PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλ κουβέρτα



Ηλιας Α
04-04-23, 11:56
Καλημέρα
Βλέπεται θερμομαγνητικό στο χειριστήριο της ηλ κουβέρτας mistral που εγώ δεν το βλέπω
https://ibb.co/472M5sn

FILMAN
04-04-23, 12:11
Θερμομαγνητικό όχι, έχει όμως ένα θερμικό με διακοπή του κύριου κυκλώματος πάνω αριστερά :001_tt2:
Πλακίτσα...
Κάτω από την άσπρη κρέμα σφηνωτά ανάμεσα σε δυο αντιστάσεις βλέπω θερμοασφάλεια, δες μήπως έχει διακοπή αυτή...

FILMAN
06-04-23, 10:12
Έγινε τίποτα τελικά;

Ηλιας Α
06-04-23, 10:39
Φίλιππα καλημέρα.
Ευχαριστώ! για το ενδιαφέρον.
Και να κοίταγα για το ποιο κάτω,
<<Κάτω από την άσπρη κλέμα σφηνωτά ανάμεσα σε δυο αντιστάσεις βλέπω θερμοασφάλεια, δες μήπως έχει διακοπή αυτή...>>
ούτε θερμοασφάλεια είχα ούτε θα μπορούσα να την κολλήσω,οπότε πήρα τηλ εδώ https://www.mistralplus.gr/index.php?route=product/category&path=2216 για καινούργιο χειριστήριο, μου αντιπρότεινε να το στείλω για επισκευή,πράγμα το οποίο έκανα χθες, περιμένω αποτέλεσμα.

FILMAN
06-04-23, 14:57
Ελπίζω (αν όντως φταίει αυτή) να την αλλάξουν και όχι να βάλουν ένα κομμάτι σύρμα...

Κυριακίδης
06-04-23, 20:41
Ελπίζω (αν όντως φταίει αυτή) να την αλλάξουν και όχι να βάλουν ένα κομμάτι σύρμα...
Καλησπέρα , διαβάζοντας γενικά περί ατυχημάτων με ηλεκτρικές κουβέρτες , αυτά δεν είναι λίγα , συνήθως αναφέρονται ατυχήματα πυρκαγιάς αντί ηλεκτροπληξίας .
Αλλά δώσε και μια προσωπική σου γνώμη αν από πλευράς κατασκευαστών πρέπει να μπουν νομικοί φραγμοί ως προς την τροφοδοσία τους να είναι με συνεχές ρεύμα 12V (εδώ δεν γλυτώνεις μεν την πυρκαγιά , αλλά γλυτώνεις από άποψη πιθανής ηλεκτροπληξίας ?)

Κατασκευαστικά και με την στροφή στα 12v έχω την αίσθηση ότι είναι αδύνατη (σε περίπτωση αστοχίας υλικού ) και η εκδήλωση πυρκαγιάς .

pantelisyzfr1
06-04-23, 20:42
το 1980 είχε πάρει φωτιά το σπίτι μου από ενα μπιστολάκι μαλλιών, εάν είχε θερμοασφαλεια τότε δεν θα είχε γίνει αυτό

FILMAN
07-04-23, 09:25
Όσες ασφαλιστικές διατάξεις και χαμηλές τάσεις κ.λ.π. κ.λ.π. να υπάρχουν πάλι μπορεί να γίνει η στραβή...

Η κουβέρτα στις οδηγίες λέει να την πλύνεις μέχρι 3 φορές και μετά να την πετάξεις, ποιος το κάνει αυτό;

Ηλιας Α
07-04-23, 10:50
Καλησπέρα , διαβάζοντας γενικά περί ατυχημάτων με ηλεκτρικές κουβέρτες , αυτά δεν είναι λίγα , συνήθως αναφέρονται ατυχήματα πυρκαγιάς αντί ηλεκτροπληξίας .
Αλλά δώσε και μια προσωπική σου γνώμη αν από πλευράς κατασκευαστών πρέπει να μπουν νομικοί φραγμοί ως προς την τροφοδοσία τους να είναι με συνεχές ρεύμα 12V (εδώ δεν γλυτώνεις μεν την πυρκαγιά , αλλά γλυτώνεις από άποψη πιθανής ηλεκτροπληξίας ?)

Κατασκευαστικά και με την στροφή στα 12v έχω την αίσθηση ότι είναι αδύνατη (σε περίπτωση αστοχίας υλικού ) και η εκδήλωση πυρκαγιάς .
Πέτρο, τα 1 και 2 γραμμένα από σένα νομίζω πως αλληλοαναιρούνται.
1) <<φραγμοί ως προς την τροφοδοσία τους να είναι με συνεχές ρεύμα 12V (εδώ δεν γλυτώνεις μεν την πυρκαγιά , αλλά γλυτώνεις από άποψη πιθανής ηλεκτροπληξίας ?)>>
2) <<Κατασκευαστικά και με την στροφή στα 12v έχω την αίσθηση ότι είναι αδύνατη (σε περίπτωση αστοχίας υλικού ) και η εκδήλωση πυρκαγιάς >>
Πιθανόν κάπως διαφορετικά θ΄ήθελες να το αναρτήσεις.

Κυριακίδης
07-04-23, 12:12
Όσες ασφαλιστικές διατάξεις και χαμηλές τάσεις κ.λ.π. κ.λ.π. να υπάρχουν πάλι μπορεί να γίνει η στραβή...

