PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλι για κυκλωμα κατειλημενης γραμμης!!



vaspiou
06-04-04, 09:08
Γεια σας.Σημερα επιτελους εφιαξα το κυκλωμα κατειλημενης γραμμης.Υπαρχει ενα προβλημα ομως και δεν μπορω να το βρω.Κανονικα πρεπει να αναβει ολη την ωρα το πρασινο LED και οταν ανοιγω την γραμμη να κλεινει και να αναβει το κοκκινο.Εμενα μου ειναι ολη την ωρα ανοικτα και τα δυο!! Τι εχω κανει λαθος??Στην γεφυρα ανορθωσης το μακρυτερο ποδαρακι ειναιτο + ετσι?
Μπορει να ειναι αυτο το λαθος η να εχω βαλει αναποδα τα τρανζιστορς.Δεν ξερω.Αν μπορειτε πειτε τι εχει γινει λαθος.
Επισης για περιοδικα οπως ενα "Ελεκτορ", καπως ετσι, που μπορω να τα βρω?
Αυτα,
Ευχαριστω Πολυ...!!

electron
06-04-04, 11:02
Όσον αφορά τα τρανζίστορ όπως τα βλέπεις απ την πλευρά των στοχείων τους και ξεκινόντας απο αριστερά προς τα δεξιά τα ποδαράκια έχουν ως εξής: συλλέκτης βάση εκπομπός.Όσο για τη γέφυρα πράγματι το μακρύτερο ποδαράκι είναι το + και διαγώνια είναι το - αν η γέφυρα που έβαλες είναι κυλινδρική

electron
06-04-04, 11:08
Ξέχασα...ρώτησες και για τα περιοδικά.Αφου είσαι απο αθήνα ειναι πολύ ευκολο να τα βρείς αν δεν υπάρχουν στο πλησιέστερο περίπτερο της γειτονιάς σου τότε σε κάποιο πρατήριο διανομής τύπου ή και στο κατάστημα που αγοράζεις ηλεκτρονικά εξαρτήματα