PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετατροπή κινητήρα από τριφασική σε μονοφασική λειτουργία



jenny
18-01-24, 13:36
Μπορεί να εργαστεί στην μονοφασική τάση 220volt?88112
Γνωρίζω τη συνδεσμολογία steinmetz, μπορεί να λειτουργήσει με αυτή ή υπάρχει άλλος τρόπος?
Αφορά πριονοκορδέλα μικρή

FILMAN
18-01-24, 14:54
Γεια σου Τζένη.

Ναι μπορεί (αφού είναι 220V / 380V και όχι 380V / 660V).

Τώρα το αν θα έχει αρκετή δύναμη για την εφαρμογή δεν μπορώ να σου το πω...

Φυσικά πάντα υπάρχει και η λύση του inverter... Έτσι εκτός από το να δουλεύει με μονοφασικό 230V, θα αποκτήσει και δυνατότητα ρύθμισης στροφών!

jenny
19-01-24, 06:13
Γεια σου Τζένη.

Ναι μπορεί (αφού είναι 220V / 380V και όχι 380V / 660V).

Τώρα το αν θα έχει αρκετή δύναμη για την εφαρμογή δεν μπορώ να σου το πω...

Φυσικά πάντα υπάρχει και η λύση του inverter... Έτσι εκτός από το να δουλεύει με μονοφασικό 230V, θα αποκτήσει και δυνατότητα ρύθμισης στροφών!

Σε ευχαριστώ Φίλιππε θα το δοκιμάσω με πυκνωτή λειτουργίας. Όσο αφορά ένα μικρό inverter στο 1.5kw δεν βρήκα κάποια αξιόλογη οικονομική τιμή εδώ στη χώρα μας. Μπορώ να εμπιστευτώ κινέζικη αγορά? Και αν ναι τι να προσέξω? Αν δίνουν εγγύηση ας πούμε?
Ψάχνω με είσοδο 220v και έξοδο 380v ή και 3Χ220v?
π.χ. https://www.exipnikouzina.gr/eshop/eksaerismos-aporrofitires/rythmistes-inverter/inverter-lg-2-0-220-inoxair-356

FILMAN
19-01-24, 09:48
Η τιμή στο λινκ που δείχνεις μια χαρά μου φαίνεται. Ο ενδιαφερόμενος μέχρι πόσα δίνει;

Η είσοδος θα είναι 1x230V και η έξοδος 3x230V (δεν θα βρεις με 3x400V). Ο κινητήρας θα καλωδιωθεί σε τρίγωνο για να συνδεθεί στο inverter. Έτσι θα πάρει τα 3x220V που θέλει για να δουλέψει κανονικά (σε τρίγωνο). Δεν θα τον αφήσεις έτσι όπως είναι (πιθανότατα) τώρα σε αστέρα, γιατί έτσι θα πάρει 3x230V ενώ για να δουλέψει κανονικά θέλει 3x380V. Θα υπολειτουργεί δηλαδή.

elektronio
19-01-24, 10:23
Η αντικατάσταση του κινητήρα με ένα μονοφασικό κινητήρα είναι πιο οικονομική από το inverter

jenny
21-01-24, 12:58
Η αντικατάσταση του κινητήρα με ένα μονοφασικό κινητήρα είναι πιο οικονομική από το inverter
Μπορείς να αναφέρεις ένα παράδειγμα?

Εγώ βρήκα ας πούμε τον παρακάτω στην ίδια ισχύ με 170€ περίπου με ΦΠΑ. Με 30€ παραπάνω έχω το ινβερτερ και κερδίζω σε ρύθμιση στροφών.
Εκτός και αν πουληθεί ο τριφασικός (λέμε τώρα)

elektronio
21-01-24, 14:36
https://www.skroutz.gr/s/11813669/Vemat-Ilektrokinitiras-2hp-Megiston-Strofon-2800rpm-me-Sfina-220V-20204.html

