PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπη cd player σε συχνοτητα στα fm



giorgos
24-05-04, 03:40
Γειά σας.λοιπόν έχω δεί κάπου μία κατασκευή που μετατρέπει την έξοδο του cd player σε συχνότητα στα fm για να ακούσ τη μουσική απο το ράδιο στο αυτοκίνητο.απλα θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει καποιο κύκλωμα για να το φτιάξω εγω.επίσης πώς μπορώ να αυξήσω την απόσταση που θα εκπέμπει?αν υπάρχει φυσικα.αυτα images/smiles/icon_biggrin.gif

electron
24-05-04, 04:50
Aυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα περισσότερο από έναν μικροπομπό στου οποίου συνδέεις στην είσοδο την πηγή ήχου και την ακούς κάπου στο ραδιόφωνό σου.Αν ψάξεις στο internet θα βρείς πληθώρα τέτοιων απλών κυκλωμάτων ή ακόμα και σε κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών εξαρτημάτων που πουλάει κάτι αντίστοιχο σε κιτ

giorgos
25-05-04, 04:01
θα μπορουσες να μοθ πεισ κάπου να κοιτάξω για κατι συγκεκριμένο?καποιο σχέδιο?ευχαριστώ.α επίσης κάτι αλλο σε μαγαζί εχω βρεί απλα θα ήθελα να το φτιάξω μονοσ μου αν γίνεται αυτα.

electron
25-05-04, 11:36
Σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο διαδύκτιο βρήκα αυτή τη σελίδα: http://www.electronics-lab.com/projects/rf/004/index.html Αν ψάξεις και συ στο google γράφωντας small signal transmitters ή κατι ανάλογο θα βρείς πλήθος τέτοιων κυκλωμάτων.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι images/smiles/icon_smile.gif

D-NAME
25-05-04, 16:05
Ο πομπος αυτο δεν ξερω αν δουλευει. Παντος λιπη η τημη ενος πυκνοτη αν δεν κανω λαθος. c10 νομιζω.

electron
26-05-04, 00:37
d-name όντος απ'το κύκλωμα αυτό δεν υπάρχει η τιμή του c10 γι'αυτό και προτείνω ενα άλλο κύκλωμα για τον γιώργο. http://w1.859.telia.com/~u85920178/tx/bug5.htm Στη θέση του μικροφώνου μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε πηγή ήχου.

[ 26. Μαίου 2004, 00:39: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

D-NAME
26-05-04, 06:45
Το πυνειο δεν καταλαβενω πως το φτιαχνες αν εχει διατριτι πλακετα. Δεν τα παω καλα με τα πυνεια γι'αυτο.

giorgos
26-05-04, 07:38
Λοιπον καταρχήν ευχαριστώ για τα σχέδια.οσον αφορά το πρώτο κυκλωμα σκέφτομαι να το φτιάξω και να δοκιμασω διαφορες τιμές για τον πυκνωτή c10 αν λειτουργεί δεν θα το βρώ ποια τιμη θέλει?επίσης οσο και για το δευτερο κυκλωμα και το πρώτο θα υα φτιάξω σε διατρητη πλακέτα.θα υπάρχει καποιο πρόβλημα?με το πηνίο τι γίνεται?στο δεύτερο κύκλωμα η έξοδος για τα ακοθστικα και την μπαταρία βγαίνουν παραλληλα απο τον πυκνωτή 10n και την αντίσταση 4κ7 αντίστοιχα?απλα επειδή δεν μπορω να καταλάβω καλα πως συνδέονται πανω στην πλακετα.κατι τελευταίο μεχρι ποιασ ισχυς η απόστασης ειναι νομιμος ενας πομπός?απλα πληροφοριακά ροταω.αυτα και συγνώμη για την ταλαιπωρία. images/smiles/icon_cool.gif

giorgos
26-05-04, 07:40
α και κατι αλλο τι είναι το wlk στο κύκλωμα?

