάτι τέτοιο) σχέδιο ηλεκτρολόγου!
Λέω, τι λέτε ρε παιδιά! με πληρωμένους τους λογαριασμούς (με πάγια εντολή πληρώνω) καθόλα εντάξει, χωρίς να χρωστάω πεντάρα έτσι στα καλά καθούμενα κόβετε το ρεύμα απο ένα σπίτι που δεν ξέρετε τι υπάρχει μέσα και πόσο ανάγκη το έχω το γαμημένο!
Χωρίς ούτε καν να πάρετε ένα τηλέφωνο να πείτε ότι υπάρχει αυτό το κωλόχαρτο που έχει "λήξει" και θέλει ανανέωση!
Τίποτα!!! Καμμία ανταπόκριση!!! Αλύπητοι!!! Αλήτες!!!
Μπουρδέλο κράτος σε κάθε περίπτωση...
Συγνώμη για το ύφος αλλά είμαι με μπαταρίες!
Αυτό το "κωλόχαρτο" πως και δεν το σχολίασε κανείς ακόμα?

Satcom
09-03-23, 16:00
Εάν δεν υπήρξε γραπτή ενημέρωση να τους κυνηγήσεις.
Πάντως σε εμένα σε τρία νέα συμβόλαια λόγο αλλαγής ονόματος υπήρχε σφραγίδα που έγραφε ότι ''έγινε ενημέρωση για απαίτηση νέας ΥΔΕ εντός έξι μηνών''

Parhs
09-03-23, 16:12
Μαλλον την πατησες απο αλλαγη παροχου...

antonisfa
09-03-23, 16:23
Αυτό το "κωλόχαρτο" πως και δεν το σχολίασε κανείς ακόμα?
Ας το σχολιάσω λοιπόν εγώ μιας και ο Κώστας είπε "συγνώμη για το ύφος"
Κώστα αυτό το κωλόχαρτο αν το ανανεώσεις μπορεί και να σου σώσει τη ζωή σε κάποιες περιπτώσεις.

konpan
09-03-23, 17:22
Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν από τους συνομιλητές και αναγνώστες της συζήτησης και πάλι ζητώ συγνώμη για το ύφος μου που ξεπέρασε τα εσκαμμένα αλλά ήταν τόσο αυθάδικα θρασύτατη ενέργεια χωρίς να προηγηθεί ένα τηλέφωνο.
Στο κάτω κάτω δεν νομίζω οτι είναι λόγος διακοπής σύνδεσης επειδή λείπει αυτό το "χαρτί" από τον φάκελο και αφού ο πελάτης είναι καθόλα εντάξει στις υποχρεώσεις του. πχ στείλε ένα μήνυμα με τον λογαριασμό και αν δεν ανταποκριθώ βάλε μου προστιμο, όχι διακοπή
Αντώνη μπορεί να μην είμαι ηλεκτρολόγος αλλά τα στραβά που έχω διορθώσει στα σπίτια μου με την ευγενική βοήθεια (συμβουλευτική) φίλου μου ηλεκτρολόγου είναι πολλά και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να με σώσει ένα σχέδιο και ένα παράβολο.
Δεν έχω αντίρρηση να κάνω την διαδικασία, ο τρόπος δράσης του ΔΕΔΔΗΕ με χάλασε.
Εχεις πιστεύω ιδέα πως είναι τα χωριά στα νησιά, με τα σπίτια το ένα πάνω στο άλλο, αν λοιπόν γίνει ό έλεγχος σε μένα και διορθώσω και τις ατέλειες (αν έχω) και όλοι οι γείτονες δεν έχουν πιστοποιητικό από τον καιρό που έκαναν την εγκατάσταση και πιάσει φωτιά από βραχυκύκλωμα, αφού πολλά δεν διαθέτουν ούτε ρελέ διαρροής, ένα σπίτι που ακουμπάει στο δικό μου και καώ μαζί με αυτόν, ποιό το όφελος του πιστοποιητικού?
Το 90% των παλιών κατοικιών δεν έχει πιστοποιητικό ούτε και πρόκειται ποτέ να πάρει γιατί πολύ απλά ο ΔΕΔΔΗΕ δεν το ζητάει παρά μόνο άν γίνει κάποιου είδους μεταβίβαση-μεταβολή ονόματος.
Αυτά...

