PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμος



NUKE
22-06-04, 05:52
Γεια σας παιδιά. Ψάχνω ένα κύκλωμα τηλεχειριμού ώστε να μπορώ να ανοίγω ένα ρελέ(και περισσότερα δεν με πειράζει)αλλά δεν θέλω να είναι infrared. Η εμβέλεια ας είναι 30 ή περισσότερα μέτρα.Πάντως ότι σχέδιο πάνω στο θέμα έχετε είναι καλό.Ευχαριστώ

NUKE
22-06-04, 06:25
Μολις καταλαβα οτι το θέμα κολλάει στους αυτοματισμούς. Να το γράψω εκεί?

gsmaster
22-06-04, 08:58
Μεταφέρθηκε στα Ψηφιακά & Αυτοματισμοί.

Όσο για την ερώτηση σου, υπάρχουν έτοιμοι πομποί και δέκτες στα 400+κάτι Mhz που πιάνουν την απόσταση που θές. Θα πρέπει να τους οδηγήσεις με μικροελεκτή.

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς λειτουργούν, αφού δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

NUKE
23-06-04, 07:00
Δεν θέλω να βρω έτοιμο αλλά να το φτιάξω εγώ ώστε να παιδευτώ και λίγο με κάτι.

x9-125
23-06-04, 15:03
Καλό είναι να παιδευόμαστε αλλά αν υπάρχει έτοιμο με πολυ λίγα χρήματα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου βρω δέκτη 4 καναλιών και πομπό με γύρω στα 80euro.Θα σου πάει πολλά περισσότερα απ' το να το φτιάξεις μόνος. images/smiles/icon_wink.gif
Αν ταλαιπωρηθείς και δεν δουλεύει θα images/smiles/converted/head.gif !!!

NUKE
24-06-04, 20:09
80 ευρω? Εχω αρχισει ηδη να χτυαω το κεφαλι μου στον τοιχο.Πλακα κανω. Βασικα θελω μονοκαναλο.Αν υπάρχει καποιο μαγαζι που να εχει γενικα τηλ. πες μου τιποτα. Αν εσυ ξερεις τιποτα πες μου. Ευχαριστω και μαλλον εχεις δικιο γιατι ολοι το ιδιο μου λενε.

x9-125
31-08-04, 03:37
NUKE το τηλεχειρισμό που σου είπα τον φέρνω εγώ.Δυστυχώς βγαίνει μόνο τετρακάναλος.Η διαφορά είναι ότι έχει απάνω 4 μπουτόν από ότι ένα με τον μονοκάναλο!Δεν σε επηρρεάζει αυτό!

[ 31. Αυγούστου 2004, 03:39: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: x9-125 ]

tzitzikas
25-10-05, 22:15
κανα σχεδιο τηλεκχειρισμου απλου (rf κατα προτιμιση) απλο, με δεκτη με ρελε στην εξοδο υπαρχει??εαν εχει και ετοιμο pcb ακομα καλυτερα.

gsmaster
26-10-05, 12:14
Δες αυτό (http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm), πρέπει να σου κάνει

goldeneagle
26-10-05, 13:26
Ναι καλα διαφημηση στο Βασιλη, στειλε mail και αν σου απαντηση γραψε μου!!!!!!!!!!!!!

apa02gr
26-10-05, 14:16
'Εχω φτιάξει ένα τηλεχερισμό μονοκάναλο με πομπό και δέκτη ο όποίος ελέγχει ένα relay.

Σαν δέκτη χρησιμοποιεί το κλασικό IC δέκτη με τα 3 pin που περιλαμβάνει και φίλτρο μαζί.

Η πλακέτα του δέκτη δέχεται M/T για αυτονομία χρήσης.

Ο πομπός είναι αρκετά απλός ώστε να χωράει σε μικρό κουτί.

Αυτό που δεν ξέρω και πρέπει να ελέγξω είναι η απόσταση τηλεχειρισμού. (εννοείται LOS...)

Εάν ενδιαφέρεσαι για την αποστολή KIT στείλε μου pm

gsmaster
26-10-05, 15:24
Ναι καλα διαφημηση στο Βασιλη, στειλε mail και αν σου απαντηση γραψε μου!!!!!!!!!!!!!

Δεν προκειται για διαφήμιση με σκοπό το κέρδος, αφού όλα τα σχέδια διατίθενται δωρεάν. Τώρα για την τεχνική υποστήριξη, είπαμε, δεν είναι υποχρωμένος να στην παρέχει.

apa02gr, Θα σε παρακαλέσω να περιοριστείς στις αγγελίες.

goldeneagle
26-10-05, 16:04
Ναι καλα διαφημηση στο Βασιλη, στειλε mail και αν σου απαντηση γραψε μου!!!!!!!!!!!!!

Δεν προκειται για διαφήμιση με σκοπό το κέρδος, αφού όλα τα σχέδια διατίθενται δωρεάν. Τώρα για την τεχνική υποστήριξη, είπαμε, δεν είναι υποχρωμένος να στην παρέχει.

apa02gr, Θα σε παρακαλέσω να περιοριστείς στις αγγελίες.


Ναι καλα ο ανθρωπος ειδες????

tzitzikas
26-10-05, 18:43
apa02gr >> οχι δεν ενδιαφερομαι,σκοπος ειναι να το φταξω εγω.
gsmaster τυπωμενο δεν εχει??

gsmaster
27-10-05, 11:46
Δεν βλέπω κάτι αν και νομίζω ότι κάπου το έχω δεί. Θα το κοιτάξω όταν γυρίσω Θεσ/νική. (από βδομάδα)

leosedf
27-10-05, 16:55
http://www.rentron.com/remote_control/remote1.htm
http://www.rentron.com/PicBasic/RemoteControl.htm
απο αυτόν έπαιρνα εξαρτήματα κλπ.
πολυ καλο σαίτ

personaldrummer
26-03-13, 17:32
Δες αυτό (http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm), πρέπει να σου κάνει

το συγκεκριμενο πως εξασφαλιζει την ''συνεργασια'' μεταξυ πομπου και δεκτη??τι εννοω...πχ καποια παρομοια κυκλωματα που εχω δει χρησιμοποιουν dipswitch αυτο τωρα εδω χωρις dipswitch πως δεχεται μονο αυτον τον πομπο ο δεκτης και δεν δεχεται και μερικους αλλους που δεν θα μας κανουν....?