PDA

Επιστροφή στο Forum : θόρυβος ενισχυτή



sera
15-07-04, 08:05
Πρόσφατα ο ενισχυτής του αυτοκινήτου άρχισε να βγάζει ένα θόρυβο σαν σφύριγμα την ώρα που παίζει μουσική.
προς το παρόν το έχω αποσυνδέσει ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι για να το αλλάξω ?


Μήπως είναι κανένα ολοκληρωμένο ?

Για να καταλάβετε εκεί που παίζει μουσική αρχίζει ο μακρό΄συρτος θόρυβος.
Λύση κανείς ?

τον έχω ανοίξει αλλά εκ πρώτης όψεως δεν φαίνετε τίποτα πειραγμένο.

electron
15-07-04, 10:12
Μια πιθανή αιτία είναι να υπάρχει πρόβλημα στην έξοδο του ενισχυτή η οποία μπορεί να είναι κάποιο υβριδικό ολοκληρωμένο ή τρανζίστορ,για το τελευταίο όμως δίνω λιγότερες πιθανότητες βλάβης.Επίσης την ζημιά μπορεί να την κάνει και κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής.Πάντως για να γίνει εμπεριστατωμένη διάγνωση από εδώ είναι λιγάκι δύσκολο αν δεν έχεις το μηχάνημα μπροστά σου

sera
09-08-04, 03:38
Τελικά αφού έλυσα τον ενισχυτή διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει βλάβη το πρόβλημα συνέχισε να υφίσταται και αυτό μόνο όταν είναι ανοιχτή η μηχανή του αυτοκινήτου.
Έριξα και άλλη πηγή πάνω του με ανοιχτή τη μηχανή και έπαιξε μια χαρά χωρίς θορύβους.
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι στο καλό φταίει ?
Επίσης δοκίμασα να του αλλάξω και τα rca αλλά ο θόρυβος παραμένει όταν ανοίξω τη μηχανή. Τι παίζει who knows

D-NAME
09-08-04, 05:27
Κανει παρεμβολες η μηχανη στον ενισχητη. αν των βαλεις σε ενα κουτι ποιο ισχυρο(να μιωνει τις παρεμβολες)?

electron
09-08-04, 10:46
Είναι πιθανή η παρεμβολή του ενισχυτή από το δυναμό της μηχανής.Δοκίμασε να τροφοδοτήσεις από άλλη γραμμή τον ενισχυτή.

gRooV
09-08-04, 17:35
Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με έναν ενισχυτή που είχα φτιάξει μόνος μου. Πάνω που τον έβαλα στο αυτοκίνητο και έπαιζε μία χαρά... μόλις έβαλα μπροστά τρόμαξα!! images/smiles/icon_eek.gif
Λογικά θέλει κάποιο φίλτρο στην τροφοδοσία του ο ενισχυτής αλλά το παράξενο είναι ότι σου εμφάνισε το πρόβλημα μετά από καιρό.

sera
10-08-04, 04:24
Τελικά είναι όντως ένα φίλτρο(παρασιτικό) που έχουν ορισμένα αμάξια λέει στο δυναμό το οποίο πρέπει να έχει φαγωθεί πάντως όντως με ένα φίλτρο πριν τα rca καταλήξουν στον ενισχυτή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

ευχαριστώ παιδιά

D-NAME
10-08-04, 06:08
Δηλαδη για να καταλαβω τα παρασητα υπηρχαν στη συμα που ενισχιε ο ενισχητης και οχι πανω στον ενισχητη?


Παντα ετσι γυνετε?

Οταν βαλουμε ενα κηνητο σε εναν ενισχητη παρασητα κανει στα ολοκληρωμενα ή στα καλοδια πριν απο τον ενισχητη?


Ισως να σας μπερδεψα λιγο!

electron
10-08-04, 16:13
Σε μια συσκευή που οι πλακέτες της είναι τοποθετημένες σε κατάλληλο(μεταλικό)κουτί,οι παρεμβολές πάντα περνούν από τα καλώδια με τα οποία συνδέεται με άλλες συσκευές.Επομένως ακόμα και τις παρεμβολές που προκαλούν τα κινητά μεταδίδονται μέσω των καλωδιώσεων και όχι απ'ευθείας στις πλακέτες.Εξαίρεση ίσως αποτελει η περίπτωση μιας συσκεύής με πλαστικό κουτί.

D-NAME
11-08-04, 07:51
Επιτελους εβγαλα ακρη!!!
images/smiles/icon_wink.gif
Eυχαριστω πολυ electron.

electron
11-08-04, 08:59
Ότι μπορώ κάνω images/smiles/icon_smile.gif

leosedf
17-08-04, 18:43
Βάλε και θωρακισμένα καλώδια. Η πάρε ενα φίλτρο γραμμής βρε αδερφέ 10 ευρώ κάνει.Ενοώ έξτρα φίλτρο, υπάρχει γι αυτή τη δουλειά.
Αλλα κράτα το κινητό μακριά.

[ 17. Αυγούστου 2004, 18:44: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

MHTSOS
17-10-04, 00:51
Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιήσεις Balanced Lines και να εξαλήψεις οποιονδήποτε θόρυβο προέρχεται από τα καλώδια του ήχου. Τα παρακάτω Links δείχνουν 2 τέτοια κυκλώματα.
http://sound.westhost.com/project51.htm http://sound.westhost.com/project87.htm
Αν ο θόρυβος περνάει από τα καλώδια τροφοδοσίας (πράγμα πολύ συχνό) θα πρέπει να βάλεις ένα φίλτρο LC στην γραμή τροφοδοσίας. Υπάρχουν και έτοιμα. Μπορεί ακόμα και να φταίει η μπαταρία του αυτοκινήτου σου.