PDA

Επιστροφή στο Forum : Φώτα ειδικών μεταφορών ή οδικής βοήθειας



jeronimo
23-03-23, 08:22
Καλημέρα σε όλους, προσπαθώ να βρω την συχνότητα αναλαμπών από αυτό το βίντεο, αυτά τα πορτοκαλί φώτα είναι φώτα ειδικών μεταφορών ή οδικής βοήθειας.
Από το βίντεο κάνω pause και προχωράω σιγά-σιγά την μπάρα και βρίσκω περίπου τρεις αναλαμπές από 80 milliseconds και μια παύση 400 milliseconds
Υπάρχει καλύτερος τρόπος να βρω ακριβώς τους χρόνους για να το κάνω με Arduino μήπως είναι κάτι πρότυπο ?

Στο τέλος να το κάνω μια λάμπα 24VDC 21W


https://www.youtube.com/watch?v=2k-c2gd_nOY

chip
23-03-23, 11:19
Θα δοκίμαζα να χρησιμοποιήσω φωτοτρανζίστορ το οποίο θα το έβαζα μπροστά στην οθόνη (πάνω από το σημείο που είναι το φως) και θα έβλεπα το σήμα που θα έδινε σε παλμογράφο

jeronimo
23-03-23, 11:39
Είναι μια καλή ιδέα αλλά οι γνώσης μου δεν φτάνουν μέχρι εκεί έμαθα λίγα πράγματα από της κατασκευές με περιοδικό το elektror

rama
23-03-23, 12:44
Νομίζω το γεγονός οτι οι μετρήσεις γίνονται μέσα από οθόνη, μπερδεύει την κατάσταση. Εχει και η οθόνη ρυθμό ανανέωσης σε Hz. Λίγα μεν, συνήθως 60 έως 140, αλλά αρκετά για να ανακατέψουν την κατάσταση

jeronimo
23-03-23, 14:08
Ίσως να υπάρχει κάποιο στάνταρ μπορεί κάποιος φίλος να γνωρίζει

nkarama
23-03-23, 14:11
με πυρακτώσεως λάμπα πάντως, δύσκολο να το κάνεις...
Ψάξε και στο ιντερνετ για emergency lights. Λένε γενικά για 60-240 αναλαμπές ανα λεπτό....

chip
23-03-23, 15:24
Νομίζω το γεγονός οτι οι μετρήσεις γίνονται μέσα από οθόνη, μπερδεύει την κατάσταση. Εχει και η οθόνη ρυθμό ανανέωσης σε Hz. Λίγα μεν, συνήθως 60 έως 140, αλλά αρκετά για να ανακατέψουν την κατάσταση

σωστό αυτό... έχεις δίκιο... δεν το σκέφτηκα αυτό!

pstratos
23-03-23, 22:37
Strobe light pattern είναι αυτό. Στην αεροπορία το λένε αν θυμάμαι pung mode (κοντό - κοντό - μακρύ - παυση). 50msec On 150off 50 on 150 off 100on παυση 300 msec και ξανά... Δοκίμασε αν μοιάζει και παιξε λίγο με msec

jeronimo
23-03-23, 22:50
Ευχαριστώ φίλε θα το δοκιμάσω οι χρόνοι μου φαίνονται κοντά σε αυτό που βλέπω στο βίντεο

jeronimo
24-03-23, 05:03
Αυτό είναι ευχαριστώ πολύ τον pstratos το φανταζόμουνα ότι υπήρχε κάποιο πρότυπο που τα βρήκες αν θέλεις μας λες
Τώρα μένει να οδηγήσω ένα τρανζίστορ ισχύος από την έξοδο 13 του Arduino για να δούμε αν έχει δίκιο και ο Νίκος nkarama όσον αφορά με την λάμπα πυράκτωσης
Αν έχει κάποιος σχέδιο να οδηγήσω μια λάμπα 12 ή 24V 21W για να μη ψάχνω

https://www.youtube.com/shorts/emCm1AxNv58

void setup() {
pinMode(13,OUTPUT);
}

void loop()
{
digitalWrite(13,HIGH);
delay(50);
digitalWrite(13,LOW);
delay(150);
digitalWrite(13,HIGH);
delay(50);
digitalWrite(13,LOW);
delay(150);
digitalWrite(13,HIGH);
delay(100);
digitalWrite(13,LOW);
delay(300);



}

744
24-03-23, 09:20
Είναι απίθανο η λάμπα πυράκτωσης να ακολουθήσει τόσο γρήγορη αναλαμπή. Θέλει πολύ χρόνο να ζεσταθεί το νήμα. Στα Αεροσκάφη χρησιμοποιούν xenon αν θυμάμαι καλά.

