PDA

Επιστροφή στο Forum : VCO ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ FM BROADBAND 1 WATT



Σελίδες : 1 [2]

pit21
13-06-08, 12:53
λοιπον σημερα εγινε η 1η δοκιμη της προσπαθειας μου να φτιαξω τον πομπο!
καταφερε να ταλαντωσει αλλα εχει πολλα προβληματα!
ξεκινοντας απο τα βασικοτερα
1)ακουγεται ενα συνεχες βοητο με αποτελεσμα οταν εβαλα ηχο αυτη η βαβουρα που προκαλει ο ταλαντωτης να πνιγει τον ηχο!τι μπορει να φταιει?
2)τα εξαρτηματα ζεσταινονται πολυ!το LM7812 ζεματαει οπως κ το 2ο BFY90(στο 2N εχει ψυχτρα)ειναι φυσιολογικο αυτο?
3)δεν εκπεμπει σε ολη την μπαντα των FM. παρα μονο κοντα στο κεντρο

δεν χρησημοποιω pll κ εχω κανι μονο μια αλλαγη απο το πρωτοτυπο στο φιλτρο εξοδου οπου εχω βαλει 5 σπειρες με πυρηνα 7 mm σε καθε πηνειο.

staaronis3
13-06-08, 13:11
Σε διάτρητη το έφτιαξες;;;

pit21
13-06-08, 13:22
οχι!αν κ θα ημουν φοβερος αν το εκανα να λειτουργησι σε διατρητη τελικα εφτιαξα ενα pcb.δεν μου βγηκε κ τελειο αλλα νομιζω πως τρωγεται!εκανε δουλεια για τα βασικα.τωρα για τα περετερω που αναφερω παραπανω δεν ξερω!περιμενω τους ειδικους!

staaronis3
13-06-08, 13:24
Εγώ πάλι τα πήρα όλα για να φτιάξω το pcb και δεν πήρα σκληρούς δίσκους για το μικροεργαλείο να κόψω την πλακέτα:P


[ΕΔΙΤ]Μόλις έκοψα κουτσά στραβά την πλακέτα:D:D:D (και επειδή δεν την έκοψα ακριβώς έκοψα για 2 PLL[/ΕΔΙΤ]

NUKE
13-06-08, 14:17
pit,τι κεραια εβαλες?

Επισης,μηπως το μπουκωνεις,δηλαδη το βαζεις πολυ μεγαλη εισοδο στον ηχο?

pit21
13-06-08, 14:36
Φιλε σταματη εγω δεν εχω ουτε μικροεργαλειο ουτε τπτ!την εκοψα με ενα πριονακι που ειχα σαν λεπτη λαμα!ελπιζω να καταλαβες!μου εσπασε τα νευρα βγηκε θεοστραβη αλλα δεν χαλασα το σχεδιο!επισης τις τρυπες δεν τις εκανα με ειδικο τρυπανακι αλλα με το κλασικο μεγαλο τρυπανι με μυτη καπως μεγαλιτερη απο το "σωστο" οποτε τα πινς επαιζαν αρκετα μεσα στις τρυπες πριν τα κολλησω!

NUKE
δεν του εβαλα κεραια!το αφησα οπως ηταν!ο tzitzikas ισχυριζοταν οτι λειτουργει κ ετσι αψογα!
οσο για τον ηχο δε θα το ελεγα αυτο.για να καταλαβεις ο ηχος προερχοταν απο ενα παλιο walκman sony το οποιο αν δεν το εβαζα τερμα δεν ακουγωταν καθολου!

βεβαια αυτη τη στιγμη που δεν ασχολουμε με τον πομπο(οπως παντα οι ιδεες μου ερχονται σε ασχετες στιγμες) σκεφτομαι οτι δεν απομακρυνθηκα καθολου απο αυτον.ημουν πολυ κοντα του!λες να φταιει αυτο?

staaronis3
13-06-08, 15:13
Εγώ πάλι για να την κόψω έσπασα ένα ψαλίδι και καπια μέρη τα έκοψα με τον κόφτη (απο τη μια μεριά έβγενε οκ απο την αλλη καταστρεφόταν-ευτιχώς όχι απο αυτή που χρειαζόμουνα.
Θα ψάξω να βρω μια σέγα που είχα (δηλαδή τη λάμα). Αν δεν τα καταφέρω να την κόψω με αυτή (και για άλλες κατασκεβές, αλλα και για το κομάτι που πρέπει να βάλω απο κάτω για γείωση), θα πάω το απόγευμα να πάρω δίσκους να την κόψω.
Σε διπλής όψης το έφτιαξες;;; Αν όχι έβαλες ένα κομάτι απο την άλλη μεριά για γείωση?

