PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΥΔΕΤΡΟΣ-ΦΑΣΗ inverter.



Dimitre
25-07-23, 20:41
Το inverter βαζοντας το δοκιμαστικο κατσαβιδι αναβει το λαμπακι και στις δυο μεριες. Οπότε δεν ξερω ποιος είναι ο ουδέτερος.
Εχω σύνδεση γείωση στο inverter.
Άνοιξα λοιπόν το inverter και εχει σε ένα σημειο στην πλακετα πριν την έξοδο (Ac) τα εξης:θεση (1) netrual floating και θεση (2) netrual grouded.
To καλωδιο της γειωσης βρισκεται στη θεση (1) netrual floating.

Εχω την επιλογή να το βγάλω απο εκεί και να το βαλω στη θέση (2).

Ρωταω.
Αν το κανω αυτο θα σταματησει να αναβει το λαμπακι του δοκιματικου και θα ειναι αυτος ο ουδετερος;

Αν το κανω αυτο και δεν εχω συνδεσει (ξεχασει) το καλώδιο της γείωσης του inverter με το έδαφος (γείωση σπιτιού) υπάρχει κίνδυνος να πάθω ηλεκτροπληξία;

Θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στη λειτουργια του inverter;

JOUN
25-07-23, 22:14
Αν το κανεις neutral grounded πρεπει να εχεις γειωση για να ειναι grounded o neutral..

Ετσι θα αναβει το δοκιμαστικο μονο στην μια θεση γιατι μονο εκει θα υπαρχει διαφορα δυναμικου με την γη,στην αλλη θεση θα ειναι 0 λογω της συνδεσης που εκανες.

Dimitre
25-07-23, 23:40
Ευχαριστώ.
Ψάχνοντας ,βρήκα και αλλους με παρόμοιες ανησυχίες. Είναι κατι που δεν το περίμενα.
Το UPS που εχω εχει κανονικά ουδέτερο και φάση.
Οι γεννητριες-inverter θεωρούνται απο οτι κατάλαβα φορητές λύσεις και εκεί υπάρχει πρόβλημα.

konpan
26-07-23, 06:24
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=102746
Εδω θα βρεις αρκετες απαντήσεις σε απορίες σου

JOUN
27-07-23, 21:14
Ευχαριστώ.
Ψάχνοντας ,βρήκα και αλλους με παρόμοιες ανησυχίες. Είναι κατι που δεν το περίμενα.
Το UPS που εχω εχει κανονικά ουδέτερο και φάση.
Οι γεννητριες-inverter θεωρούνται απο οτι κατάλαβα φορητές λύσεις και εκεί υπάρχει πρόβλημα.
Φυσικα το UPS βγαζει φαση-ουδετερο αφου περναει της πριζας..
Κοψτου την παροχη και δες αν συνεχιζει να βγαζει φαση-ουδετερο..

Dimitre
06-08-23, 13:33
Το δοκίμασα αυτό που λες. Αν βγάλεις λοιπόν το UPS από την πρίζα εμφανίζει και στις δυο εξόδους τάση.

vasilllis
06-08-23, 14:15
Λογικο να εμφανιζει και στα 2 ακρα τάση αφου πρέπει να γειώνεται ενα άκρο και βγαζοντας εσυ την πρίζα έβγαλες την γείωση!!!
Σύμφωνα με τα πρότυπα,αν το αφησεις έτσι πρεπει να βαλεις επιτηρητη μόνωσης).Αν το γειωσεις αρκει το ρελε διαρροής.
Βέβαια αφηνοντας το αγειωτο με ρελε διαρροής,εχεις μια επιπλεον ασφάλεια-διοτι περιμενεις να συμβεί και σφαλμα-πριν την διαρροη- (μιλάω παντα για το μονοφασικό σύστημα).
Ομως τα προτυπα είναι σαφη.

Dimitre
28-04-24, 00:07
Επανερχομαι στο θεμα.