Panoss
09-03-23, 17:25
Ας το σχολιάσω λοιπόν εγώ μιας και ο Κώστας είπε "συγνώμη για το ύφος"
Κώστα αυτό το κωλόχαρτο αν το ανανεώσεις μπορεί και να σου σώσει τη ζωή σε κάποιες περιπτώσεις.
Αφού ο κανόνας είναι ο ηλεκτρολόγος να μην πατάει καν το πόδι του στον υπό έλεγχο χώρο, ούτ' απ΄έξω δεν περνάει σε ακτίνα 5χλμ,πώς θα σου σώσει τη ζωή;
(μιλάμε για το Πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου, σωστά; )

Parhs
09-03-23, 18:10
Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν από τους συνομιλητές και αναγνώστες της συζήτησης και πάλι ζητώ συγνώμη για το ύφος μου που ξεπέρασε τα εσκαμμένα αλλά ήταν τόσο αυθάδικα θρασύτατη ενέργεια χωρίς να προηγηθεί ένα τηλέφωνο.
Στο κάτω κάτω δεν νομίζω οτι είναι λόγος διακοπής σύνδεσης επειδή λείπει αυτό το "χαρτί" από τον φάκελο και αφού ο πελάτης είναι καθόλα εντάξει στις υποχρεώσεις του. πχ στείλε ένα μήνυμα με τον λογαριασμό και αν δεν ανταποκριθώ βάλε μου προστιμο, όχι διακοπή
Αντώνη μπορεί να μην είμαι ηλεκτρολόγος αλλά τα στραβά που έχω διορθώσει στα σπίτια μου με την ευγενική βοήθεια (συμβουλευτική) φίλου μου ηλεκτρολόγου είναι πολλά και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να με σώσει ένα σχέδιο και ένα παράβολο.
Δεν έχω αντίρρηση να κάνω την διαδικασία, ο τρόπος δράσης του ΔΕΔΔΗΕ με χάλασε.
Εχεις πιστεύω ιδέα πως είναι τα χωριά στα νησιά, με τα σπίτια το ένα πάνω στο άλλο, αν λοιπόν γίνει ό έλεγχος σε μένα και διορθώσω και τις ατέλειες (αν έχω) και όλοι οι γείτονες δεν έχουν πιστοποιητικό από τον καιρό που έκαναν την εγκατάσταση και πιάσει φωτιά από βραχυκύκλωμα, αφού πολλά δεν διαθέτουν ούτε ρελέ διαρροής, ένα σπίτι που ακουμπάει στο δικό μου και καώ μαζί με αυτόν, ποιό το όφελος του πιστοποιητικού?
Το 90% των παλιών κατοικιών δεν έχει πιστοποιητικό ούτε και πρόκειται ποτέ να πάρει γιατί πολύ απλά ο ΔΕΔΔΗΕ δεν το ζητάει παρά μόνο άν γίνει κάποιου είδους μεταβίβαση-μεταβολή ονόματος.
Αυτά...
Τελικα τι εκανες;

konpan
09-03-23, 20:29
Τελικα τι εκανες;

Οριστική διακοπή. Το σπίτι αυτό το έχω σαν αποθήκη οπότε σκέφτομαι να το τακτοποιήσω με φωτοβολταϊκό.
Τελικά ποιος έχασε?

Ηλιας Α
09-03-23, 20:47
Οριστική διακοπή. Το σπίτι αυτό το έχω σαν αποθήκη οπότε σκέφτομαι να το τακτοποιήσω με φωτοβολταϊκό.
Τελικά ποιος έχασε?
<<να το τακτοποιήσω με φωτοβολταϊκό.>>
Νομίζεις ότι μπορείς

Από το 1 δικό σου ποστ.

<<Αναπάντεχη διακοπή ρεύματος από ΔΕΔΔΗΕ



Και εκεί που τρώγαμε και βλέπαμε τηλεόραση, μεσημεράκι, κόβετε το ρεύμα. Περιμένω λίγο βλέπω ότι οι γείτονες έχουν ρεύμα κοιτάω τον πίνακα οκ κοιτάω το ρολόι τίποτα όλως παραδόξως μόνο εγώ δεν είχα ρεύμα>>
Καλά στην αποθήκη τρώτε και βλέπεται Τ/Β;

konpan
09-03-23, 21:12
<<να το τακτοποιήσω με φωτοβολταϊκό.>>
Νομίζεις ότι μπορείς

Από το 1 δικό σου ποστ.