electron
26-05-04, 11:28
Θα πρότεινα όποιο κύκλωμα φτιάξεις να το κάνεις όχι σε διάτρητη πλακέτα αλλα με την μέθοδο της αποχάλκωσης ή την φωτοχημική και αυτό γιατί πρόκειται για rf κατασκευή και όποια ατέλεια θα προκαλούσε ανεπιθύμητες αυτοταλαντώσεις με συνέπεια την προβληματική του λειτουργία, εκτός αυτού το πηνίο της ταλάντωσης και των 2 κύκλωματων έχει την ιδιαιτερότητα ότι στην αρχική του σπείρα συνδέεται μια τρίτη λήψη και γι αυτό και στις 2 περιπτώσεις είναι τυπωμένα επάνω στην πλακέτα,άρα με την διάτρητη δεν γίνεται δουλειά.Το wlk δεν είναι τίποτα άλλο από ένα γεφύρωμα

[ 26. Μαίου 2004, 11:31: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

giorgos
26-05-04, 11:54
na rothso kati teleyteo.bgazei kanena apo ayta stereo hxo?mporo na prostheso kati gia na to kano ayto an oxi?an pao to sxedio se kapoio magazi tha moy thn plaketa?ayta kai pali eyxaristo.

sory gia ta greekglish alla o h/y poy grafotora den exei ellhnikh gramatoseira

electron
27-05-04, 01:06
Για να γίνει στερεοφωνικός ο ήχος θα πρέπει στην είσοδο του πομπού να συνδέσεις στερεο γεννητρια

giorgos
03-06-04, 04:07
electron μηπως θα μπορούσες να μου βάλεις εδω ένα κυκλωμα στερεογεννήτριας?αν και εχω κανει αναζήτηση για stereo generator δεν μπορώ να βρω κατι δεν ξέρω και πολλά βασικά.εφτιαξα τελικά την πλακέτα ευκολο ηταν απλα δεν καταλαβαίνω για την τιμή του ηλεκτρλυτικου πυκνωτη τι μου λεει να βαλω πανω απο 0.47μφ η 22μφ δεν βγαζω τι ακριβώς λεει.αυτα αν μπορεισ να βοηθησεις. ευχαριστω

electron
03-06-04, 04:23
Aν εννοείς ότι έφτιαξες αυτό http://w1.859.telia.com/~u85920178/tx/bug5.htm τότε καλό έιναι να βάλεις ένα ηλεκτολυτικό των 22μf.Αυτός παίζει τον ρόλο του τελικού φίλτρου εξομάλυνσης της τροφοδοσίας,κατά τα άλλα δουλεύει εντάξει το πομπουδάκι;Για στερογεννήτρια δώσε μου λίγο χρόνο να ψάξω και γώ γιατί δεν έχω να σου δώσω κάτι συγκεκριμένο

electron
03-06-04, 04:35
Λοιπόν μια στερεογεννήτρια με limiter δίνει το γνωστό πλέον site του pira http://www.pira.cz/stkeng.htm για τον limiter (περιοριστή ήχου) έχω γράψει τις παρατηρήσεις μου σε άλλο post μιας και τον έχω φτιάξει.Aν βρώ κάτι άλλο αργότερα θα σου γράψω images/smiles/icon_wink.gif

D-NAME
03-06-04, 07:18
Εχω παιδια και αυτο το λινκ.
http://www.electronics-lab.com/projects/rf/023/index.html
Δεν ειδα πουθενα να λεει τα volt που χριαζετε να παρει.

electron
03-06-04, 10:53
Προφανώς μια τάση από 9 ως 15βόλτ θα είναι αρκετή για να δουλέψει αυτό το κύκλωμα d name

giorgos
07-06-04, 09:11
ΛΟΙΠπον elctron αν εξερέσεις οτι το κύκλωμα δεν δούλεψε κατα τα αλλα καλα....δεν ξερω γιατι βασικα βεβαια δεν του συνδεσα μικροφωνο αλλα είσοδο απο akoustika.ισως το ξανα προσπαθησω δεν ξερω.βασικα δυσκολευτικα λίγο και στις κολήσεις ηταν πολυ μικρη η πλακέτα.δεν καταλαβενω ποιο ειναι το ηλετρικο και ποιο το δυναμικο μικροφωνο.