NUKE
13-06-08, 15:24
Ο τζιτζικας ειπε οτι δεν θα καει αν αν δεν του βαλεις κεραια.Οχι οτι θα δουλεψει αψογα.Αυτο σιγουρα φταιει που ζεσταινονται τα τρανζιστορ...

dj kostas
13-06-08, 16:06
pit21 καληνυχτα παει το μηχανημα σου χωρις καιρεα

dj kostas
13-06-08, 16:07
ποτε δεν ρισκαρουμε να τροφοδοτισουμε εναν πομπο χωρις κεραια η τεχνητο φορτιο. 10000% γιαυτο σου ζεστενονται τα τρανζιστορ

pit21
13-06-08, 16:16
καλα ρε παιδια μη βαρατε:)δεν ξερω απο RF.
Dj kostas ενταξει ακομα ταλαντωνει οποτε δεν εχει ψοφησει ακομα!πως να βαλω τεχνητο φορτιο?δεν ξερω!
παντως βασικο προβλημα για μενα ειναι αυτη η βαβουρα!θα το ξαναδοκιμασω αλλα αν εχετε καποια υποψια εστω πειτε μου να το ψαξω γιατι δεν ξερω απο που να αρχισω!

staaronis3
13-06-08, 16:34
Εγώ πάλι δε του πήρα ψύκτρες. Ήθελε;;;:P

dj kostas
13-06-08, 18:45
πρεπει να βαλεις ψυκτρες. pit21 δεν εχει σημασια αν ταλαντωνεται η οχι μπορει να εχει καει το 2ν . ο βομβος σιγουρα θα οφηλεται στην ελληψη καιρεας η στην κακη τροφοδοσια που του δινεις.

staaronis3
13-06-08, 21:00
Αν το αφήσω λίγο να προεξέχει το τρανζίστορ και του βάλω μια μεγάλη πηράζει;;;

dj kostas
13-06-08, 21:16
οταν λες μεγαλη δεν καταλαβενω τη ενοεις . παρε ενα τρανζιστορακι τυπου 2ν και πανε σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και ζητα μια ψυκτρα γιαυτο. κανει περιπου 80 λεπτα.

pit21
13-06-08, 22:14
Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν ειμαι δε θεση να παρω καραια.χρειαζομαι κατι μικρο κ φορητο οσο γινεται.εχετε να προτεινετε κατι?αν κ μαλλον θα καταλληξω σε διπολο κατι προχειρο να πειραματιζομαι χωρις να το καψω!κατα τ'αλλα θα τσεκαρω την τροφοδοσια κ βλεπουμε!ευχαριστω για τη βοηθεια!

staaronis3
13-06-08, 23:35
ground pole φτιάξε.

η ψύκτρα είναι κάπος τεράστια (!) με τρύπες για τρανζίστορ ισχύως.

Η βλακεία είναι ότι σήμερα πήγα να πάρω δίσκους για το κοπτικό και ξέχασα να πάρω ψύκτρες:P τες πα απο βδομάδα αλλιώς θα ξεπατόσω απο μία άλλη πλακέτα που δεν λειτουργεί

dj kostas
14-06-08, 00:56
παρε ενα διπολο με balun μια γεφυρα κοψε το διπολο σωστα και θα εχεις θαυμασια αποτελεσματα οικονομικα

staaronis3
14-06-08, 02:03
Λες εσύ τώρα κι εμείς νομίζεις πως καταλαβένουμε:P Μίλα με απλα Ελληνικά να καταλάβουμε τι πρέπει να κάνουμε!:D

tzitzikas
14-06-08, 08:41
pit21 κατι μας ειπες οτι στην εξοδο εχεις βαλει πηνια με πυρηνα. τα πηνια πρεπει να ειναι αερος. το 2ο BFY90 οντως θα ζεστενεται πολυ. εγω για ψυκτρα ειχα τυλιξει γυρω του συρμα απο χαλκο, σαν πηνιο. το πομπο τον εχω αφησει μισι ωρα να παιζει με κεραια ενα καλωδιο μισο μετρο χωρις να παθει τιποτα. οπως και του cdm το πλλ το εχω αφησει και ωρες να παιζει με κεραια καλωδιο μισο μετρο χωρις να παθει τιποτα.

