PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος Ηχειων Υπολογιστη



NUKE
18-09-04, 00:42
Ειχα καποτε μια Soundblaster 16 για πολυ καιρο και κατι αρχαια ηχεια. Με τον καιρο άρχισαν να κάνουν έναν θόρυβο όταν ήταν στο δυνατό και επίσης έχω παρατηρήσει ότι κουνόντας το ποντίκι ακούγεται ένας πιο δυνατός Θόρυβος.Συμπέρανα όμως ότι φταίει το ότι είχα συνδέσει έναν πομπό(4W) και μάλλον μου έκαψε με τον καιρό κάτι..Ετσι εβαλα μια Soundblaster 128 και κατι αλλα ηχεία και ενω αρχικα δεν κάναν θόρυβο τώρα κάνουν συνέχεια.Όπότε μήπως θέλει να γειωθεί ο υπολογιτής και πώς.

Βασικα αν ξέρει κάποιος ας μου πει τί να κάνω.Ευχαριστώ

Υ.Σ.Ειμαι μικρος και καινουργιος στα Ηλεκτρονικα και άκουγα να είναι πολά άτομα πορωμένοι με τους ενυχσυτες αλλά εμένα δεν μου κεινούσαν το ενδοιαφέρον.Είχα φτιάξει από καιρό τον ενισχυτή της Smart Kit 2x25W Booster αλλά δεν τον είχα δοκιμάσει.Σημερα το δοκίμασα και πορώθηκα αλλά έχω το πρόβλημα ότι μου κα΄νει αυτόν τον ηλίθιο θόρυβο.Βοηθήστε με.Please

D-NAME
18-09-04, 15:44
ΚΑταρχειν τα ηχεια πρεπει να τα απομακρηνεις απο την κεντρικη μοναδα του υπολογιστη.Κανει παρεμβολες το pc στα ηχεια.

Παρατηρισε οτι μολις βαζεις ενα cd στο drive σου κανει τον ηχο που βγαζει το drive στα ηχεια. Το ιδιο γηνετε με το σκληρω και τετοια.

Κοιτα επισης απο που περναει το καλοδιο των ηχειων.

Πολυ δισκολο να εκαψες κατι και να κανει αυτον τον θοριβο. Αυτο συνδιαζετε προφανος με μια μετακηνιση των ηχειων. :wink:

NUKE
18-09-04, 15:53
βασικα εχω συνδεδεμένη μια εξωτερικη συσκευη για τηλεοραση η οποια ειναι USB και συνδεεται με ενα καλωδιο ηχου για να υπαρχει και ηχος.Τυχαια εβγαλα αυτο το καλωδιο και ο θορυβος μειωθηκε κατα τουλαχιστον 90%.Οποτε ειναι ενταξει.και μου ειχε βγαλει το λαδι γιατι ειχα συνδεσει τον πομπο και με δυσκολευε να εκπεμπω με αυτον τον θορυβο.Μηπως κανεις μπορει να μου πει τι ειανι αυτο που λενε οι ενιχυτες και τα ηχεια 4Ω η 8Ω κτλ.Ο ενισχυτης μου ειναι για 4Ω και του εχω συνδεσει ηχεια 6Ω.τι προβλημα εχω?

D-NAME
18-09-04, 17:19
Τα ομ ειναι η αντισταση του ηχειου και πεζει ρολο στην ποιοτητα.
Oσα περισοτερα ομ βαζεις τοσο μηωνετε η αποδοση του ενισχητη.
Δηλαδη αν εχει 25watt στα 4ομ στα 8 θα εχει 20watt.
Tα νουμερα ειναι τυχεα. Δεν υπαρχει καποια αναλογια.

gsmaster
18-09-04, 23:55
Για να μειώσεις αυτόν τον θόρυβο πήγαινε:
εναρξη/προγραμματα/βοηθήματα/διασκέδαση/ένταση ήχου
και απενεργοποίησε(αποκοπή/mute) τις εισόδους: μικρόφωνο, cd player, line in.

Κατα 95% θα έχεις μείωση του θορύβου του ποντικού. Επίσης προσπάθησε να απομακρύνεις το καλώδιο που πάει από την κάρτα στα ήχεία σου, από άλλα καλώδια.

leosedf
19-09-04, 11:33
Εγώ στην έξοδο του υπολογιστή μου έγω πάρει ενα κιτ 10 βάττ στέρεο ενισχυτή και τό χω χύμα σε κουτάκι. Ακούω με ακουστικά πάντα (Technics DJ-RP1200) Και απο τότε που έχω βάλει τον ενισχυτή, οταν δεν παίζει μουσική ακούω χαμηλά χαμηλά Deutsche Welle, πιάνο, άραβες.... Και άλλους σταθμούς που παίζουν στα μεσαία. Οποτε κουνάω το καλώδιο τροφοδοσίας αλλάζει συχνότητα.
Χωρίς πλάκα :D :lol:

electron
19-09-04, 18:00
Εγώ στην έξοδο του υπολογιστή μου έγω πάρει ενα κιτ 10 βάττ στέρεο ενισχυτή και τό χω χύμα σε κουτάκι. Ακούω με ακουστικά πάντα (Technics DJ-RP1200) Και απο τότε που έχω βάλει τον ενισχυτή, οταν δεν παίζει μουσική ακούω χαμηλά χαμηλά Deutsche Welle, πιάνο, άραβες.... Και άλλους σταθμούς που παίζουν στα μεσαία. Οποτε κουνάω το καλώδιο τροφοδοσίας αλλάζει συχνότητα.
Χωρίς πλάκα :D :lol:
Όπως φένεται ο ενυσχυτής λειτουργεί και ως tuner mw κυμάτων :lol: Κουφό μεν αλλά έχω συναντήσει κι γω τέτοια περίπτωση.