Και επειδή δεν βρήκα τον χρόνο πλήρους φωτισμού μια λάμπας πυράκτωσης ρώτησα τον παντογνώστη (λέγε chatGPT) και ιδού η απάντηση:

The amount of time it takes for an incandescent lamp to reach full brightness can vary depending on the specific lamp and its wattage. However, as a general estimate, most incandescent lamps will reach full brightness within 0.1 to 0.3 seconds after being turned on.

Οπότε μην παιδεύεσαι...

FILMAN
24-03-23, 12:22
Στ' αλήθεια είναι τόσο δύσκολο που θέλει ...μικροελεγκτή;

Εγώ βλέπω ότι είναι πολύ εύκολο να γίνει με μόνο 4 ολοκληρωμένα (του οδηγού εξόδου συμπεριλαμβανομένου) και με ακρίβεια κρυστάλλου.

Εφόσον έχουμε την ακολουθία:

50msec ON
150msec OFF
50msec ON
150msec OFF
100msec ON
300msec OFF

διαιρώντας με το 50 έχουμε μια ακολουθία: 1 - 3 - 1 - 3 - 2 - 6

Προσθέτοντας αυτούς τους αριθμούς το άθροισμα είναι 16, που είναι δύναμη του 2, και βολεύει.

Με ένα δυαδικό μετρητή λοιπόν που χρονίζεται από clock των 1/0.05 = 20Hz, είμαστε Ο.Κ.!!!!

Πιθανή υλοποίηση:

Ένας κρύσταλλος 5.24288MHz μπαίνει σε ταλάντωση μέσω ενός 74HC4060 από το οποίο εκμεταλλευόμαστε την τελευταία έξοδο, οπότε παίρνουμε 320Hz. Με αυτά οδηγούμε ένα μετρητή >= 8 bits με clock ενεργό στο κατερχόμενο μέτωπο (π.χ. 4020, 4040, 4060, 4520, 74HC393) από τον οποίο αγνοούμε τα 4 LSB και εκμεταλλευόμαστε τα επόμενα 4 (το πέμπτο δηλαδή θα αλλάζει με συχνότητα 320Hz / 16 = 20Hz, δηλαδή η κάθε λογική κατάσταση θα διαρκεί 50msec). Τους ρίχνουμε και μια αποκωδικοποίηση με ένα 74HC238 και στη συνέχεια με ένα ULN2803 οδηγούμε το φορτίο (που μάλλον θα είναι LED και όχι λάμπα πυρακτώσεως)...

edit: Μείωση ολοκληρωμένων από 4 σε 3: Υπάρχει και το 4521 που μπορεί να αντικαταστήσει το 74HC4060 και τον 8μπιτο μετρητή, αλλά μάλλον όχι με 5V τροφοδοσία, θα θέλει τουλάχιστον 12V. Άρα δεν μπορεί μετά να μπει 74HC238 αλλά αναγκαστικά 4028 (το 4514 είναι γαϊδούρι) και έτσι θα είναι δύσκολο να υπάρξει είσοδος για απενεργοποίηση του κυκλώματος. Επίσης με 12 ... 15V τροφοδοσία, το driver θα πρέπει να αλλάξει από ULN2803 σε ULN2804...

aris285
24-03-23, 12:29
Στ' αλήθεια είναι τόσο δύσκολο που θέλει ...μικροελεγκτή;

Εγώ βλέπω ότι είναι πολύ εύκολο να γίνει με μόνο 4 ολοκληρωμένα (του οδηγού εξόδου συμπεριλαμβανομένου) και με ακρίβεια κρυστάλλου.

Εφόσον έχουμε την ακολουθία:

50msec ON
150msec OFF
50msec ON
150msec OFF
100msec ON
300msec OFF

διαιρώντας με το 50 έχουμε μια ακολουθία: 1 - 3 - 1 - 3 - 2 - 6

Προσθέτοντας αυτούς τους αριθμούς το άθροισμα είναι 16, που είναι δύναμη του 2, και βολεύει.

