PDA

Επιστροφή στο Forum : NB-IoT



744
05-06-23, 13:34
Καλησπέρα.

Μπορεί να επικοινωνήσουν 2 συσκευές NB-IoT όπως αυτές (https://www.aliexpress.com/item/1005001900848093.html?spm=a2g0o.productlist.main.4 3.36452eb65RbDnc&algo_pvid=95743fa9-cbb8-412d-adfc-e7c93d2a2cce&algo_exp_id=95743fa9-cbb8-412d-adfc-e7c93d2a2cce-21&pdp_npi=3%40dis%21EUR%2121.85%2121.85%21%21%21%21% 21%40211bea7b16859585644631764d07d7%21120000180641 40893%21sea%21GR%21101297834&curPageLogUid=CDeheEMRLaD3) μεταξύ τους απευθείας? Σαν transparent modem δηλαδή?

Ή χρειάζεται να στήσω server κάπου και να επικοινωνούν με τον server για αναμετάδοση των δεδομένων?

cycler
06-06-23, 23:19
Το NB-IoT είναι cellular καθαρά. Είναι σαν να είναι δυο κινητά. Δεν γίνεται απ'ευθείας, ούτε ξέρω να υπάρχει κάποιος σταθμός βάσης που να μπορείς να στήσεις τοπικά.
Αν όμως τα συνδέσεις με ένα NB-IoT δίκτυο, πολλοί πάροχοι δίνουν static IP, οπότε ναι μπορείς να στείλεις δεδομένα από το ένα στο άλλο χωρίς άλλο server.
H 1nce (https://1nce.com/en-us/) είναι καλή, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Να διευκρινίσω ότι η static IP που είπα, συχνά είναι διεύθυνση εσωτερικού δικτύου, όχι public, αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί, όλες οι κάρτες sim που παίρνεις μπαίνουν στο ίδιο υποδύκτιο, έτσι βλέπει η μια την άλλη πολύ εύκολα.

744
07-06-23, 21:15
Θόδωρε σε ευχαριστώ πολύ.

Λίγο με μπέρδεψες. Στην αρχή λες ότι σαν κινητό δεν μιλάνε απευθείας τα τερματικά αλλά μετά αν έχουν στατικές IP μέσω του NB-IoT δικτύου μπορούν.

Εδώ στην Ελλάδα δίνουν οι πάροχοι στατικές IP?

Έχεις υλοποιήσει κάποια εφαρμογή με αυτό τον τρόπο? Τι modem χρησιμοποίησες?

Ετοιμαζόμουν να απορρίψω μια πρόταση συνεργασίας για αυτό και μόνο το λόγο. Δεν έχω server, δεν ξέρω τι χρειάζεται από πρόγραμμα ο Server και έτσι δεν θα συνέχιζα. Αυτό που λες όμως αλλάζει τα πράγματα.

aktis
08-06-23, 23:05
Εγώ πάντως δεν βλέπω πουθενά στις 20 σελίδες που διάβασα με τις AT commands της ebyte να υποστηρίζουν κάποια σύνδεση μεταξύ τους , πάντα αναφέρονται σε cloud server.
Υποτίθεται οτι οι συσκευές NB IoT είναι χαμηλής κατανάλωσης για να μπορούν να στέλνουν πχ μια ένδειξη ενός υδρόμετρου στο cloud για 10 χρόνια με μια μπαταρία .
Για να γίνει αυτό μιλάνε με την κεραία του παρόχου σε συγκεκριμένα timeslot και στέλνουν τα δεδομένα τους . Την ώρα που μιλάνε , ακούνε και αν θέλει να τους πεί τίποτα ο σέρβερ .
'Ολη την άλλη ώρα κοιμούνται .

Η συγκεκριμένη συσκευή E840 DTU (EA01) δεν μου γεμίζει το μάτι για χαμηλής κατανάλωσης και δεν μπορώ να καταλάβω το πεδίο εφαρμογών της . Μάλλον για modem σε ρολογια ΔΕΗ κλπ μου κάνει .
Εγώ θα ρώταγα πάντως στην ebyte για διευκρινίσεις .



Νομίζω το καλύτερο hardware ειναι το nordic nrf9160 που είναι αποκλειστικά NB IOT / LTE M και οχι 2G 3G κλπ .

744
08-06-23, 23:56
Ευχαριστώ Χρήστο.

Για την ώρα δεν με απασχολεί η κατανάλωση. Οποιοδήποτε modem θα μου έκανε τη δουλειά, ειδικά αν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για απευθείας σύνδεση με άλλο modem.

Ωστόσο όσο το ψάχνω αυτό μάλλον δεν γίνεται και από την άλλη δεν είναι και χρήσιμο για πρακτικούς λόγους, αφού ο υπολογιστής που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία των δεδομένων ουσιαστικά θα λειτουργεί 24/7.

Πάντως το θέμα του server είναι ξένο σε μένα, δεν ξέρω πως αλλά ούτε και τι software θα τρέχει ώστε να λειτουργήσει όλο αυτό το πράγμα. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω αυτές τις πληροφορίες.

Λέει ο κάθε ένας, κάνεις αυτό στο modem, ρυθμίζεις αυτή την IP σε αυτή την πόρτα και τα στέλνεις στο cloud!

