PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα προστασίας από βραχυκυκλώματα ;



Igo
13-10-04, 23:43
Γεια σας έχω κατασκευάσει το τροφοδοτικό με έξοδο 1,5-30V\10A και θα ήθελα να τοποθετήσω ένα κύκλωμα προστασίας από βραχυκυκλώματα στην έξοδο και αν γίνεται ένα ενδεικτικό λαμπάκι έτσι ώστε όταν συνδέω μια συσκευή στην έξοδο και λειτουργεί να ανάβει ενώ αν δεν λειτουργεί να μην ανάβει, χωρίς να επηρεάζεται η συσκευή που είναι συνδεμένη

______________

Ευχαριστώ

moutoulos
13-10-04, 23:57
To LM 317 εχει προστασια απο βραχυκυκλωματα. :D

gsmaster
14-10-04, 00:04
Γεια σας έχω κατασκευάσει το τροφοδοτικό με έξοδο 1,5-30V\10A και θα ήθελα να τοποθετήσω ένα κύκλωμα προστασίας από βραχυκυκλώματα στην έξοδο και αν γίνεται ένα ενδεικτικό λαμπάκι έτσι ώστε όταν συνδέω μια συσκευή στην έξοδο και λειτουργεί να ανάβει ενώ αν δεν λειτουργεί να μην ανάβει, χωρίς να επηρεάζεται η συσκευή που είναι συνδεμένη

______________

Ευχαριστώ

Το LM317 όταν είναι μόνο του έχει προστασία, στο συγκεκριμένο (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=402) κύκλωμα δεν έχει!

Αντί για λαμπάκι, μπορείς να του βάλεις ένα αμπερόμετρο και να βλέπεις και πόσο ρεύμα τραβάει η συσκευή σου. :wink:

Igo
14-10-04, 00:11
Όταν ακουμπάνε οι δυο ακροδέκτες ( + , - ) κατευθείαν καίγεται η ασφάλεια (10 Α) . Δεν γίνεται να με κάποιο τρόπο να αποφευχθεί αυτό;

gsmaster
14-10-04, 00:18
Μπορείς να βάλεις ασφάλεια βραδείας τήξεως έτσι ώστε να μην καίγεται κατευθείαν, σε περίπτωση που ακουμπήσουν τυχαία για λίγο οι ακροδέκτες.
Αυτό το τροφοδοτικό δεν συστήνεται για πάγκο γιατί είναι πολύ "άγριο" και δεν έχει και περιορισμό του ρεύματος. Δεν συγχωρεί λάθη... http://users.mland.gr/john_/techteam/chip_boom.gif

moutoulos
14-10-04, 00:19
Δηλαδη εαν ακουμπησουν στιγμιαια + και - καιγονται τα εξοδου (τρανζ) εαν δεν υπαρχει ασφαλεια??

gsmaster
14-10-04, 00:26
Αν ακουμπήσουν στιγμιαία και το καταλάβεις είναι ΟΚ, αλλά άμα ακουμπήσουν στιγμιαία και δεν το καταλάβεις και συνεχίσουν να ακουμπάνε.... κλάφτα τα εξόδου...

Igo
15-10-04, 01:46
Αν αντί για το LM 317 χρησιμοποιήσω ένα L200 που είναι και ρυθμιστής ρεύματος θα δουλέψει ή καλύτερα να το ξεχάσω;

gsmaster
15-10-04, 15:36
Το L200 είναι πολύ καλό, αλλά είναι άλλη ιστορία. Εδώ το ρεύμα περνάει μέσα από τα τρανζίστορ και αυτά είναι που πρέπει να περιορίσουν το ρεύμα.

gsmaster
15-10-04, 20:33
Κοίταζα πρίν από λίγο κάποια κυκλωματά τροφοδοτικων και σε συνδιασμό με κάποια παλιότερη συζήτηση εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=227&postdays=0&postorder=asc&start=0) μου ήρθε η ιδέα για ένα κύκλωμα το οποίο θα του ορίζεις το μέγιστο ρεύμα και αν αυτό ξεπεραστεί, ένα ρελέ να κόβει την έξοδο, και με ένα button να κάνεις reset και να επανέρχεται η έξοδος...
Το καλό είναι ότι θα μπορεί να μπεί σε οποιοδήποτε τροφοδοτικό αφού η αποκοπή της εξόδου θα γίνεται από ρελέ.

