PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρική Μηχανή Γκαζόν



voliotis
19-05-23, 19:49
Καλησπερα!!
Εχω μια ηλεκτρικη μηχανη για γκαζον MTD 3813E Πανω απο 10 χρονια και εχω το εξης προβλημα:
Οταν παταω το διακοπτη να εκκινήσει, το μοτερ "μουγκριζει και κουνιεται δεξια-αριστερα χωρις να γυρναει.
Αλλαξα τον πυκνωτή με εναν άλλο που ειχα οχι τον ιδιο για δοκιμη ο οποιος ειναι 1.4μf 400v (μαλλον απο ανεμιστηρα) και το μοτερ τωρα γυρνάει, αλλα απο την αντιθετη φορα απο αυτη που πρεπει, δε γυρναει δηλαδη προς τη φορα που ειναι τα μαχαιρια.
Φταιει ο πυκνωτης που δεν ειναι ιδιος????
Ο παλιος ειναι ο 16040sh

mikemtb
19-05-23, 21:30
αν αντι για 16 μF εβαλες 1,4 παλι καλά που γυρναγε...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

voliotis
19-05-23, 22:32
.....Ενταξει ειναι λιγοτερα τα μf.....το θεμα ειναι γιατι γυρνα αναποδα

Ηλιας Α
19-05-23, 22:54
Μπέρδεψες τα καλώδια της μίας περιέλιξης, και μάλλον της βοηθητικής, που ασχολήθηκες.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-05-23, 22:57
φιλε Παναγιωτη ποσα μφ ειχε το μοτερ ? αν ειχε 8 βαλε 8 αν ειχε 16 βαλε 16 και θα λειτουργεισει κανονικά

voliotis
20-05-23, 00:06
Μπέρδεψες τα καλώδια της μίας περιέλιξης, και μάλλον της βοηθητικής, που ασχολήθηκες.
Ηλια δε γινεται να τα μπερδεψα γιατι απο το μοτερ που ειναι χωρις καρβουνακια (ξεχασα να το αναφερω) βγαινουν 4 καλωδια 2 κοντα μαυρο - κοκκινο και δυο μακρια μαυρο - κοκκινο, τα δυο κοντα καλωδια απο το μοτερ πανε στο ρευμα και τα δυο μακρια πανε στον πυκνωτη.Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο). Στα δυο κοντα κουμπώνουν τα καλώδια απο το ρευμα το καφε στο μαυρο και το μπλε στο κοκκινο. Ετσι ηταν και πριν τα σκαλισω.
Αν πρεπει να κοιταξω κατι πες μου

voliotis
20-05-23, 00:11
φιλε Παναγιωτη ποσα μφ ειχε το μοτερ ? αν ειχε 8 βαλε 8 αν ειχε 16 βαλε 16 και θα λειτουργεισει κανονικά

Νεκταριε ο πυκνωτης ειναι 16uf 450v απλα εβαλα ενα που ειχα (1.4uf 450v) για να δω αν έφταιγε ο πυκνωτης. Οπως εγραψα και πιο πανω ναι μεν το μοτερ γυριζε αλλα αναποδα

Ηλιας Α
20-05-23, 09:09
Μπέρδεψες τα καλώδια της μίας περιέλιξης, και μάλλον της βοηθητικής, που ασχολήθηκες.
Δεν πρόσεξα ότι υπάρχει τόσο πολύ μεγάλη διαφορά στη χωριτ/τα του πυκνωτή 16 μF > 1,4 μF, αλλά βάζοντας μικρό πυκνωτή
δεν πάει να πει πως πρέπει να γυρνά και ανάποδα (*)ο κινητήρας.
(*) Μήπως η μηχανή έχει την τάση να γυρνά ανάποδα πριν την θέσεις σε λειτουργία .
Με μεγάλη προσοχή δώσε ανάστροφη ώθηση κατά την εκκίνηση, στη μηχανή και γράψε αποτέλεσμα.
Υ/Γ Όταν στο 6 ποστ λες <<Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο)>> τι; εννοείς

voliotis
20-05-23, 10:21
Λοιπον Ηλια, Οταν δωσω ώθηση με το χερι το μαχαιρι (μοτερ) προς τη σωστη φορα και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει και δουλευει κανονικα
Οταν αφησω το διακοπτη και σταματα να γυριζει το μοτερ και ξαναπατησω να παρει μονο του χωρις να του δωσω καποια ωθηση τοτε ξεκινα να γυρνα αναποδα
Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο) Εννοώ δεν υπαρχει καλωδιο
Σκεφτικα να βαλω το μαχαιρι αναποδα αλλα δε γινεται.....
Ευχαριστώ!!

