PDA

Επιστροφή στο Forum : Micro inverter LED indication function



jenny
05-02-24, 15:14
"Green light flushing" - micro inverter power

Σε ένα κινέζικο micro inverter αναβοσβήνει το πράσινο LED
Πρόκειται για κανονική λειτουργία ή όχι?

Από τον οδηγό υπάρχει και το "Long bright green light" - που εξηγεί : micro inverter to normal.

Στην αναζήτηση βρήκα το παρακάτω
Normal Operation Mode
If the green LED is flashing, the inverter is in its initializing phase which is a normal operating state as well. All other signals indicate a disturbed operating state

jenny
09-02-24, 10:57
:byebye:Ξέρω γιατί δεν παίρνω απαντήσεις:closedeyes:
1ον δεν θα ασχοληθεί κανείς με τον κινέζο? σωστά?
2ον θα μου έλεγε κανείς "αφού ξέρεις την απάντηση" εμείς τι άλλο θα πρέπει να σου πούμε?:saad:
Όχι δεν τη ν ξέρω!
3ον αναρωτιέμαι που να βρίσκεται η βλάβη, στο "λογισμικό" που τρέχει ή σε κάποιο ελαττωματικό του εξάρτημα?
Μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια ώστε να δω που εντοπίζεται το πρόβλημά του?

jenny
09-02-24, 11:04
Δεν είναι ο παρακάτω αλλά παρόμοιος
https://www.ebay.com/itm/385735666041?hash=item59cfa32979:g:B7wAAOSwbd5kpm7 s&amdata=enc%3AAQAIAAAAwDMaw4v8PJe6lWFucbiIqZnOSyYVA YpeXmSZpJLDtBncb0QnGy24%2BbqvdtUGTntT82Z3HNrGMtamd zsMzmuQ2quMfAq07svjsTtvKhys9tV15gMOUt5o%2BXEA4ouyt uzxyiSKs2g4utf6UNm53YxxfrviYlJmaV%2FurRR8lznti8rSe ubsT%2FhRLgfC4%2B%2Bi6SEbRjnrFpZPWmU0MEfP27iSD8Ufm apBAkSOjCspV%2B5fkGdq7Gk8dS55OP4gfV9YmbTLwQ%3D%3D% 7Ctkp%3ABk9SR_7UytGxYw
Και το φωτοβολταικό πάνελ είναι στα 285w

genesis
09-02-24, 15:00
Δεν παίρνεις απαντήσεις πιθανόν γιατί δεν έχει κάποιος κάτι αξιόπιστο να γράψει/προτείνει για ένα μηχάνημα που δεν γνωρίζει. Δεν είναι θέμα κινέζου ή γιαπωνέζου...
Κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεις όλες τις απαντήσεις στο manual του μηχανήματος.
Δυστυχώς, τα κινέζικα manual και ειδικά των φθηνών προϊόντων είναι συχνά ελλιπή και ασαφή ή αναφέρονται σε παλαιότερα/παρεμφερή μοντέλα.
Αυτό που προτείνω είναι να διαπιστώσεις με αμπεροτσιμπίδα (DC για να μετρήσεις το Φ/Β και AC για την έξοδο του micro inverter) ώστε να διαπιστώσεις αν γίνεται κανονικά έγχυση ενέργειας με ισχύ ανάλογη της ακτινοβολίας που δέχεται το Φ/Β.
Μπορεί να είναι απλά κανονική λειτουργία.

alefgr
09-02-24, 22:01
Έχω αρκετά από αυτά που δείχνεις στο link, καθώς και από αυτά που είναι παρόμοια και έχουν την στήριξη στη μεγάλη πλευρά. Μέσα οι πλακέτες είναι ίδιες. Τώρα σχετικά με το πράσινο led που αναβοσβήνει, δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Συνήθως όταν η τάση στην είσοδο ξεπεράσει τα 10 με 12 volts, τα πράσινο led πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένο. Αν πέσει πιο κάτω η τάση, τότε το led γίνεται κόκκινο, μέχρι να πέσει αρκετά η τάση και να σβήσει.

Το ποιο πιθανόν είναι να υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα εισόδου και ο συνήθης ύποπτος είναι τα mosfet, αν και όταν καεί ένα από αυτά τότε το led παραμένει σβηστό.

jenny
10-02-24, 00:22
Δεν παίρνεις απαντήσεις πιθανόν γιατί δεν έχει κάποιος κάτι αξιόπιστο να γράψει/προτείνει για ένα μηχάνημα που δεν γνωρίζει. Δεν είναι θέμα κινέζου ή γιαπωνέζου...
Κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεις όλες τις απαντήσεις στο manual του μηχανήματος.
Δυστυχώς, τα κινέζικα manual και ειδικά των φθηνών προϊόντων είναι συχνά ελλιπή και ασαφή ή αναφέρονται σε παλαιότερα/παρεμφερή μοντέλα.
Αυτό που προτείνω είναι να διαπιστώσεις με αμπεροτσιμπίδα (DC για να μετρήσεις το Φ/Β και AC για την έξοδο του micro inverter) ώστε να διαπιστώσεις αν γίνεται κανονικά έγχυση ενέργειας με ισχύ ανάλογη της ακτινοβολίας που δέχεται το Φ/Β.
Μπορεί να είναι απλά κανονική λειτουργία.
Αν και μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα δεν έκανα, μέσω όμως "έξυπνης " πρίζας ακόμη και το sonoff POWR2 Ως μετρητής ενέργειας στο app τους δεν μου δείχνουν ισχύ στην έξοδο οπότε υπέθεσα ότι έχει θέμα το ινβέρτερ

genesis
10-02-24, 08:29
Αυτή είναι η σημαντική πληροφορία που έπρεπε να γράψεις πρώτη στο αρχικό σου ποστ για να δείξεις ότι υπάρχει πρόβλημα.