PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόψιμο καλωδιου



MAN0S
10-03-24, 01:31
Καλησπέρα στην παρέα.Θελω να δώσω τριφασικο ρεύμα στο υπόγειο μου από το σπίτι μου.Δυστυχως δεν υπάρχει τρόπος να περασει ενα καλώδιο χωρίς να "γκρεμισω το μισό σπιτι".Αναρωτιέμαι αν γίνεται να κοπεί σε κάποιο σημείο το κεντρικό καλωδιο που φεύγει από το ρολόι της ΔΕΗ προς το σπίτι μου,κ εκεί να συνδεθεί ένα καλώδιο 10 Χ 5 προς το υπογειο,με δικό του πίνακα φυσικά.Θα ηθελα μια γνωμη πριν φέρω ηλεκτρολόγο,γιατί (αν θυμάμαι σωστά) το καλώδιο που πάει στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού δεν είναι σωστό να κόβεται ή να έχει ενώσεις.

mtzag
10-03-24, 14:02
Γινετε να συνδεθει και χωρις να κοπει το καλωδιο.
Το ξεγυμνωνεις προσεκτικα με ξυραφακι κανεις τις ενωσεις και βαζεις μετα μονωση.

georgeb1957
10-03-24, 14:12
Εγώ στο σημείο που θα έπρεπε να βάλω τον "κλέφτη" θα έβαζα ένα πινακακι με τριφασικό ασφαλοδιακόπτη τουλαχιστον.

MAN0S
10-03-24, 19:07
Σας ευχαριστώ,απ ότι καταλαβαίνω δεν "απογορευεται" να γίνει.Οποτε θα αναλάβει ο ηλεκτρολόγος από εδώ κ πέρα....

FILMAN
11-03-24, 10:25
Δεν επιτρέπεται αυτό. Μπορείς όμως να κόψεις το καλώδιο και να βάλεις εκεί πίνακα, ο οποίος θα δώσει στον ήδη υπάρχοντα πίνακα του σπιτιού και στο υπόγειο που θέλεις.

MAN0S
11-03-24, 22:26
Ευχαριστώ,με πίνακα θα γίνει,όπως αναφέρει και φίλος Γιώργος παραπάνω.

pstratos
12-03-24, 21:43
Ο πίνακας αυτός βάσει του κανονισμού, τι πρέπει να έχει? Γεν διακτη - γενική ασφάλει και 2 επιμέρους ασφάλειες? Ή θέλει και ΔΔΕ?? (θεωρούμε δεδομένο οτι οι τελικοί πίνακες έχουν ρελε διαρροής).

Θα χρειαστεί λογικά και νέα δήλωση ηλεκτρολόγου

matthew
13-03-24, 01:07
Ο πίνακας αυτός βάσει του κανονισμού, τι πρέπει να έχει? Γεν διακτη - γενική ασφάλει και 2 επιμέρους ασφάλειες? Ή θέλει και ΔΔΕ?? (θεωρούμε δεδομένο οτι οι τελικοί πίνακες έχουν ρελε διαρροής).

Θα χρειαστεί λογικά και νέα δήλωση ηλεκτρολόγου

Εφόσον κοπεί η γραμμή της γενικής παροχής τότε όπως σωστά ανέφεραν πρέπει να εγκατασταθεί οπωσδήποτε πίνακας. Αυτός ο πίνακας καθίσταται πλέον γενικός πίνακας και υποπίνακες όλοι οι υπόλοιποι πίνακες στους οποίους διανέμει.
Εφόσον επίσης δεν δίνει γραμμές καταναλώσεων αλλά διανέμει μόνο γενικές παροχές τότε δεν είναι απαραίτητο να εγκατασταθεί ΔΔΡ στον γενικό πίνακα. Γενικός διακόπτης και γενική ασφάλεια φτάνουν. Αν όμως στο γενικό πίνακα θελήσεις να βάλεις έστω και μία πρίζα ή να τραβήξεις μια γραμμή κατανάλωσης από εκεί, τότε αναγκαστικά θα εγκατασταθεί και ΔΔΡ.

Ναι θα χρειαστεί και ΥΔΕ.

MAN0S
13-03-24, 18:10
Aκριβως αυτά μου είπε ο ηλεκτρολόγος σήμερα.Κ είπαμε μάλιστα να μπει πιο μεγάλος πίνακας,ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί να μπουν ασφάλειες,ρελε διαρροής κτλ,να υπάρχει ο χώρος.