PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτιάξε το δικό σου (χαζο)ρομπότ



leosedf
29-03-04, 03:03
Για όσους δεν είδατε το διαφιμηστικό της DeAgostini.gr δίνουν κομμάτια για να φτιάξει κάποιος ένα χαζό ρομπότ.
Βασικά πιστεύω οτι είναι μια απο τις καλύτερες ευκαιρίες για έναν αρχάριο να ξεκινήσει με τους μικροελεγκτές. Για να αγοράσεις Basic Stamp απο την Parallax θέλεις πάνω απο 50 ευρώ οπότε είναι μια φτηνή εναλλακτική να αγοράσεις κάτι τέτοιο.
www.deagostini.gr (http://www.deagostini.gr)

electron
29-03-04, 05:16
Το έχω δεί και γώ αυτό το διαφημιστηκό και μου φένεται ενδιαφέρον τουλάχιστον ηια κάποιον που ξεκινά τώρα με τα ηλεκτρονικά και γενικότερα τις κατασκευές μακάρι να τα είχαμε και μεις αυτά όταν ήμασταν πιτσιρικάδες.Άραγε με ποιό επεξεργαστή δουλεύει το ρομποτάκι;με κανένα pic κι αυτό;

leosedf
29-03-04, 05:50
Ναι κρίμα που δεν είχαμε κάτι τέτοιο.
Με PIC δουλεύει. Εχει καρφωμένο ενα PIC και μια eeprom και στην ουσία αυτό είναι το Basic Stamp.
Προγραμματίζεται με Basic. Αλλα το πιό εντυπωσιακό είναι το λογισμικό που χρησιμοποιείται στο ρομπότ. Είναι πανεύκολο, ούτε καν σαν Basic

electron
29-03-04, 09:15
Δεν το έχω δεί αλλά μάλλον assembly θα χρησιμοποιεί όπως ο z80 για να λές ότι είναι κάτι σαν basic αλλά πιο απλό.

gsmaster
29-03-04, 15:00
Άλλη μια μα... εε εκδοση της DeAgostini.

Ρωτήστε για την τιμή του κάθε τεύχους (όχι την τιμή "γνωριμίας" του πρώτου τεύχους), και σε πόσα τέυχη ολοκληρώνεται η κατασκευή.

Επίσης θα κυκλοφορήσουν όλα τα τεύχη του περιοδικού έτσι ώστε να ολοκληρωθεί κάποτε η κατασκευή?

leosedf
29-03-04, 15:30
7.5 είναι το κόστος (οχι το κόστος γνωριμίας) και στο κάτω κάτω αν δέν θέλεις παίρνεις μόνο το τεύχος που περιέχει το αναπτυξιακό.
Πάντως δεν σας καταλαβαινω θέλετε κάτι φτηνό και μόλις σας το προσφέρουν τότε ζητάτε πιό φτηνό. Δεν γίνονται όλα τζάμπα

gRooV
29-03-04, 15:59
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Originally posted by gsmaster:
Επίσης θα κυκλοφορήσουν όλα τα τεύχη του περιοδικού έτσι ώστε να ολοκληρωθεί κάποτε η κατασκευή? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Μην ξεχνατε πως η εταιρεια εχει το δικαιωμα διακοπης διακινησης του περιοδικου σε περιπτωση που η πωληση του δεν ανταποκριθει στις απαιτησεις της.

leosedf
29-03-04, 16:01
Πάρτε τηλέφωνο και ζητήστε αυτό που θέλετε. Τα βλέπετε μονόπλευρα

electron
30-03-04, 00:19
Συμφωνώ και γω leosedf.Τελικά θα πρέπει να έχεις στερηθεί ή να έχεις ζήσει κάποιες άλλες εποχές για να καταλάβεις ότι αυτά που τώρα θεωρούνται αυτονόητα κάποτε ήταν άπιαστα και μακρινά.

