PDA

Επιστροφή στο Forum : BEEPER ΓΙΑ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟ.



D-NAME
15-07-04, 17:12
Βασικα θελω να βαλω ενα beeper στο αυτοκηνιτο για να χτηπαει ωστε να θυμαμε την ζωνη. Δεν εχω σκεφτει το πως θα γηνει πανω στην ζωνη αλλα το αμαξη εχει ενα led στο ταμπλο για να στο θυμιζει αλλα ποιος το προσεχει. Λεω μαζι με αυτο το led να συνδεσω και το beeper. Εχω ενα σχεδιο αφου το τροποποιησα αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο. Και Εκει που εχει το ρελε λεω να βαλω ενα κυκλομα χρονοκαθυστερισεις για να χτηπαει περισωτερη ωρα.

Ακουω αποψεις.

http://www.hlektronika.gr/upload/1.jpg


Και ευχαριστω!!

[ 15. Ιουλίου 2004, 17:14: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: D-NAME ]

elias
16-07-04, 02:42
File D-NAME kalimera
Kali h skepsi sou ala nomizo oti h entoli pou pigeni sto lampaki toy autokinitoy den einai + ala - .
Dosemou perisoteres plirofories gia ton tropo leitoyrgeias tis leixnias toy autokinhtou giati isos to keikloma pou xreiseimoio sto dikomou autokinhto gia thn idia leitourgeia isos sou kanh
Filika
Elias

nikjohn
16-07-04, 02:59
Αν κατάλαβα σύμφωνα με όσα λες πρέπει όταν φοράς τη ζώνη το LED που στην υπενθυμίζει να απενεργοποιειται. Οπότε λογικό είναι να συνδέσεις και το beeper παράλληλα με αυτό. Αν όμως μένει συνεχώς αναμμένο θέλεις ένα κύκλωμα με βάση το 555 Timer το οποίο θα σου δίνει στην έξοδο ρεύμα για το χρονικό διάστημα που εσύ θέλεις. images/smiles/converted/ok.gif

D-NAME
16-07-04, 06:28
Οταν γηρνας το κλειδη και βαζεις μπροστα στο ταμπλο αναβει ενα λαμπακι για να σου θυμησει να φωρεσεις ζωνη. Ητε φορας ητε οχι. Το λαμπακι λογικα θα περνει μικρη ταση και δεν ξερω καν ποση. Δεν το εχω ανοιξει. Το λαμπακι αναβει για 10 δευτερα ας πουμε. το beeper θελω να χτηπαει πολυ περισοτερο. Εκει λεω να βαλω χρονοδιακοπτη.

D-NAME
16-07-04, 06:29
Και κατι ακομα. Αν γυνετε να το κανουμε να χτηπαει αν δεν φορας ζωνει ακομα καλυτερα αλλα φανταζομε θελει αλλαγμα ο διακοπτης της ζωνης.

gRooV
16-07-04, 14:56
Αυτό δεν σου κάνει?
http://www.hlektronika.gr/circuits/led1.html

Μπορείς να συνδέσεις απευθείας το buzzer στο ρελέ (σε σειρά με το θετικό της τάσης, εννοείται) ή να βάλεις το κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης για να χτυπάει περισσότερο χρόνο.

D-NAME
16-07-04, 15:23
στο ιν λογικα θα συνδεσω το led.

gRooV
16-07-04, 17:46
Σωστός

D-NAME
17-07-04, 06:18
Ευχαριστω πολυ παιδια.