PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτες με εκτυπωτή Laser (ή φωτοτυπικό)



gsmaster
16-06-04, 13:49
Το μελάνι (τόνερ) που βγάζει ο εκτυπωτής Laser (και τα φωτοτυπικά) όταν ζεσταίνεται λιώνει. Αυτό σημαίνει ότι άν έχουμε εκτυπώσει κάτι και το σiδερώσουμε πάνω σε μια επιφάνεια, το τονερ θα μεταφερθεί από το χαρτί στην επιφάνεια μας. Δόκιμάστε να σιδερώσετε μια φωτοτυπία και θα δείτε ότι ματεφέρονται τα γράμματα στην άλλη επιφάνεια. images/smiles/icon_smile.gif
Αυτή είναι και η φιλοσοφία του Press and Peel.

Η χρησιμότητα αυτής της μεθόδου βέβαια δεν είναι μόνο για αποχάλκωση, αφού μπορούμε να "μεταφέρουμε" γράμματα, ενδείξεις κτλ σε οποιαδήποτε επιφάνεια (πρόσοψη κουτιού, πάνω μέρος πλακέτας), και γενικά σε όποια επιφάνεια θέλουμε. Το μόνο που μας περιορίζει είναι η αντοχή του υλικού στην θερμοκρασία images/smiles/converted/merror.gif .

Κατα τις δοκιμές μου είχα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα με φωτογραφικό χαρτί, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το press and peel για να μπορώ να πώ ποια είναι η καλύτερη λύση.

Επισυνάπτω και μια πλακέτα, με silkscreen που έβγαλα με φωτογραφικό χαρτί.
http://www.hlektronika.gr/upload/sDSC01893.jpg

Και με απλό χαρτί είχα αρκετά καλά αποτελέσματα.

http://www.hlektronika.gr/upload/DSC01838_laser_printer_pcb_small.jpg

Καλά πειράματα! images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/ok.gif

leosedf
16-06-04, 15:14
Γιαννη!
αυτό αν το τρίψεις με το δάχτυλο σου ξεθωριάζει??
αν όχι τότε είναι επανάσταση images/smiles/icon_biggrin.gif

gsmaster
16-06-04, 16:56
Όχι δεν ξεθωριάζει. Πολύ δύσκολα και μόνο αν το κάνεις με κάτι αιχμηρό φεύγει.

Το πολύ πολύ το περνάς και με σπρεΐ βερνίκι απο πάνω και γυαλίζει κιόλας.

ΥΓ:περιμένω κάνα φύλλο P'n'P να κάνουμε και κανα συγκριτικό άντε!

gRooV
16-06-04, 17:06
Πάντως είναι φοβερό. Μπορεί να παίρνει ώρα να το κάνεις αλλά αξίζει να το βλέπεις!! images/smiles/icon_cool.gif

electron
17-06-04, 04:47
Όντως πολύ καλή δουλειά images/smiles/converted/ok.gif

leosedf
31-07-04, 15:35
Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση.
Μου άρεσε πολύ η ιδέα.
Αλλα αφού η πλακέτα θα είναι στο εσωτερικό της συσκευής.... ποιός ο λόγος? αφου ετσι κι αλλιώς δεν φαίνετε images/smiles/icon_biggrin.gif

gsmaster
31-07-04, 18:00
Ναι όντως, το αν η πλακέτα θα έχει τυπωμένες τις θέσεις των εξαρτημάτων δεν νοιάζει τον απλό καταναλωτή αλλά είναι μεγάλη η ευκολία που προσφέρει κατά την συναρμολόγηση και τον έλεγχό της images/smiles/icon_wink.gif images/smiles/icon_razz.gif

D-NAME
01-08-04, 03:37
leosedf,electron οταν συδερονεις ενα φιλο p'n'p αφυνει κατι αλλο πανω απο το τονερ?

odimitris
15-08-04, 17:15
Γειά σας, είμαι νέος στο forum και ήθελα να σας ρωτήσω που θα βρώ το χαρτί press and peel να το δοκιμάσω. Σας ευχαριστω