leosedf
30-03-04, 03:42
Ναι δεν πιστευω να είναι ακριβα, μονο ο Basic Stamp κοστιζει τουλαχιστον 50 ευρώ απο οτι είδα. Το αναπτυξιακό περιπου 80 και μη μιλήσουμε για software είναί όντως φτηνά. Εάν κάποιος δεν θέλει να ξοδέψει "πολλά" χρήματα αγοράζωντας όλα τα τεύχη ας περιμένει λίγο καιρό να δούμε ποιά ακριβώς τεύχη έχουν τα "ενδιαφεροντα" πραγματα και μετά αποφασίζει και παίρνει.
file electron ειχα πεινασει καποιες φορες για τα ηλεκτρονικα(και πιστεύω οτι αν δεν πεινασεις καποιες φορες δεν κανεις τιποτα)

[ 30. Μαρτίου 2004, 03:43: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

Tasos
30-03-04, 14:55
παιδια το ρομποτ ειναι λιγο πανακριβο . 7,5ευρω το τευχος!!!!!!!!!ο πατερας μου δεν μου δινει φραγκο για "μαλακιες" και πρεπει να το αγορασω μονος μου (που ουτε για μια καρτα για το κιν δεν εχω)καλα που εχω τον καλο μου αδερφουλη !!!!
Ασχετα ολα αυτα . Αξιζει να το παρω ????Εχω παρει το πρωτο

nikjohn
31-03-04, 07:38
Αν σταματήσει να διατήθεται το περιοδικό images/smiles/icon_smile.gif

electron
31-03-04, 09:09
Τα 7.5ευρώ δεν είναι πολλά,μην ξεχνάτε ότι η τεχνολογία είναι κάτι που κοστίζει αν δεν ξοδέψεις δεν μαθαίνεις και αυτό που λέω κρατήστε το εσείς που ξεκινάτε τώρα με τα ηλεκτρονικά,όσο για την ανησυχία που έχετε κάποιοι για τον αν το περιοδικό αποσύρει την κατασκευή την βρίσκω αβάσιμη.Δεν πιστεύω να την κόψουν γιατί όλοι οι νέοι επίδοξοι ηλεκτρονικοί και φίλοι του <σπόρ> θα θελήσουν να την φτιάξουν,άρα κάτι που σίγουρα θα έχει πέραση γιατί να το αποσύρουν;

leosedf
31-03-04, 15:57
ΡΕΕΕ ξεκολλήστε 7.5 ευρώ δεν είναι και μια περιουσία στερηθήτε εναν καφέ που λέει ο λόγος (τόσο πολύ είναι?) Όσο για τις μαμακίες, ΔΕΝ είναι κάτι τέτοιο μαμακια όταν απο αυτό θα μάθεις κάτι και θα σου μείνει για να κάνεις και άλλα πράγματα.
Τί να πούνε και κάτι άλλοι που δίνουν 1000 και άνω απλώς για να δοκιμάσουν κάτι.
Το πρώτο τεύχος εξαντλήθηκε και επανακυκλοφορεί πράγμα που σημαίνει οτι ενδιαφέρεται πολύς κόσμος (ακόμα και ο κολλητός μου που δεν έχει σχεση με τα ηλεκτρονικα)
ο electron εχει δικιο.

nikjohn
01-04-04, 04:34
Τώρα σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ το περιοδικό αν και εφτιαξα ένα δικό μου από μια floppy!!!???!?!? images/smiles/icon_smile.gif 3.5 ιντσών που μου περισσευε κάποτε.

DooM_SteR
04-04-04, 16:38
nikjohn apo floppy????!?!? re atheofove!
mpravo... mpas kai exeis xrono na anevaseis tpt, na doume pos tin eftiakses? tha itan endiaferon...(exo mia stoiva flopys pou tha petaga:P)

leosedf
05-04-04, 08:28
Οι βηματικοί κινητήρες των φλόπυ μπορούν να χρησιμοποιηθούν οπουδήποτε αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο κύκλωμα οδήγησης

nikjohn
11-04-04, 15:12
Κοιτάχτε εδώ και πάρτε μια γεύση και αν βρω το δικό μου σχέδιο απο το CD θα το κάνω Upload

http://www.generationg.org/ content/2001/floppy.asp

nikjohn
11-04-04, 15:17
Βρήκα και ένα stepper controler που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το οποίο βασίζεται σε ένα chip της TEXAS Instruments. Με παρόμοιο τρόπο έχω φτιάξει και το δικό μου.