Ηλιας Α
20-05-23, 11:36
Λοιπον Ηλια, Οταν δωσω ώθηση με το χερι το μαχαιρι (μοτερ) προς τη σωστη φορα και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει και δουλευει κανονικα
Οταν αφησω το διακοπτη και σταματα να γυριζει το μοτερ και ξαναπατησω να παρει μονο του χωρις να του δωσω καποια ωθηση τοτε ξεκινα να γυρνα αναποδα
Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο) Εννοώ δεν υπαρχει καλωδιο
Σκεφτικα να βαλω το μαχαιρι αναποδα αλλα δε γινεται.....
Ευχαριστώ!!
<< Λοιπον Ηλια, Οταν δωσω ώθηση με το χερι το μαχαιρι (μοτερ) προς τη σωστη φορα και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει>> Ναι! Αυτό θα γίνόταν και χωρίς πυκνωτή.

<<και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει και δουλευει κανονικα>> Όχι << και δουλευει κανονικα>> όταν πάρει φορτίο θα ζεσταθεί.

<< Οταν αφησω το διακοπτη και σταματα να γυριζει το μοτερ και ξαναπατησω να παρει μονο του χωρις να του δωσω καποια ωθηση τοτε ξεκινα να γυρνα αναποδα>>
Ναι! Όταν έχεις μικρό πυκνωτή.

Για κάποιο λόγο αν για τη σωστή φορά θέλει δύναμη έστω 1 Kg, και για την ανάστροφη 0.3 Kg, ενδεχόμενα γίνεται αυτό.
Όπως σου είπαν βάλε σωστό πυκνωτή.
Θέλω να πιστεύω πως σε κάλυψα στο ερώτημα <<.Ενταξει ειναι λιγοτερα τα μf.....το θεμα ειναι γιατι γυρνα αναποδα >>
<< Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο) Εννοώ δεν υπαρχει καλωδιο>>
Καλά! δεν αισθάνεσαι; ντροπή που το γράφεις.

Κυριακίδης
20-05-23, 15:42
Καλά! δεν αισθάνεσαι; ντροπή που το γράφεις.

https://www.drive2.ru/b/480001972661912078/
Πιθανά θεωρείται συσκευή με το σήμα της διπλής μόνωσης (βλέπε 7η φωτό με το διπλό περίκλειστο τετράγωνο ). Περιέχει και μαγνητικό φρένο

Φίλε Παναγιώτη φτιάξε μιας που έχεις το έμβλημα του πειρατή , κάτι "πειρατικό" και κούρευε γήπεδα στο ρελαντί και στο φως του ήλιου. ( τα δήθεν "απαραίτητα 1300W είναι μύθος , απλά θέλει τέχνη και τον χειριστή μάστορα)
https://www.youtube.com/watch?v=38QdE3q9XAU

voliotis
20-05-23, 19:52
<< Λοιπον Ηλια, Οταν δωσω ώθηση με το χερι το μαχαιρι (μοτερ) προς τη σωστη φορα και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει>> Ναι! Αυτό θα γίνόταν και χωρίς πυκνωτή.

<<και πατησω το διακοπτη τοτε γυρναει και δουλευει κανονικα>> Όχι << και δουλευει κανονικα>> όταν πάρει φορτίο θα ζεσταθεί.

<< Οταν αφησω το διακοπτη και σταματα να γυριζει το μοτερ και ξαναπατησω να παρει μονο του χωρις να του δωσω καποια ωθηση τοτε ξεκινα να γυρνα αναποδα>>
Ναι! Όταν έχεις μικρό πυκνωτή.

Για κάποιο λόγο αν για τη σωστή φορά θέλει δύναμη έστω 1 Kg, και για την ανάστροφη 0.3 Kg, ενδεχόμενα γίνεται αυτό.
Όπως σου είπαν βάλε σωστό πυκνωτή.
Θέλω να πιστεύω πως σε κάλυψα στο ερώτημα <<.Ενταξει ειναι λιγοτερα τα μf.....το θεμα ειναι γιατι γυρνα αναποδα >>
<< Γειωση δεν υπαρχει (κιτρινο-πρασινο) Εννοώ δεν υπαρχει καλωδιο>>
Καλά! δεν αισθάνεσαι; ντροπή που το γράφεις.


