PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια είναι η συνδεσμολογία για ηχεία 3 δρόμων?



JohnnyBoy
19-10-04, 19:53
Παιδια είμαι καινούριος στο Φόρoυμ, στο είδος δεν θα ελεγα και τόσο, ασχολούμε σαν χομπι.
Θα ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα περι της κατασκευής ηχείων 3 δρόμων που υπάρχει στις κατασκευές. Θα ήθελα να μου δώσει κάποιος τα φώτα του στην συνδεσμολογία των ηχείων και τα υλικά που χρειάζονται γι αυτήν, και δεύτερον ποσα WATT μπορείς να βγάλεις με μια καλή ποιότητα?

gsmaster
19-10-04, 22:27
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!!

Η έξοδος του ενισχυτή σου θα πάει σε ένα crossover και από το crossover θα πάρεις τρείς εξόδους, για μπασα-μεσαία-πρίμα. :)

JohnnyBoy
19-10-04, 22:46
Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα αυτά τα ηχεία τα θέλω να τα συνδέσω μα το discman μου που βγάζει Line-out, άρα χρειαζετε ενας ενυσχητής ενδιαμεσα που να παίρνει το ηχο από την πηγή και να βγάζει στα ηχεία ,υπάρχει περιπτωση να βρώ κάποιων φτηνό ενυσχητή η να φτιάξω τίποτε?

gRooV
20-10-04, 01:18
Μπορείς να πάρεις από την Smart Kit κάποιο κιτ για έναν μικρό ενισχυτή (2x10W). Επίσης αν πρόκειται να φτιάξεις μικρά ηχεία και ενισχυτή δεν χρειάζεται να είναι 3 δρόμων τα ηχεία σου. Φτιάξε με δύο δρόμους (woofer, tweeter) για να σου έρθει ακόμα πιο φθηνά.