PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκδοση ΥΔΕ χωρίς ρελέ διαφυγής??



hackertom
24-01-24, 12:42
Καλημέρα φίλος νοίκιασε σε παλιά οικοδομή που δεν εχει ρελέ διαφυγής και ηλεκτρολόγος δεν ήρθε ποτέ, μαζι με τον ιδιοκτήτη βγήκε ΥΔΕ από τον ηλεκτρολόγο χωρίς ρελέ, είναι κάτι τέτοιο αποδεκτό; Δεν Είναι επικίνδυνο; Είναι υποχρεωτικό βάση νομοθεσίας το ρελέ διαφυγής;

FILMAN
24-01-24, 13:01
Προφανώς στα χαρτιά φαίνεται ότι έχει ρελέ...

antonis_p
24-01-24, 13:50
Πουλάνε ΥΔΕ με 40-50€, σε αυτή την τιμή δεν μπορεί να έρθει και στο σπίτι.
Σιγά μην μετρήσουν και τη γείωση!

FILMAN
24-01-24, 14:44
Τελικά ο λόγος που χρειάζεται αυτή η δήλωση, ποιος είπαμε ότι είναι;

rama
24-01-24, 16:28
Επιβεβαιώνω, ο αδερφός μου πήρε ΥΔΕ με €50 χωρίς καν επίσκεψη, σε παλιό διαμέρισμα που έχει βάλει ο ίδιος τον ΔΔΕ.

nyannaco
24-01-24, 16:28
Τελικά ο λόγος που χρειάζεται αυτή η δήλωση, ποιος είπαμε ότι είναι;Συντεχνιακός;

matthew
24-01-24, 17:12
Τελικά ο λόγος που χρειάζεται αυτή η δήλωση, ποιος είπαμε ότι είναι;

"Σκοπός είναι η θέσπιση γενικών και ειδικών απαιτήσεων σχετικά με τη μελέτη, την κατασκευή, την τροποποίηση, τη συντήρηση και τον έλεγχο των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. Στόχος είναι η διασφάλιση της ορθής λειτουργίας των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και της ασφάλειας ανθρώπων, ζώων και περιουσίας έναντι κινδύνων και βλαβών που ενδέχεται να προκύψουν κατά τη σκοπούμενη και εύλογα προβλέψιμη χρήση των εγκαταστάσεων αυτών."
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1011952021-fek-4654b-8102021


Καλημέρα φίλος νοίκιασε σε παλιά οικοδομή που δεν εχει ρελέ διαφυγής και ηλεκτρολόγος δεν ήρθε ποτέ, μαζι με τον ιδιοκτήτη βγήκε ΥΔΕ από τον ηλεκτρολόγο χωρίς ρελέ, είναι κάτι τέτοιο αποδεκτό; Δεν Είναι επικίνδυνο; Είναι υποχρεωτικό βάση νομοθεσίας το ρελέ διαφυγής;
Ναι είναι επικίνδυνο, διάβασε στο σχετικό θέμα εδώ: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419
(https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419)Ναι είναι υποχρεωτικό. https://elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1304142019-fek-4825b-24122019
(https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419)

hackertom
24-01-24, 19:26
Επιβεβαιώνω, ο αδερφός μου πήρε ΥΔΕ με €50 χωρίς καν επίσκεψη, σε παλιό διαμέρισμα που έχει βάλει ο ίδιος τον ΔΔΕ.Και αν γίνει κάτι στην εγκατάσταση ηλεκτροπληξία κτλπ ποιος έχει ευθύνη;

hackertom
24-01-24, 19:27
"Σκοπός είναι η θέσπιση γενικών και ειδικών απαιτήσεων σχετικά με τη μελέτη, την κατασκευή, την τροποποίηση, τη συντήρηση και τον έλεγχο των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. Στόχος είναι η διασφάλιση της ορθής λειτουργίας των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και της ασφάλειας ανθρώπων, ζώων και περιουσίας έναντι κινδύνων και βλαβών που ενδέχεται να προκύψουν κατά τη σκοπούμενη και εύλογα προβλέψιμη χρήση των εγκαταστάσεων αυτών."
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1011952021-fek-4654b-8102021


Ναι είναι επικίνδυνο, διάβασε στο σχετικό θέμα εδώ: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419
(https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419)Ναι είναι υποχρεωτικό. https://elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1304142019-fek-4825b-24122019
(https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250&p=933419&viewfull=1#post933419)Φιλε Ευχαριστώ για την απάντηση! Γράφουν ότι πρέπει στον πίνακα να κολλήσουν και κάτι αυτοκόλλητα του πιστοποιημένου Ηλεκτρολόγου ισχύει αυτό;

hackertom
24-01-24, 19:28
Πουλάνε ΥΔΕ με 40-50€, σε αυτή την τιμή δεν μπορεί να έρθει και στο σπίτι.
Σιγά μην μετρήσουν και τη γείωση!Για 40-50€ περνούν τέτοια ευθύνη;

hackertom
24-01-24, 19:29
Τελικά ο λόγος που χρειάζεται αυτή η δήλωση, ποιος είπαμε ότι είναι;Η καλή και ασφαλής λειτουργία της εγκατάστασης;;

hackertom
24-01-24, 19:38
Πως μπορεί να εξακριβωθεί ότι ο ηλεκτρολόγος δεν ηρθε ποτέ αλλά υπέγραψε κανονικά ΥΔΕ ??

john_b
24-01-24, 20:14
Πριν χρόνια ήταν να γυρίσω τον μετρητή στο σπίτι, στο όνομα μου.
Πάω σε έναν ηλεκτρολόγο με κατάστημα στην περιοχή μου που βγάζει ΥΔΕ.
Όλα αυτά το 2009, που ζήταγαν νομίζω λιγότερα πιστοποιητικά.
Μου λέει, 80 ευρώ.

- Πότε θα έρθεις σπίτι μάστορα;
- Πως τα πας από σχέδιο;
- Καλά, τα καταφέρνω
- ΟΚ, βγάλε ένα σχεδιάκι το σπίτι και τι πριζοδιακόπτες, φώτα, ασφάλειες έχεις και φέρε το.

Του το πήγα και σε 2 μέρες πήρα ΥΔΕ.

Panoss
24-01-24, 20:16
Για 40-50€ περνούν τέτοια ευθύνη;
Έχει καταδικαστεί ποτέ ηλεκτρολόγος για κακοτεχνία ή έκδοση ψευδούς πιστοποιητικού ή πλημμελή έλεγχο;
Δεν έχω ακούσει ποτέ, αν ξέρετε αναφέρετε.
Κι αφού δεν υπάρχει καταδίκη δεν υπάρχει ουσιαστική ευθύνη.

pstratos
24-01-24, 20:36
Νομίζω έχει ξανα-συζητηθεί το θέμα.
Στο (βιοτεχνικό) κτήριό μας, κατασκευής 2008 έχουμε όλα τα καλά (θεμελιακή, κεντρικά ρελέ, επιμέρους ρελέ κλπ)
Όταν ήρθε η ώρα της ανανέωσης της ΥΔΕ, η πρώτη τιμή που πείρα από ένα μαγκιόρο που ήρθε να δει ήταν ~200€. Τον ρώτησα τι μετρήσεις περιλαμβάνει το 200αρι και μου είπε "ΚΑΜΙΑ!!" μόνο χαρτούρα και την υποβολή. Αν ήθελα μέτρηση γείωσης και έλεγχο πινάκων κανα 300αρι ακόμα. Και οτι δεν χρειάζονται μετρήσεις γιατί το "ματι οτυ κόβει" αυτού, και είναι πολυ κυριλέ η εγκαταστασή μας, και μια χαρά τα κάνετε μόνοι σας κλπ "μαγκιόρικα"!! Έτσι και εγώ (πονηρά σκεπτόμενος) είδα το αυτοκόλλητο "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΑΥΘΗΜΕΡΩΝ" και με ενα 50-αρικο και 2-3 διαγράμματα είχα στα χέρια μου το χαρτί.