Δεν καταλαβα τι ακριβως δεν αισθανομαι και τι ειναι ντροπη που γραφω
Αν εννοεις για το καλωδιο της γειωσης δεν ειχε η μηχανη εξαρχής απο κατασκευης. Δυο καλωδια ερχονται απο το διακοπτη στο μοτερ καφε και μπλε. Το καλωδιο (προεκταση) που χρησιμοποιώ και συνδεω τη μηχανη με την πριζα φυσικα και εχει γειωση
Αν εννοεις για τον πυκνωτη που εβαλα μικροτερο ειπα οτι τον εβαλα για δοκιμη και ζητησα τις γνωσεις σας
Εσυ μου απαντησες οτι <αλλά βάζοντας μικρό πυκνωτή
δεν πάει να πει πως πρέπει να γυρνά και ανάποδα (*)ο κινητήρας>
Αν εννοεις κατι αλλο πες μου γιατι οπως το εγραψες ειναι προσβλητικο
Παρ ολα αυτα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τη βοηθεια σας

voliotis
20-05-23, 20:12
https://www.drive2.ru/b/480001972661912078/
Πιθανά θεωρείται συσκευή με το σήμα της διπλής μόνωσης (βλέπε 7η φωτό με το διπλό περίκλειστο τετράγωνο ). Περιέχει και μαγνητικό φρένο

Φίλε Παναγιώτη φτιάξε μιας που έχεις το έμβλημα του πειρατή , κάτι "πειρατικό" και κούρευε γήπεδα στο ρελαντί και στο φως του ήλιου. ( τα δήθεν "απαραίτητα 1300W είναι μύθος , απλά θέλει τέχνη και τον χειριστή μάστορα)
https://www.youtube.com/watch?v=38QdE3q9XAU

Ακριβως αυτη ειναι η μηχανη. Το φρενο το εχω βγαλει εδω και χρονια γιατι μπλοκαρε και ευτυχως ακομη δεν καπνιζει το μοτερ
Η λυση παντως που προτείνεις με ξεπερνα!!

Κυριακίδης
21-05-23, 00:01
Ακριβως αυτη ειναι η μηχανη. Το φρενο το εχω βγαλει εδω και χρονια γιατι μπλοκαρε και ευτυχως ακομη δεν καπνιζει το μοτερ
Η λυση παντως που προτείνεις με ξεπερνα!!
Δεν είναι το θέμα αν καπνίζει ή όχι , αλλά μπορεί να μας καθησυχάζουν ύπουλα το ότι είναι χωρίς γείωση και διπλή μόνωση , αλλά άλλο όταν το περιεργάζεσαι και θέλει προσοχή .
Νομίζω θέλει για σωστή ιεραρχία πρώτα εξέταση με μέγγερ για πιθ διαρροή (πάνε σε έναν ειδικό να το δει )
Βάζοντας τον σωστό πυκνωτή , πιστεύω το πολύ να χρειαστεί αντιμετάθεση του πυκνωτή (ναι μεν έχει μόνο 2 καλώδια και δεν θυμίζει να παίζει ρόλο η αντιμετάθεση των επαφών πυκνωτή ) , γιαυτό οι ειδικότεροι θα προσθέσουν απόψεις .


Η λυση παντως που προτείνεις με ξεπερνα!!
https://www.youtube.com/watch?v=3iPVCrq2_Ss
Θα ζοριστείς λίγο , αλλά δες τι μπορεί να κάνει ( 09:00 και μετά ) στο 10ο λεπτό πέρασε πάνω από 1 μέτρο καλαμιές . Μόνο δέντρα δεν κόβει , και δεν έχει θήκη απορριμμάτων. Το θέμα είναι να φτιαχτεί ανθεκτικό .

FILMAN
22-05-23, 10:03
Δεν παίζει ρόλο η φορά σύνδεσης των καλωδίων στον πυκνωτή, για εναλλασσόμενο μιλάμε.