Χαίρω πολύ. Τι θα πει στην πράξη αυτό "στο cloud"? πως? Και μετά?

mikemtb
09-06-23, 17:08
για καποιο λογο δεν μου ανοιγε το πρωτο λινκ Γιαννη:

https://a.aliexpress.com/_mrESOuk

mikemtb
09-06-23, 17:21
για rs485 βρηκα bridge:
https://www.integrelec.com.au/product/rs485-wireless-bridge-adaptor/

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
09-06-23, 20:26
Ευχαριστώ. Ο πόνος μου δεν είναι η συσκευή. Βρίσκεις πολλές, φθηνές ακριβές κλπ, αλλά πως δουλεύει το σύστημα και τι χρειάζεται για να πάρεις τα δεδομένα από το σημείο μέτρησης.

Είμαι πια βέβαιος ότι χωρίς server και κάποιο software (αλήθεια, ποιο?) που πρέπει να τρέχει στον server αυτόν, δεν πρόκειται να έχω επικοινωνία.

Σκοτάδι μαύρο!

mikemtb
09-06-23, 21:30
αν ησουν δίπλα στο σημείο μέτρησης με πιο τροπο θα επερνες τα δεδομενα? μπορεις να πεις η ειναι nda?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
09-06-23, 23:03
Είναι απαίτηση να γίνει με NB-IoT συσκευή.

Θα μετρά ύψος κυμάτων, ρεύματα και κατεύθυνση τους μέσα στη θάλασσα, οπότε δεν είναι δίπλα.

Αν δεν υπήρχε η απαίτηση ήξερα πως να το κάνω αλλά δυστυχώς...

XPHSTOS29
10-06-23, 11:35
Ειναι σαν να στέλνει τηλεγράφημα.
Πχ παραμέτρος 1 στοπ, παραμέτρος 2 στοπ, ... παραμέτρος Ν στοπ.
Ρυθμιζεις τον αποδέκτη του τηλεγράφηματος, οπου θα αποθηκεύονται τα δεδομένα, και απο εκει και περα θα ειναι προσβασιμα απο το πρόγραμμα που θα τα επεξεργάζεται.
Από ότι διαβασα με αυτο τον τρόπο περιορίζει τον ογκο των δεδομένων στο ελάχιστο, τα δεδομένα ειναι προσβασιμα απο παντού, ελαχιστοποιεί την καταναλωση.
Το ερώτημα ειναι....
Θέλουν ενημέρωση πραγματικου χρονου;
Θέλουν αμφίδρομη επικοινωνία;
Αν η απάντηση ειναι ΝΑΙ σε καποιο τοτε το NB IoT δεν τους κανει.
Η θα χρειαστεί συσκευή με μεγαλύτερη μπαταρία, και κανονική σύνδεση στο ίντερνετ.

aktis
12-06-23, 09:33
Για αρχή , παίρνεις ένα αναπτυξιακό nordic nrf9160 ή nrf91 thingy και μια συνδρομή στο nrfcloud και δοκιμάζεις τα παραδείγματα του κατασκευαστή.
Άμα ο πελάτης είναι εργασία φοιτητή το ξεχνάς , αν είναι corporate και μπορεί να δώσει 5Κ+ ανάπτυξη , κάτι γίνεται

steliosm
13-06-23, 11:14
Είναι απαίτηση να γίνει με NB-IoT συσκευή.

Θα μετρά ύψος κυμάτων, ρεύματα και κατεύθυνση τους μέσα στη θάλασσα, οπότε δεν είναι δίπλα.

Αν δεν υπήρχε η απαίτηση ήξερα πως να το κάνω αλλά δυστυχώς...

Το NB-IοT προσφέρει ασύρματη διασύνδεση μόνο μέσω δικτύου παρόχου κινητής τηλεφωνίας. Χρησιμοποιείται κυρίως για τηλεμετρία, αυτό που προσπαθείς να κάνεις, και όχι για ασύρματη διασύνδεση μεταξύ δύο συσκευών.
Στο δικό σου σενάριο, αυτό που βλέπω εφικτό είναι να συνδέσεις τους αισθητήρες μέσω NB-IoT με τον πάροχο και στη συνέχεια να δημιουργήσεις έναν server on-line ο οποίος θα λαμβάνει τις μετρήσεις από τους αισθητήρες. Αυτό που σου λείπει προφανώς είναι το κομμάτι του dashboard (server) αλλά και εκεί θα μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποια έτοιμη λύση, π.χ. https://thethings.io

744
14-06-23, 00:52
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που παραθέσατε.

Όχι δεν είναι για φοιτητή. Αλλά δεν είναι και παραγωγής. Ένα μόνο για σκοπούς έρευνας.

Ειδικά το τελευταίο post Στέλιο πολύ ενδιαφέρον! Ειδικά για κάποιον άσχετο με το θέμα server, εαΌ°ναι πολύ καλή λύση.

cycler
15-06-23, 19:38
Για την εφαρμογή σου, αν κατάλαβα καλά, δεν χρειάζονται πολλά κομμάτια. Μια φτηνή και πολύ εύχρηστη λύση είναι το Blynk. Με 7 περίπου ευρώ το μήνα έχεις καμιά δεκαριά νομίζω συκευές και 3 μήνες σώσιμο δεδομένων.
Επίσης εφαρμογή στο κινητό με τις μετρήσεις (δεδομένα) και πολλά widgets.
Έχω κάνει εφαρμογή εκεί, μια χαρά βγήκε. Υποστηρίζει πολλές μορφές συνδεσιμότητας, αν η πλατφόρμα σου (συσκευή - hardware) δεν σηκώνει την έτοιμη βιβλιοθήκη τους (σε διάφορες εκδόσεις), μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα πολύ απλό RESTfull API. Δηλαδή με GET ή POST.