PDA

Επιστροφή στο Forum : BMS και παράλληλη συνδεσμολογία



giorgosxristou
03-04-24, 16:35
Καλησπερα.
εχω κανει εγκατασταση φβ 10Χ600W με υβριδικο ινβερτερ στο σπιτι χωρις μπαταριες (το ινβερτερ δουλευει και χωρις μπαταριες)τωρα ειμαι στην φαση που ψαχνω για μπαταριες,η ερώτηση μου ειναι,μπορω να φτιαξω σε πρωτη φαση μια συστοιχια lifo4 16Χ3.2βολτ 280ΑΗ(48βολτ ) μπαταριες με ενα bms και καποια στιγμη(μετα απο 6μηνες μεγιστο) να φτιαξω ενα ακριβως ιδιο και να τα παραλληλισω ? λογο κοστους φυσικα.Το ρωταω επειδή πχ η εταιρια GOkwh στα ετοιμα συστηματα συστοιχιών μπαταριας που πουαλει λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα να γινει αυτο αλλα το κσοτος ειναι μεγαλυτερο για αυτο παω και σε αγορα μεμονωμένων .θα πρεπει τα bms να "μιλανε" εννοείτε μεταξυ τους και με την σειρα τους με το ινβερτερ.Ειναι καποιο bms που το κανει αυτο?
Ευχαριστω πολυ.

Dimitre
03-04-24, 20:36
Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αρχικά θέλεις να φτιάξεις μια μπαταρία 48 βολτ με 280 αμπερ και στο μέλλον να φτιάξεις άλλη μια ιδια χρησιμοποιώντας μόνο ένα BMS.
Αν σωστά κατάλαβα, εγω στη θέση σου, όταν θα αγόραζα τα στοιχεία για τη δεύτερη μπαταρία θα χαλούσα την πρώτη και ανα δυο στοιχεία θα τα παραλλήλιζα (560 αμπέρ) και θα τα ένωνα σε σειρά ώστε να εχω μια μπαταρία 48 βολτ 560 αμπέρ και ένα BMS.

genesis
03-04-24, 21:07
Ίσως και να υπάρχει BMS που να κάνει αυτά που θέλεις αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο.
Κάθε BMS επιτηρεί την δική του συστοιχία και εφόσον οι ρυθμίσεις του inverter είναι εντός των ορίων τάσης/ρεύματος που χρειάζεται η συστοιχία, δεν είναι απαραίτητο να επικοινωνούν ούτε μεταξύ τους ούτε με τον inverter.

Αν τα 16 x 3,2V/280Ah στοιχεία μαζί με BMS σου κοστίσουν γύρω στα 5.000 ευρώ συνολικά, με αυτά τα χρήματα ή λίγο περισσότερα έχεις επιλογές επώνυμες, με εγγυήσεις, κλπ.
Εκτός βέβαια αν τα βρίσκεις πολύ φθηνότερα.

giorgosxristou
03-04-24, 22:30
Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αρχικά θέλεις να φτιάξεις μια μπαταρία 48 βολτ με 280 αμπερ και στο μέλλον να φτιάξεις άλλη μια ιδια χρησιμοποιώντας μόνο ένα BMS.
και η δευτερη να εχει δικοτης BMS 2 σετ μπαταριας με 2 bms ,γιατι ουσιαστικα οι έτοιμες δουλεουν ετσι.

Αν σωστά κατάλαβα, εγω στη θέση σου, όταν θα αγόραζα τα στοιχεία για τη δεύτερη μπαταρία θα χαλούσα την πρώτη και ανα δυο στοιχεία θα τα παραλλήλιζα (560 αμπέρ) και θα τα ένωνα σε σειρά ώστε να εχω μια μπαταρία 48 βολτ 560 αμπέρ και ένα BMS.
ειμαι επιφιλακτικος γιατι σινιστουν οχι στο ιδιο σετ παλιες μεκαινουριες.

giorgosxristou
03-04-24, 22:36
Ίσως και να υπάρχει BMS που να κάνει αυτά που θέλεις αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο.
Κάθε BMS επιτηρεί την δική του συστοιχία και εφόσον οι ρυθμίσεις του inverter είναι εντός των ορίων τάσης/ρεύματος που χρειάζεται η συστοιχία, δεν είναι απαραίτητο να επικοινωνούν ούτε μεταξύ τους ούτε με τον inverter.

