PDA

Επιστροφή στο Forum : κουτί με λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας



D-NAME
24-07-04, 18:31
Παιδια, θελω να φτιαξω ενα κουτί με λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας και επιδη δεν μου ειναι ευκολα να βρω τετοιο ξυλο που ζηταει, και εχω δει σε καποιον ηλεκτρονικο ενα τετοιο κουτι οχι με ξυλα αλλα απο κουτι απο παλιο pc.

Γυνετε να το φτιαξω κι εγω ετσι?

Πρεπει η λαμπα να εχει συγκεκριμενη αποσταση απο την πλακετα?

Το κουτι πρεπει να κλεινει απο ολες τις πλευρες?

Πρεπει να ειναι ασπρο απο μεσα?

Γυνετε αν, το βαψω?

Γυνετε να χρησημοποιησω διαφορα ειδει απο ξυλα και να τα βαψω?

Αυτα προς το παρων.

ptisi110
25-07-04, 08:18
Εγω χρησιμοποιησα καφε ξυλο και δεν εχω προβλημα..

D-NAME
25-07-04, 14:40
Μελαμηνη η αλλο ξυλο?

gsmaster
25-07-04, 18:16
O τύπος του ξύλου που θα χρησιμοποιήσεις δεν έχει καμιά απολύτως σχέση.

Το κουτί μπορείς να το κανεις όπως θές αλλά πρέπει να προσέξεις την θερμοκρασία που βγάζει η λάμπα, να μην πάρεις καμια φωτιά.

Ναι η απόσταση της πλακέτας από την λάμπα πρέπει να είναι πάντα η ίδια. Με αυτή την σταθερή απόσταση, μετά από (πολλές) δοκιμές βρίσκεις τον χρόνο που θα αφήνεις μέσα την πλακέτα.

Το κουτί καλό είναι να κλείνει απ'όλες τις πλευρές για να πρστατεύεις τα μάτια σου από το φώς της λάμπας. (Δεν ξέρω αν κάνει κακό, ηλεκτρονικός είμαι όχι αφθαλμίατρος, αλλά σε πιάνει πονοκέφαλος αν το κοιτάς)

Από μέσα δεν παίζει ρόλο τι χρώμα θα είναι. καλά είναι το φώς να πεφτει κάθετα πάνω στην πλακέτα οπότε καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις ανοιχτό χρωμα (προσωπική μου άποψη)

D-NAME
26-07-04, 14:44
Eυχαριστω πολυ. Θα το φτιαξω και θα σας στειλω φοτο.

leosedf
30-07-04, 17:22
ΡΕ
Λες γι αυτό να αρχισε να πρασινίζει το δέρμα μου και να βγάζω ουρά?
καθόμουνα με τις ώρες και κοίταζα images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/hammer.gif

gRooV
30-07-04, 17:46
loool images/smiles/converted/bounce.gif

D-NAME
01-08-04, 10:37
Να το και το κουτι. Το μονο που λυπει ειναι τα πλαινα καπακια.

http://www.hlektronika.gr/upload/lampa_0007.jpg

x9-125
01-08-04, 11:14
Παιδιά και εγώ ηλεκτρονικός είμαι και από καθηγητές που έχω ρωτήσει λένε ότι οι θάλαμοι είναι επικύνδυνοι λόγω της υπεριώδους ακτινοβολίας.Για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει να θωρακίσεις εσωτερικά με σίδερο 1mm πάχος,στις ενώσεις να βάλεις μαύρη σιλικόνη και όταν δουλέυει να κρατάμε 1 μέτρο απόσταση. images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif

D-NAME
01-08-04, 13:04
χαλαρωσε. εγω ξερω ηλεκτρονικο που δεν εχει καν καπακια. ειναι καμια 50αρια χρονων και ειναι οκ. Και στο κατο κατο μονο αυτο ειναι. Το κηνιτο, ο υπολογιστης, το ψυγειο,... τι θα πρεπει να τα κανουμε???

Εξαλου μονο για 10' το χρησημοποιης. Τοσο πολυ θα σε πιραξει? Το κηνητο το εχεις ολη μερα...


