PDA

Επιστροφή στο Forum : Ballast T5 συνδεσμολογία.



Gaou
11-09-23, 17:49
Παιδιά λίγη βοήθεια παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει .
Εχω κατι ηλεκτρονικά Ballast για λάμπες φθορισμού Τ5 τα οποία ειναι έκαστο για 2 χ 49 watt. Ηθελα να ρωτήσω άν μπορεί να δουλεψει με μια μονο λάμπα ?

https://i.imgur.com/oBUtuqdm.jpg

lepouras
11-09-23, 19:03
αν δεν στο δίνει σαν επιλογή συνήθως όχι. γιαυτό άλλωστε στους περισσότερους από αυτούς όταν καιγόταν η μια λάμπα έσβηναν και οι δυο.

Gaou
11-09-23, 19:27
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Με προβλημάτισε ότι πάνω υπάρχει κατι που λέει να βραχυκυκλώσεις καποιους ακροδέκτες και σκέφτηκα μηπως αναφερόταν στην περίπτωση της λειτουργίας της μιας μόνο.

lepouras
14-09-23, 10:47
δεν βλέπω κάτι άλλο στην φωτογραφία που έβαλες. εκτός αν υπάρχει κάτι που το έχει σε άλλο τμήμα εκτός φωτογραφίας. αν είχα τα πλήρες στοιχεία του μετασχηματιστή θα σου έλεγα ποιο σίγουρα.
επειδή είδα ότι και σε άλλο θέμα ρώταγες για τέτοιες λάμπες και τροφοδοτικά. αν χρειάζεσαι κάτι και μπορώ να σε εξυπηρετήσω επειδή μου έχουν ξεμείνει αρκετοί τέτοιοι μετασχηματιστές- τροφοδοτικά (όπως θες πες τα ) πες μου για τη λάμπες ακριβώς θες να δω αν έχω.

Gaou
14-09-23, 13:13
Τωρα προσεξα ότι η φωτογραφία δεν ανοιγει. Πάνω απο το σχεδιαγραμμα λεει "keep 9,10, 13,14 short" .

Θέλω να βρώ μετασχηματιστές που να ειναι μονοί ώστε να μπορώ να βάλω κάθε λάμπα μόνη της . τα watt της λαμπας ειναι 49w . Και επειδή ειμαι πολύ ενθερμος υποστηρικτής της συγκεκριμένης τεχνολογίας με ενδιαφέρει αν έχεις t5 kai ballast .

και πάλι ευχαριστώ πολύ.