Αν τα 16 x 3,2V/280Ah στοιχεία μαζί με BMS σου κοστίσουν γύρω στα 5.000 ευρώ συνολικά, με αυτά τα χρήματα ή λίγο περισσότερα έχεις επιλογές επώνυμες, με εγγυήσεις, κλπ.
Εκτός βέβαια αν τα βρίσκεις πολύ φθηνότερα.
περιπου 3000 ευρω στις 28kwh ,δυσκολο στα λεφτα που αναφερεις,αν και θα ηταν προτιμοτερο ,εμενα το προβλημα μου ειναι πως θα παντρεψω τις παλιες με τις καινουριες (παλιες 6-7μηνες μαξ!)

genesis
03-04-24, 23:29
Δεν είναι απαραίτητο να παντρευτούν. Κάθε συστοιχία με το BMS της έχει έλεγχο (θερμοκρασίας, ισορροπίας, κλπ.) στον εαυτό της.
Η διαφορά ηλικίας των 6-7 μηνών είναι μικρή αλλά ακόμη και αν ήταν μεγαλύτερη δεν θα υπήρχε πρόβλημα για τον παραλληλισμό. Σκέψου ότι καθώς οι μπαταρίες γηράσκουν δεν αλλάζει η τάση φόρτισης. Είναι άλλο θέμα αν θέλεις να βάλεις στοιχεία διαφορετικής ηλικίας εν σειρά, κάτι που ουσιαστικά "απαγορεύεται" για όλα τα είδη μπαταριών.

giorgosxristou
04-04-24, 00:00
Δεν είναι απαραίτητο να παντρευτούν. Κάθε συστοιχία με το BMS της έχει έλεγχο (θερμοκρασίας, ισορροπίας, κλπ.) στον εαυτό της.
Η διαφορά ηλικίας των 6-7 μηνών είναι μικρή αλλά ακόμη και αν ήταν μεγαλύτερη δεν θα υπήρχε πρόβλημα για τον παραλληλισμό. Σκέψου ότι καθώς οι μπαταρίες γηράσκουν δεν αλλάζει η τάση φόρτισης. Είναι άλλο θέμα αν θέλεις να βάλεις στοιχεία διαφορετικής ηλικίας εν σειρά, κάτι που ουσιαστικά "απαγορεύεται" για όλα τα είδη μπαταριών.
το θεμα ειναι πως τα 2 bms θα επικοινονισουν με τα inverter?μηπως ενα bms και παραλληλα οι 2 16δες?παλιες 16 με καινουριες 16 παραλληλα σε ενα bms?

genesis
04-04-24, 10:25
Αν δεν ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η επικοινωνία από το BMS ή από τον inverter, ΔΕΝ είναι απαραίτητο να επικοινωνούν μεταξύ τους.
Στον inverter επιλέγεις τύπο μπαταρίας USE και θέτεις τα όρια τάσης που χρειάζεται η συστοιχία.

Αυτό δεν ισχύει για όλες τις μπαταρίες λιθίου. Π.χ. η σειρά USxxxx της Pylontech, βάσει του manual της χρειάζεται επικοινωνία με τον inverter για να λειτουργήσει σωστά. Στην πράξη έχουμε δει ότι λειτουργεί και χωρίς επικοινωνία αλλά η Pylontech δεν καλύπτει εγγύηση χωρίς επικοινωνία.
Η Alpha-Outback LFP4100 που είναι παρόμοια, είναι μία από αυτές που ΔΕΝ απαιτεί επικοινωνία και καλύπτεται από εγγύηση κανονικά. Μπορείς να έχεις π.χ. 6 modules συνδεδεμένα παράλληλα και όλα να λειτουργούν εντελώς ανεξάρτητα χωρίς επικοινωνία μεταξύ τους ή με τον inverter.