PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στην εξοδο



Igo
19-09-04, 03:28
Γεια σας. Έχω κατασκευάσει το τροφοδοτικό 1,5-30V\10A και έχω ένα πρόβλημα , στην έξοδο βγάζει περίπου 35V
Και η τάση αυτή δεν μεταβάλετε μετακινώντας το ποτενσιόμετρο . Τι να κάνω , να ξαναφτιάξω το κύκλωμα απ την αρχή;

gRooV
19-09-04, 04:04
Δεν υπάρχει λόγος να το ξαναφτιάξεις, ακόμα! Προσπάθησε να ρίξεις μια καλή ματιά στα εξαρτήματα γύρω από το 317 και βέβαια αν το έχεις τοποθετήσει σωστά!! Όπως το κρατάς και διαβάζεις τα γράμματα πάνω του το μεσαίο πόδι είναι η έξοδος, το δεξί είναι η είσοδος και το αριστερό πηγαίνει κάτω στο ποτενσιόμετρο και στους πυκνωτές.

moutoulos
19-09-04, 10:18
Μαλλον σου καηκαν τα εξοδου, για να μην σου πω σιγουρα,(βραχυκυκλωσαν) οχι ολα, αλλα ενα να ειναι την κανει την τανζανια του.
Λοιπον τι θα κανεις? θα αποσυνδεσεις ολα τα τρανζιστορ εξοδου (4xMJ2955). Αν μετα απο αυτο το κυκλωμα μεταβαλει την ταση του ολα οκ. Αντικαθιστας το καμμενο τρανζιστορ, συνδεωντας τα ενα ενα μεχρι να το βρεις. Αν κανει παλι τα ιδια τα βαζεις παλι οπως ηταν και αλλαζεις το LM317 (Πολυ σπανια καιγεται-ειναι full απο προστασιες) :D

electron
19-09-04, 10:26
Μαλλον σου καηκαν τα εξοδου, για να μην σου πω σιγουρα,(βραχυκυκλωσαν) οχι ολα, αλλα ενα να ειναι την κανει την τανζανια του.
Λοιπον τι θα κανεις? θα αποσυνδεσεις ολα τα τρανζιστορ εξοδου (4xMJ2955). Αν μετα απο αυτο το κυκλωμα μεταβαλει την ταση του ολα οκ. Αντικαθιστας το καμμενο τρανζιστορ, συνδεωντας τα ενα ενα μεχρι να το βρεις. Αν κανει παλι τα ιδια τα βαζεις παλι οπως ηταν και αλλαζεις το LM317 (Πολυ σπανια καιγεται-ειναι full απο προστασιες) :D
Να προσθέσω ότι το 317 έχει όντως προστασία από βραχυκύκλωμα αλλά μέχρι ενός σημείου.Αν το τελευταίο υφίσταται για πολύ ώρα τότε το 317 θα καεί.

moutoulos
19-09-04, 10:26
Δεν καταλαβα οτι το εφτιαξες και δεν σου δουλεψε καν !!. Νομισα οτι σου καηκε καποια στιγμη μετα απο χρηση.

Το σωστο ειναι αυτο που λεει ο gRooV, σχετικα με την τοποθετηση του LM317.

x9-125
19-09-04, 10:27
Δες αν το ποτενσιόμετρο είναι σωστά συνεδεμένο μήπως δεν πηγαίνει κάπου στο κύκλωμα η γη! Το έχω πάθει και εγώ μια φορά αυτό!!!

Igo
19-09-04, 18:48
Οκ. Είχα λάθος το LM και μου είχε καίει και το ποτενσιόμετρο . Προέκυψε και άλλο πρόβλημα ωμός , μου 20V όταν βάζω
φορτίο και η R7 (33Ω 1/2W) καπνίζει , να την αλλάξω και να βάλω μια με πιο πολλά βατ ;

gsmaster
19-09-04, 21:50
Αφού καπνίζει, λογικό είναι κάποια στιγμή να καεί.
Χρησιμοποίησες το υπάρχον τυπωμένο???
Αν όχι, πρόσεχε μήπως έχεις κάποιο λάθος, και περνάει το ρεύμα κάποιου τρανζίστορ μέσα από αυτή την αντίσταση. :!: