PDA

Επιστροφή στο Forum : ο σωστός χρόνος για service



zoran
01-08-23, 18:35
Έχω μια αντλία λυμμάτων που κάθε κάποιες ώρες πρέπει να της κάνω service. Υπάρχει τρόπος να μαθαίνω πόσες ώρες λειτουργίας έχει συμπληρώσει ώστε να της κάνω το service στην ώρα της;

mikemtb
01-08-23, 22:13
https://www.skroutz.gr/c/4114/organa-metrisis-pinaka/f/1380057/orometritis.html
τοσο απλο... ολα στο πιατο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
02-08-23, 16:22
https://www.skroutz.gr/c/4114/organa-metrisis-pinaka/f/1380057/orometritis.html
τοσο απλο... ολα στο πιατο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ειναι τοσο απλο, η αντλια ειναι βυθιζομενη.

genesis
02-08-23, 16:40
Αν εννοείς ότι παίρνει μόνιμα ρεύμα και έχει δικό της σύστημα (π.χ. φλοτέρ) για να ξεκινάει/σταματάει τότε προφανώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ωρομετρητής.
Ένας έμμεσος τρόπος να υπολογίσεις τον χρόνο λειτουργίας θα ήταν με έναν μετρητή ενέργειας (kWh) στην γραμμή της αντλίας.
Εφόσον η ισχύς της είναι γνωστή, π.χ. 1,5hp = 1100W (περίπου), τότε μετρώντας την κατανάλωση μπορείς να υπολογίσεις με καλή προσέγγιση τον χρόνο λειτουργίας. Π.χ. κατανάλωση 40kWh για κάποιο χρονικό διάστημα θα σήμαινε χρόνος λειτουργίας περίπου 36 ωρών.

mikemtb
02-08-23, 21:50
αν δε κανω λαθος, υπαρχουν ωρομετρητες που τριγγαρονται απο το ρευμα που περνάει ( εχουν ενα κατώτατο οριο)..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
03-08-23, 09:08
αν δε κανω λαθος, υπαρχουν ωρομετρητες που τριγγαρονται απο το ρευμα που περνάει ( εχουν ενα κατώτατο οριο)..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμη και στην περίπτωση που δεν υπάρχουν μπορεί να προστεθεί ένα κυκλωματάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά.
Υπάρχει έτοιμο κύκλωμα, νομίζω λέγεται master-slave swith και το χρησιμοποιούν όταν ανοίγεις ένα μηχάνημα που βγάζει πριονίδι ή σκόνη να ανοίγει αυτόματα και μια ηλεκτρική σκούπα.

aktis
07-08-23, 12:33
Με το βατόμετρο που σου είπαν παραπάνω , θεωρώ οτι είναι ο απλούστερος τρόπος . Υπάρχουν και βατόμετρα για σουκο μπρίζα αν εχεις απλή αντλία . Αν θέλεις βάζεις και την έξοδο από το βατόμετρο ( ενα φτηνό βατόμετρο - τηλεχειριζόμενη μπρίζα σούκο με wifi πχ ) σε ενα συστηματάκι home assistant και κρατάς και ιστορικά . Επιπλέον έτσι βλέπεις και όταν "λειτουργεί" η αντλία τι φορτίο έχει .

Εμένα πχ μια αντλία σε ένα υπόγειο έπαιρνε αέρα επειδή είχα βάλει πολύ χαμηλά το φλοτέρ ( χαμηλή στάθμη λυμάτων ) και καταλάβαινες οτι ενώ φαινόταν να λειτουργεί στην πραγματικότητα δεν αντλούσε λόγω του αέρα που έπαιρνε . ( Όταν είσαι δίπλα το καταλαβαίνεις από το θόρυβο ή βλέπεις και το νερό που βγάζει ) Ήθελε 2 3 ανοιγοκλεισίματα να γυρίσουν πίσω τα νερά και να φύγει ο αέρας και μετά λειτουργούσε ΟΚ .

Τι συντήρηση κάνεις και κάθε πόσο ;