Παντος αν παθω κατι ελπιζω να ερθετε στην κοιδια μου!!!

[ 01. Αυγούστου 2004, 13:06: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: D-NAME ]

gRooV
01-08-04, 17:39
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από x9-125:
Παιδιά ελπίζω να μην αρχίζουμε να μειωνόμαστε αργότερα τα μέλη του forum images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">looool images/smiles/icon_razz.gif

Εγώ πιστεύω πως δεν κινδυνεύουμε για τα λίγα δευτερόλεπτα που βάζουμε την πλακέτα μέσα στο κουτί. Δεν είμαστε καθόλου εκτεθειμένοι κατά την διάρκεια της λειτουργίας της και ούτε υπάρχει λόγος να την κοιτάμε. Εγώ κάθομαι σε ένα σκαμνάκι μπροστά από το κουτί, το οποίο είναι αρκετά ψηλό. Ετσι το πρόσωπό μου δεν έρχεται σε άμεση επαφή με την λάμπα παρά μόνο από ανακλάσεις μέσα στο κουτί.

D-NAME
01-08-04, 18:21
Mε το ξυλο δεν θα εχει κανενας προβλημα. Με αυτο που εχω φτιαξει εγω δεν ξερω το τι προβλημα θα υπαρχει.

leosedf
03-08-04, 02:19
O D-NAME έφτιαξε PC λαμπατέρ.
Καλό φένεται όμως.
Εγώ δεν είχα καν κουτί, είχα πάρει μια φοιτητική λάμπα (απο αυτές που διαβάζουν) και την πέρασα εκεί. Φοβερά απλό και εύκολο

D-NAME
03-08-04, 09:14
Δεν εκανε πολυ ωρα leosedf?


Εγω δεν το κοβο να βαζω συντομα καπακια.

sgoum
09-02-05, 19:34
Έφτιαξα αυτό το εμφανιστήριο με 2 ζευγάρια λάμπες UV απο το πλαίσιο και για κουτί
χρησιμοποίησα ένα παλιό scanner συνολικά μου κόστισε λιγότερο απο 14 ευρώ
εμφανίζει πλακετες σε 4 λεπτά το πολύ

leosedf
10-02-05, 01:03
Οχι εμένα δεν μου κάνει πολύ ώρα. Είναι θέμα τοποθέτησης της λάμπας ωστε να διαχέεται ομοιόμορφα το φώς

siolosni
24-02-05, 10:55
παιδια με μια λαμπα 120watt ποσο χρονο χριαζετε περιπου για να κανεις αποχαλκοση????

D-NAME
24-02-05, 20:29
Εξαρτατε, κ Oπως ειχε πει κ ο leosedf παιζει ρολο το πως θα τοποθετισεις την λαμπα, ποσο κοντα.....

siolosni
09-03-05, 16:33
πριν βουτιξουμε την πλακετα στα αποχαλκοτικα την βγαζουμε τη ζελατινα ε ?

Lykos1986
09-03-05, 22:21
Φυσικά και ναι. Προτού αυτό όμως θα πρέπει να την εκθέσουμε σε φως μαζί με το φιλμ ώστε να αποτυπωθεί το σχέδιο πάνω στην πλακέτα. Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρεις πληροφορίες για την όλη διαδικασία της αποχάλκωσης. :wink:

dim
05-10-05, 00:44
Ηι παιδιά!
Μόλις έκανα το κουτί μου, και μέσα χωράει μάξιμουμ 26,5x24,5 cm πλακέτα..
Δεν πιστεύω να έπρεπε να το κάνω φαρδύτερο, ε?
Χρειαστήκατε καμία φορά μεγαλύτερες διαστάσεις?
(θα μου πείτε... Μητρική θα τυπώσεις ρε φίλε??)