Ο Vemat νομίζω είναι Ιταλικός 2HP στα 130 ευρώ ενώ το ινβέρτερ που έδειξες έχει 200 ευρώ

JOUN
25-01-24, 21:14
^^ Και εχεις και καινουριο κινητηρα,αυτος που δειχνεις φαινεται αρκετα εως πολυ ταλαιπωρημενος..

jenny
25-01-24, 21:35
Όπως ανέφερε και ο Φίλλιπος ο κινητήρας πρέπει να είναι σε συνδεσμολογία αστέρα το μόνο που βλέπω είναι 3 άκρα να βγαίνουν από το κιβώτιο και να πηγαίνουν σε χειροκίνητο διακόπτη 3 επαφών on-off.
Έβαλα πυκνωτή στα 80μf σύνδεσα κανονικά 1-3 φάση - ουδέτερο/άκρο πυκνωτή και στο 2 άλλο άκρο πυκνωτή και δούλεψε ανάποδα χωρίς θόρυβο και με ικανοποιητικές στροφές (δεν έχω μέτρηση)
Αλλάζω φορά αλλάζοντας 2 με 3 και με κανονική φορά έκοψε ο ιδιοκτήτης (χαρούμενος) μερικά ξύλα μικρά μη φανταστείτε χονδρά.
Μετρώ την ένταση σε κάθε ένα από τα 3 άκρα των τυλιγμάτων στην έξοδο του διακόπτη : 1o=3.5A 2o=6.5A 3o=6.7A έχοντας από πινακίδα στο τριφασικό 3.7Α
Υπάρχει περίπτωση να καεί τι λέτε?
(ίσως εάν δοκιμάσει να κόψει χονδρότερα ξύλα - του είπα δεν στο συνιστώ)

el greco 1
26-01-24, 06:46
γιατι δεν του βαζεις ενα θερμομαγνιτικο ρυθμισμενο στα 7,5Α?

FILMAN
26-01-24, 09:20
Δηλαδή δεν τον άλλαξες σε τρίγωνο; Αν όχι, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι αυτό.

Ύστερα αν κατάλαβα καλά έχεις κρατήσει τον τριπολικό διακόπτη όπως ήτανε και έχεις βάλει τον πυκνωτή ΠΡΙΝ από αυτόν, αυτό δεν είναι καλή ιδέα γιατί όσο το μηχάνημα είναι σβηστό ο πυκνωτής παραμένει φορτισμένος και αποτελεί κίνδυνο ηλεκτροπληξίας για αυτόν που θα ασχοληθεί (δηλαδή για σένα). Βάλε τον πυκνωτή ΜΕΤΑ τον διακόπτη (σε αυτή την περίπτωση ο ένας πόλος του διακόπτη δεν θα χρησιμοποιείται).

FILMAN
26-01-24, 09:29
γιατι δεν του βαζεις ενα θερμομαγνιτικο ρυθμισμενο στα 7,5Α?
Για να καεί ο κινητήρας χωρίς να πέσει το θερμομαγνητικό; Αν είναι έτσι, καίγεται και χωρίς να του βάλει. Και για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ με τη χρήση θερμομαγνητικού αλλά να είναι σωστά ρυθμισμένο!

jenny
26-01-24, 16:20
Δηλαδή δεν τον άλλαξες σε τρίγωνο; Αν όχι, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι αυτό.