<<Αναπάντεχη διακοπή ρεύματος από ΔΕΔΔΗΕ



Και εκεί που τρώγαμε και βλέπαμε τηλεόραση, μεσημεράκι, κόβετε το ρεύμα. Περιμένω λίγο βλέπω ότι οι γείτονες έχουν ρεύμα κοιτάω τον πίνακα οκ κοιτάω το ρολόι τίποτα όλως παραδόξως μόνο εγώ δεν είχα ρεύμα>>
Καλά στην αποθήκη τρώτε και βλέπεται Τ/Β;


Θα είναι το τρίτο που θα στήσω.
Το που τρώμε και βλέπουμε τηλεόραση σε πείραξε?
Είχαμε δουλειά και φάγαμε εκεί.
Τίποτα άλλο?

Ηλιας Α
10-03-23, 07:58
Θα είναι το τρίτο που θα στήσω.
Το που τρώμε και βλέπουμε τηλεόραση σε πείραξε?
Είχαμε δουλειά και φάγαμε εκεί.
Τίποτα άλλο?
<<Θα είναι το τρίτο που θα στήσω.>> εννοείς φωτ/κο;

konpan
10-03-23, 15:18
<<Θα είναι το τρίτο που θα στήσω.>> εννοείς φωτ/κο;
Εσύ τι λες να εννοώ?
Ακου φίλε, εδώ πάω να δημοσιοποιήσω ένα θέμα το οποίο πιθανόν δεν αφορά μόνο εμένα, κατηγορώ μια φασιστική- τραμπούκικη ενέργεια και μου τη βγαίνεις με ειρωνείες και παπάντζες.
Βέβαια μπορεί να είσαι υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ και να θίχτηκες, πράγμα το οποίο ποσώς με νοιάζει αλλά ώς εκεί. Αν δεν έχεις κάτι να πεις για το θέμα-πρόβλημα μην εκτίθεσαι.

MAIK721
10-03-23, 15:35
Καμμία ειδοποίηση. Το σπίτι είναι δικό μου , παλιό αρχαίο, η παροχή ήταν στο όνομα του πατέρα μου και πρίν δύο χρόνια που άλλαξα πάροχο από ΔεΗ σε άλλο, εβαλα το δικό μου όνομα χωρίς να μου γίνει καμμία παρατήρηση ή επισήμανση για καινούργιο σχέδιο κλπ.
Καί ξαφνικά σήμερα, διακοπή!!

Δεν γνώριζες ότι για αλλαγή ονόματος χρειάζεται να ελέγξεις αν το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου είναι σε ισχύ? Αδικαιολόγητη παράλειψη όπως αδικαιολόγητη και η όποια παράλειψη ενημέρωσης του ΔΕΔΗΕ έστω και εκ των υστέρων. Η ΔΕΗ μπορεί και να το παράβλεψε ότι δεν υπήρχε ΥΔΕ σε ισχύ αλλά όχι και ιδιωτικός τομέας.
Δεν βλέπω το κακό εφόσον αποφάσισες τελικά να κάνεις και οριστική διακοπή.
Από περιέργεια μπες στο σαιτ του δεδηε και δες πότε έληξε το πιστοποιητικό

stam1982
10-03-23, 17:11
Παρόλα αυτά επρεπε να έχουν ενημερώσει-υπενθυμίσει και δεύτερον αυτός που έκανε τη διακοπή δεν χτύπησε την πόρτα;

konpan
10-03-23, 18:42
Ασφαλώς και το γνώριζα! Όμως όταν άλλαξα πάροχο πριν δύο χρόνια και ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω το όνομα μου είπαν , ναι φυσικά κανένα πρόβλημα!
Είπα και εγω ότι οι ιδιώτες τα κάνουν όλα πιο εύκολα γιατί παλιά είχα ρωτήσει τη ΔΕΗ και μου είχαν πει για πιστοποιητικά κλπ. Οπότε έμεινα ήσυχος ότι έγινε η δουλειά τόσο απλά! Μετά από δύο χρόνια και χωρίς ειδοποίηση,ούτε κανένα τηλέφωνο που είναι και ευκολότερο, διακοπή!
Τώρα δεν θα το ψάξω παραπέρα γιατί ούτως η άλλως το έκοψα οριστικά οπότε δεν έχει νόημα.
Αυτό που με τσάκισε ήταν ο τρόπος! Λες και ήμουν κανένας μπαταξης που χρωστά μήνες και μήνες! Οι πληρωμές μου γίνονταν με πάγια εντολή!

konpan
10-03-23, 18:46
Παρόλα αυτά επρεπε να έχουν ενημερώσει-υπενθυμίσει και δεύτερον αυτός που έκανε τη διακοπή δεν χτύπησε την πόρτα;
Δεν ξέρω, είμαστε μέσα το σπίτι παλιό, αποθήκη σχεδόν και δεν άκουσα κάτι. Δεν θα έπρεπε να βάλουν ένα κίτρινο χαρτάκι σαν αυτό που βάζουν κάποιες φορές που να λέει ότι πρέπει να περάσω επειγόντως από το γραφείο τους γιατί επίκειται διακοπή?