Με ένα δυαδικό μετρητή λοιπόν που χρονίζεται από clock των 1/0.05 = 20Hz, είμαστε Ο.Κ.!!!!

Πιθανή υλοποίηση:

Ένας κρύσταλλος 5.24288MHz μπαίνει σε ταλάντωση μέσω ενός 74HC4060 από το οποίο εκμεταλλευόμαστε την τελευταία έξοδο, οπότε παίρνουμε 320Hz. Με αυτά οδηγούμε ένα μετρητή >= 8 bits με clock ενεργό στο κατερχόμενο μέτωπο (π.χ. 4020, 4040, 4060, 4520, 74HC393) από τον οποίο αγνοούμε τα 4 LSB και εκμεταλλευόμαστε τα επόμενα 4 (το πέμπτο δηλαδή θα αλλάζει με συχνότητα 320Hz / 16 = 20Hz, δηλαδή η κάθε λογική κατάσταση θα διαρκεί 50msec). Τους ρίχνουμε και μια αποκωδικοποίηση με ένα 74HC238 και στη συνέχεια με ένα ULN2803 οδηγούμε το φορτίο (που μάλλον θα είναι LED και όχι λάμπα πυρακτώσεως)...
φανταζομαι αστιεβεσαι οτι ειναι ειναι πιο ευκολο να γινει με αυτον τον τροπο?
ενας tiny85(και πολυ ειναι) και καθαρισες. Μονο τροφοδοσια 5ν και τελος.

FILMAN
24-03-23, 12:51
φανταζομαι αστιεβεσαι οτι ειναι ειναι πιο ευκολο να γινει με αυτον τον τροπο?
ενας tiny85(και πολυ ειναι) και καθαρισες. Μονο τροφοδοσια 5ν και τελος.
Μοιάζω να αστειεύομαι; :confused1:

Αυτό που λες με τί σήμα χρονισμού θα δουλέψει; Ναι, ξέρω, έχει ενσωματωμένο RC, αλλά με πόση ακρίβεια; Ανάμεσα στον μικροελεγκτή και το φορτίο δεν θα μπει τίποτα; Το πρόβλημα είναι το ...1 παραπάνω εξάρτημα που θα έχει αυτό που είπα; :confused1:

Ποιο από τα δύο θα είναι πιο αξιόπιστο;

Ποιο από τα δύο θα επισκευαστεί εύκολα από οποιονδήποτε αν χαλάσει;

Αλλά τί λέω... Εδώ έχουμε ξεφύγει από καιρό από το σημείο όπου για να κάνουμε ένα LED να αναβοσβήνει βάζαμε PIC / ΑVR και είμαστε στο τσακ όπου για να κάνουμε ένα LED να ανάβει ...μόνιμα θα βάζουμε ARM... Ε, τώρα αν ο ARM δίνει μεγάλο ρεύμα στην έξοδο και μπορεί να κάψει το LED, μπορούμε να βάλουμε άλλον ένα ARM σε σειρά να περιοριστεί λίγο το ρεύμα...

Α ρε καημένα ηλεκτρονικά πού καταντήσατε...:saad:

aris285
24-03-23, 15:09
καλα σηγουρα θα βαλεις και ενα αναλογο τρανζιστορ να οδηγει το φορτιο και τελος.
Φιλιππε δεν διαφωνω στην αποψη σου ομως οφηλουμε να παραδεχθουμε οτι η προοδος στα ηλεκτρονικα με τους MCU που μπορουν να κανουν παπαδες μας εχει λυσει τα χερια και πλεον και η κουτση Μαρια μπορει να φτιαξει ενα κυκλωμα που θα αναβει την λαμπα με wifi.

aris285
24-03-23, 15:16
επισεις δεν νομιζω να χαλασει ο κοσμος αν τα 150mS στην παραξη ειναι 152 η 148

pstratos
24-03-23, 15:37
διαιρώντας με το 50 έχουμε μια ακολουθία: 1 - 3 - 1 - 3 - 2 - 6.

Και να φανταστείς οτι Boeing / Airbus περιγράφουν τις αναλαμπές ακριβώς με αυτό τον τρόπο. πχ για το anti-colision η μία λέει 1.1.2 ενώ η άλλη 1.1.1.2 (χρόνοι on-off)

pstratos
24-03-23, 15:42
φανταζομαι αστιεβεσαι οτι ειναι ειναι πιο ευκολο να γινει με αυτον τον τροπο?
ενας tiny85(και πολυ ειναι) και καθαρισες. Μονο τροφοδοσια 5ν και τελος.