Ύστερα αν κατάλαβα καλά έχεις κρατήσει τον τριπολικό διακόπτη όπως ήτανε και έχεις βάλει τον πυκνωτή ΠΡΙΝ από αυτόν, αυτό δεν είναι καλή ιδέα γιατί όσο το μηχάνημα είναι σβηστό ο πυκνωτής παραμένει φορτισμένος και αποτελεί κίνδυνο ηλεκτροπληξίας για αυτόν που θα ασχοληθεί (δηλαδή για σένα). Βάλε τον πυκνωτή ΜΕΤΑ τον διακόπτη (σε αυτή την περίπτωση ο ένας πόλος του διακόπτη δεν θα χρησιμοποιείται).
Μα πως να τον αλλάξω σε τρίγωνο εφόσον τα τρία άκρα βγαίνουν "έτοιμα" από την περιέλιξη? Χρειάζεται άνοιγμα ο κινητήρας.
Ναι για το επόμενο θέμα που σχολίασες έβαλα τον πυκνωτή πάνω στα καλώδια του καλωδίου της παροχής με αποτέλεσμα να παίρνει αυτός την αρχική τάση. Όμως πρόκειται για φορητό μηχάνημα οπότε θα βρίσκεται απ ότι μου είπαν εκτός πρίζας. Φυσικά και θα αλλάξω θέση στον πυκνωτή βάζοντάς τον στα άκρα των τυλιγμάτων του κινητήρα.

FILMAN
29-01-24, 09:26
Δηλαδή εννοείς ότι ανοίγοντας το καπάκι συνδέσεων του κινητήρα δεν είδες να βγαίνουν από το εσωτερικό του 6 καλώδια αλλά 3; Αν είναι έτσι, τότε ναι, δεν μπορείς να τον αλλάξεις σε τρίγωνο, και επειδή του δίνεις μικρότερη τάση απ' αυτή που θέλει, θα υπολειτουργεί. Δεν ξέρω αν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα έτσι.

Επίσης δες λίγο τα ρεύματά σου, υπάρχει μεγάλη ασυμμετρία και τα μεγάλα είναι τεράστια σε σχέση με το ονομαστικό των 3.7Α...

Ηλιας Α
29-01-24, 14:57
Μα πως να τον αλλάξω σε τρίγωνο εφόσον τα τρία άκρα βγαίνουν "έτοιμα" από την περιέλιξη? Χρειάζεται άνοιγμα ο κινητήρας.
Ναι για το επόμενο θέμα που σχολίασες έβαλα τον πυκνωτή πάνω στα καλώδια του καλωδίου της παροχής με αποτέλεσμα να παίρνει αυτός την αρχική τάση. Όμως πρόκειται για φορητό μηχάνημα οπότε θα βρίσκεται απ ότι μου είπαν εκτός πρίζας. Φυσικά και θα αλλάξω θέση στον πυκνωτή βάζοντάς τον στα άκρα των τυλιγμάτων του κινητήρα.

Προφανώς είναι <<πειραγμένος>> ο κινητήρας.

jenny
29-01-24, 16:13
Δηλαδή εννοείς ότι ανοίγοντας το καπάκι συνδέσεων του κινητήρα δεν είδες να βγαίνουν από το εσωτερικό του 6 καλώδια αλλά 3; Αν είναι έτσι, τότε ναι, δεν μπορείς να τον αλλάξεις σε τρίγωνο, και επειδή του δίνεις μικρότερη τάση απ' αυτή που θέλει, θα υπολειτουργεί. Δεν ξέρω αν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα έτσι.

Επίσης δες λίγο τα ρεύματά σου, υπάρχει μεγάλη ασυμμετρία και τα μεγάλα είναι τεράστια σε σχέση με το ονομαστικό των 3.7Α...
Ναι το σώμα του στάτη είναι αυτό που δείχνω στην εικόνα και τα καλώδια βγαίνουν από μια μικρή τρύπα και οδηγούνται σε κουτί που βρίσκεται σε μεγάλο κυλινδρικό κάλυμμα εκεί όπου αυτά τα τρία καλώδια συνδέονται στις 3 επαφές στη σειρά από τη μια πλευρά του τριπολικού διακόπτη που καταλαμβάνει ολόκληρο το εσωτερικό του κουτιού. Αυτά τα τρία καλώδια έχουν μόνωση από ένα είδος πλεκτό νήμα κάτι που έχω δει σε μια εγκατάσταση σε οικία του 1950.
Οπότε νομίζω αυτά αποτελούν την αυθεντική περιέλιξη σε σύνδεση εσωτερική σε αστέρα.
Τώρα για την ένταση του ρεύματος σε κάθε άκρο μετρήθηκαν όπως ανέφερα 3.5Α 6.5Α και 6.7Α.
Ίσως αν αλλάξω τον πυκνωτή λειτουργίας με άλλον άλλης τιμής να έχω μείωση στις εντάσεις χωρίς όμως την ισομετρία που χρειάζεται οπότε με ένα μεγαλύτερο φορτίο μάλλον θα καεί κάποιο τύλιγμα.......
Τι λέτε να αγοράσω πυκνωτή μεγαλύτερης ή μικρότερης τιμής?

