Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Imperia mig 310 turbo



mimakos
27-04-23, 19:19
Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με αυτή την mig ,την είχε λύσει κάποιος κ δεν τραβήχτηκαν φωτογραφίες γνωρίζει κάποιος πως συνδέονται οι μετασχηματιστές?
εικονες.
870068700787008
και ενα βιντεο.

https://files.fm/u/6pq8burrk#/view/t6pun7ux8

mtzag
28-04-23, 03:43
Αυτο με τις φετες ειναι γεφυρα ανορθωσης οχι μ/σ αρχικα θα βρεις τα τυλιγματα του μ/σ
και θα συνδεσεις το δευτερευων στην εισοδο της γεφυρας την εξοδο με το dc της γεφυρας στους μεγαλους ηλεκτρολυτικους

Η συγκεκριμενη ειναι μη inverter στα 50hz.
Αυτες βγαζουνε πολυ δυσκολα βλαβη ζουνε για πολλα χρονια.

Ειναι μ/σ 3φ 50hz -> γεφυρα -> DC Bus -> pwm με igbt στο dc bus και choke

Μπορει να παθει βλαβη στο παλμοτροφοτικο χαμηλων τασεων στο igbt η στη γεφυρα

mimakos
28-04-23, 10:18
Δεν έχω μεγάλη γνώση ,η συγκεκριμένη μάλλον δεν δούλεψε το θερμικό που έχει στην ανόρθωση (δούλεψε με χοντρό σύρμα 1.2 αρκετη ώρα )κ έλιωσε το μονωτικό από την χοντρή περιέλιξη,το ξετυλιξα και το μωνοσα και το ξανά τυλιξα μπορείς να μου πεις ποιο αναλυτικές οδηγίες για την σύνδεση με ποιο απλά λόγια ? Αν βοηθάει να στείλω κ άλλες φωτογραφίες

mtzag
30-04-23, 05:23
μηπως εγινε και κατι αλλο ? πχ να βραχυκλωσε η γεφυρα ?
Μου φαινετε δυσκολο να καει η μονωση του μ/σ απλα επειδη δουλευε με χοντρο συρμα.

mimakos
30-04-23, 20:40
φιλε μανο καλησπερα, αν εχεις τον χρονο θα ηθελα λιγο βοηθεια για να δω αν αξιζει η επισκευη την mig η να κοιταξω για αγορα καποια αλλης . Εμενα μου την εδωσαν λυμμενη χωρις να ειναι μεσα οι μετασχηματιστες μου ειπαν εχουν ζημια αυτοι. με τις λιγες γνωσεις που εχω (συνεργειο αυτοκινητων εχω) με τα ματια μου ειδα οτι σε ενα απο τις 3 περιελιξης ειχε φυγει το μωνοτικο σαν ταινια που εχει απο εξω στην χοντρη περιελιξη και ειχε μαυρισει σαν βραχυκυκλωμα. Ξετυλιξα 3 σπυρες εβαλα ταινια pvc που μου ειπε καποιος φιλος και το ξανα τυλιξα . Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω που πανε καποια καλωδια. Σαν πρωτη φαση με το μηκος τους βλεπω οτι τα 3 χοντρα καλωδια που βγαινουν απο τα τυλιγματα του μετασχηματιστη πηγαινουν πανω στην ανορθωση και βγαζει αλλα 3 παλι χοντρα αλλα δεν μπορω να καταλαβω που συνδεονται και επισης εχουν βγαλει και απο εναν διακοπτη 3 καλωδια απο οτι καταλαβαινω ειναι οι τρεις φασης . Αν μπορεις να βοηθησει θα σου ημουν ευγνωμων

mtzag
30-04-23, 21:54
αμα εχει βραχυκλωμα η γεφυρα θα ξανακαουνε τα τυλιγματα πρεπει σε πρωτη φαση να τσεκαρεις τη γεφυρα με το πολυμετρο
και σε 2η φαση το μ/σ με πολυμετρο και insulation tester.
Τωρα τι να σου πω το αν αξιζει η επισκευη της εξαρτατε απο τη ζημια που εχει... και ποσο κανει ενα τετοιο μηχανημα μεταχειρισμενο.

Αμα εχει παθει ζημια στο μικροελεκτη(απιθανο) δεν επισκευαζετε καν ειναι χαμενος χρονος.