PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασχετους βοηθάμε ?



evapa2
12-10-23, 00:38
Παιδιά SOS
Καλέ μου άνθρωπε

Πλακετα 12v
Εχω την εντολή 12v που χρειάζομαι που ερχεται απο ολοκληρωμένο και θέλω με αυτή να κλείσω ένα μικρό ρελεδακι
Φυσικά η εντολή μου δεν αντέχει κανενα φορτίο ουτε το ρελέ .
Μόνο το πολύμετρο την γράφει .
Τι εξαρτήματα χρειάζομαι και ένα πρόχειρο σχεδιάκι στο χαρτί.
Με λίγο βοήθεια τόχω.

Ευχαριστώ .

mikemtb
12-10-23, 01:05
με ενα bc517 και 2 αντιστασεις και μια διοδο καθαρισες.
https://techcircuit.org/relay-driver-circuit/

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chip
12-10-23, 11:11
κατ αρχήν.... ποιο είναι το κύκλωμα οδήγησης για να ξέρουμε τι δυνατότητες σε ρεύμα έχει και όταν δεν δίνει τα 12V ενεργοποίησης γειώνει την έξοδο του ή την έχει ελεύθερη. (πχ η οδήγηση είναι κάποιο ολοκληρωμένο σειρά CD4000 που τροφοδοτείται με 12V είναι κάποιο transistor μικρής ισχύος κλπ...)
το ρελέ που θα χρησιμοποιηθεί τι ρεύμα απαιτεί για την ενεργοποίηση του... ( άλλο ρεύμα χρειάζεται ένα ρελέ που ελέγχει 2Α και άλλο ρεύμα ένα που ελέγχει 50Α)

(για τις περισσότερες των περιπτώσεων η λύση είναι στο link που σου έδωσε ο mikemtb στην προηγούμενη απάντηση)

evapa2
12-10-23, 13:17
[QUOTE=mikemtb;932478]με ενα bc517 και 2 αντιστασεις και μια διοδο καθαρισες.
https://techcircuit.org/relay-driver-circuit/



Ευχαριστώ πάρα παρα πολύ . Το έφτιαξα και δούλεψε. Πραγματικά καθάρισα.

Είστε υπέροχη παρέα .

pstratos
12-10-23, 14:22
Πάντα βοηθάμε, αρκεί ο "ασχετός" να μην θέσει τον εαυτό του σε κίνδυνο

evapa2
13-10-23, 11:13
Ευχαριστώ πολύ . Την εκανα την δουλειά μου με τις οδηγίες του mikemtb. Διάβασα όμως προσεκτικά το μήνυμα σου και σίγουρα έμαθα κάτι παραπάνω μέσα από αυτό .

VaselPi
14-10-23, 06:07
Στον διάλογο που προηγήθηκε, επιτρέψτε μου μία μικρή προσθήκη.
Το κύκλωμα που προτάθηκε από τον mikemtb σίγουρα θα λειτουργήσει, ωστόσο με κίνδυνο το τρανζίστορ να καταστραφεί αν οι 2 αντιστάσεις που τροφοδοτούν τη βάση παραμένουν ίδιες, δηλαδή 1 και 15 κΩ. Στο κύκλωμα, με παλμό των 5 V, η αντίσταση 1 κΩ λειτουργεί ως περιοριστής ρεύματος στα 4 mA, οπότε με β=100, ο συλλέκτης μπορεί να προσφέρει ρεύμα έως 400 mA, που είναι αρκετά για ένα ρελεδάκι.
Αλλά στο BC 517 που έχει β=30000, ο παλμός των 12 V και η αντίσταση 1 κΩ θα προκαλέσουν ρεύμα στη βάση περίπου 11 mA ([12V - 0,6V - 0,6V]/1kV), που είναι οριακό για το ρεύμα βάσης του τρανζίστορ. Επίσης, τα 11 mA είναι οριακά και για το ολοκληρωμένο που παράγει τον παλμό των 12 V (Imax = 10 mA).
Στο τρανζίστορ με β=30000, το ρεύμα βάσης με άνεση μπορεί να μειωθεί σε επίπεδα περίπου 1 mA, το οποίο επιτυγχάνεται με αντίσταση περιορισμού της τάξης 10-15 κΩ. Συμπερασματικά, η αντίσταση 1 κΩ μπορεί (πρέπει) και αυτή να γίνει 15 κΩ. Η αντικατάσταση αυτή, μεταξύ άλλων, θα διευκολύνει και τη λειτουργία του ολοκληρωμένου που παράγει τον παλμό των 12 V.
Βασίλειος.

mikemtb
14-10-23, 10:39
πολυ σωστη παρατηρηση βασιλη, αφου προτεινα το 517 που ειναι darlington διοτι απο τα γραφόμενα του νηματοθετη καταλαβα οτι η πηγη του εχει πολυ μικρη ικανοτητα παροχης ρευματος ενω το κυκλωμα που βρηκα μπροστα μου είναι υπολογισμενο διαφορετικα. να προσθεσω οτι τα 15Κω ειναι minimum.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gaou
14-10-23, 17:18
καλά πραγματικά ο τίτλος τι ακριβώς αντιπρoσωπευει ? τι σχέση έχει με το πραγματικό θέμα αυτου του νήματος ? ή μήπως η ουσία ειναι να τραβήξουμε προσοχή no matter what ?