Πριν ~20 χρόνια είχα τη φαεινή ιδέα να φτιάξω ενα internet clock (δλδ ένα ρολόι που να δείχνει την internet time) ¨ηταν η εποχή του dialup και του IRC, οπότε έδινες ραντεβού με την φίλη πχ στο #dalnet στις 450. Προσπάθησα να το κάνω όπως περιέγραψες, δλδ ταλαντωτής, διαιρέτης, διάλεγμα των bits, decoder και οδήγηση των 4 7seg. Πίκρα... καμια 10αριά chipakia, ώρες στο breadoboard και παλμογράφο..... Το βλέπει ενας φίλος, γελάει ... και μας δίνει εναν AVR με ένα αναπτυξιακούλι!

MAIK721
24-03-23, 17:44
Υπάρχουν πολλά έτοιμα κιτ για drone και τηλεχειριζόμενα που προσομοιάζουν ακριβώς τα φώτα των αεροπλάνων.
πχ

https://www.youtube.com/watch?v=_YqbogW3NLs

pstratos
24-03-23, 17:52
Υπάρχουν πολλά έτοιμα κιτ για drone και τηλεχειριζόμενα που προσομοιάζουν ακριβώς τα φώτα των αεροπλάνων.
πχ

https://www.youtube.com/watch?v=_YqbogW3NLs

Έχεις δει πολλά αεροπλάνα με 4 άκρα??? Αυτό είναι απλά λαμπάκια που αναβοσβήνουν :001_tt2:

MAIK721
24-03-23, 18:03
Έχεις δει πολλά αεροπλάνα με 4 άκρα??? Αυτό είναι απλά λαμπάκια που αναβοσβήνουν :001_tt2:

Τέσσερα βλέπω εγώ .. γιατί τα υπόλοιπα τι είναι λαμπάκια δεν είναι? Δες το καλύτερα πρώτα.https://www.youtube.com/watch?v=0M1J9qQX1TQ:001_tongue:

pstratos
24-03-23, 19:18
Καθώς μιλάμε για αεροπλανα (και όχι τετρακοπτερα, ελικόπτερα, αεροπλοΐα, ufo κλπ πτητικες μηχανές) και nav/position lights έχουμε 3 μόνο σημεία: δεξί αριστερό ακροπτεριγιο και ουραίο. Μπροστά έχεις μόνο taxi - landing light. Strobe .- anticolision ανάβει υπό περθορισμους (τυφλώνει στο έδαφος) και beacon κατά τη λειτουργία του κινητήρα. Αυτά αν θες να έχεις κάτι που να φαίνεται σαν κανονικό αεροπλάνο. Ο καθένας βέβαια είναι ελευθερος να κάνει το ufo του να φωτίζει όπως θέλει.... αλλά τότε θα είναι ufo (κυριολεκτικά) ������

MAIK721
24-03-23, 19:30
Δεν μιλάμε για τίποτα από αυτά αλλιώς θα ήμασταν σε λάθος φόρουμ.. είπα ότι υπάρχουν έτοιμα κιτ προσομοιάζουν αντί κολλήσεων των αεροπλάνων τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο τώρα θεωρίες περί άκρων και αεροναυπηγικής περισσεύουν Οκαθένας είναι ελεύθερος να κατασκευάσει ότι θέλει

pstratos
24-03-23, 20:58
Μα αυτό σου τονίζω:
ΔΕΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΩΝ!. Είναι κιτάκια για να αναβοσβήνουν λαμπάκια, βάλτα στο σκαφάκι, drona-ki ... οτιδήποτε σου κάνει κέφι. Ρεαλιστικό φωτισμό ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ δεν θα έχεις (γιατί τα paterns δεν είναι και τόσο ελεύθερα και αν θες να είσαι απόλυτα σωστός πρέπει να πληρώσεις loyalties.....)