dim
05-10-05, 02:48
Και κάτι άλλο..
Η πλακέτα δε θα δέχεται περισσότερο "απευθείας" φως αν η λάμπα κρέμεται από την οροφή του κουτιού, σε σχέση με όταν το ντουί είναι βιδωμένο στο πλαινό τοίχωμα(όπου το φως πάλι φτάνει στην πλακέτα, αλλά πιο πολύ μέσω αντανάκλασης)?
Το λέω γιατί στο κουτί της λάμπας λέει ότι η λάμπα "καίει καλύτερα" σε μια γωνία +/- 30 μοιρών σε σχέση με τον άξονα της λάμπας(από την "τελεία" της λάμπας προς τη μύτη του γυαλιού της)

panosx13
20-05-11, 18:36
παιδιά να κάνω και γω μια ερώτηση καθώς τώρα ξεκίνησα να ασχολούμε με τα ηλεκτρονικά και θεω να φτιάξω ένα κουτί για τις πλακέτες. με αυτή τη λάμπα θα κάνω δουλειά ή μπα....

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Security/Money-Detectors/Ratiotec-Lamp-For-Currency-Detector-Soldi-150-Uv-78001.htm

αν όχι έχετε να μου πείτε καμιά λάμπα που θα μου κάνει. ίσως να μου postarete κανένα λινκ της λάμπας.

Ευχαριστώ.

GeorgeVita
20-05-11, 18:44
αν όχι έχετε να μου πείτε καμιά λάμπα που θα μου κάνει...
Εγώ χρησιμοποιώ 4x λάμπες Philips CLEO 15W ανά 6 εκ. με απόσταση 18 εκ. από την φωτοευαίσθητη πλακέτα. Διάβασε αυτό το σχόλιο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49550&p=352562&viewfull=1#post352562). Συνδέονται όπως όλες οι φθορισμού (starter και ballast ή ηλεκτρονικό ballast).
Αλλος τύπος αναφέρεται σε αυτό το θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45462), στο τέλος έχει στοιχεία και ενός καταστήματος.

Να συμπληρώσω: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μάτια σου! Να μη βλέπεις το φως τους!
G

panosx13
21-05-11, 00:12
Εγώ χρησιμοποιώ 4x λάμπες Philips CLEO 15W ανά 6 εκ. με απόσταση 18 εκ. από την φωτοευαίσθητη πλακέτα. Διάβασε αυτό το σχόλιο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49550&p=352562&viewfull=1#post352562). Συνδέονται όπως όλες οι φθορισμού (starter και ballast ή ηλεκτρονικό ballast).
Αλλος τύπος αναφέρεται σε αυτό το θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45462), στο τέλος έχει στοιχεία και ενός καταστήματος.

Να συμπληρώσω: ΠΡΟΣΟΧΗ στα μάτια σου! Να μη βλέπεις το φως τους!
G

σε ευχαριστώ πολύ, θα προσέχω με τα μάτια μου. Βασικά θα φτιάξω ένα κουτί το υλικο μάλλον απο ξύλο για να μην φευγει καθόλου το φως απο εκεί. Και φυσικα θα ανοιγω τις λάμπες αφού ασφλίσω το κουτι.... και θα τις κλείνω πριν το ανοίξω για να βγαλω τιην πλκέτα. πιστευω πως είναι σαν μέτρα ασφάλειας καλα....

Βέβαια αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο.....

AlexSm
17-06-11, 17:16
Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για την δημιουργία τέτοιου κουτιού και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις λάμπες αρχικά. Οποιεσδήποτε λάμπες UV κάνουν για την έκθεση της πλακέτας;

Βασικά αν χρησιμοποιήσω τον συνδυασμό που αναφέρει ο GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806)
πιο πάνω θα είμαι οκ με λάμπες ίδιων Watt αλλά διαφορετικού μοντέλου;

GeorgeVita
17-06-11, 17:24
... Οποιεσδήποτε λάμπες UV κάνουν για την έκθεση της πλακέτας;
Γενικά ναι. Στις παραπάνω λάμπες είχα καταλήξει μετά από έρευνα για το "σε ποια συχνότητα φωτός είναι πιο ευαίσθητες οι προ-ψεκασμένες πλακέτες". Μερικοί φτιάχνουν "ισοδύναμα" με λάμπες black-light ή ακόμη και με UV LEDs. Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις μια δοκιμή για να βρεις τον χρόνο έκθεσης σε πραγματικές συνθήκες (λ.χ. με φιλμ ή ρυζόχαρτο και τζάμι από πάνω). Χρήσιμο είναι ένα δοκιμαστικό φιλμ όπως παρακάτω:
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/UVexpTEST.jpg
και να ακολουθήσεις τη διαδικασία που γράφω στο αντίστοιχο σχόλιο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49550&p=352562&viewfull=1#post352562).

