PDA

Επιστροφή στο Forum : Remote Antenna Switch



NIKOSRADIO
17-09-23, 21:20
Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω στην ταράτσα μου 3 κεραίες για τα VHF/UHF χωρίς να κατεβάσω 3 καθόδους, μου είπανε ότι αυτό μπορεί να γίνει με μια κάθοδο στην ταράτσα και από εκεί να γίνονται οι αλλαγές μέσω ενός remote antenna Switch. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας αυτά; Μπορει να κατασκευασθεί κάτι παρόμοιο;

Αυτό μου θέλω να κάνω είναι κάτι σαν αυτό: https://images.app.goo.gl/xGTRtwB4hZBNpAcV7

Ευχαριστώ εκ των προτέρων SV2TCB

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
17-09-23, 21:58
Καλησπέρα,

Αν θυμάμαι καλά στο HAMFEST της Θεσσαλονίκης την περασμένη εβδομάδα είχες τραπέζι και παρουσίαζες κάποια πράγματα, μακάρι να είσαι πάντα δραστήριος στο χόμπυ.

Υπάρχουν πολλά σχέδια στο διαδίκτυο για τέτοια κατασκευή, καθώς και πολλά φιλμάκια στο You Tube.

Είναι καλό να χρησιμοποήσεις ομοαξονικά ρελέ σαν αυτά που κατασκευάζει η TOHTSU, αν και είναι μάλλον ακριβά. Μια βόλτα στον Μανιάτη Radio 741 θα σε κατατοπίσει. Γίνεται μεταγωγή των κεραιών στέλνοντας κάποια τάση στα ρελέ είτε με ξεχωριστό καλώδιο είτε μέσω της καθόδου που πάει στις κεραίες, αλλά σε αυτή την περίιπτωση θα χρειαστείς και Bias Tee κάτω στο shack και πάνω στις κεραίες. Συνήθως η κεραίες που δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή γειώνονται. Παλιά είχα διαβάσει ένα άρθρο στο QST όπου κάποιος είχε πολύ καλά αποτελέσματα κάνοντας μεταγωγή όχι με ομοαξονικά ρελέ αλλά με συνηθισμένα, καλής όμως ποιότητας.

NIKOSRADIO
17-09-23, 22:18
Καλησπέρα,

Αν θυμάμαι καλά στο HAMFEST της Θεσσαλονίκης την περασμένη εβδομάδα είχες τραπέζι και παρουσίαζες κάποια πράγματα, μακάρι να είσαι πάντα δραστήριος στο χόμπυ.

Υπάρχουν πολλά σχέδια στο διαδίκτυο για τέτοια κατασκευή, καθώς και πολλά φιλμάκια στο You Tube.

Είναι καλό να χρησιμοποήσεις ομοαξονικά ρελέ σαν αυτά που κατασκευάζει η TOHTSU, αν και είναι μάλλον ακριβά. Μια βόλτα στον Μανιάτη Radio 741 θα σε κατατοπίσει. Γίνεται μεταγωγή των κεραιών στέλνοντας κάποια τάση στα ρελέ είτε με ξεχωριστό καλώδιο είτε μέσω της καθόδου που πάει στις κεραίες, αλλά σε αυτή την περίιπτωση θα χρειαστείς και Bias Tee κάτω στο shack και πάνω στις κεραίες. Συνήθως η κεραίες που δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή γειώνονται. Παλιά είχα διαβάσει ένα άρθρο στο QST όπου κάποιος είχε πολύ καλά αποτελέσματα κάνοντας μεταγωγή όχι με ομοαξονικά ρελέ αλλά με συνηθισμένα, καλής όμως ποιότητας.

Ναι, είχα πάγκο στο hamfest με διάφορες κατασκευές (δέκτες,πομπούς,κεραίες) και του χρόνου περισσότερα χαχα. Έψαχνα εκεί μήπως βρω κάτι αλλά δυστυχώς τίποτα τέτοιο.

Η ισχύ μου θα είναι μέχρι 50W max και τις περισσότερες φορές μέχρι 5W. Έχω βρει κάποια σχέδια, βρήκα και kits, απλά με με λροβληματίζουν πολλά πράγματα και πιο πολύ τα ρελέ και οι απώλειές τους. Θα ψάξω αυτά τα ομοαξωνικά ρελε να δω αν τα βρω. Επειδή όμως μιλάμα για Vhf και για Uhf θέλει ακόμα περισσότερη προσοχή και στις απώλειές. Μέσω ομοαξωνικού καλωδίου να περάσω την τάση νομίζω γίνεται αρκετά πιρύπλοκο αν και χρησιμοποιείται πολύ και σε coupler ιστού.