MAIK721
24-03-23, 23:19
Αχ και δεν με νοιάζει αν το κοντό είναι πιο κοντό σε ms Το sos hella με τα loyalties που το είδες? Μπορείς κάλλιστα να το βάλεις στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο σου ή στην ντισκομπάλα στην πίστα για χαμηλές πτήσεις. Αυτό που έβαλα πληρεί τους κανονισμούς στην Αμερική για ντροουν γιατί χρειάζεσαι και την σχετική άδεια για να πετάξει την νύχτα, Δεν είναι απλά φωτάκια. Περίμενε τα loyalties γαιτί είμαι σίγουρος ότι δεν έκανες καν τον κόπο να ελέγξεις. Συγνώμη που σου θίξαμε τα άκρα και τους προσομοιωτές, Η πληροφορία δεν αφορά αποκλειστικά εσένα ή τα αεροπλανικά σου αλλά σε όποιον μπορεί να την βρει χρήσιμη

FILMAN
27-03-23, 09:54
Φιλιππε δεν διαφωνω στην αποψη σου ομως οφηλουμε να παραδεχθουμε οτι η προοδος στα ηλεκτρονικα με τους MCU που μπορουν να κανουν παπαδες μας εχει λυσει τα χερια και πλεον και η κουτση Μαρια μπορει να φτιαξει ενα κυκλωμα που θα αναβει την λαμπα με wifi.
Δεν διαφωνώ ως προς τα γεγονότα παρά μόνο ως προς το χαρακτηρισμό "πρόοδος", εγώ θα το έλεγα "κατάντια"...

Παίρνει ο άλλος ένα μικροελεγκτή και τον προγραμματίζει όπως λες να κάνει παπάδες - στην πραγματικότητα το πρόγραμμα δεν είναι δικό του, όλα τα κομμάτια του άλλοι τά 'χουν γράψει - και φυσικά δεν ξέρει ούτε να τον τροφοδοτήσει (παίρνει ολόκληρο αναπτυξιακό έτοιμο, όχι το ολοκληρωμένο σκέτο), ούτε να συνδέσει το (πραγματικό) φορτίο... Αν αυτός ξέρει ηλεκτρονικά, και ευτυχώς που τα ηλεκτρονικά κατάντησαν έτσι, τότε ευτυχώς που φτιάχτηκε το IKEA και όλοι μας επιτέλους καταφέραμε να γίνουμε επιπλοποιοί!


Πριν ~20 χρόνια είχα τη φαεινή ιδέα να φτιάξω ενα internet clock (δλδ ένα ρολόι που να δείχνει την internet time) ¨ηταν η εποχή του dialup και του IRC, οπότε έδινες ραντεβού με την φίλη πχ στο #dalnet στις 450. Προσπάθησα να το κάνω όπως περιέγραψες, δλδ ταλαντωτής, διαιρέτης, διάλεγμα των bits, decoder και οδήγηση των 4 7seg. Πίκρα... καμια 10αριά chipakia, ώρες στο breadoboard και παλμογράφο..... Το βλέπει ενας φίλος, γελάει ... και μας δίνει εναν AVR με ένα αναπτυξιακούλι!
Εγώ θα το πέταγα στα σκουπίδια (το αναπτυξιακούλι)

Στο σπίτι έχω ένα ρολόι που έχω φτιάξει εγώ με κρύσταλλο και 4000 το οποίο δουλεύει 24 ωρες το 24ωρο από το 2005. Δεν μιλάει με ανθρώπινη φωνή, δεν έχει wi-fi, δεν μπαίνει στο internet, δεν έχει GPS, δεν ψήνει καφέ, δεν ξεβιδώνει βίδες, δεν σφουγγαρίζει το δάπεδο, αλλά δείχνει την ώρα με τη μεγαλύτερη ακρίβεια από όλα τα υπόλοιπα ρολόγια που υπάρχουν στο σπίτι...

aris285
27-03-23, 10:38
Δεν διαφωνώ ως προς τα γεγονότα παρά μόνο ως προς το χαρακτηρισμό "πρόοδος", εγώ θα το έλεγα "κατάντια"...

θα απαντησω φιλοσοφικα:001_rolleyes:
Καποιος που κανει επισκευες το βλεπει σαν οπλο που τον σημαδευει.
Εγω που κανω κυριως κατασκευες το βλεπω σαν οπλο στα χερια μου.

Και ναι ειμαι και εγω ''κουτση Μαρια''

nyannaco
27-03-23, 10:46
Off-topic, για το ορθόν του πράγματος και για να ενδώσω στους ψυχαναγκασμούς μου: τα πνευματικά δικαιώματα στην αγγλική λέγονται Royalties και όχι loyalties.