Η κουβέρτα στις οδηγίες λέει να την πλύνεις μέχρι 3 φορές και μετά να την πετάξεις, ποιος το κάνει αυτό;
Θα γίνει η στραβή μόνο για την πιθανότητα πυρκαγιάς , όχι όμως για την περίπτωση θανάτων από ηλεκτροπληξία .
Θα μπορούσαν όσο αφορά το πλύσιμο να ακολουθήσουν την λογική "κάλυμμα κουβέρτας " (δηλαδή να πλένεται μόνο η εξωτερική επένδυση της κουβέρτας και όχι ο εσωτερικός μηχανισμός ) .
Όπως και να το κάνουμε για τον βωμό τους κέρδους υπέρ κατασκευαστών έχει υπάρξει πλήρης εγκληματική αδιαφορία . Που το βρήκαμε αυτό το "ελεύθερο δικαίωμα " από πλευράς κατασκευαστών να μπορείς να πλένεις μαζί και τον εσωτερικό μηχανισμό


2) <<Κατασκευαστικά και με την στροφή στα 12v έχω την αίσθηση ότι είναι αδύνατη (σε περίπτωση αστοχίας υλικού ) και η εκδήλωση πυρκαγιάς >>
Πιθανόν κάπως διαφορετικά θ΄ήθελες να το αναρτήσεις.
Για αυτό έγραψα με την "στροφή στις 12V " κουβέρτες + ότι έγραψα πιο πάνω για "κάλυμμα κουβέρτας προς πλύση" ) θα ήταν σωστά βήματα ακόμη ΚΑΙ για αποφυγή πυρκαγιάς.
Μια παροιμία λέει , όπως στρώνεις έτσι θα κοιμηθείς .

FILMAN
07-04-23, 12:34
Θα γίνει η στραβή μόνο για την πιθανότητα πυρκαγιάς , όχι όμως για την περίπτωση θανάτων από ηλεκτροπληξίαΔεν μπορείς να ξέρεις τί θα πάει στραβά στο τροφοδοτικό (εκτός αν εννοείς τροφοδοσία με μπαταρία, πράγμα άσχημο, εφόσον μια κουβέρτα 60W στα 12V θα τραβάει 5A οπότε για να καλύψουμε 8 ώρες ύπνου θέλουμε μπαταρία αυτοκινήτου 40Ah)

Κυριακίδης
07-04-23, 12:51
Δεν μπορείς να ξέρεις τί θα πάει στραβά στο τροφοδοτικό (εκτός αν εννοείς τροφοδοσία με μπαταρία, πράγμα άσχημο, εφόσον μια κουβέρτα 60W στα 12V θα τραβάει 5A οπότε για να καλύψουμε 8 ώρες ύπνου θέλουμε μπαταρία αυτοκινήτου 40Ah)
Από συμπεριφορές τροφοδοτικών δεν γνωρίζω , αλλά πες μας η παρακάτω κατασκευή σου δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει περίπτωση να πάρει φωτιά ? . Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν παίρνει φωτιά με τίποτα .
https://globaldesignnews.com/mireille-steinhage-invents-a-heated-blanket-powered-by-the-sun-for-sustainable-self-sufficient-living/ (απέφυγε την δήλωση στο link περί power bank , και θεώρησε ότι έχουμε μόνο την ενέργεια του πάνελ τσέπης = δεν είναι απόλυτος ο ορισμός των 5 Α )
Το λέω αυτό μπας και εσείς που γνωρίζεται κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά τροφοδοτικών , πως θα έπρεπε να είναι κατασκευασμένο ένα τροφοδοτικό .

mikemtb
07-04-23, 18:10
γιατι, λεει καπου ότι το υλικο κατασκευης ειναι flame retardant??
μια χαρα μπορεί να παρει... δεν καταλαβαινω την ερωτηση πετρο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

konpan
08-04-23, 06:59
Γιατί επικεντρώνεται το θέμα πυρκαγιάς στο τροφοδοτικό?
Συνήθως τα τροφοδοτικά έχουν προστασία για μετάδοση πυρκαγιάς, αποτελούνται από υλικό που δεν είναι εύκολο να ανάψει αν σκάσει ενα εξάρτημα μέσα σ'αυτό και η ζημιά σταματάει εκεί. Ασε που το τροφοδοτικό της κουβέρτας είναι 2 μέτρα μακριά από αυτή.
Το πρόβλημα πυρκαγιάς νομίζω ότι είναι θέμα βραχυκυκλώματος της αντίστασης της κουβέρτας ή κάποιας γυμνής επαφής της αντίστασης λόγω φθοράς από πλύσίματα η ακόμα και κατασκευαστικού λάθους.

Ηλιας Α
13-04-23, 15:30
Γεια σας, παρέλαβα το χειρ της ηλ κουβέρτας με νέα θερμοασφάλεια, μετά το Πάσχα θα το συνδέσω.
Ωμομέτρηση των αντιστάσεων θερμάνσεως της κουβέρτας θα βοηθούσε σε τίποτα;

mikemtb
13-04-23, 16:55
δηλαδη αμα σου πουμε οχι, απο περιεργια και μονο, ΔΕΝ θα μετρησεις?
η δε προλαβαινεις..:001_tt2:

Ηλιας Α
13-04-23, 18:27
δηλαδη αμα σου πουμε οχι, απο περιεργια και μονο, ΔΕΝ θα μετρησεις?
η δε προλαβαινεις..:001_tt2:
Ρητορική η ερώτηση, μη δίνεις και πολύ σημασία.

(https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiJx5qYlKf-AhUUXvEDHVV8CC4QFnoECAkQAQ&url=https%3A%2F%2Fel.about-meaning.com%2F11034974-meaning-of-rhetorical-question&usg=AOvVaw1HzyYDqvmwjeM4OfSlkWCE)