Αποκτησα δευτερο inverter και καινουργιες αποριες. Και τα δυο inverter ειναι με μετασχηματιστη

Η απορια δημιουργηθηκε μετα απο ενα πειραμα που εκανα.

Εχοντας το inverter σε λειτουργια γείωσης neutral floating και συνδεμενο με τη γειωση του σπιτιου εδωσα ρευμα σε δυο λαμπες.Σ'αυτη τη λειτουργια και οι δυο πολοι του inverter με το δοκιμαστικο ανάβουν. Δεν υπάρχει δηλαδή φάση ουδέτερος.

Τη μια λαμπα τη συνδεσα κανονικα στους δυο πολους του inverter και την δεύτερη στον ενα πολο και στη γείωση .Η πρώτη λαμπα άναβε κανονικα και η δευτερη αναβοσβηνε. Οι λάμπες ειναι led.

Η επομενη κινηση που εκανα ηταν να συνδεσω τον ενα πολο με την γειωση και ετσι να εχω φαση και ουδετερο. Εχοντας και ρελε διαφυγής ξανα έκανα το πειραμα και το ρελε επεσε.

Η απορια που μου γενηθηκε ειναι ποια ειναι η ασφαλεια που παρεχουν αυτα τα inverter στη πρώτη περίπτωση; Αυτο που ειδα ειναι οτι εχουν δυο βαριστορ συνδεμενα με την γειωση και τους πολους. Αυτο σε τη βοηθαει;
Δηλαδη αν επιανα τον ενα πολο θα παθενα ηλεκτροπληξια;

JOUN
28-04-24, 13:06
ΟΧΙ
Για να παθεις ηλεκτροπληξια πρεπει να βρει δρομο το ρευμα απο το σωμα σου προς την γη..
Βαζοντας ενα πολυμετρο απο εναν οποιοδηποτε πολο του UPS προς την γη(μια γειωση πριζας π.χ) δεν θα μετρησεις διαφορα δυναμικου αρα δεν θα παθεις τιποτα..
ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ UPS ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ!!

Dimitre
28-04-24, 13:11
Η λαμπα ομως γιατι αναβοσβηνε;

Καποια ταση περνουσε σιγουρα. Δεν εχω λαμπα πυρακτωσεως προς το παρον. Θα βρω για να το δοκιμασω. Πιστευω οτι θα αναβει συνεχομενα με λιγοτερο φως.

mikemtb
28-04-24, 16:52
το σωστο ειναι ουδετερογειωση του ινβερτερ, και χρηση ρελε διαρροης μετεπειτα.
ολα τα αλλα ειναι μη ασφαλη πειραματα.
η λαμπα led αναβοσβυνε λογο του πολυ μικρου ρευματος. αν εβαζες πυρακτωσεως, δεν θα αναβε.
το δοκιμαστικο αναβει και με 100v
απο τα πυκνωτακια βαριστορ κλπ περνάει ελάχιστο ρευμα..
με ενα αμπερομετρο σε κλιμακα ac ενωσε ουδετρο απο ινβερτερ με γειωση να δεις ποσα mA περνανε.
ασε τις λαμπες και τα δοκιμαστικα για αλλες δουλειές

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Dimitre
28-04-24, 19:06
Εχω δυο inverter με μετασχηματιστή διαφορετικής εταιρείας.

Και τα δυο δεν είχαν ενωμένη τη γείωση με τον ουδέτερο.

Ενας χρήστης που αγοράζει μια τέτοια συσκευή γιατί πρέπει να μπαίνει σε τέτοιου είδους διλλήματα;

Ενωσα τη γειωση με τον ουδετερο, εβαλα και το ρελε και ειναι μια χαρα.

Μεχρι να φτασω ομως σε αυτό το σημείο ξόδεψα πολύ χρόνο για να δω γιατί ανάβει το δοκιμαστικο και στις δυο μεριές και τι να κανω μετα.

Οπως και πολλοι αλλοι εχουν μπει σε αυτη την διαδικασια ...

FILMAN
29-04-24, 10:33
Επειδή οι χρήστες είναι άσχετοι, φταίνε οι συσκευές;