pit21
14-06-08, 10:05
staaronis3 ειμαστε βλεπω στην ιδια κατασταση χαιρομαι που δεν ειμαι μονος!:D
φιλε tzitzika λαθος διατυπωση!αερος εννοουσα με διαμετρο 7mm.(δηλ αν ειχε πυρηνα θα ηταν τοσο).θα δοκιμασω το καλωδιο προς στιγμη κ βλεπουμε.
φοβαμαι οτι υπαρχει περιπτωση τα τρανζιστορ BFY να μην εχουν γειωθει καλα.πως μπορω το ελεξω?το πολυμετρο διχνει ενωση παντως

NUKE
14-06-08, 15:54
να ρωτησω κατι παιδια,το pll πρεπει να συνδεεται πριν η μετα το 7812?Γιατι εγω τι εχω πριν....

Το ξαναεφτιαξα χθες αλλα μεγιστο μου βγαζει 0,3Watt με το 2ν4422 της ST με αντισταση 22Ωμ αλλα σε συχνοτητα εκτος μπαντας μαλλον....

staaronis3
14-06-08, 16:24
Μόλις έπεισα τη μαμά μου να μου δόσει το παλιό σίδερο οπότε σε λίγο θα βγω έξω να κάνω τις πλακέτες μου:D
Αντε επιτέλους γιατί είχα βαρεθεί!

tzitzikas
15-06-08, 10:52
να ρωτησω κατι παιδια,το pll πρεπει να συνδεεται πριν η μετα το 7812?Γιατι εγω τι εχω πριν....

Το ξαναεφτιαξα χθες αλλα μεγιστο μου βγαζει 0,3Watt με το 2ν4422 της ST με αντισταση 22Ωμ αλλα σε συχνοτητα εκτος μπαντας μαλλον....

δε παιζει ρολο, το ιδιο το πλλ εχει σταθεροποιητη δικο του στα 5 βολτ αν θυμαμε καλα. παντως κατι σιγουρα εχετε κανει λαθος. εχω φτιαξει 5 τετοια vco και μου δουλεψαν αμεσως χωρις προβληματα. το μονο "προβλημα"αν θα μπορουσε να το ονομασει καποιος ετσι ηταν με τις σπειρες του πηνιου ταλαντωσης που μπορει να μην κεντραριζε σε ολη την μπαντα και να ηθελε λιγο να πειραματιστεις μισι-1 σπειρα πανω κατω. προσοχη οπου υπαρχει κοκκινη κουκιδα στην τοποθετηση υλικων σημεινει οτι τρυπας και γειωνεις στην οψη χαλκου της πλακετας. προσοχη μη σας εχει ξεφυγει καμια τετοια γειωση. και φυσικα στην τοποθετηση των bfy90(εχουν 4 ποδια, το ενα ειναι βεβαια η γειωση του κελύφους)

NUKE
15-06-08, 12:09
Μα το ξαναεφτιαξα ρε γαμωτο....Γινεται να κανω κατι λαθος ξανα?Και μου δουλευει τωρα αλλα με μικρη ισχυ....Θα δουμε....Δεν θα το αφησω....

staaronis3
15-06-08, 13:05
Εγώ έσωσα την πλακέτα του vco το ένα (στο άλλο τελείωσαν τα υγρά) και έβγαλα και τα δύο pll που είχα βάλει να κάνω (τα pll βγήκαν καλύτερα απο τις άλλες πλακέτες).

