PDA

Επιστροφή στο Forum : Press n Peel PCB



leosedf
15-03-04, 02:24
Καλησπέρα.
Μια πολύ καλή μέθοδος για να φτιάχνετε τυπωμένα κυκλώματα εξαιρετικής ποιότητας είναι το Press n Peel. Κοιτάξτε εδώ: http://www.techniks.com/how_to.htm
Η ποιότητα των τυπωμένων είναι ίδια με αυτήν που κατασκευάζουν οι Ελληνικές εταιρίες.
Μπορείτε να τυπώσετε ενα τυπωμένο απο περιοδικό, απο υπολογιστή, απο οπουδήποτε.
Το μόνο κάκό στην υπόθεση είναι το κόστος. Η Minimum order είναι 50 ευρώ.
Σκοπεύω να βάλω τα φύλλα αυτά στο site μου με δυνατότητα παραγγελίας μικρών ποσοτήτων με 3 ευρώ το καθένα.
Τι λέτε γι αυτό?

electron
15-03-04, 08:55
Ρίχνωντας μια γρήγορη ματιά στο site αυτό μου φένεται αρκετά ενδιαφέρουσα και απλή αύτή η τεχνική.Απ' οτι κατάλαβα με την εφαρμογή θερμοκρασίας <τραβάς> το τυπωμένο από το χαρτί στην ειδική ζελατίνα και εκ νέου με εφαρμογή της θερμοκρασίας ξεπατηκώνεις το τυπωμένο πάνω στη πλακέτα,έτσι;Αν μπορούμε να το προμηθευόμαστε από εσένα leodsef ακόμα καλήτερα.

leosedf
15-03-04, 17:04
Για το press n peel δεν ειναι αναγκη να έχετε εκτυπωτή λείζερ. Φωτοτυπάδικα υπάρχουν παντού. Ούτε κι εγώ έχω αλλα... πάντα βρίσκω λύση
Πάντως τα έβαλα στο site images/smiles/icon_smile.gif Υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα

[ 15. March 2004, 19:56: Message edited by: leosedf ]

gsmaster
16-03-04, 00:59
Ναι όντως η τεχνική αυτή είναι πολύ καλή, αλλά απαιτεί την ύπαρξη εκτυπωτή lazer ή φωτοτυπικού. Τώρα να τρέχεις σε φωτοτυπάδικα για να βγάλεις ενα τυπωμένο είναι λίγο πίκρα. Το καλό με αυτά είναι ότι μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως τις προσόψεις των κουτιών.
Απ'όσο ξέρω όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτό το χαρτί. Δοκιμάστε να σιδερώσετε μια φωτοτυπία (η οποία θα είναι απο την μια μεριά εκτυπωμένη!!!) πάνω σε ένα μέταλλο ή άλλο χαρτί και θα δείτε ότι το μαύρο (το τονερ δλδ) με την θερμότητα ρευστοποιείται και μεταφέρεται, αλλά όχι όλο, (το δοκίμασα σε πλακέτα με μια ασχετη φωτοτυπία που είχα πρόχειρη και είχα μέτρια εώς καλά αποτελέσματα images/smiles/icon_smile.gif ) Το press'n peel έχει την ιδιότητα να κάνει την όλη δουλειά πιο εύκολή.

Μια άλλη λύση είναι με γυαλιστερο χαρτί περιοδικού όπου το τονερ ξεκολλάει πιο εύκολα, και δίνει καλά αποτελέσματα images/smiles/icon_smile.gif .

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να πάρω κανέναν ασπρόμαυρο lazer αρχίζουν από 200ευρώ ...όταν τα βρώ... images/smiles/icon_sad.gif

Πάντως leosedf αν τα φέρεις θα με έχεις πελάτη images/smiles/converted/hihi.gif images/smiles/converted/hihi.gif

dk6
19-09-04, 15:22
Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το χαρτί! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως απομακρύνει τον χαλκό, τριβωντάς τον κάτω από το νερό!