konpan
10-03-23, 18:54
Τώρα παιδιά ότι έγινε έγινε. Ας το μάθουν όσοι δεν το ξέρουν ότι έτσι δουλεύει ο Δεδδηε, και ας έχουν το νου τους από τις ιδιωτικές εταιρείες παρόχους που τα παρουσιάζουν όλα εύκολα!
Δεν νομίζω ότι χρήζει παραπέρα ανάλυση το θέμα και ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση

kiros
10-03-23, 19:38
Δεν γνώριζες ότι για αλλαγή ονόματος χρειάζεται να ελέγξεις αν το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου είναι σε ισχύ? Αδικαιολόγητη παράλειψη όπως αδικαιολόγητη και η όποια παράλειψη ενημέρωσης του ΔΕΔΗΕ έστω και εκ των υστέρων. Η ΔΕΗ μπορεί και να το παράβλεψε ότι δεν υπήρχε ΥΔΕ σε ισχύ αλλά όχι και ιδιωτικός τομέας.
Δεν βλέπω το κακό εφόσον αποφάσισες τελικά να κάνεις και οριστική διακοπή.
Από περιέργεια μπες στο σαιτ του δεδηε και δες πότε έληξε το πιστοποιητικό
Εγώ γιατί να το ξέρω. Εμένα έχει λήξει από το 1988 από ότι είδα τώρα.

antonisfa
10-03-23, 20:50
Αφού ο κανόνας είναι ο ηλεκτρολόγος να μην πατάει καν το πόδι του στον υπό έλεγχο χώρο, ούτ' απ΄έξω δεν περνάει σε ακτίνα 5χλμ,πώς θα σου σώσει τη ζωή;
(μιλάμε για το Πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου, σωστά; )
Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.



και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να με σώσει ένα σχέδιο και ένα παράβολο
Αυτά...
Δεν έχεις κατανοήσει όπως πολλοί άλλοι τη σημασία της ΥΔΕ.
Σε νησί διαμένω με πυκνοκατοίκηση και παλαιά σπίτια και γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει. Ακόμη όμως και τα σπίτια αυτά που δεν "φορούν" όλα τα ασφαλιστικά καλούδια της νέας τεχνολογίας θάρθει κάποια στιγμή και η ώρα τους.

vasilisd
10-03-23, 20:57
Με το αλλαλούμ που γίνεται τώρα δεν ζητάνε πιστοποιητικά για αλλαγή ονόματος. Εδώ ακόμη και να χρωστάς σε ένα πάροχο μπορείς να φύγεις και να πας σε άλλο χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.
Απαράδεχτοι που δεν έστειλαν ειδοποίηση. Όταν χρωστάς ξέρουν να γράφουν με bold μεγάλα γράμματα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ. Μάλλον έγινε παπαριά απο τα γραφεία του ΔΕΔΗΕ και δεν υπήρξε ενημέρωση. Εγώ στη θέση σου θα έκανα καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Satcom
10-03-23, 22:11
Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.

Επειδή είμαι ένας από αυτούς που έκαναν thumbs up θα σου πω ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες γιατί το βάλαμε (τουλάχιστον εγώ, αλλά υποθέτω και οι άλλοι).
Ο Panoss απλά είπε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όσο για τα κωλόχαρτα, αυτήν ακριβώς την αξία έχει εφόσον συντάσσετε εξ αποστάσεως (συνήθως έξω από γραφεία της ΔΕΗ).
Δεν διαφωνώ με την αξία των ελέγχων και γενικά των διαδικασιών και κάποιοι από εμάς εμπλεκόμαστε καθημερινά με αυτούς πολλά χρόνια πριν τα πάρει είδηση η ΔΕΗ-ΔΕΔΗΕ και σε καίριους τομείς.
Αλλά εγώ ηλεκτρολόγο που να κάνει σωστά την δουλειά του ακόμη δεν έχω δει, μιλώντας βέβαια για οικιακού επιπέδου εργασίες γιατί αλλού πχ σε μεγάλη εταιρία έργων μια χαρά την κάνει (όσο μπορούν).
''Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?''
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αλλά αφού εμείς δεν τους βλέπουμε ίσως να είναι λίγοι? ελπίζω στην αύξηση τους.
Φιλικά πάντα.

