PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί χρειάζεται σε νεόδμητο σπίτι



zoran
05-09-23, 23:12
Ποιά είναι τα must ηλεκτρολογικά θέματα που πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν σε ένα νεόδμητο σπίτι; Τί πρέπει να προσέξω να κάνει οπωσδήποτε (ή να του ζητήσω να κάνει) ο Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης;

vasilllis
06-09-23, 01:13
Ωραια ερωτηση.
Πληρως παραμετροποιησιμο σπιτι θα ηταν με υποπινακα σε καθε δωματιο.rcbo ή ρελε και οι γραμμες του σε ενα πινακάκι με 2-3 ασφαλειες.

mikemtb
06-09-23, 08:19
αρχιτεκτονας - μηχανικός, υπάρχει???

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rama
06-09-23, 11:04
zoran, από δική μου εμπειρία για πράγματα που έκανα, και άλλα που βλακωδώς δεν έκανα και το μετάνιωσα, σε σπίτι που ανακατασκεύασα:
* έλεγχος οτι η γείωσή σου είναι αποτελεσματική
* αντικεραυνική προστασία
* επιτηρητής τάσης
* ένδειξη θερμοκρασίας θερμοσίφωνα
* φωτιστικά ασφαλείας (όταν έχεις διακοπή παροχής)
* θυροτηλεόραση με wifi
* περιμετρικές κάμερες ασφαλείας

mikemtb
06-09-23, 12:26
zoran, από δική μου εμπειρία για πράγματα που έκανα, και άλλα που βλακωδώς δεν έκανα και το μετάνιωσα, σε σπίτι που ανακατασκεύασα:
* έλεγχος οτι η γείωσή σου είναι αποτελεσματική
* αντικεραυνική προστασία
* επιτηρητής τάσης
* ένδειξη θερμοκρασίας θερμοσίφωνα
* φωτιστικά ασφαλείας (όταν έχεις διακοπή παροχής)
* θυροτηλεόραση με wifi
* περιμετρικές κάμερες ασφαλείαςνα συμπληρώσω
* ανιχνευτη φωτιας στη κουζινα και στο χωρο των μηχανηματων,
* ανιχνευτη νερου κατω απο το πλυντηριο η όπου κρινεται απαραίτητο,
* ανεξαρτητα καλωδια 4*1 σε καθε ηλεκτρικο ρολο και στις τέντες
* καλωδια για τοποθετηση access point's' αναλογως την μορφολογια του σπιτιού.


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nkarama
06-09-23, 14:18
Θα έφερνα και ουδέτερο σε όλους τους διακόπτες φωτισμού, ώστε στο μέλλον να εγκαθίστανται εύκολα ασύρματοι έξυπνοι διακόπτες.
Καλωδίωση συναγερμού με πρόβλεψη για εξωτερικές κουρτίνες και καλωδίωση για κάμερες (ή παροχή στις θέσεις εγκατάστασης αν πρόκειτε για ασύρματες)

paulk
06-09-23, 15:26
zoran, από δική μου ε
* επιτηρητής τάσης
* ένδειξη θερμοκρασίας θερμοσίφωνα
Επιτηρητή τάσης τι έχετε να προτείνετε?
Επίσης για έλεγχο θερμοκρασίας του θερμοσίφωνα τι θα χρειαστώ? Είναι στο πατάρι οπότε δεν έχω οπτική επαφή..

rama
06-09-23, 15:43
Για επιτηρητή τάσης έχω τον Schneider RM35UB3N30 (τριφασικός).
Για τον θερμοσίφωνα, το ιδανικό είναι να υπάρχει καλωδίωση, αλλιώς υπάρχουν λύσεις με ασύρματη μετάδοση. Η πιό μπακαλίστικη & φτηνή λύση (που έχω εφαρμόσει) όταν δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο λόγω χωροθεσίας, είναι απλά να έχεις οπτική ένδειξη πότε είναι σε λειτουργία η αντίσταση και πότε έχει σταματήσει επειδή το νερό έχει ξεπεράσει τη θερμοκρασία του θερμοστάτη. Αν ψάξεις, θα βρείς από παλιά εδώ τέτοιες συζητήσεις για απλές συνδέσεις, κάνοντας χρήση διακόπτη μαγνητικής επαφής όπως του συναγερμού (διακόπτης reed).

zoran
10-09-23, 10:09
Ωραια ερωτηση.
Πληρως παραμετροποιησιμο σπιτι θα ηταν με υποπινακα σε καθε δωματιο.rcbo ή ρελε και οι γραμμες του σε ενα πινακάκι με 2-3 ασφαλειες.
Tί εννοείς να είναι "πλήρες" παραμετροποιήσιμο ένα σπίτι; Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;

vasilllis
10-09-23, 21:41
Tί εννοείς να είναι "πλήρες" παραμετροποιήσιμο ένα σπίτι; Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;
Ολα αυτα που αναφεραν να μπορεις να τα πραγματοποιησεις με οποιοδήποτε συστημα επιλεγεί.
Ρελε πχ θα ψαχνεις αυριο να τα χωσεις πισω απο τοιχους.
Νομιζω περισσοτερο τεχνικα θα σταθουμε παρά ειδικά σε κάθε σπιτι.

ΥΓ συγκεκριμενα για αυτα που σου αναφεραν.Ανιχνευτη πλημμυρας να κλεινει με ηλεκτροβανα τα νερα.
ΥΓ2. Ο ανιχνευτης φωτιας να κλεινει το ηλεκτρικό και ίσως την αέριο.

Ηλιας Α
11-09-23, 07:18
Για να απαντήσει κάποιος στο ερώτημά σου, πρέπει να ξέρει και μερικά πράγματα, ενδεικτικά αναφέρω: Το σπίτι σε τι κτίριο θα είναι, τι επιφάνεια θα έχει, πόσα άτομα προβλέπεις να κατοικήσουν, πόσα Κ ευρώ θα κοστίσει, σε ποια περιοχή θα είναι, ίσως και άλλα.