FILMAN
27-03-23, 11:45
θα απαντησω φιλοσοφικα:001_rolleyes:
Καποιος που κανει επισκευες το βλεπει σαν οπλο που τον σημαδευει.
Εγω που κανω κυριως κατασκευες το βλεπω σαν οπλο στα χερια μου.

Και ναι ειμαι και εγω ''κουτση Μαρια''
Μα στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε να κάνουμε με επισκευή ή με κατασκευή;:confused1:

Κάνω και τα δύο, οι κατασκευές που έχω κάνει και στις οποίες πραγματικά δεν γινόταν να μην βάλω μικροελεγκτή μετριούνται στα δάχτυλα του μισού χεριού, στις επισκευές πάλι (οι μισές και πλέον επισκευές που κάνω είναι πλακέτες κλιματιστικών) συνήθως χαλάνε άλλα πράγματα και όχι οι επεξεργαστές, αν έχει χαλάσει ο επεξεργαστής τότε η πλακέτα δεν επισκευάζεται και ο πελάτης αγοράζει καινούρια, δεν βλέπω τί κακό μου κάνει εμένα ο επεξεργαστής σαν επισκευαστή.

Φυσικά θα μπορούσα να (έχω μαθει να) βάζω μικροελεγκτή σε κάθε κατασκευή μου, αλλά δεν θέλω. Δεν το θεωρώ σωστό, το βλέπω τρελό, παράλογο, υπερβολικό, πώς το λένε.

elektronio
27-03-23, 13:22
Οι μικροελεγκτές είναι η ΕΞΕΛΙΞΗ στα ηλεκτρονικά, δεν είναι απλά μια εναλλακτική λύση. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια νέα σχεδίαση να χρησιμοποιηθούν τα ηλεκτρονικά του 80. Οι μικροελεγκτές δίνουν πλεονεκτήματα, όπως πιο απλή και πιο γρήγορη σχεδίαση με πολύ λιγότερα εξαρτήματα, οικονομία και ευελιξία για αλλαγές στο πρόγραμμα χωρίς επανασχεδίαση ή αλλαγές στο hardware.
Η χρήση ξένου κώδικα είναι το ίδιο πράγμα με την χρήση σχεδιασμού κάποιου άλλου με προσαρμογή ή χωρίς. Κατά την άποψη μου δεν είναι κακό να μην ανακαλύπτεις συνεχώς τον τροχό.
Όπως ο γιατρός πρέπει να διαβάζει συνεχώς για να εφαρμόζει της νέες τεχνικές που φέρνει η εξέλιξη, έτσι και κάθε ηλεκτρονικός (και κάθε επαγγελματίας) πρέπει να εξελίσσεται σύμφωνα με τις εξελίξεις του κλάδου του.

FILMAN
27-03-23, 14:08
Η δικιά μου άποψη είναι ότι οι μικροελεγκτές αποτέλεσαν την καταστροφή των ηλεκτρονικών. Ας επιστρέψουμε για λίγο στο θέμα. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο εδώ πρέπει να μπει μικροελεγκτής για να κάνουμε ...ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι θέμα χρονολογίας. Γιατί το 1980 μπορούσαμε / ξέραμε να το κάνουμε χρησιμοποιώντας το Α ή το Β εξάρτημα (που υπάρχει και σήμερα), ενώ σήμερα - για κάποιον ακατανόητο λόγο - έχουμε ξεχάσει πώς γίνεται και ο μόνος τρόπος που μπορούμε να διανοηθούμε είναι με χρήση ...υπολογιστή! Δεν καταλαβαίνω γιατί "η ευελιξία για αλλαγές" είναι επιχείρημα υπέρ των μικροελεγκτών! Αν σήμερα θέλω το κύκλωμα που φτιάχνω να είναι βολτόμετρο αλλά αύριο θέλω το ίδιο κύκλωμα να είναι χρονοδιακόπτης, τότε έχω σοβαρό πρόβλημα (εγώ), αφού δεν ξέρω ούτε τί θέλω ούτε τί μου γίνεται! Γιατί οι σημερινές συσκευές θέλουν κάθε τρεις και λίγο αναβάθμιση στο λογισμικό; Για να αποκτήσουν δυνατότητες που δεν είχαν χτες, ή μάλλον για να διορθωθούν λάθη στο πρόγραμμα που δεν εντοπίστηκαν νωρίτερα; Αυτή η συνεχής ύπαρξη λαθών είναι απόδειξη ...προόδου; Κάθε πότε χρειάζονταν διόρθωση τα κυκλώματα του 1980; Ποτέ! Σχεδίαζαν ένα σωστό κύκλωμα από την αρχή το οποίο δεν ήθελε καμμία αλλαγή μέχρι το μηχάνημα να πάει για πέταμα... Και ναι, θεωρώ επιθυμητό να ξανα-ανακαλύπτω τον τροχό, αλλιώς κινδυνεύω να διαιωνίζω τα λάθη που πιθανόν έκαναν οι άλλοι, και βέβαια αυτό που θα φτιάξω δεν θα μπορώ να πω πως είναι δικό μου εκτός αν είμαι ψεύτης.