Στη κρίσιμη ερώτηση περί ευθύνης, αυτός που μου πούλησε το χαρτί μου είπε:

Εγώ μέτρηση πχ στις 3-Ιανουαρίου και πήρα και μετρήσεις (δανεικές από αλλουνού μηχάνημα). Αν εσύ πάθεις ζημιά στις 5 Ιανουαρίου δεν ευθύνομαι γιατί δεν ξέρω τι έκανες εσύ στην εγκατάσταση στις 4. Για αυτό και δεν θα βρείτε ποτέ να έχει τιμωρηθεί κανεις. Γιατί δεν υπάρχει πουθενά ούτε η έννοια της εγγύησης για την ασφάλεια της εγκατάστασης, ούτε η διασφάλιση της μη παρέμβασης

pet
24-01-24, 21:09
https://www.in.gr/2023/11/28/greece/thessaloniki-ta-lathi-kai-oi-paraleipseis-pou-odigisan-ston-thanato-tis-24xronis-eirinis-apo-ilektropliksia/

Στην Ελλάδα υπάρχει η ατιμωρησία, σταρχιδισμός. Αν είχαν μπει 4-5 φυλακή, τότε θα είχα όλα τα σπίτια διαφυγής.

vasilllis
25-01-24, 07:37
Αναφέρατε συντεχνιακό!! Εχει αναλογιστεί κανεις αν δεν υπήρχαν και αυτες οι ΥΔΕ τι θα γινόταν σημερα;
Κάποτε λέγαμε και για τις βλακείες τα ΚΤΕΟ και σημερα κοιτάμε κανενα αυτοκίνητο και λεμε πως τον πέρασαν απορημένοι.

Την ευθύνη την εγκατάστασης πλεον την εχει αυτος που υπογράφει και αυτος που την παραλαμβάνει.Το θεμα ειναι να μην φτανει ποτε στην αναζητηση ευθυνών αλλα στην πρόληψη.

Καταγγελία Μπορεις να κανεις οποιαδήποτε στιγμη και το οφείλεις κιολας αλλιως εισαι συννενοχος καθώς και για οτι αλλο διάβασα εδω περί αποστολής σχεδίων ,ΥΔΕ απο το τηλ κλπ. Γιατι απορείτε μετα που υπαρχουν τέτοιοι επαγγελματίες;

Ο ηλεκτρολόγος που ελεγε τις ηλιθιότητες περί με ευθύνης συμφωνω μαζι του!!!! Οταν εισαι ηλίθιος εχεις το ελαφρυντικό

Αυτοκόλλητο βάζει μονο μέλος του σωματείου ΠΟΣΕΗ αν θυμαμαι καλα(μην χάνουν το δεκαρικακι.Υποχρεωτικο το αυτοκόλλητο στο νέο προτυπο για τακτικό ελεγχο του ρελε διαφυγής.

Πρωτη ενέργεια του ενοικιαστή ειναι να καλεσει τον ιδιοκτήτη και να του αναφέρει οτι ηρθε ηλεκτρολόγος στο σπιτι και θα προχωρήσει σε καταγγελία για αυτον που υπέγραψε και αυτον που παρέλαβε την ΥΔΕ. Να ερθει να τα τακτοποιήσει.

FILMAN
25-01-24, 09:26
Εχει αναλογιστεί κανεις αν δεν υπήρχαν και αυτες οι ΥΔΕ τι θα γινόταν σημερα;Πολύ απλά όσοι έχουν ήδη σκοτωθεί από ηλεκτροπληξία θα είχαν σκοτωθεί και πάλι (εντάξει ίσως να ήταν και λιγότεροι, μην είμαι υπερβολικός), και κάποιοι ηλεκτρολόγοι θα ήταν φτωχότεροι. Τίποτα άλλο.


Και αν γίνει κάτι στην εγκατάσταση ηλεκτροπληξία κτλπ ποιος έχει ευθύνη;Κανένας. Ο ηλεκτρολόγος θα ισχυριστεί ότι στην ημερομηνία που αναφέρεται στο χαρτί είχε κάνει αυτοψία, και ότι υπήρχε λειτουργικό ρελέ διαρροής (το οποίο μέτρησε κιόλας) και ότι στο μεταξύ διάστημα το αφαίρεσες εσύ (ο ένοικος). Τόσο απλά.

elektronio
25-01-24, 10:28
Δεν χρειάζεται φυλακές ούτε καν πρόστιμα. Έλεγχοι χρειάζονται και αφαίρεση άδειας ασκήσεως του ηλεκτρολόγου, τόσο απλά.
Καταθέτεις το ΥΔΕ και την άλλη μέρα σκάει έλεγχος στην εγκατάσταση. Διαπιστώνονται οι παρατυπίες και καλείται ο ηλεκτρολόγος για εξηγήσεις και ο υπεύθυνος της εγκατάστασης (επειδή πλήρωσε για μούφα χαρτί).
Μετά τις πρώτες καμπάνες κανένας ηλεκτρολόγος δεν θα δίνει μούφα χαρτί.

Έτσι λειτουργούν σε σοβαρά κράτη. Στην Ελλάδα ισχύει, όλοι τα παίρνουμε από όπου μπορούμε και όταν έρθει η ώρα της στραβής, παίζουμε μπαλάκι την ευθύνη και στο τέλος φταίει το σύμπαν που συνωμότησε. (βλέπε Τέμπη)

pet
25-01-24, 12:15
Δεν χρειάζεται φυλακές ούτε καν πρόστιμα.

Οταν σκοτώνεται κόσμος χρειάζεται και φυλακή.

hackertom
25-01-24, 12:16
Πολύ απλά όσοι έχουν ήδη σκοτωθεί από ηλεκτροπληξία θα είχαν σκοτωθεί και πάλι (εντάξει ίσως να ήταν και λιγότεροι, μην είμαι υπερβολικός), και κάποιοι ηλεκτρολόγοι θα ήταν φτωχότεροι. Τίποτα άλλο.

Κανένας. Ο ηλεκτρολόγος θα ισχυριστεί ότι στην ημερομηνία που αναφέρεται στο χαρτί είχε κάνει αυτοψία, και ότι υπήρχε λειτουργικό ρελέ διαρροής (το οποίο μέτρησε κιόλας) και ότι στο μεταξύ διάστημα το αφαίρεσες εσύ (ο ένοικος). Τόσο απλά.Σαν ένοικος πρέπει πρώτα να πιστοποιήσει κάπως ότι ΗΡΘΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; Δεν μπορεί χωρις να έχει έρθει χωρις να εχω υπογράψει εγώ κάπου να γράφει ότι θέλει; Μήπως έβαλε και αυτοκόλλητο στον πίνακα και τα έβγαλα εγώ;

elektronio
25-01-24, 12:44
Οταν σκοτώνεται κόσμος χρειάζεται και φυλακή.

