PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για κιθαρα σε ενισχητη



D-NAME
13-06-04, 16:58
Θαλω να αγωρασω ηλεκτρικη κιθαρα και εχω ενισχητες αρκετους. Για να την βαλω πανω σε εναν απο αυτους δεν θα εχω καλο ηχω. Σκεφτομε πως θα θελει ενα φιλτρο για subwoofer και subwoofer για να βγαλει καλο ειχο. Εχει κανενας καμια ιδεα να βοηθισει γιατι θελω να καθηστερισω την αγορα του ενισχυτη.

[ 13. Ιουνίου 2004, 17:12: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: D-NAME ]

ptisi110
14-06-04, 06:33
Αν και δεν ξέρω από μουσικά όργανα η κιθάρα μπορεί να παράγει τόσο χαμηλές συχνότητες? Δεν βρίσκω λόγο να μην συνδέεται με τον τελικό αρκεί να υπάρχει μια βαθμίδα προενίσχυσης ανάμεσά τους

D-NAME
14-06-04, 07:07
Δεν ξερω τι συχνοτητες βγαζει αλλα σε εναν ραδιοενισχητη με ηχεια που εχουν ενα τουιτερ και ενα μεσεο το ενα με παραμορφοση δεν εβγενε καλα. Πιθανοτατα να ειναι λαθος αυτο που λεω αλλα δεν μπορω να το εξιγησω αυτο. βασικα δεν θα θελει μονο γουφερ αλλα και μεσεο.

ptisi110
14-06-04, 07:27
Στο tweeter είχες πρόβλημα η στο μεσαίο? το subwoofer που ανέφερες ποιο πριν είναι για πολύ χαμηλές,το woofer για λίγο υψηλότερες μεχρι 3,5ΚΗz αν θυμάμε καλά,το mid-range για τις μεσαίες και το tweeter για τις υψηλές εως εκτος του ακουστικού φασματος..Τώρα απο ακουστικής απόψεως η κιθάρα βγάζει μαλλον τις μεσαίες παρα τις χαμηλές..Σημαντικό ρόλο παιζει επίσεις και η ποιότητα του ενισχυτή και των μεγαφώνων και η αποκριση συχνοτητας εξισου για το καθένα

D-NAME
14-06-04, 08:39
Ο ενισχητης, σε ραδιο, cd βγαζει καλο και καθαρο ηχο. Στην κιθαρα παρατηρισα αυτο το προβλημα μονο οταν ειχα παραμορφοση. Με ενα μεταλ πεταλακι. Και στην σκληρη παραμορφοση. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Απλα ψαχνω να το βρω.

Ευχαριστω για το ενδιαφερων!