PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμένα LED



MHTSOS
09-05-04, 15:42
Έχω φάει το εξής πακέτο. Έχω αλλάξει τον φωτισμό στην πρόσοψη του κασετοφώνου στο αμάξι μου. Πρίν είχε μικρά λαμπάκια πυρακτώσεος και τα άλλαξα με λευκά led super bright 3mm (αυτά με το διάφανο πλαστικό). Το πρόβλημα είναι ότι καίγονται ένα ένα και αναβοσβήνουν με τυχαίο τρόπο, οπότε αναγκάζομαι να τα αλλάζω. Τώρα το πρόβλημα οφήλεται σε υπέρταση ή σε ανάστροφη τάση? Οι τάσεις στο αυτοκίνητο φτάνουν και τα 40V. Πόσο ρεύμα αντέχουν τα συγκεκριμένα led? Εγώ τα έχω να δουλεύουν με 18mA. Μήπως να το πετάξω και να βάλω ένα πικάπ ΜΚ ΙΙ images/smiles/converted/hammer.gif ? Να περνάω από το Μπουρνάζι και να σκρατσάρω images/smiles/converted/hihi.gif

elias
10-05-04, 03:14
Kalimera MHTSO
Kalo tha htan na elenxis thn tasi sta akra ton led.
Episis elenxe ean ta proigoumena lampakia htan se shndesmologeia seiras h paralila
Sthn proth periptosi tis sindesmologeias se seira h tash geia kathe lampaki einai 6v sthn deyteri periptosh h tash einai h tash trofodosias .
Kalo tha htan gia na xreisimopoihshs Led na breis apo poy erxetai htrofodosia gia to fotismo, sto esoteriko toy mixanimatos kai na topothetisis se seira ena 7805 etsi oste na min yparxei ypertasi.
Filika
Elias

electron
10-05-04, 07:06
Σωστά όσα ανέφερε ο elias εγώ απλά να προσθέσω ότι πριν κάνεις οτιδήποτε μέτρα με το πολύμετρο τι τάση έρχεται σε κάθε λαμπάκι ώστε να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις με τα led.Σίγουρα τάση πάνω από 6 βόλτ θα έκανε τα led ψητά στα κάρβουνα images/smiles/converted/hihi.gif

MHTSOS
11-05-04, 13:59
Τα λαμπάκια είναι 6 και είναι συνδεδεμένα παράληλα. Στο κάθε LED έχω βάλει σε σειρά μία αντίσταση 560Ohm. Η τάση στα άκρα των LED είναι 3.6V όταν του δίνω τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό μου. Τα υπόλυπα 10.4V "πέφτουν" στην αντίσταση. Το πρόβλημα είναι οτι όταν το πηνίο της μίζας τραβάει 70-80Α όταν "μιζάρεις", μόλις αφήσεις το κλειδί και κοπεί η τροφοδοσία στη μίζα στα άκρα του πηνίου εμφανίζεται μια πολύ μεγαλήτερη τάση( όπως στα πηνία των ρελέ). Όμως οι γύφτοι στις αυτοκινητοβιομηχανίες δεν βάζουν μια δίοδο πολωμένη ανάστροφα παράληλα με το πηνίο γιατί θα ήταν πανάκριβη. Και περιμένουν απο την μπαταρία να αποροφήσει την τάση αυτή. Για την ώρα θα δοκιμάσω να βάλω στην πρόσοψη παράληλα με τα LED μια δίοδο ZENER 16V και μια δίοδο 1Ν5819 πολωμένη ανάστροφα. Ίδωμεν....

elias
11-05-04, 15:16
Hi MHSTOS
Kalo tha htan na xreisimoihshs kai 1 7805 mesa sthn pigh.
Sto in toy 7805 bale paralila os pros GND ena cap 100nf

Tha lisises 100% to problima .
Auto sto leo giati to 90% apo tis piges autokinitoy poy exo alaxi fotismo eixa ta eidia problhmata.
Pantos eisai poli konta sti lisi toy problhmatos

Filika
Elias