Βέβαια, ξαναλέω, αυτή είναι η δικιά μου άποψη...

FH16
28-03-23, 12:00
Από όσο ξέρω δεν είναι στάνταρ οι κωδικοί του strobe που υπάρχουν, άλλοι είναι για αεροπορία άλλοι για σώματα ασφαλείας και τα λοιπά .
Η εικόνα είναι για την πολιτική αεροπορία.

https://i.stack.imgur.com/ZtiE8.png


ΥΓ. Για το θέμα με τους μικροεπεξεργαστές πάντως να πω πως είναι σαν να έχεις νταλίκα για να κουβαλάς τα ψώνια του super market.... Δεν είναι κακή η χρήση τους και σε απλά πράγματα αλλά υπάρχουν (και προϋπήρχαν) και άλλες λύσεις.

αλπινιστης
28-03-23, 12:16
Φιλιππε, εχεις απολυτο δικιο για την ζημια που κανουν οι μικροελεγκτες στα κλασσικα ηλεκτρονικα.
Καποια πραγματα γινονται χωρις να απαιτειται πολυ σκεψη και σταματαμε να "εκπαιδευομαστε" στη χρηση των ηλεκτρονικων.
Θυσιαζουμε την εμπειρια στον βωμο της ευκολιας. Και προσωπικα, αναζητω αυτη την εμπειρια σε καθε ευκαιρια γιατι γνωριζω οτι γνωσιακα υπολειπομαι και εχω πολλα ακομα να μαθω για να βελτιωθω σχεδιαστικα.
Καθε project που ΔΕΝ κανουμε με κλασσικα ηλεκτρονικα, οπως τα παραπανω, μας κανει λιγοτερο εμπειρους και αυτο μας κανει "λιγοτερο" τεχνικους.

Το μονο επιχειρημα για την αναγκαιοτητα της χρησης των μικροεπεξεργαστων, ειναι η αναγκη χρησης συγκεκριμενων λειτουργιων, οπως η αποκωδικοποιηση ενος σηματος απο ενα απλο remote, ή και η αναγκη εφαρμογης λογικης PLC σε καποια κυκλωματα.

FILMAN
28-03-23, 12:26
Παραμένοντας ...αμετανόητος, έφτιαξα ένα σχεδιάκι. Τελικά δεν έκανα αποκωδικοποίηση με BCD / Binary to Decimal Decoder αλλά έβαλα MUX, και εφόσον δεν χρειαζόταν πια ORing στις εξόδους δεν έβαλα και ULN280x στην έξοδο αλλά ένα απλό MOSFET, ενώ φρόντισα και για είσοδο ελέγχου.

edit: Δεν μπορώ να ανεβάσω το αρχείο, έχει κάποιο πρόβλημα η σελίδα;

Panoss
28-03-23, 14:20
Ναι απ΄όσο ξέρω ο σέρβερ του φόρουμ, εδώ και κάποια χρόνια, δεν φιλοξενεί αρχεία.
Ανέβασέ το σε κάποιο άλλο όπως πχ το imgur και βάλτο εδώ με λινκ.


Ε, τώρα αν ο ARM δίνει μεγάλο ρεύμα στην έξοδο και μπορεί να κάψει το LED, μπορούμε να βάλουμε άλλον ένα ARM σε σειρά να περιοριστεί λίγο το ρεύμα...