Εννοείται ότι συμφωνώ, όταν υπάρχει θάνατος γίνεται διερεύνηση σε βάθος και αποδίδονται ευθύνες. Σε αυτή την περίπτωση δεν συμφέρει αυτόν που αγόρασε μούφα χαρτί γιατί η ευθύνη πέφτει επάνω του. Εγώ αναφέρομαι στο τι μπορεί να γίνει προτού φτάσει σε θάνατο.

hackertom
25-01-24, 13:04
Εννοείται ότι συμφωνώ, όταν υπάρχει θάνατος γίνεται διερεύνηση σε βάθος και αποδίδονται ευθύνες. Σε αυτή την περίπτωση δεν συμφέρει αυτόν που αγόρασε μούφα χαρτί γιατί η ευθύνη πέφτει επάνω του. Εγώ αναφέρομαι στο τι μπορεί να γίνει προτού φτάσει σε θάνατο.Αυτός είναι και ο σκοπος που άνοιξα το θέμα, το μούφα χαρτί πως μπορεί να εξακριβωθεί στα αστικά δικαστήρια ότι είναι μούφα? Πως μπορεί συνυπογράψει ηλεκτρολόγος και ιδιοκτήτης όταν ο ενοικιαστής είναι άλλος? Πως μπήκες μέσα και έκανες τον έλεγχο ξέρω γω ??

Panoss
25-01-24, 13:12
όταν υπάρχει θάνατος γίνεται διερεύνηση σε βάθος και αποδίδονται ευθύνες. Σε αυτή την περίπτωση δεν συμφέρει αυτόν που αγόρασε μούφα χαρτί γιατί η ευθύνη πέφτει επάνω του.
Και αυτός που αγόρασε το μούφα χαρτί πώς διαπίστωσε ότι το χαρτί ήταν μούφα;
Και ο αντίδικος πώς απέδειξε ότι ο αγοραστής ήξερε ότι το χαρτί ήταν μούφα;
Και γιατί η γνώμη του αγοραστή περί του επιπέδου μουφοσύνης του χαρτιού παίρνεται υπόψιν;

FILMAN
25-01-24, 14:24
Έλεγχοι χρειάζονται και αφαίρεση άδειας ασκήσεως του ηλεκτρολόγου, τόσο απλά.
Καταθέτεις το ΥΔΕ και την άλλη μέρα σκάει έλεγχος στην εγκατάσταση. Διαπιστώνονται οι παρατυπίες και καλείται ο ηλεκτρολόγος για εξηγήσεις και ο υπεύθυνος της εγκατάστασης (επειδή πλήρωσε για μούφα χαρτί).Δηλαδή Μάρκο στην ουσία λες ότι απαιτείται έλεγχος. Ο.Κ. αλλά και η ΥΔΕ ένας τέτοιος είναι. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έλεγχος του ...ελέγχου δεν θα είναι μια από τα ίδια;


Σαν ένοικος πρέπει πρώτα να πιστοποιήσει κάπως ότι ΗΡΘΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; Δεν μπορεί χωρις να έχει έρθει χωρις να εχω υπογράψει εγώ κάπου να γράφει ότι θέλει; Μήπως έβαλε και αυτοκόλλητο στον πίνακα και τα έβγαλα εγώ;Το χαρτί υποτίθεται ότι πιστοποιεί πως ο ηλεκτρολόγος όντως ήρθε από το σπίτι. Υπάρχει το χαρτί = ο ηλεκτρολόγος πέρασε και έλεγξε. Και με την υπογραφή τί; Θα μπορούσες κάλλιστα να υπογράψεις εσύ (ή ο ιδιοκτήτης) όταν παρέλαβε(ς) το χαρτί (από το χώρο του ηλεκτρολόγου). Με ποιο τρόπο θα αποδείξει αυτό ότι όντως έγινε έλεγχος;

Το αυτοκόλλητο δεν παρέχει καμιά προστασία από ηλεκτροπληξία. Αν γίνει η στραβή τότε αυτό που θα ελεγχθεί (αν ελεγχθεί) είναι αν υπήρχε ρελέ διαρροής και όχι αν υπήρχε αυτοκόλλητο.

matthew
25-01-24, 16:09
Πως μπορεί να εξακριβωθεί ότι ο ηλεκτρολόγος δεν ηρθε ποτέ αλλά υπέγραψε κανονικά ΥΔΕ ??
Μπορούμε να δούμε αν η ΥΔΕ μιας παροχής είναι σε ισχύ ή έχει λήξει μέσω της σχετικής εφαρμογής του ΔΕΔΔΗΕ εδώ: https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

hackertom
25-01-24, 16:18
Μπορούμε να δούμε αν η ΥΔΕ μιας παροχής είναι σε ισχύ ή έχει λήξει μέσω της σχετικής εφαρμογής του ΔΕΔΔΗΕ εδώ: https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/Φίλε εννοώ ότι ήρθε σπίτι του άνοιξα, εκανε έλεγχο γραμμών (τι κάνουν δεν ξέρω) και έφυγε. Όχι απλά εκανρ το χαρτί και την διαδικασία εικονικά χωρίς να έρθει καθόλου!

hackertom
25-01-24, 16:20
Δηλαδή Μάρκο στην ουσία λες ότι απαιτείται έλεγχος. Ο.Κ. αλλά και η ΥΔΕ ένας τέτοιος είναι. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έλεγχος του ...ελέγχου δεν θα είναι μια από τα ίδια;

Το χαρτί υποτίθεται ότι πιστοποιεί πως ο ηλεκτρολόγος όντως ήρθε από το σπίτι. Υπάρχει το χαρτί = ο ηλεκτρολόγος πέρασε και έλεγξε. Και με την υπογραφή τί; Θα μπορούσες κάλλιστα να υπογράψεις εσύ (ή ο ιδιοκτήτης) όταν παρέλαβε(ς) το χαρτί (από το χώρο του ηλεκτρολόγου). Με ποιο τρόπο θα αποδείξει αυτό ότι όντως έγινε έλεγχος;

Το αυτοκόλλητο δεν παρέχει καμιά προστασία από ηλεκτροπληξία. Αν γίνει η στραβή τότε αυτό που θα ελεγχθεί (αν ελεγχθεί) είναι αν υπήρχε ρελέ διαρροής και όχι αν υπήρχε αυτοκόλλητο.Φιλε εννοώ ότι αν υπάρχει αυτοκόλλητο ήρθε μέσα στο σπίτι και έκανε έλεγχο και όχι εικονικά, αυτό εννοώ. Όταν λέει ο νόμος οτι θέλει υπογραφή ιδιοκτήτη / χρήστη τι ακριβώς εννοεί;

hackertom
25-01-24, 16:21
Δηλαδή Μάρκο στην ουσία λες ότι απαιτείται έλεγχος. Ο.Κ. αλλά και η ΥΔΕ ένας τέτοιος είναι. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έλεγχος του ...ελέγχου δεν θα είναι μια από τα ίδια;

Το χαρτί υποτίθεται ότι πιστοποιεί πως ο ηλεκτρολόγος όντως ήρθε από το σπίτι. Υπάρχει το χαρτί = ο ηλεκτρολόγος πέρασε και έλεγξε. Και με την υπογραφή τί; Θα μπορούσες κάλλιστα να υπογράψεις εσύ (ή ο ιδιοκτήτης) όταν παρέλαβε(ς) το χαρτί (από το χώρο του ηλεκτρολόγου). Με ποιο τρόπο θα αποδείξει αυτό ότι όντως έγινε έλεγχος;