Αυτό είναι το site : http://www.doc.ic.ac.uk/~ih/doc/stepper/control2/connect.html

leosedf
11-04-04, 19:30
Η σειρά ολοκληρωμένων ULN είναι οι πιό λογική και καλή λύση για αυτούς τους κινητήρες. Εαν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερης ισχύος κινητήρες πρέπει να προστεθούν κυκλώματα ενίσχυσης. Απ ότι θυμάμαι πρέπει να τα έχει και στα Datasheets

nikjohn
14-04-04, 14:18
To project γίνεται και με δισκέτες 5.25, ενώ με δύο μπορείετε να φτιάξετε ένα τηλεκατευθηνόμενο ρομπότ που στρίβει με ή χωρίς κύκλωμα ελέγχου από Η\Υ. Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει και με CD-DVD Rom οδηγό, φαντασία και όρεξη να υπάρχει !!!!

D-NAME
18-04-04, 18:30
Εγω εχω μια αλλη ιδεα. Τι θα λεγατε να δοκιμασουμε απο εδω μεσα να φτιαξουμε κατι παρομιο οχι τοσο πολυπλοκο αλλα ποιο απλο, πολυ ποιο απλο. Για πρωτη επαφη.
Να μαθουν και οι νεοι και να γινει και κατι ομαδικο. Εγω παντως την ιδεα την εριξα.
Πιστευω οτι ολοι θα το θελουμε.

nikjohn
19-04-04, 08:36
Έχω βρεί ένα πολύ απλό και πολύ special. Το μόνο που χρειάζεται είναι 2 ρότορες για την κίνηση και όσο για ελεκτές τους αφήνω σε εσάς. Αν έχετε καμιά καλή και εύκολη ιδέα κάνω upload το ρομποτ και δώστε του να καταλάβει. images/smiles/converted/wavey.gif

D-NAME
19-04-04, 15:18
Θα φτιαξω νεο post και οποιος ειναι μεσα ας ποσταρη να δουμε τι θα κανουμς.

D-NAME
19-04-04, 15:26
Μπωρεις να το στελεις σε εμενα?

Το e-mail μου ειναι D-NAME@FREEMAIL.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

leosedf
15-05-04, 07:10
Με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής των πλακετών της Parallax. Πολύ καλοσχεδιασμένες και με υψηλής ποιότητας μάσκα κλπ σχεδόν τέλεια.
Η Parallax τις κατασκευάζει αποκλειστικά για την DeAgostini.
Δέν βλέπω κίνηση στο φόρουμ τι έγινέ?

nikjohn
15-05-04, 07:44
Ποιός ξέρει? Εγώ πάντος έχω ξεκόψει γιατί διαβάζω, δίνω εξετάσεις μεχρι τις 15/6 αλλά μετά πάλι εδώ θα είμαι δε χάνομαι images/smiles/converted/wavey.gif . Ωστόσο δεν έχω και καμια απορία για κατασκευή έχω ξεμείνει και από ιδέες. images/smiles/converted/merror.gif

[ 15. Μαίου 2004, 07:44: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: nikjohn ]

gourtz
10-12-04, 15:22
Εγώ πάντως έχω πάρει το BASIC STAMP της DeAgostini και είμαι στο 36 τεύχος.

panigrc
15-02-05, 14:27
Θεωρώ αυτή τη σειρά κοροιδία,διότι μπορεί κανείς να πάρει το ίδιο κιτ από το νετ πολύ φτηνότερα και μία και έξω.

Επίσης θα ήθελα πολύ να δώ αυτό το project με το ρομποτάκι. Και επίσης ωραίο θα ήταν να είναι ή κατευθυνόμενο ή και αυτόνομο (για όποιον ασχολείται με μικροελεγκτες).

Εγώ κάτι πήγα να κάνω αλλά τα βρήκα σκούρα. Τώρα βρήκα εσάς και μου ανοίξατε πάλι την όρεξη.

gsmaster
21-08-05, 15:57
gourtz το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στις αγγελίες (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1707)