PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πλακέτα joystick από ανυψωτικό μηχάνημα



dimitris_p
22-04-23, 12:49
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν εχω ενα δύσκολο πρόβλημα.

Υπάρχει ενα χειριστήριο με joystick πάνω σε ενα ανυψωτικό μηχάνημα με καλάθι. Το χειριστήριο αυτό δουλεύει ως εξης. Υπάρχει ένα ποτενσιόμετρο 500Ω που δουλεύει μισό από την μια μισο από την αλλη. Δηλαδή όταν δεν πατάμε το joystick για να κάνουμε μια κίνηση αυτό ειναι στην μέση στο κέντρο του δηλαδή (250Ω).Σε κάθε κίνηση είτε πάνω είτε κάτω αρχίζει να μειώνετε η αντίσταση του ποτεν/τρου. Αυτό συνδέεται σε μια πλακέτα που εδώ εχω καί το προβλημα.
Η πλακέτα αυτή παίρνει τροφοδοσία 24v και όταν πιέζουμε το joystick βγάζει σε μια έξοδο από 0.5v εως και 4,8v.

Αυτή η τάση οδηγείτε σε έναν controller ο οποίος με την σειρά του δινει τάση σε μια ηλεκτρική αντλία που πρεσάρει τα λάδια και ανάλογα την κηνιση του joystick, αυξομειώνετε η τάση του controller που με την σειρά του αυξομειώνει την τάση της αντλίας άρα και της στροφές της ώστε να ελέγχουμε την κίνηση από αργό σε γρήγορο. Τέλος αμέσως μόλις πιέσουμε το joystick είτε πάνω είτε κάτω, δινει εντολή και δινει τάση σε 2 ρελλε (ένα για κάθε κίνηση) που με την σειρά τους τροφοδοτούν ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες.

Εχω λοιπόν το εξης πρόβλημα.
Το μηχανημα δουλεύει κανονικά στα 3-5 λεπτά και μετά νέκρα. Μετρώντας είδα οτι ξαφνικά η τάση εξόδου της πλακέτας αυτής αντι να είναι μέσα όρια λειτουργείας (0.5-4.8v) να ανεβαίνει στα 24 σταθερά με αποτέλεσμα να παίρνει λάθος τάση ο controller. Η πλακέτα αυτή δυστυχώς ειναι για λόγους υγρασίας μέσα σε σκληρή μάυρη κόλλα κάτι σαν πίσσα και δεν υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί για επισκευή. Το μηχάνημα λόγο παλαιότητας δεν εχει τεχνική υποστήριξη από την εταιρεία.

Σκέφτηκα λοιπόν μηπως θα μπορούσα να φτιάξω μια κατασκευή δική μου? Η αρχικη σκέψη ήταν ίσως με 2 κυκλώματα lm317 που να βάζουν την τάση που θέλω έστω και με αλλαγή του ποτενσιόμετρου σε άλλο? Αλλά κολλάω στο πως θα δώσω ταυτόχρονα τάση και στα ρελε όταν κινείτε το joystick???

Καμιά ιδεα πάνω σε αυτό?

Ανεβάζω και μερικες φώτο από την πλακέτα.

https://i.postimg.cc/9M8tDS2r/1.png (https://postimg.cc/S29z5gJh)


https://i.postimg.cc/85PmPGq2/3.png (https://postimages.org/)

elektronio
22-04-23, 19:13
Εχω λοιπόν το εξης πρόβλημα.
Το μηχανημα δουλεύει κανονικά στα 3-5 λεπτά και μετά νέκρα. Μετρώντας είδα οτι ξαφνικά η τάση εξόδου της πλακέτας αυτής αντι να είναι μέσα όρια λειτουργείας (0.5-4.8v) να ανεβαίνει στα 24 σταθερά με αποτέλεσμα να παίρνει λάθος τάση ο controller.

Αν ο controller πάρει 24V, έστω και στιγμιαία, πάει για απόσυσρση. Μόνο αν είσαι τυχερός και έχει προστασία με οπτοκάπλερ θα έχει επιζήσει ο controller.