Το αυτοκόλλητο δεν παρέχει καμιά προστασία από ηλεκτροπληξία. Αν γίνει η στραβή τότε αυτό που θα ελεγχθεί (αν ελεγχθεί) είναι αν υπήρχε ρελέ διαρροής και όχι αν υπήρχε αυτοκόλλητο.Από ότι με ενημέρωσε ο φίλος ρελέ διαφυγής δεν υπάρχει και γράφει στην ΥΔΕ ότι δεν υπάρχει! Πως έδωσαν ρεύμα???

vasilllis
25-01-24, 17:03
1. Ο δεδδηε κοιτάζει μονο τα στοιχεία αν ειναι σωστα καταγεγραμμένα. (Αρ. Παροχής κλπ) .Η ΥΔΕ που λαμβάνει ειναι οτι ολα λειτουργούν καλα και οχι οτι λείπει αυτό η εκέινο.
2. Απλή στατιστική ειναι. Αν το 50% ειναι υπογράφακηδες υπαρχει και αλλο ενα 50% που κανει σωστα την δουλεια του -σημαινει 50 % λιγότερα ατυχήματα-
3. Το αυτοκόλλητο δειχνει οτι ο πίνακας δεν εχει ανοιχτεί! Ειναι το αποδεικτικό ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ που εχει παρει ο ηλεκτρολόγος.
4. Οι εμπειρογνώμονες δεν ειναι βλάχοι .. έλλειψη χώρου ,καλωδια ‘ατσάκιστα’ ,σημάδια στις ράγες δείχνουν αν εχει μπει ή βγει ρελε. Επισης αυτοι που δεν ερχονται ανεβάζουν αλλα σχεδια άσχετα με το οίκημα που τροφοδοτεί το ρολοι.
5. Μην ρίχνετε την ευθύνη στους ηλεκτρολόγους ΜΟΝΟ. Το ιδιο μερίδιο ευθύνης εχει και ο ιδιοκτήτης που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ απλα τον βολεύει η τιμή.

hackertom
25-01-24, 17:06
1. Ο δεδδηε κοιτάζει μονο τα στοιχεία αν ειναι σωστα καταγεγραμμένα. (Αρ. Παροχής κλπ) .Η ΥΔΕ που λαμβάνει ειναι οτι ολα λειτουργούν καλα και οχι οτι λείπει αυτό η εκέινο.
2. Απλή στατιστική ειναι. Αν το 50% ειναι υπογράφακηδες υπαρχει και αλλο ενα 50% που κανει σωστα την δουλεια του -σημαινει 50 % λιγότερα ατυχήματα-
3. Το αυτοκόλλητο δειχνει οτι ο πίνακας δεν εχει ανοιχτεί! Ειναι το αποδεικτικό ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ που εχει παρει ο ηλεκτρολόγος.
4. Οι εμπειρογνώμονες δεν ειναι βλάχοι .. έλλειψη χώρου ,καλωδια ‘ατσάκιστα’ ,σημάδια στις ράγες δείχνουν αν εχει μπει ή βγει ρελε. Επισης αυτοι που δεν ερχονται ανεβάζουν αλλα σχεδια άσχετα με το οίκημα που τροφοδοτεί το ρολοι.
5. Μην ρίχνετε την ευθύνη στους ηλεκτρολόγους ΜΟΝΟ. Το ιδιο μερίδιο ευθύνης εχει και ο ιδιοκτήτης που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ απλα τον βολεύει η τιμή.Απο τις καλύτερες απαντήσεις ευχαριστούμε φίλε!

matthew
25-01-24, 17:14
Φίλε εννοώ ότι ήρθε σπίτι του άνοιξα, εκανε έλεγχο γραμμών (τι κάνουν δεν ξέρω) και έφυγε. Όχι απλά εκανρ το χαρτί και την διαδικασία εικονικά χωρίς να έρθει καθόλου!
Από 1η Μαρτίου 2023 οι ΥΔΕ κατατίθενται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά. Αυτό σημαίνει ότι ένας καταναλωτής είναι αδύνατον να μην γνωρίζει αν έχει κατατεθεί ΥΔΕ για την παροχή του, εκτός αν του έχουν κλέψει τους κωδικούς TAXIS και το κινητό τηλέφωνο που έχει δηλώσει στο εθνικό μητρώο επικοινωνίας στην ψηφιακή διακυβέρνηση (gov.gr).


Από ότι με ενημέρωσε ο φίλος ρελέ διαφυγής δεν υπάρχει και γράφει στην ΥΔΕ ότι δεν υπάρχει! Πως έδωσαν ρεύμα???
Αυτό, αν εξαιρέσουμε ότι πέρασε από λάθος υπαλλήλου (ή κάτι άλλο...), μπορεί να έγινε μόνο αν είχε κατατεθεί μαζί στην ΥΔΕ και το έντυπο περί προαιρετικής εγκατάστασης ΔΔΡ (ΕΠΕΔΔΡ), πράγμα εξαιρετικά ασυνήθιστο για οικιακές εγκαταστάσεις και γενικά για εγκαταστάσεις σε χώρους που επισκέπτεται και χρησιμοποιεί κόσμος.
https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CF%80/yde-kai-synodeytika-entypa/

antonis_p
25-01-24, 17:26
Υπάρχει ένα check list με τους ελέγχους που υποτίθεται πως κάνει ο ηλεκτρολόγος που εκδίδει την ΥΔΕ;

Panoss
25-01-24, 18:01
Το ιδιο μερίδιο ευθύνης εχει και ο ιδιοκτήτης που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ απλα τον βολεύει η τιμή.

Και η απόδειξη γι αυτό (στο δικαστήριο πχ) θα είναι ποια;

hackertom
25-01-24, 18:08
Από 1η Μαρτίου 2023 οι ΥΔΕ κατατίθενται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά. Αυτό σημαίνει ότι ένας καταναλωτής είναι αδύνατον να μην γνωρίζει αν έχει κατατεθεί ΥΔΕ για την παροχή του, εκτός αν του έχουν κλέψει τους κωδικούς TAXIS, το κινητό τηλέφωνό του και τον κωδικό του e-mail που έχει δηλώσει στην ψηφιακή διακυβέρνηση (gov.gr). Επίσης η ψηφιακή ΥΔΕ είναι διαθέσιμη για εκτύπωση ή κατέβασμα σε PDF (όπως και όλα τα ψηφιακά έγγραφα που έχει ανεβάσει στο gov.gr) από την θυρίδα πολίτη του καταναλωτή. https://my.gov.gr/


Αυτό, αν εξαιρέσουμε ότι πέρασε από λάθος υπαλλήλου (ή κάτι άλλο...), μπορεί να έγινε μόνο αν είχε κατατεθεί μαζί στην ΥΔΕ και το έντυπο περί προαιρετικής εγκατάστασης ΔΔΡ (ΕΠΕΔΔΡ), πράγμα εξαιρετικά ασυνήθιστο για οικιακές εγκαταστάσεις και γενικά για εγκαταστάσεις σε χώρους που επισκέπτεται και χρησιμοποιεί κόσμος.
https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CF%80/yde-kai-synodeytika-entypa/φιλε στο πρώτο κομμάτι της απάντησης στην θυρίδα δεν υπάρχει κάτι από ότι ενημερώθηκα από το gov, η ΥΔΕ έχει υπογραφή ιδιοκτήτη ενώ το σπίτι νοικιάσετε ήδη 9 μήνες

