PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια σε ενα αρχαριο για ενα φωτορυθμικο



ZAX
27-06-04, 14:17
αν ειναι δυνατον θα ηθελα ενα σχεδιο για φωτορυθμικο. Εχω δοκιμασει διαφορα σχεδια, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενοσ. θελω η συχνοτητα που να το διεγειρει να ειναι χαμηλα στην ακουστικη μπαντα (δηλαδη να διεγειρεται κυριωσ απο τα μπασα τησ μουσικησ και οχι τοσο απο τα πριμα ή τα μεσαια.

ευχαριστω προκαταβολικα

gsmaster
27-06-04, 17:12
Μπορείς σε οποιοδήποτε φωτορυθμικό να βάλεις ένα χαμηλοπερατό φίλτρο (μεγάλο πυκνωτή σε σειρά?) στην είσοδό του και θα κάνεις αυτό που ζητάς images/smiles/icon_smile.gif


Έχεις δοκιμάσει το φωτορυθμικό 800W με το ΒΤ136 και ένα optocoupler σχέδιο smart kit?

ZAX
29-06-04, 14:59
Όταν λες μεγαλο πυκνωτή,τι τιμή να εχει περίπου? απο τι εξαρταται η τιμη του.

το συγκεκριμενο φωτορυθμικο δεν το εχω δοκιμασει, γιατι ειμαι τελειως απογοητευμενος απο ολες τις κατασκευες που εχω κανει απο τη smart kit.Παντως θα ηθελα να το δοκιμασω. Υπαρχει η δυνατοτιτα να ανεβασεισ το σχεδιο για το φτιαξω?

σε ευχαριστω και παλι!!!!

gsmaster
29-06-04, 19:46
Αυτό είναι το κύκλωμα:
http://www.hlektronika.gr/upload/sch.gif


Η τιμή του πυκνωτή εξαρτάται από το πόσο χαμηλές συχνότητες θές να περνάνε. όσο μεγαλύτερος ο πυκνωτής τόσο χαμηλότερες οι συχνότητες. Πειραματίσου με τις τιμές δεν θυμάμαι ακριβώς. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο σε ένα ραδιάκι που ήθελα να του ανεβάσω λίγο τα μπάσα.