NUKE
15-06-08, 13:26
tzitzika,μηπως να φταιει οτι το 2ν4427 ειναι της ST που οπως ελεγε και ενας φιλος στις πρωτες σελιδες δεν βγαζει πανω απο 400mW?

dj kostas
15-06-08, 14:08
και εμενα της st ειναι και πιανει γυρο στα 80-100 μετρα με κεραια μεσα στο σπιτι

NUKE
15-06-08, 15:22
Σε ποια περιοχη ομως?Με κομμενη κεραια?Σε ελευθερη σχετικα συχνοτητα?

dj kostas
15-06-08, 21:26
περιοχη με μονοκατοικιες,κομμενη κεραια σχεδον και σχετικα ελευθερη σηχνοτητα.

staaronis3
16-06-08, 03:17
Παιδιά εγώ πήρα κατα λάθως σύρμα 0,5mm κάνει ή να πάω να πάρω 1mm?

NUKE
16-06-08, 11:32
και σε ποια περιοχη?Αθηνα?Αλλη πολη? καπως πιο χωριο?

Ετσι οπως μου τα λες καλα ειμαι και εγω....30 μετρα στην αθηνα χωρις κομμενη κεραια,πανω σε αλλον σταθμο δυνατο....

dj kostas
16-06-08, 11:36
κοψε την κεραια βρες μια σχετικα αδεια συχνοτητα (δεν υπαρχει αλλα προσπαθησε) και λογικα το σημα θα φτανει στα 50 + μετρα.

NUKE
16-06-08, 11:44
Το ξερω ρε συ....Το θεμα ειναι τα watt να μου βγαλει...

dj kostas
16-06-08, 11:47
ε τι να κανουμε το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι σχεδιασμενο για να βγαζει λιγα βαττ. αν θες φτιαξε καποιον ενησχυτη

tzitzikas
16-06-08, 13:12
κοιτα ο κατασκευαστης το εδινε για αυτο το τρανζιστορ για 1 βατ αλλα 1 βατ ΔΕΝ βγαζει. 0,5-0,7 περιπου

dj kostas
16-06-08, 14:08
οτι πρεπει για να οδηγεις linear οπως αυτο του site

RFΧpert
16-06-08, 15:15
κοιτα ο κατασκευαστης το εδινε για αυτο το τρανζιστορ για 1 βατ αλλα 1 βατ ΔΕΝ βγαζει. 0,5-0,7 περιπου
το 4427 βγαζει 1.2W στα FM σωστα σχεδιασμενο... χωρις κανενα προβλημα...
Ο κατασκευαστης ΕΓΓΥΑΤΑΙ παντοτε οτι τουλαχιστον αυτο που σου λεει θα το εχεις, με τις βασικες απαιτησεις σχεδιασμου, και λειτουργικων προδιαγραφων που αναφερει.

NUKE
16-06-08, 15:18
Λοιπον,χαλαρωσε φιλε Κωστα....Αυτο εννοω και εγω....Το θεμα ειναι οτι δεν μου βγαζει ουτε μισο Watt...Μου βγαζει λιγοτερο....Οποτε και εγω σκεφτομαι αν εχω κανει λαθος κατι η αν απλα φταινε τα εξης:
1)Δεν εχω κοψει την κεραια,και ετσι παρατηρησα οτι αλλαζοντας συχνοτητα ανεβαινουν και τα watt...
2)Δεν ειναι καλο το τρανζιστορ της ST.Οπως ειπε και ενας φιλος στις πρωτες σελιδες το τρανζιστορ αυτο πανω απο 0,4 watt δεν βγαζει...
3)Η γεφυρα στασιμων μου υποτιθεται οτι για να μετραει σωστα θελει πανω απο 1 watt.....

Αυτα....Γενικα πιστευω οτι επιτελους τα καταφερα και δουλευει....Απλα δεν ξερω κατα ποσο δουλευει οπως πρεπει.....