Κυριακίδης
22-05-23, 16:50
Δεν παίζει ρόλο η φορά σύνδεσης των καλωδίων στον πυκνωτή, για εναλλασσόμενο μιλάμε.
Υποθέτω ότι είναι ίδια περίπτωση με τα μοτέρ πλυντηρίου ( χωρίς να ξέρω για το είδος περιέλιξης που έχει του χορτοκοπτικού ) π.χ. κύρια + βοηθητική , και σκεφτόμουν από την πλευρά πυκνωτή και προς τα τυλίγματα (όχι της τροφοδοσίας εισόδου με ρεύμα ) σαφώς δεν αλλάζει με την αντιμετάθεση του πυκνωτή, αλλά την αντιμετάθεση των καλώδιων προς τα τυλίγματα ( δηλαδή το ένα από τα 2 καλώδια προς τυλίγματα να είναι με σύνδεση "γενικού" .
Δώσε μας μια εικόνα για αυτά τα μοτέρ χορτοκοπτικού , έχουν βοηθητική περιέλιξη? είναι μόνο μονής κατεύθυνσης και τέτοιο το είδος περιέλιξης?

FILMAN
23-05-23, 09:41
Όλα τα λεγόμενα μονοφασικά ασύγχρονα μοτέρ έχουν κύρια και βοηθητική περιέλιξη

Το ότι από το μοτέρ βγαίνουν 4 καλώδια εκ των οποίων τα 2 πάνε στον πυκνωτή και τα άλλα 2 είναι η τροφοδοσία (σύμφωνα με τα γραφόμενα του νηματοθέτη), σημαίνει ότι αυτά τα 4 καλώδια ΔΕΝ είναι απλά τα άκρα των 2 περιελίξεων

Το ένα καλώδιο θα πρέπει να είναι κοινό άκρο και των δυο περιελίξεων, τα άλλα δύο καλώδια εσωτερικώς γεφυρωμένα θα είναι το δεύτερο άκρο της κύριας περιέλιξης, και το τέταρτο καλώδιο θα είναι το άλλο άκρο της βοηθητικής

Από κει και πέρα η τοποθέτηση πυκνωτή 1.4μF αντί για 16 έστω και για δοκιμή δεν έχει καμία βάση (και ο 1.4μF δεν ξέρουμε αν είναι και καλός)

Κι εγώ θα περίμενα έστω και με μικρότερο πυκνωτή να μην αλλάζει η φορά περιστροφής

Το να πηγαίνει ανάποδα ο κινητήρας μου έχει τύχει σε περίπτωση εσωτερικού βραχυκυκλώματος των δύο περιελίξεων μεταξύ τους

Οπότε ο φίλος ας μετρήσει με καπασιτόμετρο τους δυο πυκνωτές (αν δεν έχει πολύμετρο με τέτοια δυνατότητα ας βρει κάποιον που να έχει, τέτοια πολύμετρα σήμερα είναι αρκετά διαδεδομένα), αν ο πυκνωτής των 1.4μF βρεθεί εκτός ανοχής, πέταμα (για να μην ξαναχρησιμοποιηθεί αλλού), αν ισχύει το ίδιο για τον πυκνωτή των 16μF ομοίως, και στη συνέχεια να μπει ένας καλός 16μF στο μηχάνημα για να δούμε αν θα δουλέψει κανονικά. Αν ο πυκνωτής των 16μF βρεθεί καλός, τότε πιθανότατα το μοτέρ έχει πρόβλημα και θα πρέπει να πάει για περιέλιξη

voliotis
24-05-23, 09:54
Όλα τα λεγόμενα μονοφασικά ασύγχρονα μοτέρ έχουν κύρια και βοηθητική περιέλιξη

Το ότι από το μοτέρ βγαίνουν 4 καλώδια εκ των οποίων τα 2 πάνε στον πυκνωτή και τα άλλα 2 είναι η τροφοδοσία (σύμφωνα με τα γραφόμενα του νηματοθέτη), σημαίνει ότι αυτά τα 4 καλώδια ΔΕΝ είναι απλά τα άκρα των 2 περιελίξεων

Το ένα καλώδιο θα πρέπει να είναι κοινό άκρο και των δυο περιελίξεων, τα άλλα δύο καλώδια εσωτερικώς γεφυρωμένα θα είναι το δεύτερο άκρο της κύριας περιέλιξης, και το τέταρτο καλώδιο θα είναι το άλλο άκρο της βοηθητικής

Από κει και πέρα η τοποθέτηση πυκνωτή 1.4μF αντί για 16 έστω και για δοκιμή δεν έχει καμία βάση (και ο 1.4μF δεν ξέρουμε αν είναι και καλός)

Κι εγώ θα περίμενα έστω και με μικρότερο πυκνωτή να μην αλλάζει η φορά περιστροφής

Το να πηγαίνει ανάποδα ο κινητήρας μου έχει τύχει σε περίπτωση εσωτερικού βραχυκυκλώματος των δύο περιελίξεων μεταξύ τους