Αν στο συγκεκριμένο καλάθι επιβαίνει άνθρωπος, θα έλεγα ότι οποιαδήποτε αυτοσχέδια κατασκευή μπορεί να αποβεί επικίνδυνη. Καλύτερα να ψάξεις για μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.

XPHSTOS29
22-04-23, 23:57
Επειδή τα υδραυλικά συστήματα λειτουργουν διαφορετικα απο οτι περιγραφεις, καλο θα ηταν να το ψαξεις πολυ περισσότερο και προσεκτικά!

dimitris_p
23-04-23, 00:02
Επειδή τα υδραυλικά συστήματα λειτουργουν διαφορετικα απο οτι περιγραφεις, καλο θα ηταν να το ψαξεις πολυ περισσότερο και προσεκτικά!

Τι ακριβώς θες να πεις?

dimitris_p
23-04-23, 00:08
Εχω λοιπόν το εξης πρόβλημα.
Το μηχανημα δουλεύει κανονικά στα 3-5 λεπτά και μετά νέκρα. Μετρώντας είδα οτι ξαφνικά η τάση εξόδου της πλακέτας αυτής αντι να είναι μέσα όρια λειτουργείας (0.5-4.8v) να ανεβαίνει στα 24 σταθερά με αποτέλεσμα να παίρνει λάθος τάση ο controller.

Αν ο controller πάρει 24V, έστω και στιγμιαία, πάει για απόσυσρση. Μόνο αν είσαι τυχερός και έχει προστασία με οπτοκάπλερ θα έχει επιζήσει ο controller.

Αν στο συγκεκριμένο καλάθι επιβαίνει άνθρωπος, θα έλεγα ότι οποιαδήποτε αυτοσχέδια κατασκευή μπορεί να αποβεί επικίνδυνη. Καλύτερα να ψάξεις για μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.

Ο controller στοιχίζει κοντά στα 2000 ευρώ και θεωρω οτι λογικά θα εχει προστασία. Δεν υπάρχει πουθενά η συγκεκριμένη πλακέτα ούτε η pqcontrols.com που την κατασκεύαζε δεν εχει.

klik
23-04-23, 02:16
Τι ακριβώς θες να πεις? το παρακάτω με τα κόκκινα δεν ισχύει.


...
Αυτή η τάση οδηγείτε σε έναν controller ο οποίος με την σειρά του δινει τάση σε μια ηλεκτρική αντλία που πρεσάρει τα λάδια και ανάλογα την κηνιση του joystick, αυξομειώνετε η τάση του controller που με την σειρά του αυξομειώνει την τάση της αντλίας άρα και της στροφές της ώστε να ελέγχουμε την κίνηση από αργό σε γρήγορο. Τέλος αμέσως μόλις πιέσουμε το joystick είτε πάνω είτε κάτω, δινει εντολή και δινει τάση σε 2 ρελλε (ένα για κάθε κίνηση) που με την σειρά τους τροφοδοτούν ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες.


Σχετικά με το πρόβλημα σου. Υπάρχει περίπτωση η τάση που μετράς να είναι παλμοί επικοινωνίας και όχι μια τάση που φεύγει από τα δυο ποτενσιόμετρα. Αν ήταν μόνο θέμα τάσης, θα αρκούσε να υπάρχουν τα ποτενσιόμετρα και δεν θα χρειαζόταν πλακέτα υποστήριξης

jeronimo
23-04-23, 04:16
Για να έχει ποτενσιόμετρο το πιθανότερο είναι να ελέγχει σερβοβαλβίδα ή αναλογική βαλβίδα

dimitris_p
23-04-23, 21:30
Λοιπών παιδιά η βλάβη βρέθηκε. Είναι μεν στα 5v που βγάζει η πλακέτα αλλά δεν είναι η ίδια η πλακέτα η αιτία. Εκανα κάποιες μετρήσεις και τελικά υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο 18χ0.50 που ανεβαίνει στο καλάθι. 3 καλώδια μεταξύ τους με το πολύμετρο μετράνε διαρροή και ένα από αυτά είναι των 0-5v. Έριξα για δοκιμή 3 εξτρα εξωτερικά καλώδια και δουλεύει μια χαρά! Πάμε για αντικατάσταση καλωδίου.