Μαλλον ελλειξε το θεμα...Ευχαριστω ολους!

staaronis3
16-06-08, 15:43
Ρε παιδιά εγώ τι θα κάνω με τα πηνεία;;;

Επειδή δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο να πάω στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά για να πάρω σύρμα 1mm να βάλω το 0,5mm? Θέλει περισότερες λιγότερες ή τις ίδιες σπείρες;;;

Όλα τα έχω ετοιμάσει, εκεί μόνο κολάω

NUKE
16-06-08, 15:49
Βρες ενα αλλο καλωδιο το πολυ πολυ....Δεν γινεται να μην εχεις ενα αλλο συρμα....

staaronis3
16-06-08, 17:02
Εχω συρμα απο αυτο μία κουλούρα που είχε πάρει κάπιος για να δέσουν το αρνί πριν κάτι χρόνια, τελικά το αρνί το έδεσαν στη σούβλα, αλλα και το υπόλειπο σύρμα έμεινε. Μου φένετε πως είναι 1mm αλλα θα κάνει;;; Να το μονόσω με σπρέυ απο αυτό που πήρα για τις πλακέτες;;;
Όσο για την αντίσταση του, απ όσο θυμάμε ήταν πολύ μικρή (μηδενική για την ακρίβεια).

[ΕΔΙΤ}Τελικά 1mm είναι. Να το στρίψωμ και να το ψεκάσω με μονοτικό;;;[/ΕΔΙΤ]

staaronis3
16-06-08, 19:20
Το πρόβλημα με τα πηνεία είναι οκ,

όμως το τροφοδοτικό που είχα για να το δουλέψω αντί για 19 που λέει απ έξω βγάζει 26(!). Να το βάλω η όχι;;;

NUKE
16-06-08, 20:58
Βασικα,δεν εχεις καμοια μπαταρια 12 βολτ να το βαλεις ?Ποιος ο λογος να το δουλεψεις τοσο ψηλα?Αφου εχει σταθεροποιητη στα 12 βολτ?

staaronis3
16-06-08, 22:04
Απ ότι γράφει θέλει 15-20V τροφοδοσία.
Έβαλα 2 τροφοδοτικά ρυθμιζόμενα στα 7,5 (αν και βγάζανε 7,7) σε σειρά. Μετά επειδή δεν έκανε τίποτα (μόνο σε κάπιες περιπτόσεις έβγαζε βόμβο όταν ακουμπούσα το ποτενσιόμετρο-αυτό το έκανε μόνο στους 107,5) άφησα το ένα στα 7,7 και το αλλο το πήγα στα 9. Την κερέα μου την έχω κόψει για τους 107,5. Όμως δεν έπαιξε. την αποσύνδεσα έβαλα σύρμα περίπου μισό μέτρο αλλα τίποτα και εκεί σε όποια συχνώτητα και αν δοκίμασα.

Έφτιαξα κάποιες κολήσεις, τώρα βάζω πλακέτες γειωμένες ανάμεσα στα τρανζίστορ και μετά θα αλλάξω τους 10pF αν και τους άλλαξα επειδή σπάσανε, αλλά ο ένας είναι στα πρόθυρα να σπάσει και ο άλλος μάλλον δεν φτάνει το πόδι του στι γείωση και αν τον βγάλω θα σπάσει.

dj kostas
16-06-08, 22:48
υποψιαζομαι οτι εχεις την dianond 200 . αν ναι τοτε δεν χρηαζεται να ειναι το μηχανημα σου πανω απο ενα βαττ για να μετρας τα βαττ. χρηαζεται ομως να ειναι πανω απο ενα βαττ για μετρηση των swr. εσενα το προβλημα σου απο οτι καταλαβα δεν ειναι τα swr αλλα τα βαττ. αρα λοιπον σωστα η γεφυρα μετραει κατω απο 0,5 βαττ. δοκιμασε αλλο τρανζιστορ και δες αν βγαζει περισσοτερη ισχυ.

staaronis3
16-06-08, 22:57
Αν υποψιάζεσε ότι εγώ έχω γέφυρα έπεσες έξω:P

Εκτώς και αν το λες για κανέναν άλλον.

Αν χρειάζομε γέφυρα θα κάνω οικονομίες να πάρω μία, πόσο να κάνει;;;

Τώρα διορθώνω τα προβλήματα, ο ένας 10p είναι οκ, τον έβγαλα, τον έβαλα στο καπασιτόμετρο και λειτουργεί, ο άλλος ομως δεν σώζετε.

Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια, και αν δεν τα καταφέρω θα φτιάξω και το pll να δω αν θα γήνει τίποτα και με αυτό.