Στο δεύτερο κομμάτι δεν μπορώ να καταλάβω τους ελέγχους εγώ ή τι έξτρα χρειάζεται τέλος πάντων

matthew
25-01-24, 18:36
φιλε στο πρώτο κομμάτι της απάντησης στην θυρίδα δεν υπάρχει κάτι από ότι ενημερώθηκα από το gov, η ΥΔΕ έχει υπογραφή ιδιοκτήτη ενώ το σπίτι νοικιάσετε ήδη 9 μήνες

Στο δεύτερο κομμάτι δεν μπορώ να καταλάβω τους ελέγχους εγώ ή τι έξτρα χρειάζεται τέλος πάντων
Στο πρώτο μπερδεύτηκα, συγγνώμη. Η ΥΔΕ υπάρχει στη θυρίδα πολίτη του εγκαταστάτη, ο οποίος είναι υποχρεωμένος από το νόμο να δώσει αντίγραφό της στον καταναλωτή.
Για το δεύτερο εννοώ ότι κανονικά δεν θα πρεπε να δοθεί ρεύμα στην οικιακή παροχή από τη στιγμή που απουσιάζει η ΔΔΡ, αν δεν δικαιολογείται η απουσία μέσω του ΕΠΕΔΔΡ όπως ανέφερα.
Ο ΔΕΔΔΗΕ έχει το δικαίωμα να κόψει την παροχή ρεύματος σε εγκαταστάσεις που δεν πληρούν τις προδιαγραφές σύμφωνα με τα πρωτόκολλα ελέγχου των σχετικών κανονισμών που αναφέρονται μέσα στις ΥΔΕ.

hackertom
25-01-24, 18:51
Στο πρώτο μπερδεύτηκα, συγγνώμη. Η ΥΔΕ υπάρχει στη θυρίδα πολίτη του εγκαταστάτη, ο οποίος είναι υποχρεωμένος από το νόμο να δώσει αντίγραφό της στον καταναλωτή.
Για το δεύτερο εννοώ ότι κανονικά δεν θα πρεπε να δοθεί ρεύμα στην οικιακή παροχή από τη στιγμή που απουσιάζει η ΔΔΡ, αν δεν δικαιολογείται η απουσία μέσω του ΕΠΕΔΔΡ όπως ανέφερα.
Ο ΔΕΔΔΗΕ έχει το δικαίωμα να κόψει την παροχή ρεύματος σε εγκαταστάσεις που δεν πληρούν τις προδιαγραφές σύμφωνα με τα πρωτόκολλα ελέγχου των σχετικών κανονισμών που αναφέρονται μέσα στις ΥΔΕ.ok ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, δυστυχώς δεν ξέρω πως δικαιολογούν την απουσία ρελέ οταν από τον μόνο είναι υποχρεωτικό αν δεν κανω λάθος

vasilllis
26-01-24, 07:21
Καλημερα
Δυστυχώς δεν μπορω να κανω multi quote και απαντάω ετσι.
Επίσημο έγγραφο για το τι πρεπει να μετράει δεν υπαρχει,ειναι σαν να κανεις γενικές εξετασεις αίματος που καθε γιατρός επιλέγει τις καλύτερες για τον πελατη του. Υπαρχει ενα σχετικό έντυπο που καταγράφουν τις μετρήσεις τους και το καταθέτουν.
Δυστυχώς κάποιος ενοικιαστής δεν ειναι σε θέση να γνωρίζει ποιος ηρθε την προηγούμενη χρονια και τι μέτρησε κλπ. Η ΥΔΕ καταχωρείται στον αριθμό παροχής και το ακολουθεί 10 χρονια.
Πανο αν δεις οι υπογραφακηδες εχουν 5 σχεδια κατοικίας πανω τους (δεν εχουν καμια σχέση με το ακινητο που δηλώνουν) ,μονο γραμμικό σχεδιο διαφορετικό ,άλλες γραμμές κλπ
Απο 1 χλμ κάνει μπαμ.

hackertom
26-01-24, 08:22
Καλημερα
Δυστυχώς δεν μπορω να κανω multi quote και απαντάω ετσι.
Επίσημο έγγραφο για το τι πρεπει να μετράει δεν υπαρχει,ειναι σαν να κανεις γενικές εξετασεις αίματος που καθε γιατρός επιλέγει τις καλύτερες για τον πελατη του. Υπαρχει ενα σχετικό έντυπο που καταγράφουν τις μετρήσεις τους και το καταθέτουν.
Δυστυχώς κάποιος ενοικιαστής δεν ειναι σε θέση να γνωρίζει ποιος ηρθε την προηγούμενη χρονια και τι μέτρησε κλπ. Η ΥΔΕ καταχωρείται στον αριθμό παροχής και το ακολουθεί 10 χρονια.
Πανο αν δεις οι υπογραφακηδες εχουν 5 σχεδια κατοικίας πανω τους (δεν εχουν καμια σχέση με το ακινητο που δηλώνουν) ,μονο γραμμικό σχεδιο διαφορετικό ,άλλες γραμμές κλπ
Απο 1 χλμ κάνει μπαμ.Όταν έχει υπογράψει την ΥΔΕ σε ημερομηνία που φαίνεται ότι ενοικιάζεται το σπίτι τότε τι γίνεται; Πως μπήκε μέσα και εκανε έλεγχο;

FILMAN
26-01-24, 12:29
κανονικά δεν θα πρεπε να δοθεί ρεύμα στην οικιακή παροχή από τη στιγμή που απουσιάζει η ΔΔΡ, αν δεν δικαιολογείται η απουσία μέσω του ΕΠΕΔΔΡ όπως ανέφερα.Δεν καταλαβαίνω. Αφού όπως φαίνεται δεν ελέγχουν αν αναφέρεται ότι υπάρχει ΔΔΡ ή όχι (https://deddie.gr/media/8342/%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%B4%CE%B7%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%85%CE%B4%CE%B5-30122020.pdf) - άρα θεωρείται αποδεκτό το να μην υπάρχει (!!!) - τότε με ποια αιτιολογία θα του αρνηθούν την ηλεκτροδότηση;

vasilllis
26-01-24, 17:35
Όταν έχει υπογράψει την ΥΔΕ σε ημερομηνία που φαίνεται ότι ενοικιάζεται το σπίτι τότε τι γίνεται; Πως μπήκε μέσα και εκανε έλεγχο;

Προφανως και δεν μπήκε. Ποιος υπόγραψε αφου το ρολοι ειναι στο ονομα του;

hackertom
26-01-24, 18:19
Προφανως και δεν μπήκε. Ποιος υπόγραψε αφου το ρολοι ειναι στο ονομα του;Ο Ιδιοκτήτης με τον Ηλεκτρολόγο... (Ο Ενοικιαστής ηταν μέσα όμως και ηταν στο όνομα του το ρολόι)

vasilllis
26-01-24, 23:27
Ο Ιδιοκτήτης με τον Ηλεκτρολόγο... (Ο Ενοικιαστής ηταν μέσα όμως και ηταν στο όνομα του το ρολόι)
δεν έχει υπογράψει ο φίλος σου για την ΥΔΕ?Υπόγραψε άλλος για ρολόι σε άλλου το όνομα?
88158

matthew
27-01-24, 01:10
Δεν καταλαβαίνω. Αφού όπως φαίνεται δεν ελέγχουν αν αναφέρεται ότι υπάρχει ΔΔΡ ή όχι (https://deddie.gr/media/8342/%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%B4%CE%B7%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%85%CE%B4%CE%B5-30122020.pdf) - άρα θεωρείται αποδεκτό το να μην υπάρχει (!!!) - τότε με ποια αιτιολογία θα του αρνηθούν την ηλεκτροδότηση;
Όχι! Μην μπερδεύεσαι. Δεν ελέγχουν αν υπάρχει εγκατεστημένη ΔΔΡ γιατί θεωρούν ότι είναι εγκατεστημένη σίγουρα αφού με βάση το νόμο είναι υποχρεωτική η εγκατάστασή της. Γι' αυτό δεν έχει νόημα (ειδικά σε οικιακή παροχή όπως ανέφερα) να περάσει τον έλεγχο ΥΔΕ στην οποία αναφέρεται ρητά ότι ΔΕΝ είναι εγκατεστημένη ΔΔΡ. Είναι παράλογο από τη στιγμή που είναι υποχρεωτική. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν μπορεί να μην εφαρμόσει το νόμο.