edit: Συχνότητα μέγιστης φωτοευαισθησίας sprey Kontakt Chemie 20 = UVA 340-420 nm



Πάντα Προσοχή στα μάτια σας! Μη βλέπετε τις λάμπες όταν ανάβουν!
G

AlexSm
17-06-11, 17:40
Ευχαριστώ Γιώργο.
Το κόστος για την αγορά των λαμπών πόσο είναι περίπου;

agis68
17-06-11, 17:47
εγω εχω φτιαξει ενα απο παλιο σκαννερ και απλα οδηγαω 3 λαμπες μεσα και με καπακι κλεινει. Εβαλα και ενα χρονομετρο επανω από παλια κουζινα ολα οκ!!! και τσαμπα σχεδον

και χωραει και πλακετα 23Χ30cm !!!

GeorgeVita
17-06-11, 20:09
...Το κόστος για την αγορά των λαμπών πόσο είναι περίπου;
Στις λάμπες υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες (ίσως εδώ να μη μας ενδιαφέρει γιατί θα ανάψουν λίγες ώρες) και είχα επιλέξει την καλύτερη στα €7.50 (με ΦΠΑ) ανά λάμπα των 30cm. Πρέπει να υπολογίσεις και άλλα €3 για starter και ballast. Το ballast πρέπει να είναι της ίδιας ισχύος με την λάμπα εφόσον μπει ένα προς ένα. Υπάρχει μια συνδεσμολογία που μπορείς να ανάψεις 2 λάμπες με το ίδιο ballast (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43242&p=391792&viewfull=1#post391792) (ίσως και 3) αλλά δεν το προτίμησα. Τα είχα αγοράσει από κατάστημα στην Καλλιθέα (τηλ. 210-9510706).
G

AlexSm
19-06-11, 16:59
Υπάρχει κάποιο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας όπου θα μπορούσα να προμηθευτώ τέτοιες λάμπες UV;
Αν μπορούσε να απαντήσει κανείς θα βοηθούσε ιδιαιτέρως.

Επίσης οι UV-A/B/C τί διαφορές έχουν; Τα μήκη κύματος εκπομπής;
Αν έχω καταλάβει σωστά για εμφάνιση pcb ενδείκνυται οι UV-A;

GeorgeVita
19-06-11, 17:13
Αν έχω καταλάβει σωστά για εμφάνιση pcb ενδείκνυται οι UV-A;

Ναι. Τα spray photo-resist που χρησιμοποιούνται στις φωτο-ειαίσθητες πλακέτες είναι για λάμπες UVA 340-420 nm.
G

sv4lqcnik
19-06-11, 17:39
γιωργο γεια σου
μην το δενουμε κομπο κιολας , ας κρατησουμε και μια περιπτωση στο πισω μερος του μυαλου μας και για αλλες συχνοτητες φωτος . το λεω αυτο γιατι πολλες φορες που αντι για τον θαλαμο εκανα την εμφανιση στον ηλιο με διαρκεια 15 - 20 λεπτα με το φραπεδακι 'βγηκε αριστη η εκτυπωση οπος και στον θαλαμο . και το φυσικο περιβαλων εχει ολλη την γκαμα ακτινοβολιας και τωρα ειδικα που η ατμοσφαιρα ειναι και λιγο <<παρμενη>> ο ηλιος κανει την καλυτερη δουλεια . και στον θαλαμο παλι ενα εικοσαλεπτο την κανω, ειδικα τωρα που θα κανω μια ανακασκευη στον σκελετο θα προσθεσω και αλη μια με φως ημερας για να πιασω και τις πολυκαιρισμενες πλακετες απο την μια και τα μπαγιατικα possitive 20 απο την αλλη

GeorgeVita
19-06-11, 18:14
...έκανα την εμφάνιση στον ήλιο με διαρκεια 15 - 20 λεπτα ...