FILMAN
30-01-24, 09:41
Δηλαδή ο κινητήρας δεν έχει κουτί συνδέσεων όπως αυτοί που φαίνονται εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Silniki_by_Zureks.jpg
που ανοίγοντάς το βλέπεις τα καλώδια που βγαίνουν από το εσωτερικό του; Έχει απλά μια τρύπα κάπου στο σώμα του από την οποία βγαίνουν 3 καλώδια; Γείωση δεν έχει;

Εφόσον δεν έχεις μετατρέψει τη συνδεσμολογία του κινητήρα σε τρίγωνο, έχεις ένα κινητήρα 3x380V. Η εμπειρική τιμή του πυκνωτή που έβαλες είναι όμως για κινητήρες 3x220V (όπως ο δικός σου, αν όμως ήτανε σε τρίγωνο). Κατά συνέπεια πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ μικρότερο πυκνωτή, δοκίμασε γύρω στα 20μF. Ξαναλέω ότι επειδή ο κινητήρας θέλει 380V και εσύ του δίνεις 230, και επίσης επειδή δεν του δίνεις τριφασικό αλλά κάνεις Steinmetz, αυτός θα υπολειτουργεί σε μεγάλο βαθμό (θα συμπεριφέρεται σαν πολύ μικρότερης ισχύος κινητήρας), ίσως τόσο που το μηχάνημα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

jenny
30-01-24, 19:34
Δηλαδή ο κινητήρας δεν έχει κουτί συνδέσεων όπως αυτοί που φαίνονται εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Silniki_by_Zureks.jpg
που ανοίγοντάς το βλέπεις τα καλώδια που βγαίνουν από το εσωτερικό του; Έχει απλά μια τρύπα κάπου στο σώμα του από την οποία βγαίνουν 3 καλώδια; Γείωση δεν έχει;

Εφόσον δεν έχεις μετατρέψει τη συνδεσμολογία του κινητήρα σε τρίγωνο, έχεις ένα κινητήρα 3x380V. Η εμπειρική τιμή του πυκνωτή που έβαλες είναι όμως για κινητήρες 3x220V (όπως ο δικός σου, αν όμως ήτανε σε τρίγωνο). Κατά συνέπεια πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ μικρότερο πυκνωτή, δοκίμασε γύρω στα 20μF. Ξαναλέω ότι επειδή ο κινητήρας θέλει 380V και εσύ του δίνεις 230, και επίσης επειδή δεν του δίνεις τριφασικό αλλά κάνεις Steinmetz, αυτός θα υπολειτουργεί σε μεγάλο βαθμό (θα συμπεριφέρεται σαν πολύ μικρότερης ισχύος κινητήρας), ίσως τόσο που το μηχάνημα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Ναι ακριβώς , βγάζει 3 καλώδια χωρίς γείωση! Στην τριφασική σύνδεση γείωση υπήρχε μόνο στο 4πολικό καλώδιο παροχής που συνδεόταν στο μεταλλικό σώμα στο εσωτερικό του κουτιού και κατά συνέπεια στο κυρίως σώμα του μηχανήματος / και στον κινητήρα. Δεν έχω φωτό να δείξω τώρα μπορεί στο μέλλον.
Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω με 20μF πυκνωτή να δω διαφορές. Πάντως μπροστά μου έκοβε ξυλεία πάχους άνω των 5 εκατοστών χωρίς να μουγκρίζει ο κινητήρας.:001_smile: