PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαθαρισμός δεξαμενής πολυαιθυλενίου



koxlas
01-03-24, 12:57
Πέρασε πετρέλαιο στο κρύο νερό χρήσης της δεξαμενής και παρέμεινε μια 5ετία μέσα. Το πετρέλαιο ήταν περίπου στα 50 λίτρα και έχει νερό στα 150 λίτρα από τότε.
Υπάρχει περίπτωση να καθαριστεί όταν αδειάσει με κάποιο χημικό και να ξαναχρησιμοποιηθεί?
Να δεχτεί πάλι κρύο νερό οικιακής χρήσης

mikemtb
01-03-24, 13:20
για ποσιμο? με τιποτα θεωρώ...
πιστεύω ολοι θα αναρωτηθουν πως στον π...τσο εγινε αυτο, σε καράβι ειναι? [emoji849]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

koxlas
01-03-24, 18:38
για ποσιμο? με τιποτα θεωρώ...
πιστεύω ολοι θα αναρωτηθουν πως στον π...τσο εγινε αυτο, σε καράβι ειναι? [emoji849]

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι δεν είναι σε καράβι, η δεξαμενή δεν ήταν συνδεδεμένη με τη γραμμή πετρελαίου και υπήρχε όμοιο δοχείο νερού , έτσι έγινε κατά λάθος χειροκίνητο γέμισμα με πετρέλαιο θέρμανσης. Όταν το αντιλήφθησαν ήταν ήδη αργά!
Και εγώ αυτό νομίζω ότι πάει για χρήση μόνο πετρελαίου το δοχείο.

Gaou
01-03-24, 22:18
πόσιμο κατα την αποψη μου ουτε απο δεξαμενες πολυπροπυλενίου μπορεις να πιεις . τώρα επειδή τα πλαστικά εχουν μεγάλες αντοχές σε κάποια χημικά αν το ψαξεις νομίζω ότι θα βρεις κατι να καθαρίσεις το πετρέλαιο χωρίς να αλοιωθει η δεξαμενή.

haris_216
02-03-24, 10:25
Πιθανότατα να υπάρχουν (δυνατά) καθαριστικά και να καθαριστεί η δεξαμενή. Και ίσως με τον καιρό να φύγει τελείως και η μυρωδιά.
Προσωπικά, χωρίς να γνωρίζω πολλά γύρω από το θέμα, μετά από πετρέλαιο, για νερό χρήσης σπιτιού δεν θα το δοκίμαζα καν. Εκτός αν μιλάμε για κάνα καζανάκι.
Ειδικά από τη στιγμή που το πετρέλαιο δεν μπήκε-βγήκε αλλά έμεινε μέσα χρόνια

alto2
03-03-24, 00:01
Πιο φθηνά θα έρθει η αγορά μιας καινούριας δεξαμενής παρά οποιαδήποτε προσπάθεια χημικού καθαρισμού.