PDA

Επιστροφή στο Forum : S-video to Video RCA



barbounis
14-11-04, 12:22
Μήπως ξέρει κάποιος το κύκλωμα για το που μπαίνει η αντίσταση και τι τιμή έχει για να μετατρέψουμε το S-vhs σήμα Vhs.
Ευχαριστώ.

gsmaster
14-11-04, 21:26
Μήπως εννοείς το σήμα s-video?

barbounis
14-11-04, 22:44
Σωστά S-video

gsmaster
14-11-04, 23:31
αυτό (http://www.electronics-lab.com/projects/misc/005/index.html) ψάχνεις :)

barbounis
15-11-04, 10:05
Ναι αυτο έψαχνα..
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε.
Εαν μου δουλέψει κι όλας θα είμαι ευτυχισμένος.
Θα κάνω την ανάλογη αναφορά μετά το πείραμα.

barbounis
16-11-04, 11:26
Τελικά τζίφος.
Πάλι απρόμαυρη εικόνα έχω από το LapTop στη τηλεώραση.
Εάν έχει κάποιος κάποια λύση ας το αναφέρει.

gsmaster
16-11-04, 18:08
Πώς προσπαθείς να τα συνδέσεις? Τί εισόδο έχει η τηλεόρασή σου? Αν το καλώδιο που χρησιμοποιείς είναι πολύ μακρύ τότε ίσως να φταίει αυτό.

barbounis
16-11-04, 20:24
Λοιπό έχουμε και λέμε.
Από το LapTop έχει έξοδο S-video και το συνδέω με καλώδιο ενός μέτρου στη τηλεόραση που έχει είσοδο rca ή scart.
Η τηλεόραση δεν έχει είσοδο S-video

gsmaster
17-11-04, 00:00
Οι ρυθμίσεις σου από το pc είναι στο PAL?? εφόσον δείχνει αλλά ασπρόμαυρα, ψάξτο λίγο. Επίσης μερικές κάρτες γραφικών έχουν jumperakia για να επιλέξεις PAL/NTSC ....Τι είπα πάλι.... λάπτοπ έχεις :hammer: :hammer:

barbounis
17-11-04, 15:42
Καλο με τα jumperakia......
Τα έχω ψάξει όλα, και μάλλον 8α καταλήξω εδώ. http://www.ramelectronics.net/html/PC-TV_GTM-2000.html

gRooV
17-11-04, 17:47
Αφού ρε παιδιά υπάρχει αντάπτορας που μετατρέπει το scart σε RCA και S-Video και κοστίζει 1-1.5Ε!

adagio
17-11-04, 18:06
κοιτα στα settings της καρτας γραφικων (δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας-->properties-->settings-->advanced και μετα επελεξε το tab που λεει την καρτα γραφικων σου) και βρες εκει που λεει επιλογες αναλογα με την χωρα που εισαι (NTSC και PAL) και διαλεξε μια χωρα με PAL(ισως να μην σου κανει καποιο απο τα PAL giati exei διαφορα(πχ PAL-B , PAL-M κτλ) για αυτο δοκιμασε διαφορα)

barbounis
17-11-04, 20:15
Αφού ρε παιδιά υπάρχει αντάπτορας που μετατρέπει το scart σε RCA και S-Video και κοστίζει 1-1.5Ε!

O Ανταπτορας δεν εκανε δουλειά. Δεν έχει κύκλωμα μέσα και σε αυτόν πανω έβαλα των πυκνωτή.
Ο Αντάπτορας αυτός που λες είνα να μετατρέπει τα σβήματα και όχι το σήμα.

paokaras45
20-04-05, 14:15
Έχω φτιάξει έναν τέτοιο μετατροπέα αλλα έχω ένα μικρό πρόβλημα. Στην εικόνα εμφανίζεται μία παραμόρφωση, σαν ουρά προς τα δεξιά. Στους υποτιτλους είναι αρκετά έντονο λόγο του ασπρου χρώματος τους, ενώ στην ταινία έχει ως αποτέλεσμα το μικρό θόλωμα της εικόνας. Στο site που βρήκα για τις οδηγίες, έλεγε να βάλω πυκνωτή απο 400p ώς 10n αλλα εγώ είχα έναν λίγο πάνω απο τα 10n. Λέτε απο εκεί να είναι το πρόβλημα?