antonisfa
11-03-23, 00:59
Επειδή είμαι ένας από αυτούς που έκαναν thumbs up θα σου πω ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες γιατί το βάλαμε (τουλάχιστον εγώ, αλλά υποθέτω και οι άλλοι).
Ο Panoss απλά είπε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όσο για τα κωλόχαρτα, αυτήν ακριβώς την αξία έχει εφόσον συντάσσετε εξ αποστάσεως (συνήθως έξω από γραφεία της ΔΕΗ).
Δεν διαφωνώ με την αξία των ελέγχων και γενικά των διαδικασιών και κάποιοι από εμάς εμπλεκόμαστε καθημερινά με αυτούς πολλά χρόνια πριν τα πάρει είδηση η ΔΕΗ-ΔΕΔΗΕ και σε καίριους τομείς.
Αλλά εγώ ηλεκτρολόγο που να κάνει σωστά την δουλειά του ακόμη δεν έχω δει, μιλώντας βέβαια για οικιακού επιπέδου εργασίες γιατί αλλού πχ σε μεγάλη εταιρία έργων μια χαρά την κάνει (όσο μπορούν).
''Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?''
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αλλά αφού εμείς δεν τους βλέπουμε ίσως να είναι λίγοι? ελπίζω στην αύξηση τους.
Φιλικά πάντα.
Tουλάχιστον σχολίασε κάποιος ... δυστυχώς και γω σε αυτό ελπίζω στην αύξησή τους , ακόμα και στην αύξηση των καταγγελιών από συναδέλφους για τα λαμόγια που εξευτελίζουν τον κλάδο μας γιατί και αυτές είναι ανύπαρκτες.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-03-23, 20:04
φιλικη συμβουλη , οσο εισται στην Δεη δεν σε πειραζει αμα φυγεις ομος κ πας σε αλλο παροχο μπαμ . και εδω τσεκαρετε για υδε https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

chipakos-original
11-03-23, 20:55
Δεν έχεις κατανοήσει όπως πολλοί άλλοι τη σημασία της ΥΔΕ.
Σε νησί διαμένω με πυκνοκατοίκηση και παλαιά σπίτια και γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει. Ακόμη όμως και τα σπίτια αυτά που δεν "φορούν" όλα τα ασφαλιστικά καλούδια της νέας τεχνολογίας θάρθει κάποια στιγμή και η ώρα τους.
Μα εδώ το θέμα του φίλου νηματοθέτη δεν είναι ότι έχει ακατάλληλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση αλλά απλά άλλαξε όνομα στον λογαριασμό του και πολύ πιθανόν μόνο γι αυτό το λόγο του έκαναν διακοπή ηλεκτροδότησης..Δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει η ανάλυση του πόσο χρήσιμη είναι η ΥΔΕ. Οσο για τις κατα τόπους ΥΔΕ το σύστημα δεν θα αλλάξει, αλλά δεν αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου εδώ, γι αυτό δεν θα το συζητήσω. Μένω στο ίδιο νησί με τον νηματοθέτη και το σπίτι μου είναι 18 χρονών περίπου και δεν μου έχει ζητηθεί καινούρια ΥΔΕ διότι πολύ απλά δεν έχω αλλάξει όνομα στην παροχή μου.

antonisfa
12-03-23, 08:26
. Μένω στο ίδιο νησί με τον νηματοθέτη και το σπίτι μου είναι 18 χρονών περίπου και δεν μου έχει ζητηθεί καινούρια ΥΔΕ διότι πολύ απλά δεν έχω αλλάξει όνομα στην παροχή μου.
Από αυτό το γεγονός τι καταλαβαίνεις εσύ, ποια είναι η ουσία ?



Δηλαδή για να τα λέμε όπως είναι και όπως τα κατάλαβα σήμερα, αν η παροχή παρέμενε στο όνομα του πατέρα μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά, ούτε για σχέδια θα νοιάζονταν κανένας όπως δεν νοιάστηκε τόσα χρόνια που έχει εγκατάσταση το σπίτι.
Αλλο νταβατζιλίκη εδώ...
Αλλά είπαμε, μπουρδέλο...
Όσα περισσότερα λες και βρίζεις, να ξέρεις τη θέση σου επιβαρύνεις.....

vasilllis
12-03-23, 11:37
Κυνηγαει το κρατος, βριζουμε γιατι ψαχνει λεφτα.
Δεν κυνηγαει ,ρδελομπου .
Μεση λυση δεν υπάρχει παντως.
Αντωνη εχει κανενα νοημα η καταγγελία?Αφου δεν γινεται τιποτα.

pstratos
12-03-23, 13:26
Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.


Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
Ποιος φταίει δλδ ???

klik
12-03-23, 16:01
Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
Ποιος φταίει δλδ ???
Έχεις τηλ για πιστοποιητικό με 20ευρω; Εχω την εντυπωση οτι εχει φτασει στο 50αρι η ανέπαφη υδε

antonisfa
12-03-23, 17:12
Εγώ δεν σχολιάζω το πόσο έχει φτάσει η ανέπαφη ΥΔΕ ή το ότι θα ενεργοποιηθεί το σύστημα ελέγχου όταν γίνει καταγγελία ή αλλαγή ονόματος (βασίλη), το ζήτημα είναι ότι δεν γνωρίζουν ακόμη πως το ζήτημα είναι νομοθετικής φύσης!
Το ότι δεν ειδοποίησαν πριν την διακοπή είναι φάουλ του ΔΕΔΔΗΕ.
Γράφει παραπάνω ο chipakos 18 χρόνια πέρασαν και δεν τον ειδοποίησαν για επανέλεγχο τη στιγμή που

1.10 Σε έγκατάσταση που έχει ξεπεραστεί το διάστημα υποχρέωσης για επανέλεγχο, πρέπει να ζητήσει νέο επανέλεχο ο ηλεκτρολόγος που είχε κάνει την ΥΔΕ;
Απάντηση: Με βάση την ισχύουσα Νομοθεσία,η ευθύνη της ζήτησης για νέο επανέλεγχο είναι στον στον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης. Στην περίπτωση αυτή, ο ηλεκτρολόγος μπορεί να δρα υπενθυμιστικά ή και συμβουλευτικά.

vasilllis
12-03-23, 18:44
Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
Ποιος φταίει δλδ ???
Ενα κινητό (ζευγαρί γυαλία ,καμερα) κανει ψ χρηματα και σε σταματάει ενας τύπος και σου πουλαει το ίδιο με χ χρηματα...
Ποιον επιλεγεις και γιατι?

pstratos
12-03-23, 21:09
Δεν είναι το θέμα το πόσο κάνει, αλλά η επιλογή των 2 τρόπων.
Όταν χρειάστηκα επανέλεγχο για το επαγγελματικό μας κτήριο, ο ΙΔΙΟΣ ηλεκτρολόγος (που είχε κάνει δε και την αρχική εγκατάσταση) μου είπε: 200(πχ) για ΕΛΕΓΧΟ + ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ή 50(πχ) για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΚΕΤΟ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ. Και καλά να το προτείνει αυτό σε άτομο του χώρου, ας πάρει ο ιδιοκτήτης της εγκατάστασης (εγω συγκεκριμένα) και την ευθύνη. Όταν όμως το προτείνει στην κυρα-Κούλα εχει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ευθύνη

konpan
12-03-23, 22:35
Εχω την εντύπωση ότι το θέμα που ξεκίνησα δεν αφορούσε κανενός είδους διελκυστίνδα μεταξύ "καλών" και "κακών" ηλεκτρολόγων, δεν έχω τίποτα με τους επαγγελματίες ηλεκτρολόγους, το αντίθετο μάλιστα και αν αναφέρθηκα στην αρχή στο πιστοποιητικό με την λέξη "κωλόχαρτο", το είπα πάνω στα νεύρα μου και ζήτησα συγνώμη.
Το θέμα μου ήταν η αυθαιρεσία του ΔΕΔΔΗΕ να κόψει το ρεύμα χωρίς ειδοποίηση, χωρίς ούτε καν ένα τηλεφώνημα, πράγμα το οποίο θεωρώ ότι είναι κατάχρηση εξουσίας από ανθρώπους που δεν τιμούν την υπηρεσία προς τον ΑΝΘΡΩΠΟ! Μπορεί κάποιοι τύποι να νομοθετούν και εμείς οι υπόλοιποι να καλούμαστε να εφαρμόσουμε τους νόμους τους αλλά όταν χάνεται η ΑΝΘΡΩΠΙΑ τί να τους κάνεις τους νόμους? Το παιχνίδι έχει χαθεί. Ετσι ο πολίτης οργίζεται, θυμώνει, απελπίζεται, βλέπει ότι δεν τον υπολογίζουν οι υπηρεσίες και πάει λέγοντας.
Λοιπόν, ας σταματήσει ο ανούσιος καυγάς που ξεκίνησε για τους ηλεκτρολόγους, αλλού είναι το θέμα: μπορεί να καταργηθεί αυτή η "ποινή" της διακοπής του ρεύματος για τον λόγο του πιστοποιητικού, να μετατραπεί σε κάποιο πρόστιμο που θα μπει στον λογαριασμό ρεύματος με την επισήμανση ότι αν ο πελάτης φέρει μέσα στον επόμενο μήνα το προβλεπόμενο πιστοποιητικό θα του πιστωθεί το πρόστιμο?
Ζητάω πολλά έ? Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι η κάθε είδους κατάχρηση εξουσίας.