Δηλαδή δεν χρειάζονται ούτε ακτινοβολίες - υπέρυθρες ούτε τίποτα μόνο ένα σίδερο και νερό.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει για το αν είναι ευχαριστημένος από την ποιότητα του PCB που βγάζει?

thanx :D

electron
19-09-04, 17:39
Στην προηγούμενη μορφή του site υπήρχαν αναλυτικά οι οδηγίες χρήσης,ελπίζω κάποια στιγμή να μπούν και πάλι.Η διαδικασία είναι απλή:
1) Βγάζεις φωτοτυπία το τυπωμένο από την ματ πλευρά του p+p
2) Toποθετείς τη ματ πλευρά του ρ+ρ επάνω στο χαλκό της πλακέτας και το σιδερώνεις σε μέτρια θερμοκρασία για 4-5 λεπτά.Καλό θα ήταν ενδιάμεσα του ρ+ρ και του σίδερου να τοποθετήσεις ένα πανι ώστε να μην λιώσει το ρ+ρ
3) Το τυπωμένο πλέον έχει αποτυπωθεί επάνω στην πλακέτα και ξεκινά η μέθοδος της αποχάλκωσης.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα φύλλα και έμεινα αρκετα ικανοποιημένος,πιθανόν κάποια μικρά σημεία του τυπωμένου να μην βγούν και να χρειαστεί να τα περάσεις με μαρκαδόρο.Για το πως θα παραλάβεις τα φύλλα στείλε ένα pm στον γενικό διανομέα μας leosedf :D

dk6
19-09-04, 18:25
Thanks you! :wink:

electron
19-09-04, 18:35
Anytime :wink:

gsmaster
19-09-04, 21:54
Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το χαρτί! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως απομακρύνει τον χαλκό, τριβωντάς τον κάτω από το νερό!

Δηλαδή δεν χρειάζονται ούτε ακτινοβολίες - υπέρυθρες ούτε τίποτα μόνο ένα σίδερο και νερό.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει για το αν είναι ευχαριστημένος από την ποιότητα του PCB που βγάζει?

thanx :D

Το χαρτί δεν απομακρύνει τον χαλκό. Απλά το μελάνι (τονερ) του φωτοτυπικού (ή εκτυπωτή lazer) άν το ζεστάνεις κολλάει πάνω στον χαλκό και κατά την αποχάλκωση τον προστατεύει σε εκείνο το σημείο. Το μόνο που κάνει το χαρτί αυτό είναι να αποκολλάται ευκολότερα από το μελάνι και να διευκολύνει την κατάσταση.

dk6
21-09-04, 09:33
Δηλαδή με inject εκτυπωτή δεν γίνεται η δουλειά? :?

electron
21-09-04, 10:50
Mε inject δεν γίνεται.

billy
14-05-05, 11:34
Παιδιά, επειδή βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για τα press-n-peel θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου, αφού έχω παραγγείλει απο την Αγγλία μια 10ρια φύλλα και έκανα αρκετές πλακέτες. Συμπέρασμα : λίαν καλώς αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αριστα, όπως θα ήθελα !!!! Και εξηγούμαι :

1) Ανάλογα με τη θερμοκρασία, το χρόνο σιδερώματος, τη πίεση, το μέγεθος της πλακέτας και την ποιότητα του σίδερου έχεις AΛΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !! Έχω πετύχει το άριστο, αλλα έχω απογοητευτεί κιόλας.

2) Σε μικρότερες πλακέτες (μέχρι πχ 5x10 cm δουλεύει παρα πολύ καλα, σε μεγαλύτερες όχι ! Πιστεύω ότι το τέλειο αποτέλεσμα το έχεις με ΠΡΕΣΣΑ η οποία όμως έχει ένα κάρο λεφτά, τα οποία αν τα έχεις παίρνεις θάλαμο υπεριωδών και κάνεις 10 φορές καλύτερα τη δουλεία σου.

3) Οι πλακέτες μου έχουν routes των 16 mil (χιλιοστών της ίντσας), οπότε η ποιότητα που θέλω πολλές φορές είναι δύσκολο να επιτευχθεί με τα press-n-peel. Ίσως σε πιο συνηθισμένα routes (32 εως 50 mil) το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο.