Το καλοκαίρι όταν εμφανίζεις την πλακέτα στον Ηλιο να φοράς αντιηλιακό!
Οπως λένε σε προστατεύουν από τις "συχνότητες" UVA/UVB:


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Σύστημα προστασίας UVA / UVB
Η σύνθεση του XYZ SUN Light Feeling Lotion προσφέρει ιδιαίτερα ανάλαφρη αίσθηση στην επιδερμίδα, ενώ παράλληλα την προστατεύει αποτελεσματικά από τα ηλιακά εγκαύματα και την πρόωρη γήρανση της επιδερμίδας. Συνδυάζει ένα πολύ αποτελεσματικό σύστημα προστασίας από τις ακτίνες UVA/UVB με μία ελαφριά σύνθεση που απορροφάται πολύ γρήγορα, χωρίς να αφήνει κατάλοιπα στην επιδερμίδα.
Συμβατότητα με την επιδερμίδα δερματολογικά αποδεδειγμένη.
όπερ μεθ' ερμηνευόμενον: ο Ηλιος εκπέμπει σε όλες τις συχνότητες και μάλιστα χωρίς άδεια!

Καλές πρέπει να είναι και οι λάμπες black light. Σίγουρα μπορεί να έχουμε αποτέλεσμα με πολλά UV LED μεγάλης γωνίας σε ράστερ.

G

GeorgeVita
19-06-11, 18:43
Η δική μου κατασκευή έγινε σε ντουλάπι Neoset. Εχω τοποθετήσει 4 λάμπες επάνω και 4 λάμπες κάτω μαζί με τα ballast και τα starter. Οι λάμπες έχουν τοποθετηθεί ανά 6cm:

21171

Μεταξύ επάνω και κάτω λαμπτήρων τοποθέτησα ράφι στο οποίο άνοιξα μια παραλληλόγραμμη τρύπα. Επάνω στην τρύπα τοποθέτησα ένα τζάμι. Η απόσταση στο πάνω μέρος του τζαμιού είναι ίση για τις επάνω και τις κάτω λάμπες (συνολική απόσταση 18cm επάνω και 18cm κάτω):

21170

Στην παραπάνω φωτογραφία φαίνονται το ράφι, οι κάτω λάμπες και ένα φιλμ επάνω στο τζάμι. Οι μαύρες γραμμές είναι ματ μονωτική ταινία για στερέωση του τζαμιού και μείωση αντανακλάσεων στο κόψιμο του ραφιού.

Για την έκθεση βάζω την πλακέτα σε μορφή "σάντουϊτς" μεταξύ των 2 φίλμ. Από πάνω τοποθετώ επιπλέον τζάμι και διάφορα μεταλλικά βάρη για να εφάπτονται καλά τα φιλμ στην πλακέτα. Ολες οι λάμπες ανάβουν ταυτόχρονα. Ακόμη και όταν χρησιμοποιώ 1 πλευρά, τις ανάβω όλες για να μην έχω διαφορά στην φωτεινότητα λόγω διαφορετικής γήρανσης. Για την έκθεση πλακέτας μονής όψης καλύπτω με χαρτόνι την τρύπα στο ράφι για να μειώσω "παρασιτικές" φωτοβολίες.

Πριν ανάψω τις λάμπες κλείνω την πόρτα από το ντουλάπι βάζοντας ένα μικρό εμπόδιο στην πόρτα για να παίρνει αέρα η όλη κατασκευή. Πάντα χρησιμοποιώ χρονοδιακόπτη ή ξυπνητήρι (count down alarm) για να μην ξεχαστώ...

Τα "φιλμ" που χρησιμοποιώ είναι αδιάσταλτο ρυζόχαρτο για laser printer (δεν είναι διαφανές). Το χρησιμοποιώ γιατί "κολλάει" καλύτερα το toner επάνω του. Με την παραπάνω διάταξη/λάμπες/ρυζόχαρτο χρησιμοποιώ χρόνο έκθεσης από 8' 30" έως 9'. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα κάποιες αρκετά ακριβές διαφάνειες με χρόνο περίπου 7'

Φιλικά,
Γιώργος