Μια γέφυρα πόσο κάνει περίπου;;;


[ΕΔΙΤ] Η βάση και ο εκπομπός των ΒFY90 δεν πολόνοντε :( η τάση είναι 0,5Vdc ενώ στο datasheet λέει 2,5Vdc. Στα δικά σας πόση είναι η τάση;;; Είναι όση λέει το datasheet ή λιγότερη;;; Α, στην έξοδο του σταθεροποιητή η τάση είναι 11,5V καλά είναι;;;[/ΕΔΙΤ]

NUKE
17-06-08, 02:55
Dj kostas ειναι οπως τα λες....

Αλλα το θελω να σας ρωτησω κατι αλλο...Μολις εφτιαξα ενα μικρο linear με το 2sc1971 και καταφερα να μετρησω μεχρι 4 watt.Με οδηγηση απο αυτο το vco φυσικα..Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι ουσιαστικα ειναι και το πρωτο μου linear αλλα υπαρχει το εξης προβλημα...Ειχα παρα πολλα στασιμα.Και μαλιστα οσο πιο πολλα watt μετραγα τοσο πιο πολυ μπουκωνε ο ηχος...
Και η ερωτηση ειναι:

Μηπως φταιει οτι ακομα δεν εχω κοψει την κεραια?Η κατι δεν εχει γινει καλα?

Το επωμενο βημα ειναι να κοψω την κεραια αλλα δεν εχω κατασταλαξει ακομα σε ποια συχνοτητα το θελω....


staaronis3 οπως μου εχουνε προτεινει εδω μεσα και τελικα πηρα σου προτεινω και εγω την diamond 200 η οποια κανει 65 ευρω....Και για να σε προλαβω,μην ρωτησεις για κατι φθηνοτερο...Γενικα δεν υπαρχει...Αν θες παντως να δωσεις περισσοτερα ψαξε στο φορουμ.Υπρχουν πολλες συζητησεις...

staaronis3
17-06-08, 12:19
Αυτή μάλλον θα πάρω, θα πάρω βέβαια και στο μαγαζί εδώ να ρωτήσω πόσο την έχει.

Μπορεί κάποιος να μετρήσει τις τάσεις Βάσης-Εκπομπού στα τρανζίστορ;;;

dj kostas
17-06-08, 14:29
φυσικα και ειναι επειδη δεν εχεις κοψει την κεραια σωστα. ψαξε στο φορουμ στις καιρεες και δεν τυπους κτλ. παντος εχε υπομονη γιατι ειναι καπως δυσκολοτσικο να φερεις τα στασιμα στο 1/1. τι κεραια εχεις;

NUKE
17-06-08, 15:57
Απλο διπολακι...Ισως να κανω αυτο ποθ μου ειχε πει καποιος στο φορουμ,δηλαδη να βαλω ενα κομματι αλουμινιο μεσα στο αλλο και να μπορω να αλλαζω συνεχεια το μηκος της κεραιας....

Να σε ρωτησω και κατι αλλο...Στο vco δεν μπορεις να κανεις κατι για να φτιαξεις τα στασιμα...Ετσι δεν ειναι?Ισως μονο τα πηνια...

Στο linear τι πρεπει να κανω?Να αλλαζω τις τιμες των μεταβλητων πυκνωτων μεχρι να αυξηθει η ισχυς που βγαζει και μετα να κοιταω τα στασιμα και ολο αυτο δοκιμαζοντας καθε φορα με διαφορετικο μηκος κεραιας?

staaronis3
17-06-08, 21:54
Απλο διπολακι...Ισως να κανω αυτο ποθ μου ειχε πει καποιος στο φορουμ,δηλαδη να βαλω ενα κομματι αλουμινιο μεσα στο αλλο και να μπορω να αλλαζω συνεχεια το μηκος της κεραιας....

Να σε ρωτησω και κατι αλλο...Στο vco δεν μπορεις να κανεις κατι για να φτιαξεις τα στασιμα...Ετσι δεν ειναι?Ισως μονο τα πηνια...

Στο linear τι πρεπει να κανω?Να αλλαζω τις τιμες των μεταβλητων πυκνωτων μεχρι να αυξηθει η ισχυς που βγαζει και μετα να κοιταω τα στασιμα και ολο αυτο δοκιμαζοντας καθε φορα με διαφορετικο μηκος κεραιας?