Συμπέρασμα : καλά τα press-n-peel, συμπαθέστατα, αλλα μέχρι ενός σημείου. Άν θέλετε άριστα η μόνη λύση είναι η φωτοευαίσθητη μέθοδος πιστεύω. Έτσι λοιπόν αποκύρηξα το σίδερο και άρχισα τη κατασκευή του δικού μου θαλάμου. Περισσότερες πληροφορίες στο www.electronics-lab.com στο project Darkroom Timer v2.0A.

gsmaster
14-05-05, 19:39
Η εκτύπωση πάνω στο PnP πρέπει να είναι όσο πιο "μαύρη" γίνεται. Αλλιώς δεν έχεις καλά αποτελέσματα. Έχω βγάλει διάδρομο 12mil μια χαρά, χωρίς να έχω PnP (με φωτογραφικό χαρτί)


Η ποιότητα του αποτελέσματος εξαρτάται από πολλά πράγματα. Η φωτογραφική μέθοδος μπορεί να έχει λίγο καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αν θές να κάνεις μια αλλαγή στο τυπωμένο πρέπει να βγάλεις άλλη διαφάνεια κτλ Απο την άλλη το PnP έχεις την δυνατότητα σε κάθε εκτύπωση να αλλάζεις το τυπωμένο. Πρέπει όμως να εκτυπώνεις για κάθε πλακέτα. Γλιτώνεις όμως τα χημικά της εμφάνισης και η απλή πλακέτα είναι φτηνότερη από την φωτοευαίσθητη........

Κάθε μέθοδος έχει τα καλά της και τα κακά της. Ο καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει.

billy
15-05-05, 11:29
Βασικά για το θέμα της τιμής καμία αντίρρηση...έχω ήδη πληρώσει ενα σωρό λεφτά για το κουτί εμφάνισης. Αλλά μη μου πεις ότι μια διαφάνεια κοστίζει περισσότερο απο μια σελίδα PnP !!!!! Και αυτές πανάκριβες είναι ! Αλλα είναι κρίμα να φτιάχνεις ενα ωραίο σχέδιο και να το παίζεις στη τύχη αν βγει η όχι στο χαλκό σωστά, μετά το σιδέρωμα. Τελος το σίδερο, το πέταξα απο το μπαλκόνι.

JAs0n-X
16-05-05, 13:21
παιδια αυτο το χαρτι press & peel που λετε ειναι το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιειται στα μπλουζακια??

billy
16-05-05, 13:35
Οχι, όχι καμία σχέση. Είναι ειδικό χαρτί που μπορείς να το δείς στη διεύθυνση http://www.techniks.com/

sgoum
16-05-05, 14:49
Κατι εναλλακτικο
http://www.pulsar.gs/1_PCB/a_Pages/3_Direct_Etch/3a_The_Technique/The_Technique.html

gsmaster
16-05-05, 16:54
Το υλικό είναι σαν διαφάνεια, με μια μπλέ επίστρωση (εκεί που εκτυπώνεις). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλές διαφάνειες με καλά αποτελέσματα.

JAs0n-X
16-05-05, 17:13
Τι εννοεις απλες διαφανειες?? δεν θα λιωσει στο σιδερωμα?
με inkjet γινεται?
πες Plz γιατι δεν μπορω να παιδευομαι με το υπεριωδες...

gsmaster
16-05-05, 17:19
Διαφάνειες για Laser. Δεν λιώνουν στο σιδέρωμα. Με inkjet δεν γίνεται λέμε. Διάβασε και το λίνκ που δίνει ο sgoum πιο πάνω. Κοίτα και εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=27) υπάρχουν πολλές συζητήσεις

billy
16-05-05, 18:22
Με το σίδερο πρέπει να πειραματιστείς βέβαια... από την εμπειρία μου βάλτο ανάμεσα στο 1.5
και στο 2, πιο κοντά στο 2, δηλαδή στη μέση της θερμοκρασίας του. Πάντως να ξέρεις ότι
κάποια στιγμή υπάρχει η πιθανότητα να σπάσουν τα νεύρα σου (όπως και τα δικά μου) και
να τη ψάνεις για λάμπες...πληρώνεις κάτι παραπάνω βέβαια αλλα είσαι στο top του
ερασιτεχνικου PCBing... :)

Συμπαθάτε με παιδιά, αλλα τα λέω ειλικρινά αυτά.