Parhs
13-03-23, 09:16
Θεωρητικά όλα ωραία είναι. Πρακτικά όμως είναι αδύνατο να βρεθεί ηλεκτρολόγος για έναν ιδιώτη να κάνει σωστή μέτρηση/έλεγχο.
Εγω που γνωριζω λιγα πραγματα παραπανω απο το μεσο ανθρωπο μου ηταν αδύνατο να βρω ηλεκτρολόγο και αυτοι που βρηκα κάνανε βλακείες επιβεβαιωμένες.
Οταν εχεις σχεδιο απο μηχανολογο μηχανικο και σου στελνει προσφορα ο ηλεκτρολογος βαση σχεδιου και του λες να γινει ακριβως οπως στο σχεδιο και σου βαζει μικρότερες διατομές πχ 4ρι αντι για 10ρι και κανει το κινεζο μετα και στο τελος λεει "ε σιγα 20¤ ευρω διαφορα εχει το καλωδιο στα δινω πισω και ειμαστε οκ" ή αλλος σου γεμιζει το πινακα με ματισεις με μονωτικές...

koxlas
13-03-23, 11:22
Αναρρωτιέμαι γιατί μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο παρόμοιο site εύρεσης επαγγελματιών ηλεκτρολόγων ανά περιοχή και με περιθώριο επιλογής τους ανάλογα με τη φήμη τους? Αυτό θα εξυπηρετούσε και τις 2 πλευρές. Μήπως δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα?
Ακολουθήστε τα βήματα έως εκεί που σας ζητά το mail και δείτε πόσο απλά και τακτοποιημένα είναι.

https://www.mybuilder.com/postajob/questions/trade?category=electricians&adgroup_id=electricians&gclid=Cj0KCQjwk7ugBhDIARIsAGuvgPYKUtCkQbUacoNKcC2F KcjFZFkWiH6PbWWrfnyqakr_Z5cqA76W28oaAi3rEALw_wcB&_evc=1
Χρησιμοποιήστε postcode από το παρακάτω
https://winterville.co.uk/london-post-code/

Parhs
13-03-23, 11:25
Αναρρωτιέμαι γιατί μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο παρόμοιο site εύρεσης επαγγελματιών ηλεκτρολόγων ανά περιοχή και με περιθώριο επιλογής τους ανάλογα με τη φήμη τους? Αυτό θα εξυπηρετούσε και τις 2 πλευρές. Μήπως δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα?
Ακολουθήστε τα βήματα έως εκεί που σας ζητά το mail και δείτε πόσο απλά και τακτοποιημένα είναι.

https://www.mybuilder.com/postajob/questions/trade?category=electricians&adgroup_id=electricians&gclid=Cj0KCQjwk7ugBhDIARIsAGuvgPYKUtCkQbUacoNKcC2F KcjFZFkWiH6PbWWrfnyqakr_Z5cqA76W28oaAi3rEALw_wcB&_evc=1


Εδω δεν ειναι καν στο καταλογο. Για τη περιοχη μου στο ιντερνετ/καταλογο βρισκεις 3-4 ενω υπαρχουν παραπανω αλλα δεν φαινονται πουθενα. Ακομα και ονομα να βαλεις και τηλεφωνο που εχουν στα βανακια δεν υπαρχει τιποτα.

MAIK721
13-03-23, 11:29
: μπορεί να καταργηθεί αυτή η "ποινή" της διακοπής του ρεύματος για τον λόγο του πιστοποιητικού, να μετατραπεί σε κάποιο πρόστιμο που θα μπει στον λογαριασμό ρεύματος με την επισήμανση ότι αν ο πελάτης φέρει μέσα στον επόμενο μήνα το προβλεπόμενο πιστοποιητικό θα του πιστωθεί το πρόστιμο?
Ζητάω πολλά έ? Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι η κάθε είδους κατάχρηση εξουσίας.