electron
07-06-04, 11:15
Γιώργο πολλά μπορεί να συμβαίνουν και να μην δουλεύει το κύκλωμα.Μια περίπτωση είναι να υπάρχει κάποιο λάθος στην πλακέτα.Με ποιό τρόπο κατασκεύασες το τυπωμένο,αν το έκανες με την μέθοδο της αποχάλκωσης ελπίζω να χρησιμοποίησες λετρασετ κατα την σχεδιασή του τυπωμένου επάνω στο χαλκό και να πρόσεξες ιδιαίτερα το τυπωμένο πηνίο της ταλάντωσης.Επίσης μια άλλη πιθανότητα είναι το κύκλωμα να δουλεύει αλλά να το υπερδιαμόρφωσες δλδ να του έδωσες μεγάλη ένταση από την έξοδο των ακουστικών με αποτέλεσμα του σήμα του πομπου να σκόρπισε όπως λέμε,γι'αυτό δοκίμασέ το χωρίς να του βάλεις μουσική και να δείς αν λαμβάνεις το σήμα του στη συχνότητα που το ρύθμισες.Τώρα όσο για τη διαφορά ηλεκτρικού (πυκνωτικού) και δυναμικού μικροφώνου το μεν ηλεκτρικό στιρίζει την αρχή λειτουργίας του σε αυτή του πυκνωτή του οποίου θεωρητικά πάντα ο ένας οπλισμός του πάλεται με την ομιλία και έτσι δημιουργεί μια μεταβαλόμενη χωρητικότητα και κατά συνέπεια μεταβαλόμενο ηλεκτρικό ρεύμα,το δε δυναμικό αποτελειται από μια μεμβράνη στην οποία υπάρχει ένα πηνίο το οποίο πάλεται μεσα σε ένα σταθερό μαγνήτη και έτσι δημιουργεί ένα μεταβαλόμενο ηλεκτρικό ρεύμα.Να πώ επίσης ότι το πυκνωτικό μικρόφωνο απαιτεί δική του τροφοδοσία λόγω της ιδιομορφίας του.Ουφφ.....τελείωσα και ελπίζω να σε κάλυψα κάπως με αυτά images/smiles/icon_smile.gif

[ 07. Ιουνίου 2004, 12:22: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

giorgos
10-06-04, 04:31
electron δεν νομίζω οτι το πυκνοτικο χρειαζεται ξεχωριστη τροφοδοσια.πηρα ενα ποθ ειναι πολυ μικρο ψειρα λεγεται και θα το δοκιμασο ξανα εχο την εντυπωση οτι το βαζω κατευθειαν πάνω στο κύκλωμα σωστα΄με την αντισταση 4κ7 ομως η χωρίς?Οταν λές να το βάλω χωρίς πηγη ηχου στην εισοδο τι εννοείς ?τι θα ακουσω κανονικα στο ραδιο΄.αυτα ευχαριστω

electron
10-06-04, 10:32
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από giorgos:
electron δεν νομίζω οτι το πυκνοτικο χρειαζεται ξεχωριστη τροφοδοσια.πηρα ενα ποθ ειναι πολυ μικρο ψειρα λεγεται και θα το δοκιμασο ξανα εχο την εντυπωση οτι το βαζω κατευθειαν πάνω στο κύκλωμα σωστα΄με την αντισταση 4κ7 ομως η χωρίς?Οταν λές να το βάλω χωρίς πηγη ηχου στην εισοδο τι εννοείς ?τι θα ακουσω κανονικα στο ραδιο΄.αυτα ευχαριστω </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Το πυκνωτικό μικρόφωνο που έβαλες δεν απαιτεί δική του τροφοδοσία γιατί απλά την πέρνει από το κύκλωμα του πομπού με την βοήθεια της αντίστασης 4κ7.Χωρίς πηγή ήχου εννοώ χωρίς μουσική και αυτό που θα ακούσεις έιναι ένα κενό σήμα δλδ το φέρον του πομπού

gsmaster
10-06-04, 11:56
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από electron:
...αυτό που θα ακούσεις έιναι ένα κενό σήμα δλδ το φέρον του πομπού </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Πιθανώς και με λίγο θόρυβο. Για να δείς αν είναι όντως ο πομπός σου αυτό που έπιασες στο ραδιόφωνο, πιάσε με το χέρι σου για λίγο την είσοδο. Θα πρέπει να ακούσεις έναν θόρυβο όπως όταν πιάνεις την είσοδο των ηχείων του pc σου, την ώρα που αυτά είναι ανοικτα. images/smiles/icon_smile.gif