Αν είναι καλά κομένη η κερέα σου, το κάνεις όπως το είπες, δηλαδή αλλάζεις τις τιμές των πυκνωτών μέχρι να μετρήσεις τη μεγαλύτερη ισχύ.

Επειδή τα έχω χάσει λίγο, έκανες το linear του site το 25watt?

Βρήκα απο ένα γαλλικό (!) site αν θυμάμε καλά ένα broadband linear 100 watt. Θα κοιτάξω να το βρω. Είναι ότι καλύτερο για τις καταλήψεις αυτό!!!

dj kostas
18-06-08, 16:40
περιπου ετσι ειναι.

staaronis3
18-06-08, 18:04
Καλά τα δικά μου νέα!

Αυτές τις μέρες θα βάλουμε το βάλουμε στον παλμογράφο με έναν καθηγητή αλλά και στο RF Scanner να δούμε αν εκπέμπει σε διαφορετική συχνώτητα (λόγω των πηνείων).

dj kostas
18-06-08, 19:46
καλο αυτο δοκιμασε το και πες μας τα νεα να δουμε τελεικα αν ειναι αξιοπιστο μηχανημα γιατι σε εναν ταλαντωτη το κυριο πραγμα που μας ενδιαφερει ειναι κατα ποσο εκπεμπει και σε αλλες συχνοτητες

staaronis3
18-06-08, 20:10
καλο αυτο δοκιμασε το και πες μας τα νεα να δουμε τελεικα αν ειναι αξιοπιστο μηχανημα γιατι σε εναν ταλαντωτη το κυριο πραγμα που μας ενδιαφερει ειναι κατα ποσο εκπεμπει και σε αλλες συχνοτητες

Θα κοιτάξω να το βάλω σε spectrum analyzer. Πήραμε ένα ελεγχόμενο απο PC που είναι και παλμογράφος, της velleman, μαζί με μία γενήτρια χαμηλών και αυτή ελεγχόμενη απο pc, μέσω του προγράμματος "Δέδαλος".

Το Pll πηράζει άμα το κάνω στη διάτριτη;;; Δεν έχω τόσο ψιλό τρυπανάκι και η μία πλακέτα καταστράφηκε δυστηχώς:(

dj kostas
18-06-08, 22:29
γιατι να το κανεις σε διατρητη . παρε καινουργια πλακετα και αρχισετο απο την αρχη . εγω δεν θα σου σινηστουσα σε διατριτη

staaronis3
18-06-08, 22:50
Είναι απλή η πλακέτα, ούτος η άλλως τάση ελέγχει, δεν έχει δηλαδή πάνω τίποτα RF γι αυτό το λέω.

dj kostas
19-06-08, 10:45
πανε απο ενα καταστημα σιδερικων και ζητα 1 τρυπανακι 1mm και εισαι ετοιμος.

staaronis3
19-06-08, 23:33
1 mm μου φένετε είναι αλλα τις τρύπες τις κάνει τεράστιες, και πιο ψιλό δε πέρνει το τσοκ (βάζω επίτηδες άλλο να πέρνει πιο μικρά τρυπανάκια).

Το κανα πάντως στην πλακέτα. Τελικά δεν παίζει το VCO επειδή δεν πολόνοντε τα τρανζίστορ (να πάνε 2,5V) αλλά θα του έβαλα την επιπλέον αντίσταση για να δίνει 2V ακόμα

dj kostas
20-06-08, 00:41
αν θες ακομα πιο μικρη τρυπα παρε μια καρφιτσα κοψε το κεφαλι της και βαλτη στο τρυπανι . το κακο ειναι πως στη αλλη μερια της πλακετας θα σου αφυσει ενα εξογκομα πλαστικου η χαλκου αναλογος τη υλικο ειναι

staaronis3
20-06-08, 00:45
Χμμμ, δεν ειναι κακή ιδέα.

Αύριο θα βάλω μάλλων (αν δεν ασχολούμε με τις κάμερες) να προγραμματίσω τον pic. Μου λήβοντε και 2 αντιστάσεις και ένας πυκνωτής, και πήγα σήμερα να πάρω ένα κολητήρι επειδή το χρειαστήκαμε, κι αυτο είχενε κλειστά. Ευτυχώς στο σχολείο έχουμε απ' όλα και θα μου δώσουν.