Οπότε ο φίλος ας μετρήσει με καπασιτόμετρο τους δυο πυκνωτές (αν δεν έχει πολύμετρο με τέτοια δυνατότητα ας βρει κάποιον που να έχει, τέτοια πολύμετρα σήμερα είναι αρκετά διαδεδομένα), αν ο πυκνωτής των 1.4μF βρεθεί εκτός ανοχής, πέταμα (για να μην ξαναχρησιμοποιηθεί αλλού), αν ισχύει το ίδιο για τον πυκνωτή των 16μF ομοίως, και στη συνέχεια να μπει ένας καλός 16μF στο μηχάνημα για να δούμε αν θα δουλέψει κανονικά. Αν ο πυκνωτής των 16μF βρεθεί καλός, τότε πιθανότατα το μοτέρ έχει πρόβλημα και θα πρέπει να πάει για περιέλιξη

Καλημερα!
Τους πυκνωτες τους μετρησα πριν τους αλλαξω. Χθες το απογευμα εβαλα τον ιδιο μ' αυτον που ειχε, καινουριο και μετρημενο εντος ανοχης 16μf 450ν και κανει τα ιδια δηλαδη εκκινει αλλα αναποδα οποτε μαλλον το προβλημα ειναι στο μοτερ.
Σας ευχαριστω για τη βοηθεια

FILMAN
24-05-23, 10:10
Έλυσες καθόλου το μοτέρ;

Κυριακίδης
24-05-23, 16:12
Έλυσες καθόλου το μοτέρ;
Προς φίλο Παναγιώτη , εννοεί τώρα , και όχι παλιότερα που αφαίρεσες το φρένο . Για πιθανότητα να έβαλες τα καπάκια των ρουλεμάν ανάποδα . Δες το link που έβαλα νωρίτερα αν τα καλώδια βγαίνουν από την πίσω πλευρά του στάτη.
Αν όχι , έχει ροπή τώρα ? άσχετα αν κατά την γνώμη σου περιστρέφεται γρήγορα. Λογικά αν έχει βραχυκυκλώσει η ροπή θα είναι πολύ λίγη.

Αναλογικά του μεγέθους τους και σύγκριση με την ισχύ , θα έπρεπε να είχε και ανεμιστήρα εξωτερικό ( εκτός απλά του ανεμιστήρα ρότορα) , στα δύσκολα δεν απέχει πολύ να αρπάξει , αμπεροτσιμπίδα έχουμε για μέτρηση?

voliotis
25-05-23, 22:16
Καλησπερα . Ναι το ελυσα, το καθαρισα και το ξαναεδεσα οπως ηταν. Δεν μπορεις να βαλεις αναποδα τα καπακια γιατι το κατω καπακι βιδωνει στο σασι (πλαστικο) της μηχανης και ο ροτορας απο την κατω μερια προεξεχει για να βιδωσει το μαχαιρι. Τα καλώδια βγαίνουν από την πίσω πλευρά του στάτη και απο την κατω μερια, απο την πανω ερχονται τα καλωδια του ρευματος απο το διακοπτη, ειναι ακριβως οπως στη φωτογραφια. Ροπη εχει γιατι εκοψα χορτα και δεν ειχε προβλημα απλα το εδωσα οθηση με το χερι προς τη φορα που ηθελα και δουλεψε κανονικα. Δεν εχει καποιο ανεμιστηρα. Δεν εχω αμπεροτσιμπίδα μονο πολυμετρο
Αληθεια αν γυρισω το στατη αναποδα και ξαναδεσω τα καπακια υπαρχει περιπτωση να γυρισει προς τη φορα που θελω......?

voliotis
25-05-23, 22:27
Ειχε αυτον τον πυκνωτη
ItalFarad Motor Run Capacitor 16uF Tag (capacitor-shop.co.uk) (https://capacitor-shop.co.uk/product/italfarad-motor-run-capacitor-16uf-tag/)
Και εβαλα αυτον (16uf 450v)
1pcs Cbb60 Motor Run Capacitor 450v 4uf 5uf 6uf 8uf 10uf 12uf 14uf 16uf 20uf 100uf Start Water Pump Washer Air Pump With Screws - Capacitors - AliExpress (https://www.aliexpress.com/item/1005002921077293.html)
Υπαρχει περιπτωση να φταιει παλι ο πυκνωτης?