Υ.Α. 130414/2019-ΦΕΚ 4825Β/2019 Άρθρο 1 Παρ. 2. Με την επιφύλαξη των παραγράφων 3, 4, 5, 6 και 7 του παρόντος άρθρου,
α) H προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας με ΔΔΡ με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας που δεν υπερβαίνει τα 30 mA, είναι υποχρεωτική για το σύνολο των τερματικών γραμμών σε όλες τις Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (ΕΗΕ) που αναφέρονται στο πεδίο εφαρμογής του εκάστοτε υποχρεωτικού από τη νομοθεσία προτύπου ΕΛΟΤ για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, ανεξαρτήτως του προτύπου ή του κανονισμού που διέπει την κατασκευή τους και ανεξαρτήτως από το χρόνο κατασκευής τους.
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1304142019-fek-4825b-24122019

Υ.Α. 101195/2021-ΦΕΚ 4654Β/2021 Άρθρο 4 Παρ. 8. Ο Διαχειριστής του ΕΔΔΗΕ μπορεί να αρνηθεί την ηλεκτροδότηση ή την επανασύνδεση της εγκατάστασης
σε αυτό, ή να προβεί σε διακοπή της ηλεκτροδότησής της, μέχρι να υποβληθεί ΥΔΕ σύμφωνα με τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1011952021-fek-4654b-8102021

Το πρόβλημα (όπως σωστά ειπώθηκε από τον Βασίλη) είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ξέρει αν μια ΥΔΕ είναι απόλυτα ορθή και ακριβής σε αυτά που αναφέρει μέσα από τη στιγμή που δεν τις ελέγχει. Έτσι επαναπαύεται επάνω στην εμπιστοσύνη που έχει απέναντι στον όρκο που έχουν δώσει οι μηχανικοί και ότι σεβόμενοι αυτόν τον όρκο δεν θα του πουν ψέματα στις ΥΔΕ που καταθέτουν.

hackertom
27-01-24, 12:20
δεν έχει υπογράψει ο φίλος σου για την ΥΔΕ?Υπόγραψε άλλος για ρολόι σε άλλου το όνομα?
88158Υπέγραψε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού με τον ηλεκτρολόγο, ΟΧΙ ο ενοικιαστής - φίλος μου... Και ενω ήταν στο σπίτι μέσα με έναρξη συμβολαίου μήνες και το ρεύμα είχε αλλαχτεί στο όνομα του, ερχόταν λογαριασμοί και τους πλήρωνε στο όνομα του


- Και οπως βλέπω δεν εχει γίνει καμία υπεύθυνη δήλωση ούτε έχει λάβει κάποιο αντίγραφο της ΥΔΕ

vasilllis
27-01-24, 13:33
Όχι! Μην μπερδεύεσαι. Δεν ελέγχουν αν υπάρχει εγκατεστημένη ΔΔΡ γιατί θεωρούν ότι είναι εγκατεστημένη σίγουρα αφού με βάση το νόμο είναι υποχρεωτική η εγκατάστασή της. Γι' αυτό δεν έχει νόημα (ειδικά σε οικιακή παροχή όπως ανέφερα) να περάσει τον έλεγχο ΥΔΕ στην οποία αναφέρεται ρητά ότι ΔΕΝ είναι εγκατεστημένη ΔΔΡ. Είναι παράλογο από τη στιγμή που είναι υποχρεωτική. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν μπορεί να μην εφαρμόσει το νόμο.

Υ.Α. 130414/2019-ΦΕΚ 4825Β/2019 Άρθρο 1 Παρ. 2. Με την επιφύλαξη των παραγράφων 3, 4, 5, 6 και 7 του παρόντος άρθρου,
α) H προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας με ΔΔΡ με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας που δεν υπερβαίνει τα 30 mA, είναι υποχρεωτική για το σύνολο των τερματικών γραμμών σε όλες τις Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (ΕΗΕ) που αναφέρονται στο πεδίο εφαρμογής του εκάστοτε υποχρεωτικού από τη νομοθεσία προτύπου ΕΛΟΤ για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, ανεξαρτήτως του προτύπου ή του κανονισμού που διέπει την κατασκευή τους και ανεξαρτήτως από το χρόνο κατασκευής τους.
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1304142019-fek-4825b-24122019

Υ.Α. 101195/2021-ΦΕΚ 4654Β/2021 Άρθρο 4 Παρ. 8. Ο Διαχειριστής του ΕΔΔΗΕ μπορεί να αρνηθεί την ηλεκτροδότηση ή την επανασύνδεση της εγκατάστασης
σε αυτό, ή να προβεί σε διακοπή της ηλεκτροδότησής της, μέχρι να υποβληθεί ΥΔΕ σύμφωνα με τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-1011952021-fek-4654b-8102021

Το πρόβλημα (όπως σωστά ειπώθηκε από τον Βασίλη) είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ξέρει αν μια ΥΔΕ είναι απόλυτα ορθή και ακριβής σε αυτά που αναφέρει μέσα από τη στιγμή που δεν τις ελέγχει. Έτσι επαναπαύεται επάνω στην εμπιστοσύνη που έχει απέναντι στον όρκο που έχουν δώσει οι μηχανικοί και ότι σεβόμενοι αυτόν τον όρκο δεν θα του πουν ψέματα στις ΥΔΕ που καταθέτουν.

Το ίδιο είπε και ο Φίλιππος,οτι θεωρούν ότι υπάρχει ρελε.Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν διαβάζει τις δηλώσεις.Θα έπρεπε να έχει μηχανικό για να το κάνει αυτό και όχι έναν απλό υπάλληλο γραφείου.Επισης δεν είναι μόνο το πρόβλημα του ρελε σε μια εγκατάσταση αλλά και τις γείωσης και 15 αλλά διαφορετικά.Προυποθετει λοιπόν να πληρώνεις και άλλον ένα υπάλληλο να κάνει ανάγνωση και αποδοχή της.Εξακολουθει όμως να υπάρχει το πρόβλημα της ψευδής δήλωσης,που σημαίνει αυτοψία στον χώρο.Σημαινει ότι κάποιος πρέπει να ανοίξει την πόρτα του να μπει ελεγκτής στο σπίτι για έλεγχο.