:lool:

FILMAN
28-03-23, 14:32
https://imgur.com/a/zOJwGFo

Panoss
28-03-23, 14:46
86905https://i.imgur.com/A9uhZqj.jpeg

αλπινιστης
28-03-23, 15:01
Να εκμεταλλευτω λιγο την περισταση και να ρωτησω πως επιλεγουμε τον κρυσταλλο για να μας οδηγησει στην εξοδο των 10Hz απο το 4521 ;

pstratos
28-03-23, 15:41
Να εκμεταλλευτω λιγο την περισταση και να ρωτησω πως επιλεγουμε τον κρυσταλλο για να μας οδηγησει στην εξοδο των 10Hz απο το 4521 ;

Είναι μετρητής / διαιρέτης συχνότητας. Στο Q19 έχεις το 19ο bit οπότε 2^19 = 524288. Άρα για να εμγανίσεις στο Q19 10Hz στην είσοδο θες 10Χ524288 = 5242880Hz = 5.24288 MHz

jeronimo
01-05-23, 11:04
Φίλιππα προσπαθώ να κάνω το σχέδιο σου αλλά δεν λειτουργεί ίσως κάνω κάποιο λάθος, να ρωτήσω σχετικά με τους αριθμούς που είναι μέσα στο περίγραμμα του 4512 τι αντιπροσωπεύουν ?
Για πόδια του ολοκληρωμένου πήρα τους αριθμούς έξω από το περίγραμμα

IC TC4521BP
IC CD4512BE
Και αντί του FQP50N06 βρήκα το IRFZ48R

Επίσης δύσκολα βρήκα τον κρύσταλλο

https://imgur.com/a/8xNDhRz

87036

mikemtb
01-05-23, 14:55
με τους αριθμούς που είναι μέσα στο περίγραμμα του 4512 τι αντιπροσωπεύουν ?περιγραφη του ποδιου ειναι.. δεν είναι αριθμοί



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jeronimo
01-05-23, 15:44
Το γνωρίζω Μιχάλη μιλάω για τους αριθμούς μέσα από το περίγραμμα του ολοκληρωμένου

FILMAN
02-05-23, 09:55
Φίλιππα προσπαθώ να κάνω το σχέδιο σου αλλά δεν λειτουργεί ίσως κάνω κάποιο λάθος, να ρωτήσω σχετικά με τους αριθμούς που είναι μέσα στο περίγραμμα του 4512 τι αντιπροσωπεύουν ?Όπως σου έγραψε και ο Μιχάλης:


περιγραφη του ποδιου ειναι.. δεν είναι αριθμοί

Το γνωρίζω Μιχάλη μιλάω για τους αριθμούς μέσα από το περίγραμμα του ολοκληρωμένου
Κι αυτός για αυτούς σου λέει. Η αρίθμηση των ποδιών των ολοκληρωμένων είναι έξω από τα πλαίσια.


Για πόδια του ολοκληρωμένου πήρα τους αριθμούς έξω από το περίγραμμαΣωστά


Και αντί του FQP50N06 βρήκα το IRFZ48R
Εντάξει αυτό έχει τη διπλάσια χωρητικότητα πύλης σε σχέση με αυτό που σου έγραψα στο σχέδιο, καλό είναι να διαλέξεις κάποιο με όσο γίνεται χαμηλότερη χωρητικότητα (δεν φταίει αυτό για το ότι δεν σου δουλεύει το κύκλωμα)


Επίσης δύσκολα βρήκα τον κρύσταλλοΕίχα να σου δώσω αλλά είσαι μακρυά

Με το πόδι 2 του 4521 τί έχεις κάνει; Στη φωτο σαν να βλέπω ένα καλωδιάκι να φεύγει από κει και να πηγαίνει στην πάνω μεριά (στα +15V ίσως; ). Στο σχήμα σου γράφω ότι για να δουλεύει το κύκλωμα το πόδι αυτό πρέπει να γειωθεί, το έχεις κάνει αυτό;

jeronimo
02-05-23, 21:36
https://www.youtube.com/watch?v=l2DjX7s4hLA

Όπως κατάλαβες είδη (και από μακριά μάλιστα) είχα κάνει λάθος στο πόδι 2 του 4521 δεν έδινα -24V
Το YouTube χαλάει λίγο την ποιότητα του video αλλά δεν πειράζει

Φίλιππα σε ευχαριστώ πολύ.

FILMAN
03-05-23, 09:30
Ελπίζω να μην του έδωσες +24!!!!

jeronimo
03-05-23, 10:45
Όχι +24 δεν του έδωσα αλλά στην αρχή του έδωσα +15 μετά με διόρθωσες

FILMAN
03-05-23, 11:57
Εντάξει, με τα +15 δεν παθαίνει κάτι, απλά απενεργοποιείται...