PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή τροφοδοτικού ?



XRISTOS
09-08-04, 04:28
Καλημέρα
Ξέρει κανένας πως μπορώ να κάνω μετατροπή το τροφοδοτικό του pc και να το δώσω τροφοδοσία από το αυτοκίνητο ( 220v AC σε 12v DC ) για να δουλέψει το pc ?
Αν υπάρχει κανένα σχέδιο ?

D-NAME
09-08-04, 05:25
Υπαρχουν ετοιμα (δεν ξερω πως τα λενε) που μετατρεπουν τα 12v σε 220.

unique
15-10-04, 17:35
Καλημέρα
Ξέρει κανένας πως μπορώ να κάνω μετατροπή το τροφοδοτικό του pc και να το δώσω τροφοδοσία από το αυτοκίνητο ( 220v AC σε 12v DC ) για να δουλέψει το pc ?
Αν υπάρχει κανένα σχέδιο ?

Tην ίδια απορία έχω και εγώ...... :roll:
Ετοιμάζω το ίδιο πράγμα και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω inverter...
Έτοιμα μπορώ να σου πρωτείνω απο το εξωτερικό αλλα για μετατροπή?????
Για πές τί ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις ? :wink:

gsmaster
15-10-04, 20:26
Το να κάνεις τα 12 -> 220 και να τα δώσεις στο τροφοδοτικό να τα ξανακάνει 12 και όποιες άλλες χαμηλές τάσεις, είναι χαμένος κόπος και ισχύς...

unique
16-10-04, 09:19
Το να κάνεις τα 12 -> 220 και να τα δώσεις στο τροφοδοτικό να τα ξανακάνει 12 και όποιες άλλες χαμηλές τάσεις, είναι χαμένος κόπος και ισχύς...
Σίγουρα αλλα αξίζει να φτιάξουμε DC-DC απο την αρχή ή εάν γίνεται να μετατρέψουμε το υπάρχων τροφοδοτικό να δέχεται 12V DC ή να παραγγείλουμε ένα έτοιμο απο το εξωτερικό (περίπου 200 ευρώ+μεταφορικά)?

MHTSOS
16-10-04, 23:56
Μπορείς να πάρεις κατευθείαν την τάση της μπαταρίας και να βγάλεις τις τάσεις που θες (12V, 5V, 3.3V) με switching regulators. Η μπαταρία του αυτοκινήτου έχει τάση 13.6V με 14.4V όταν δουλεύει η μηχανή και 12.65V όταν δεν δουλεύει και είναι πλήρως φορτισμένη. Πολύ καλούς switching regulators έχει η TEXAS INSTUMENTS. Ψάξε για εξαρτήματα που ξεκινάνε με ΡΤ. Εγώ τα παίρνω σαν SAMPLES. Πιθανότατα όμως να μην λειτουργούν όταν είναι σβηστή η μηχανή λόγο της μικρής τάσης εισόδου.

moutoulos
17-10-04, 22:42
Tι ακριβως θες να φτιαξεις και θες τις τασεις αυτες?

unique
18-10-04, 09:41
Tι ακριβως θες να φτιαξεις και θες τις τασεις αυτες?
Θέλω απλά να δουλέψει το pc με 12V αντί για 220V για να το βάλω στο αυτοκίνητο.
Μετατρέπεται το υπάρχων τροφοδοτικό (κάποιος μου είπε οτι γίνεται) ή πρέπει να φτιαχτεί καινούργιο απο την αρχή?

k-hlektron
04-02-05, 11:53
Μήπως βρήκε τελικά κανείς ένα τροφοδοτικό DC-DC για PC ?

Υπάρχουν στην αγορά ?

Γνωρίζετε μήπως κανέναν που να ασχολείται και να φτιάχνει κατά παραγγελία ?

AKIS
04-02-05, 13:37
http://www.tele.gr/html/278.HTM

k-hlektron
04-02-05, 16:55
http://www.tele.gr/html/278.HTM

Στο παραπάνω link δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι τέτοιο.Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

evdokimosk
04-02-05, 20:32
Τα switching τροφοδοτικά ειναι DC - DC converters. Το τροφοδοτικό του υπολογιστή εξομαλύνη τα 220V σε μία DC τάση αρκετά υψηλότερη από τα 12V για να έχει υψηλό ρεύμα εξόδου και για την προστασία των IC. Στην ουσία τα ολοκληρωμένα switching λειτουργούν σαν "PWM" (λογική λειτουργίας) Τα switching τροφοδοτικά έχουν σαν κύρια χαρακτηριστικά το εύρος της τάσης εισόδου και το ρεύμα εξόδου. Όταν η τάση εισόδου , π.χ., είναι 12V, για να είναι η τάση εξόδου 12V πρέπει το IC να δουλεύει με Duty Cycle (D.C.) 100% και efficiency 100%( = χωρίς απωλειες). Το IC έτσι δουλεύει στα όρια με την μέγιστη συχνότητα λειτουργίας του. Αν η τάση εισόδου είναι 24V το IC δουλεύει με D.C. γύρω στο 50% (πιο ήρεμε και ασφαλή λειτουργία). Για αυτό η ΄ταση εισόδου είναι μεγάλη.
Στα τροφοδοτικά του PC πιστεύω ότι πρέπει να διαβάσετε το datasheet του ολοκληρωμένου και να δείτε την τάση εισόδου. Αν επαρκούν 12V, τότε συνδέστε 'τα στην είσοδο του switching τροφοδοτικού, χωρίς να παρακάμψετε τα φίλτρα εισόδου. Να είστε σίγουροι όμως ότι θα "ρουφάει " ρεύμα σαν τρελό.

moutoulos
05-02-05, 00:43
Tι ακριβως θες να φτιαξεις και θες τις τασεις αυτες?
Θέλω απλά να δουλέψει το pc με 12V αντί για 220V για να το βάλω στο αυτοκίνητο.
Μετατρέπεται το υπάρχων τροφοδοτικό (κάποιος μου είπε οτι γίνεται) ή πρέπει να φτιαχτεί καινούργιο απο την αρχή?


Τι ειναι, LAPTOP? αν ναι γινεται! Αν ομως ειναι DESKTOP PC.. μονο με inverter (12βολτ σε 220βολτ 500βαττ), αλλιως μαλλον ξεχασε το!!. :?

intellectual
06-02-05, 10:20
Το τροφοδοτικό του Υπολογιστή βγάζει και τάσεις πάνω απο 12V, φτάνει μέχρι και 23V, στον κονέκτορα που συνδέεται στην μητρική. Έτσι θα ήταν λιγάκι ριψοκίνδυνο να κάνουμε ανόρθωση τα 12V της μπαταρίας του αυτοκινήτου σε έαν DC-DC μετατροπέα.