Υπέγραψε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού με τον ηλεκτρολόγο, ΟΧΙ ο ενοικιαστής - φίλος μου... Και ενω ήταν στο σπίτι μέσα με έναρξη συμβολαίου μήνες και το ρεύμα είχε αλλαχτεί στο όνομα του, ερχόταν λογαριασμοί και τους πλήρωνε σε αυτόν

Κάτι δεν έχεις καταλάβει μάλλον ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ.
Για να καταθέσει την ΥΔΕ ο ηλεκτρολόγος χρειάζεται να υπογράψει ψηφιακά ο χρήστης της εγκατάστασης ή ο ηλεκτρολόγος μαζί με την ΥΔΕ να καταθέσει και υπεύθυνη δήλωση του χρήστη.Ο ιδιοκτήτης σαν τρίτος με ποιο δικαίωμα υπόγραψε?

hackertom
27-01-24, 13:44
Το ίδιο είπε και ο Φίλιππος,οτι θεωρούν ότι υπάρχει ρελε.Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν διαβάζει τις δηλώσεις.Θα έπρεπε να έχει μηχανικό για να το κάνει αυτό και όχι έναν απλό υπάλληλο γραφείου.Επισης δεν είναι μόνο το πρόβλημα του ρελε σε μια εγκατάσταση αλλά και τις γείωσης και 15 αλλά διαφορετικά.Προυποθετει λοιπόν να πληρώνεις και άλλον ένα υπάλληλο να κάνει ανάγνωση και αποδοχή της.Εξακολουθει όμως να υπάρχει το πρόβλημα της ψευδής δήλωσης,που σημαίνει αυτοψία στον χώρο.Σημαινει ότι κάποιος πρέπει να ανοίξει την πόρτα του να μπει ελεγκτής στο σπίτι για έλεγχο.



Κάτι δεν έχεις καταλάβει μάλλον ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ.
Για να καταθέσει την ΥΔΕ ο ηλεκτρολόγος χρειάζεται να υπογράψει ψηφιακά ο χρήστης της εγκατάστασης ή ο ηλεκτρολόγος μαζί με την ΥΔΕ να καταθέσει και υπεύθυνη δήλωση του χρήστη.Ο ιδιοκτήτης σαν τρίτος με ποιο δικαίωμα υπόγραψε?Αυτό λέω Βασίλη, υπέγραψε ο ιδιοκτήτης σπιτιού εικονικά μια ΥΔΕ με τον ηλεκτρολόγο και καλά θεώρησαν ότι το σπίτι είναι δικό του και μετά από πόσα χρόνια θα χρειαστεί επανέλεγχο και νέα ΥΔΕ ενώ ο φίλος μου μπορεί να φύγει σε 1 2 χρόνια ?Ευθύνη εδώ δεν έχει και ο φίλος μου που βολεύτηκε μετά έξοδα Ηλεκτρολόγου στον ιδιοκτήτη που είπε θα τα αναλάβω εγώ? Ο κόσμος δεν ξέρει 100% αυτήν την νομοθεσία δυστυχώς. Ο Ηλεκτρολόγος δεν μπήκε ποτέ στο σπίτι. Η ενημέρωση από ΔΕΔΗΕ για ΥΔΕ ήρθε σε μυνήμα στον φιλο μου. Ο ΔΕΔΗΕ δέχτηκε αυτά τα χαρτιά και δεν έκοψε το ρεύμα οπως ειπαν και παραπάνω δεν τους νοιάζει. Στην ΥΔΕ έχει γράψει ότι δεν υπάρχει ρελέ άν θέλετε να του πω να στείλει φώτο να ανεβάσω

antonisfa
27-01-24, 17:49
Από όλα αυτά που διάβασα στη συνομιλία σας δεν έχετε αναφέρει ή δεν το γνωρίζετε ότι:
Έλεγχος σε μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση προκύπτει έπειτα από ατύχημα ή φωτιά ή καταγγελία κάποιου (μπορεί να είναι άλλος ηλεκτρολόγος - ο ιδιοκτήτης του ακινήτου κλπ) στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Ανάπτυξης και όχι στον ΔΕΔΔΗΕ. Τότε ενεργοποιείται ο ελεγκτικός μηχανισμός και θα προβεί σε αυτοψία ομάδα μηχανικών του υπουργείου.
Για να γίνει η καταγγελία θα πρέπει να πληρωθεί ένα παράβολο των (αν θυμάμαι) 100€ ώστε να ισχύει η γραπτή καταγγελία και αν όντως υπάρχουν π.χ. ψευδή στοιχεία σε ΥΔΕ ή αποδεικνύουν παράπτωμα του ηλεκτρολόγου τότε προχωρούν σε απόδοση προστίμου και αφαίρεση της άδειάς του.
Αν αποδειχτεί ότι υφίσταται παρανομία τότε επιστρέφεται το παράβολο στον καταγγέλωντα άν όχι τότε κρατείται.
Αυτό που αναφέρω έχει συμβεί στην περιοχή μου.
Το ΔΕΔΔΗΕ τον ενδιαφέρει να έχει στο αρχείο του ακινήτου μία ΥΔΕ όπως μία βεβαίωση μόνιμης κατοικίας.

FILMAN
29-01-24, 09:38
Το ίδιο είπε και ο Φίλιππος,οτι θεωρούν ότι υπάρχει ρελε.Όχι, δεν είπα αυτό, το αντίθετο είπα. Ότι εφόσον δεν ελέγχουν αν υπάρχει ρελέ ή όχι, άρα και να μην υπάρχει, και να αναφέρεται η απουσία του στη δήλωση, αυτοί θα τη θεωρήσουν αποδεκτή, και άρα θα εγκρίνουν την ηλεκτροδότηση!

Το ότι δεν το ελέγχουν επειδή το θεωρούν δεδομένο ότι υπάρχει (εφόσον το αντίθετο είναι παράνομο), μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο, τη στιγμή που ελέγχουν π.χ. αν η δήλωση γράφει ότι η εγκατάσταση δουλεύει στα 50Hz, λες και τη συχνότητα την κανονίζει ο ηλεκτρολόγος και όχι το δίκτυο που είναι ...δικό τους!

matthew
29-01-24, 19:47
Εξακολουθει όμως να υπάρχει το πρόβλημα της ψευδής δήλωσης,που σημαίνει αυτοψία στον χώρο.Σημαινει ότι κάποιος πρέπει να ανοίξει την πόρτα του να μπει ελεγκτής στο σπίτι για έλεγχο.
Όπως αναφέραμε ο ΔΕΔΔΗΕ δεν στέλνει δικούς του μηχανικούς να κάνουν αυτοψία των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων για να επαληθεύσουν τις ΥΔΕ, γιατί πολύ απλά δεν τον υποχρεώνει ο νόμος να το κάνει όπως συμβαίνει πχ με το φυσικό αέριο όπου πρέπει να γίνει υποχρεωτικά επιτόπιος έλεγχος της εγκατάστασης αερίου από μηχανικό της εταιρίας διανομής αερίου για να διαπιστώσει αν συμφωνεί η εγκατάσταση με τη μελέτη και τους σχετικούς κανονισμούς, αλλιώς δεν δίνεται παροχή αερίου στην εγκατάσταση.

hackertom
29-01-24, 20:42
Όχι, δεν είπα αυτό, το αντίθετο είπα. Ότι εφόσον δεν ελέγχουν αν υπάρχει ρελέ ή όχι, άρα και να μην υπάρχει, και να αναφέρεται η απουσία του στη δήλωση, αυτοί θα τη θεωρήσουν αποδεκτή, και άρα θα εγκρίνουν την ηλεκτροδότηση!