Και γιατί να μην πιστωθεί στον λογαριασμό μια επιπλέον χρέωση ο υποχρεωτικός έλεγχος της εγκατάστασης από τον ΔΕΔΔΗε πχ έναν χρόνο πριν λήξει η ΥΔΕ και με ειδοποίηση διακοπής αν δεν γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές? Να δεις για πότε θα έρθει ο ιδιώτης ηλεκτρολόγος για αυτοψία και έλεγχο αν τον έχεις προπληρώσει.
Η κατάσταση σε πολλές οικιακές εγκαταστάσεις είναι τραγική .Πολλές εξ αυτών δε διαθέτουν καν ρελε αλλά έχουν την ¨ανέπαφη" ΥΔΕ σε ισχύ.
Φυσικά προτιμούν να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά παρά να αναλάβουν την όποια ευθύνη. Κακή νοοτροπία όπως και αυτή με την ΥΔΕ του ποδαριού

koxlas
13-03-23, 13:02
Εδω δεν ειναι καν στο καταλογο. Για τη περιοχη μου στο ιντερνετ/καταλογο βρισκεις 3-4 ενω υπαρχουν παραπανω αλλα δεν φαινονται πουθενα. Ακομα και ονομα να βαλεις και τηλεφωνο που εχουν στα βανακια δεν υπαρχει τιποτα.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το πρώτο χτίζει την εμπιστοσύνη και την αξιοπιστία των επαγγελματιών τους υποχρεώνει το κράτος να καταγράφονται όλοι και να αξιολογούνται με τις εργασίες τους. Εδώ χρειάζεται έγγραφη συμφωνία μεταξύ σωματείων και να βγεί νόμος που να το επιβάλλει. Έτσι καταπολεμείται και η παρανομία εν μέρει.

konpan
13-03-23, 14:20
Και γιατί να μην πιστωθεί στον λογαριασμό μια επιπλέον χρέωση ο υποχρεωτικός έλεγχος της εγκατάστασης από τον ΔΕΔΔΗε πχ έναν χρόνο πριν λήξει η ΥΔΕ και με ειδοποίηση διακοπής αν δεν γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές? Να δεις για πότε θα έρθει ο ιδιώτης ηλεκτρολόγος για αυτοψία και έλεγχο αν τον έχεις προπληρώσει.
Η κατάσταση σε πολλές οικιακές εγκαταστάσεις είναι τραγική .Πολλές εξ αυτών δε διαθέτουν καν ρελε αλλά έχουν την ¨ανέπαφη" ΥΔΕ σε ισχύ.
Φυσικά προτιμούν να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά παρά να αναλάβουν την όποια ευθύνη. Κακή νοοτροπία όπως και αυτή με την ΥΔΕ του ποδαριού
Εννοείς να χρεωθεί.
Ναι είναι μια σωστή κίνηση και δεν οδηγεί σε ακραίες και απρόοπτες καταστάσεις σαν τη δική μου!
Οι άλλοι ... συνεχίζουν να το πηγαίνουν αλλού το θέμα, στους ηλεκτρολόγους.
Τι να γίνει δεν καταλαβαινόμαστε...

MAIK721
13-03-23, 14:54
Εννοείς να χρεωθεί.

Υπάρχει θα έβαζα για να μη γίνει πλεονασμός με τη χρέωση αλλά ξέχασα να το διορθώσω:wiink:

vasilllis
13-03-23, 21:37
Στη σχετική ανακοίνωση σημειώνεται ότι: -«O ΔΕΔΔΗΕ από την πλευρά του, υποχρεούται εκ του νόμου (Ν.4483/1965 – ΦΕΚ 118Α/1965, Υ.Α. Φ.75/1816/88/27.02.2004- ΦΕΚ 140Β/2004, Υ.Α.
41392/3281/20.07.1976 ΦΕΚ 965Β/1976) να προβεί στη διακοπή της σύνδεσης των παροχών στις οποίες δεν έχει γίνει επανέλεγχος της εγκατάστασης, για λόγους ασφαλείας. Η Εταιρία ενημερώνει με επιστολή τους ιδιοκτήτες των ακινήτων των οποίων η περίοδος ισχύος της ΥΔΕ έχει παρέλθει, αφήνοντας μεγάλο χρονικό περιθώριο (έως και έξι μήνες) για την προσκόμιση του εν λόγω πιστοποιητικού, υπογραμμίζοντας πως αν δεν κατατεθεί μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία, είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου να προχωρήσει στη διακοπή της ηλεκτροδότησης χωρίς περαιτέρω ειδοποίηση».

Που ειναι το κακο στην ολη υποθεση?

Ηλιας Α
14-03-23, 08:39
Ο νηματοθέτης δε λέει ψέματα αλλά, κάτι κρύβει από την αλήθεια.