PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή σήματος video ώστε να περνάει μέσα από UTP καλώδιο



x9-125
07-07-04, 11:57
Ξέρει κανείς τον τρόπο ή το κύκλωμα για να μετατρέψω σήμα video σε ψηφιακό και να το στείλω μέσω καλώδιου UTP.Θέλω να το κάνω ψηφιακό γιατί με το ομοαξωνικό έχει απώλειες όταν είναι μεγάλες αποστάσεις.Επίσης ψάχνω κάτι αντίστοιχο για τον ήχο.Σας ευχαριστώ!

gRooV
08-07-04, 17:27
Δεν ξέρω αν γίνεται αύτο αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα ενισχυτή video ή video booster να κάνεις την δουλειά σου με μακρυά καλώδια?

x9-125
09-07-04, 09:17
To ξέρω ότι με ενισχυτή θα κάνω δουλειά!Αυτό που σου λέω υπάρχει και δεν έχει καμία απώλεια.Για αυτό ψάχνω να δω πως δουλεύει!Σε ευχαριστώ πάντως! images/smiles/converted/ok.gif

elias
09-07-04, 09:32
File x9-125
Rixe mia matia se katasthmata me systhmata synagermon spitiou .
Xero oti yparxi camera pou metaferi to video shma meso utp.
Filika
Elias

x9-125
09-07-04, 09:39
Φίλε elias αυτή την δουλειά κάνω!Απλά ψάχνω κάποια άκρη για κάτι πιο οικονομικό!Και να δω αν μπορώ να το φτιάξω μόνος!

centaurus
06-08-10, 00:43
να το ξεθάψω λίγο τ θέμα...για να ρωτήσω κάτιτις σχετικο!

1) για πιο λόγο η χρήση ενός utp δεν κάνει για την μεταφορά της εικόνας? δλδ αν χρησιμοποιήσω 2 απο τα καλώδια του και τοποθετήσω το κατάλληλο βύσμα δεν θα πάρω εικόνα απο μια κάμερα? ή θα πάρω, αλλά με χιόνια? θα αλλάξει κάτι εάν χρεισιμοποιήσω καί τα 8 καλώδια ανά 4 ενωμένα για τον ίδιο σκοπό?

2) αυτό το καλώδιο το rg νομίζω που είναι για κάμερες με τα 2 καλωδιάκια για το ρεύμα, μέχρι πόσα μετρα απόσταση στέλνει καθαρά το σήμα?



το ρωτάω γιατί έχω μια κάμερα και θέλω να στείλω σήμα στην τηλεόραση, αλλά επειδή έχω ήδη περασμένο ένα αχρησιμοποίητο utp στην διαδρομή μου δεν ξέρω αν πρέπει οποσδήποτε να βάλω το άλλο πιο ειδικό καλώδιο...(έχω ένα, mini rg nομίζω το λένε) απλά θέλει δουλίτσα να ξαναπεραστεί!
κάτι διάβασα και για το βιντεομπαλόνι...απλά με ενδιαφέρει να μάθω τί ισχύει σε κάθε περίπτωση...

Ευχαριστώ!:001_rolleyes:

FILMAN
06-08-10, 09:50
Φίλε Δαβίδ, οι γραμμές μεταφοράς σήματος video πρέπει νάχουν χαρακτηριστική αντίσταση 75Ω και να είναι ασύμμετρες (π.χ. ομοαξονικό καλώδιο με μια ψίχα) κάτι που δεν συμβαίνει με τα συνεστραμμένα ζεύγη ενός καλωδίου UTP το οποίο είναι συμμετρικό και έχει και διαφορετική σύνθετη αντίσταση (αν θυμάμαι καλά 100Ω ή 120Ω). Κατά συνέπεια για να κάνεις σωστή δουλειά θα χρειαστείς από ένα balun στο κάθε άκρο του καλωδίου, το οποίο θα σου μετατρέψει το σήμα από συμμετρικό σε ασύμμετρο και αντίστροφα και ταυτόχρονα θα σου κάνει και προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης.

SakisMS
06-08-10, 17:22
Ψάξε στο google για "balun". Θα βρείς σίγουρα τη λύση που ψάχνεις και με λογικό κόστος.

centaurus
06-08-10, 18:23
μάλιστα...ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για να καταλάβω εάν το επιχειρούσα με το utp δεν θα έβλεπα τίποτα απολύτως, σωστά?

Να ρωτήσω κάτι ακόμα για το utp,

α) για μεταφορά ήχου ισχύει το ίδιο με το σημα βίντεο ή δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί?

β) για την μεταφορά των 12v του ρεύματος μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί?

ευχαριστώ! :laugh:

FILMAN
10-08-10, 13:28
μάλιστα...ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για να καταλάβω εάν το επιχειρούσα με το utp δεν θα έβλεπα τίποτα απολύτως, σωστά?

Κάτι θα έβλεπες, αλλά η ποιότητα θα έπεφτε πολύ όσο μακρύτερο ήταν το καλώδιο.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα για το utp,

α) για μεταφορά ήχου ισχύει το ίδιο με το σημα βίντεο ή δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί?

Ισχύει το ίδιο για τη συμμετρικότητα. Αλλά λόγω των πολύ χαμηλότερων συχνοτήτων τα πράγματα εκεί είναι πιο ελαστικά.

β) για την μεταφορά των 12v του ρεύματος μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί?

ευχαριστώ! :laugh:
Ναι, αλλά να θυμάσαι ότι είναι σχετικά λεπτό.

radiotimes
10-08-10, 16:07
Το καλυτερο που μπορεις να κανειs ειναι να χρησιμοποιησεις balun που μεταφερει εικονα ηχο και τροφοδοσια.Σαν αυτο http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22236

centaurus
11-08-10, 16:51
το έριξα μια ματιά, καλό φαίνεται, αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως αυτό το μαραφέτι απλά σε διευκολύνει να κάνεις την συνδεση βιντεο και ηχου με το utp. Δεν αλλάζει δλδ την ιδιότητα του καλωδίου του utp (100ωμ κτλπ) και δεν θα πάρω την ίδια ποιότητα εικόνας-ήχου από ότι με ένα ειδικό καλωδιο κάμερας rg πως το λένε...έτσι δεν είναι?:confused1:

SakisMS
11-08-10, 17:52
Όχι δεν είναι έτσι