Το ότι δεν το ελέγχουν επειδή το θεωρούν δεδομένο ότι υπάρχει (εφόσον το αντίθετο είναι παράνομο), μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο, τη στιγμή που ελέγχουν π.χ. αν η δήλωση γράφει ότι η εγκατάσταση δουλεύει στα 50Hz, λες και τη συχνότητα την κανονίζει ο ηλεκτρολόγος και όχι το δίκτυο που είναι ...δικό τους!Σωστός ο συλλογισμός σου και πιστεύω κάτι τέτοιο έγινε οταν μιλάμε για υποχρεωτική εγκατάσταση ρελέ. Αλλά ρε φίλε σου γράφει δεν έχει ρελέ τι ρεύμα πας και δίνεις !!! Ποιος θα προστατεύσει τον πολίτη αν δεν ξέρει τι ειναι καν το ρελέ!!

vasilllis
30-01-24, 07:29
Δυστυχώς στην Ελλάδα οι νόμοι ειναι για να υπαρχουν σε περιπτωση ατυχήματος:
Τα βλεπω καθημερινά σε ελέγχους ανελκυστήρων,συστημάτων πυρόσβεσης κλπ. Αναφέρθηκε και το φυσικό αέριο. Μην ξεγελιέστε επειδη ειναι κατι καινούργιο με το 1/50 σε εγκαταστάσεις απο οτι το δημόσιο δίκτυο ρεύματος. Αληθεια εχει προβεί κανενα δίκτυο αερίου για δελτια τεχνικού ελέγχου ή αφέθηκαν στην τύχη τους.
Δυστυχώς ο χρήστης της εγκατάστασης δεν μπορει να προστατευτεί απο λαμογιες μεταξυ ιδιοκτητών -Ηλεκτρολόγων ειναι έρμαιος. Να κανουν υποχρεωτικό τον έλεγχο με αλλαγη του ονόματος στο ρολοι; Ειναι μια λύση αλλα οταν ο Έλληνας δεν θελει να καταλαβει το καλο του δεν πρόκειται ποτε να αλλαξει τιποτα.
Εχω ξαναπεί- εχουμε τους τεχνικούς που θελουμε-

FILMAN
30-01-24, 09:54
Δεν ξέρω, ίσως ισχύει και το αντίθετο... οι τεχνικοί έχουν τους πελάτες που θέλουν! Τί εννοώ... Λόγω της δουλειάς μου έρχομαι πολύ συχνά σε επαφή με ηλιθιότητες που έχουν κάνει ηλεκτρολόγοι... Πάντα τις εξηγώ στον πελάτη και σχεδόν πάντα τους λέω να βρουν τον ηλεκτρολόγο και να του πάρουν τα λεφτά που του έδωσαν πίσω! Ε, μέχρι σήμερα, δεν το έχει κάνει ποτέ κανένας! Όχι μόνο δεν το κάνουν, αλλά τους δικαιολογούν κι από πάνω (έλα μωρέ, ο καημένος κι αυτός ένα μεροκάματο πήγε να βγάλει, κ.λ.π.). Επομένως ο άλλος έχει συνηθίσει να πληρώνεται χωρίς να κάνει τίποτα, ή κάνοντας βλακείες, ακόμα και ζημιές! Το έχει συνηθίσει τόσο πολύ, που θεωρεί αδιανόητο να πρέπει να κάνει σωστή δουλειά για να πληρωθεί!

matthew
30-01-24, 18:42
Το ότι δεν το ελέγχουν επειδή το θεωρούν δεδομένο ότι υπάρχει (εφόσον το αντίθετο είναι παράνομο), μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο, τη στιγμή που ελέγχουν π.χ. αν η δήλωση γράφει ότι η εγκατάσταση δουλεύει στα 50Hz, λες και τη συχνότητα την κανονίζει ο ηλεκτρολόγος και όχι το δίκτυο που είναι ...δικό τους!
Φίλιππε μπορεί κάποιος να έχει εγκατεστημένο εξοπλισμό που λειτουργεί σε διαφορετική τάση και συχνότητα από αυτή του δικτύου διανομής και έτσι να έχει εγκαταστήσει FC ισχύος στην εγκατάστασή του. Απλά ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να τα γνωρίζει αυτά μέσω της ΥΔΕ.


Αναφέρθηκε και το φυσικό αέριο. Αληθεια εχει προβεί κανενα δίκτυο αερίου για δελτια τεχνικού ελέγχου ή αφέθηκαν στην τύχη τους.
Βασίλη οι αεριτζήδες τουλάχιστον ελέγχουν (και) οι ίδιοι τις εγκαταστάσεις και δεν επαφίενται σε τρίτους όπως ο ΔΕΔΔΗΕ. Βέβαια το κάνουν υποχρεωτικά, αλλά ίσως θα πρεπε να το κάνει και ο ΔΕΔΔΗΕ αυτό...

Το θέμα όπως είπατε είναι ότι κάποιοι (τεχνικοί, καταναλωτές ακόμη και μηχανικοί) δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα του θέματος με αποτέλεσμα να εγκυμονούν σοβαροί κίνδυνοι (πυρκαγιές και ηλεκτροπληξίες) σε εγκαταστάσεις.

hackertom
30-01-24, 21:57
Το ρελέ σε προστατεύει από ηλεκτροπληξία σωστα; Όχι από πυρκαγιά ή κανω λάθος;

FILMAN
31-01-24, 09:45
...μπορεί κάποιος να έχει εγκατεστημένο εξοπλισμό που λειτουργεί σε διαφορετική τάση και συχνότητα από αυτή του δικτύου διανομής και έτσι να έχει εγκαταστήσει FC ισχύος στην εγκατάστασή του. Απλά ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να τα γνωρίζει αυτά μέσω της ΥΔΕ.Σαν τί δηλαδή, να έχει φέρει Αμερικάνικα μηχανήματα και να έχει σε όλο το σπίτι μόνο τέτοια, οπότε βάζει ένα μετατροπέα που να βγάζει 60Hz για όλο το σπίτι; Είναι τόσο συνηθισμένο αυτό ώστε συμπεριλήφθηκε στους ...4 ελέγχους που γίνονται στη δήλωση, αλλά το αν υπάρχει ρελέ είναι πολύ πιο σπάνιο οπότε δεν συμπεριλήφθηκε;


Το ρελέ σε προστατεύει από ηλεκτροπληξία σωστα; Όχι από πυρκαγιά ή κανω λάθος;Προστατεύει και από ορισμένους τύπους πυρκαγιών (αυτών που προέρχονται από σφάλματα μόνωσης μεταξύ φάσης - γης). Υπάρχουν ρελέ διαρροής με διάφορα ονομαστικά διαφορικά ρεύματα, όσα είναι από 30mA και κάτω (π.χ. 10mA, 30mA), θεωρείται ότι προστατεύουν και από ηλεκτροπληξία και από πυρκαγιά, όσα είναι πάνω από 30mA (π.χ. 100mA, 300mA, κ.λ.π.), θεωρείται ότι προστατεύουν από πυρκαγιά μόνο.

matthew
31-01-24, 20:48
Σαν τί δηλαδή, να έχει φέρει Αμερικάνικα μηχανήματα και να έχει σε όλο το σπίτι μόνο τέτοια, οπότε βάζει ένα μετατροπέα που να βγάζει 60Hz για όλο το σπίτι; Είναι τόσο συνηθισμένο αυτό ώστε συμπεριλήφθηκε στους ...4 ελέγχους που γίνονται στη δήλωση, αλλά το αν υπάρχει ρελέ είναι πολύ πιο σπάνιο οπότε δεν συμπεριλήφθηκε;
Καλά ναι, σίγουρα. Προφανώς είναι για το τυπικό της υπόθεσης, αλλά και για να είναι καλυμμένοι μάλλον ακόμη και για τέτοια περίπτωση.