Κάτι τέτοια είχαμε στο ΤΕΕ...

Igo
16-10-04, 16:02
Μπορείς να μου στήλης το κύκλωμα στο e-mail μου ή να το δημοσιεύσεις ;

gsmaster
16-10-04, 16:23
Μια πρώτη ιδέα από τα σχέδια...

Παίρνουμε τροφοδοσία με μια μικρή ξεχωριστή γέφυρα και με ένα 317 φέρνουμε την τάση σε μια σταθερή τιμή (πχ 12v).

Το ρελέ "κλειδώνει" με αυτοσυγκράτηση και το reset είναι ένα μπουτόν που διακόπτει το κύκλωμα της αυτοσυγκράτησης (τον όποιο ξέχασα να βάλω).

Με το ποτενσιόμετρο που είναι δίπλα από τον τελεστικό ρυθμίζουμε το μέγιστο ρεύμα που θα περνάει. Αυξάνοντας την τιμή του ποτενσιόμετρου μειώνεται το όριο του ρεύματος. Αντίστοιχα μειώνοντας την αντίσταση, αυξάνεται το όριο του μέγιστου ρεύματος. Η αντίσταση που είναι σε σειρά με το ποτενσιόμετρο, χρησιμεύει για να ρυθμίζει το μέγιστο επιτρεπτό όριο ρεύματος (όταν το ποτενσιόμετρο έχει μηδενική τιμή).

Το κύκλωμα πρέπει να μπεί πρίν το βολτόμετρο γιατί η αντίσταση Rcs στα 10Α θα δημιουργεί μια πτώση τάσης 1V. Αν θέλουμε να έχουμε μικρότερη πτώση τάσης, επιλέγουμε και μικρότερη τιμή για την Rcs.

Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα, ακούω σχόλια, παρατηρήσεις και προτάσεις. :)

Igo
17-10-04, 16:05
Για να βρω ποιο τρανζίστορ θα χρησιμοποιήσω πρέπει να κοιτάξω στα datasheets πιο αντέχει 10 Α ; Και η τιμή του ποτενσιόμετρου θα υπολογισθεί με τον νόμο του Ohm δηλαδή Vmax/Imax ;

gsmaster
17-10-04, 19:38
Όχι καμιά σχέση. Το τρανζίστορ μπορεί να είναι οποιοδήποτε μπορεί να αντέξει το ρεύμα διέγερσης του ρελε. Σε κάτι ρελέ 5Α που είχα χρησιμοποιήσει, είχα βάλει BD136. Οτιδήποτε μικρότερο το έκαιγε. Η αντίσταση θα υπολογιστεί στην πράξη, ίσως να είναι και ένα μικρό τρίμμερ. Το ποτενσιόμετρο μάλλον θα είναι 1ΜΩ περίπου. Όταν έχω χρόνο θα το δοκιμάσω και θα σας πώ. Το παραπάνω κύκλωμα είναι με θεωρητικό και στην πράξη μπορεί να αλλάξει κάτι. Αν κάποιος βλέπει κάτι λάθος, ή όποια διόρθωση-βελτίωση ας το πεί.

Antonisjr
12-11-04, 16:18
Για ρίξτε και μια ματιά ΕΔΩ:
http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_fuse.htm

gRooV
12-11-04, 18:03
Για ρίξτε και μια ματιά ΕΔΩ:
http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_fuse.htmΚαι λογικά αν προσθέσεις ακόμα δύο 2Ν3055 στην ίδια διάταξη θα μπορείς να έχεις προστασία για 10Α κ.ο.κ. Πολύ καλό. Αν δεν βαριέμαι αύριο να πάω να πάρω υλικά θα το δοκιμάσω.

gsmaster
14-11-04, 21:38
4 τα τρανζίστορ που έχει κανονικά ένα τροφοδοτικό και άλλα 2-3 που θα βάλεις για προστασία, τα οποία ουσιαστικά θα κάνουν την ίδια δουλειά, μάλλον πάει πολύ... κόστος και χώρος, και δεν ρυθμίζεται κιόλας.

Κάπου είχα ποστάρει κάποτε ένα απλό παρόμοιο κύκλωμα.