Κυριακίδης
26-05-23, 01:56
Αληθεια αν γυρισω το στατη αναποδα και ξαναδεσω τα καπακια υπαρχει περιπτωση να γυρισει προς τη φορα που θελω......?
Βάση σε όσα ανέφερες παραπάνω στο #21 , μην κάνεις τίποτα δεν πιστεύω ότι είναι λύση.
Μέχρι να σου απαντήσουν γνώστες στο θέμα , από πλευράς μου θέλω να δεις αυτά τα 2 παρακάτω
https://www.aces.edu/blog/topics/farming/start-and-run-capacitors-for-electric-motors/ (στο σημείο που δείχνει κάποιο φρένο και είναι με πυκνωτή εκκίνησης = όχι ότι σημαίνει ότι είχε πυκνωτή εκκίνησης )

Δες και εδώ τι λέει στην επικεφαλίδα (Run capacitor )
https://en.wikipedia.org/wiki/Motor_capacitor#Dual_run_capacitors
Από πλευράς μου σε ρωτώ όσο αφορά το μηχανικό φρένο τι άλλο είχε εκεί ? ( κάποιον διακόπτη? ) και μετά από αυτόν τι / που πήγαινε?
Βάση των παραπάνω θεωρώ ότι κάηκε . Αλλά περίμενε και απόψεις από έμπειρους.

Όσοι αφαίρεσαν το φρένο , στην πλειοψηφία τα κάψανε αργότερα ( μάλλον σύντομα ), και πρέπει να μάθουμε , αλλά να εξηγήσουμε και το γιατί.

Σε αναφορά που διάβασα κάπου αλλού , λένε ότι σε περίπτωση χαλασμένου πυκνωτή μπορεί να συμβεί να μην λειτουργεί καθόλου το μοτέρ / αλλά και το αντίθετο !!! (φουλ στροφές όπως στην περίπτωση σου = αυτό δεν σημαίνει ότι όλα είναι τέλεια )

Το φρένο ( + φυγοκεντρικό διακόπτη ? ) ήταν μια μέθοδος προστασίας ( στα δύσκολα ) , από εκεί και πέρα αν το παρακάνεις το παίρνεις στο χέρι το μοτέρ .

FILMAN
26-05-23, 09:30
αν γυρισω το στατη αναποδα και ξαναδεσω τα καπακια υπαρχει περιπτωση να γυρισει προς τη φορα που θελω......? Φυσικά, και αυτός είναι ο λόγος για την ερώτηση που σου έκανα στο #19. Αφού μάλιστα παραδέχεσαι ότι:


Ναι το ελυσα, το καθαρισα και το ξαναεδεσαμε κάνεις να πιστεύω ότι στο "ξαναδέσιμο" που έκανες, τον έβαλες ανάποδα σε σχέση με το πώς ήταν από τη μάνα του!

voliotis
26-05-23, 13:50
Πετρο, Το φρενο το ειχε ωστε να σταματα αμεσα το μαχαιρι να γυριζει, οταν αφηνεις το διακοπτη για θεμα ασφαλειας και μονο
Χωρις το φρενο το μαιχαιρι συνεχιζει να γυριζει με τη φόρα που εχει περιπου για 30 δευτερα απο την ωρα που αφηνεις το διακοπτη
Στο φρενο δε εχει καποιο διακοπτη η πυκνωτη και βιδωνε μαζι με το μαχαιρι στο μοτερ, αναμεσα μαχαιρι και ροτορα ειναι ακριβως αυτο που δειχνει στις φωτο που εστειλες.Δε νομιζω να καιγεται το μοτερ απο αυτο το λογο
Το εχω βγαλει εδω και χρονια γιατι μπλοκαρε το μοτερ και οχι χωρις το φρενο δεν αλλαζουν οι στροφες, ειναι ιδιες.
Εμενα οταν καηκε ο πυκνωτης το μοτερ δεν ειχε φουλ στροφες αλλα γυριζε δεξια αριστερα χωρις να εκκινει
Διαβασα τα αρθρα που εστειλες....Στο δευτερο ο δικος μου πυκνωτης ειναι με δυο ακιδες και ο μανησιος και αυτος που εβαλα

voliotis
26-05-23, 13:59
Φιλιππε το μοτερ το εχω λυσει αρκετες φορες για να καθαρισω τη μηχανη και ξερω ακριβως πως ηταν. Αν βαλεις αναποδα το στατη τα καλωδια του μοτερ ερχονται απο πανω και μετα δεν μπορεις να κουμπωσεις τα καλωδια του ρευματος. Ειμαι 100% σιγουρος οτι το εδεσα σωστα! Μπορω να το βαλω αναποδα για δοκιμη?

FILMAN
26-05-23, 14:09
Μπορείς...

voliotis
26-05-23, 21:25
Μπορείς...
ΟΚ Το δοκιμαζω αυριο....

voliotis
27-05-23, 13:04
Λοιπον γυρισα το στατη αναποδα και το μοτερ κινειται δεξια-αριστερα μουγκριζει και δεν εκκινει.....
Οταν προσπαθησα να το αγγιξω ζεματουσε
Νομιζω αρκετα σας κουρασα μαλλον ειναι βραχυκυκλωμένο. Δεν αξιζει να ασχοληθουμε περισσοτερο. Παει για πεταμα
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το χρονο σας.

Κυριακίδης
27-05-23, 14:04
Μάλιστα , δεν έχασες και πολλά , απεναντίας μπορεί να είναι ένα μήνυμα του τι άλλο θα μπορούσες να επιλέξεις ως καλύτερο ( μειονεκτήματα να προσέχεις την μπαλαντέζα τροφοδοσίας με ρεύμα / περιορισμούς κίνησης κτλ )
Ενώ όταν μιλάμε για επίπεδο γκαζόν θα μπορούσες π.χ.
https://www.youtube.com/watch?v=rEYq0kba4ug ( και τέρμα το βάσανο τροφοδοσίας με μπαλαντέζες και πένθος για τους παράγοντες της Δεη)

ή σε διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε μεταξύ βενζινοκίνητου + ηλεκτρικού VS δρεπάνι . Φαντάσου ποιος ήταν ο νικητής .
https://www.youtube.com/watch?v=gsfIHiBB6xE

https://www.youtube.com/watch?v=eswfHdFAsm0
https://www.youtube.com/watch?v=gzacoOFTbpE&t=183s

voliotis
28-05-23, 15:13
:biggrin: :biggrin::biggrin:Πετρο το χειροκινητο το ξεχναμε, το βενζινοκινητο δε συμφερει γιατι ο χωρος ειναι σχετικα μικρος και νομιζω οι πατεντες ειναι επικίνδυνες
οποτε η αγορα μιας καινουριας ηλεκτρικης ειναι η καλυτερη λυση. Για καλωδιο εχω φτιαξει μια μπαλαντεζα με ενισχυμένο καλώδιο διπλης μόνωσης αδιαβροχο 3χ1,5 ευκαμπτο γυρω στα 15 μετρα και το καλο ειναι οτι η πριζα ειναι ειναι στην αρχη του κηπου οποτε το καλωδιο ερχεται παντα πισω απο τη μηχανη την ωρα του κουρεματος
και δεν υπαρχει φοβος να το παρει απο κατω.

Κυριακίδης
28-05-23, 19:04
το χειροκινητο το ξεχναμε, Σου φάνηκε βαρύ στο σπρώξιμο , έτσι δεν είναι? αυτά τα τετράτροχα κουρευτικά τα έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω ότι έχουν διαφορές στο βάρος και στο σπρώξιμο , με ηλεκτροκινητήρα κουβαλάς το βάρος του κινητήρα , αλλά στο σκέτο κουβαλάς την τριβή των μαχαιριών ανάλογα τον όγκο που κόβεις .
Τέλος πάντων στο νέο κουρευτικό να προσπαθήσεις να βρεις άσχετα από την ποιότητα , τουλάχιστον να έχει τα μέγιστα μέσα προστασίας .
Π.χ. ορισμένα έχουν μέσα στο μοτέρ θερμικά ασφαλείας (όταν ζεσταθεί πολύ το μοτέρ από συνεχόμενα ζόρια ) να διακόπτει , και να εκκινεί όταν το επιτρέψει και πάλι .

Παρόμοια με το δικό σου έχουν και πρόσθετο ανεμιστήρα ακριβώς πάνω από το μοτέρ , στην κυριολεξία το δικό σου δεν είχε καμία προστασία .
Θα μπορούσες π.χ. και εξωτερικό θερμικό ασφαλείας με χειροκίνητη επαναφορά ( δεν είναι το ίδιο με το εσωτερικό θερμικό μέσα στο μοτέρ , αλλά τέλος πάντων)
https://www.steftools.gr/proionta/domika-viomichanika/mpetonieres/antallaktika-mpetonieron/thermikos-diakoptis-prostasias/

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος στο μοτέρ σου αναφέρει πάνω στην ετικέτα το "S1" αυτό αν θυμάμαι καλά υποδηλώνει ότι για τον συγκεκριμένο κινητήρα μπορεί να λειτουργεί αδιάλειπτα χωρίς διακοπές !!! (απάτη ? ή επειδή αφαιρέθηκε το φρένο και ήταν σημαντικό για την προστασία του)

Αυτά να τα προσέξεις στην επόμενη αγορά , και θα είναι το τελευταίο που αγοράζεις.

voliotis
29-05-23, 13:57
Πετρο ευχαριστω για τις συμβουλες σου!
Αυτο το θερμικο μπορω να το συνδεσω ακομη και για εξτρα ασφαλεια? αν ναι και μπορεις στειλε μου τη συνδεσμολογια.
Σκεφτομαι να παρω αυτο
Χλοοκοπτικό Ηλεκτρικό Gardena Power Max 1100/32 1000W | Praktiker (https://www.praktiker.gr/p/xlookoptiko-ilektriko-gardena-power-max-1100-32-1000w-79118)
ή αυτο
Bosch ARM 32 Μηχανή Γκαζόν Ηλεκτρική 1200W | Skroutz.gr (https://www.skroutz.gr/s/4739551/Bosch-ARM-32-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CE%93%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BD-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE-1200W.html)

FILMAN
29-05-23, 14:04
Δεν έχει καμιά ιδιαίτερη συνδεσμολογία, μπαίνει σε σειρά με την παροχή (σαν διακόπτης)

Κυριακίδης
29-05-23, 19:34
ή αυτο
Bosch ARM 32 Μηχανή Γκαζόν Ηλεκτρική 1200W | Skroutz.gr (https://www.skroutz.gr/s/4739551/Bosch-ARM-32-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CE%93%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BD-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE-1200W.html)
Που το βρήκες αυτό ? (επειδή είναι ουάοουυυ bosch ? ) τις κριτικές χρηστών τις διάβασες ? (στην ίδια σελίδα που έβαλες ) σχεδόν όλοι το καταράστηκαν .


το βενζινοκινητο δε συμφερει γιατι ο χωρος ειναι σχετικα μικρος
Απάντησε πόσα σχετικά μικρός είναι ο χώρος ( τετραγωνικά μέτρα ) τι είδους χόρτα κόβεις ? καθαρό γκαζόν? ή έχει και σκληρά παρτάλια , αλλά και αν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να κόψεις σε σημεία που δεν φτάνει το τετράτροχο (π.χ. γωνίες τοίχου).

Γιατί υπάρχουν και τετράτροχα , που μπορείς να αποσπάσεις μόνο το μοτέρ (να αποχωριστεί δηλαδή από το σασί του τετράτροχου ) και να το δουλεύεις ως χορτοκοπτικό ώμου στήριξης . Την ποιότητα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα θα τα βρούμε μετά .

Μοτέρ με καρβουνάκια νομίζω δεν είναι κατάλληλα για τέτοιες δουλειές , στο μοτέρ που είχες συγχωρούνται κάποια ζορίσματα , αλλά με καρβουνάκια είναι το ανάθεμα .

voliotis
01-06-23, 09:55
Δεν έχει καμιά ιδιαίτερη συνδεσμολογία, μπαίνει σε σειρά με την παροχή (σαν διακόπτης)
Ευχαριστω Φιλιππε

voliotis
01-06-23, 10:06
Πετρο ειναι περιπου 90 τ.μ γκαζον αλλα φυτρώνουν και αγρια δεν τρωει μεγαλο ζορι η μηχανη
Οχι επειδή είναι ουάοουυυ bosch αλλα την εχει ο γειτονας 6 χρονια και ειναι οκ. Την εχω δουλεψει κι εγω και ειναι πολυ καλη
Οχι δεν εχω γωνιες απλα ο τοιχος που χωριζει τις αυλες

Κυριακίδης
01-06-23, 15:28
Αληθεύει όντως ότι άσχετα από την ποιότητα οποιουδήποτε εργαλείου , αν και ο χρήστης του εργαλείου έχει "ποιότητα σκέψης" στο πως να το λειτουργεί και πως να το προσέχει αλλάζουν τα πράγματα . Είναι αυτό που λένε συνήθως , "τόσα χρόνια το είχα το εργαλείο , και μόλις το δάνεισα στον γείτονα , κάηκε την ίδια μέρα "