Όσο για τον προγραμματισμό του pic, δεν ξέρω αν έχει ακριβώς τις ρυθμίσεις επειδή είναι universal. Θα τα καταφέρω λέτε;;;

NUKE
20-06-08, 02:27
Λοιπον,σημερα πηγα και πηρα ενα ακομα διπολακι το οποιο ειναι κομμενο ετοιμο στα 75 εκατοστα...Οποτε για να μην το κοβω εβαλα την συχνοτητα κοντα στα 94,5Mhz....

(Αληθεια,αν θες να εκπεμπεις στα 90mhz πως εχεις το διπολο αφου αυτα που πουλανε ειναι 75 εκατοστα??)

Μαζι με το μικρο λινεαρ με το 2SC1971 καταφερα και εβγαλα μεχρι 4,5 ΜΗΖ και τα στασιμα ηταν κολλημενα στο 1:1...

Το κουλο ειναι οτι το ειχα το διπολο μεσα σε πετρινο σπιτι και μαλιστα ημιηπογειο...Και βασικα θελω να ρωτησω αν κατι δεν μετρησα σωστα η απλα τα καταφερα θαυμασια,πραγμα που παραειναι ευκολο για να ειναι αληθινο....Μαλιστα,να προσθεσω οτι οταν πλησιαζα με το χερι μου το διπολο ανεβαιναν τα στασιμα και επιπλεον ειχα καλωδιο γυρω στα 10 μετρα ενα φτηνο rg το οποιο ηταν τυλιγμενο.........!

ξερω οτι τυλιγμενο δεν ειναι καλο αλλα απλα δοκιμη εκανα....

staaronis3
20-06-08, 16:27
Εγώ τελικά δε βρήκα αντιστάσεις στο σχολείο, ούτε τον pic πρόλαβα να προγραμματίσω. Απόψε αν προλάβω θα περάσω να τις πάρω (και αν βρω λευτά), αλλιώς απο βδομάδα.

Θα κοιτάξω με κάπιο εξωτερικό τροφοδοτικό ίσως να δώσω επιπλέων 2Vdc ταση στον εκπομπό-βάση. Εκτώς βέβεα αν αλλάξω κάπια αντίσταση (μπορεί να έχω κάνει κάποια λάθως).

NUKE
20-06-08, 17:50
Ποσα λεφτα θες για 2 αντιστασεις ? :)

Απο πιο μερος του ηρακλειου εισαι?

staaronis3
20-06-08, 18:15
0,08 κανει η μία άρα 16 λεπτά+10 λεπτα ο πυκνωτής+1,60 για τα λεωφορεία μας κάνουν 1,96 και εγώ έχω μόνο 1,76!!!

Αι-Γιάννη, εκεί που τώρα είναι τις μόδας (πριν 30 χρόνια που χτίσαμε βέβαια δεν ήταν.

staaronis3
24-06-08, 19:57
Βρήκα πυκνωτή, τον άλλαξα, αλλα τίποτα. Μην πω και χειρότερα :(
Πάτησα και όποια κόληση φενόταν ψυχρή αλλά δεν έγινε τίποτα :(:(:(

staaronis3
16-07-08, 20:29
Τελικά, βρήκα τι μπορεί να έκανε το πρόβλημα. Είχα ξεχάσει μια γείωση. Τώρα δεν παίζει πάλι, θα πάω όμως να πάρω μια γέφυρα στασίμων και ένα διπολάκι απο το μαγαζί που ψωνίζω (που θα τα πάρω απ ότι μου είπε γύρω στα 25 ευρώ και τα δύο) και ακόμα θα πάρω μια VARICAP (ίσως να φτέει αυτή γιατί δεν είναι η κανονική) και πηνειόσυρμα και 50Ω καλώδιο.

staaronis3
18-07-08, 02:26
Τα πήρα όλα, άλλαξα Varicap (την BB119) και πηνειόσυρμα, αλλα αντί για BB119 μου έδωσε μια άλλη η οποία θα έκανε καλύτερη ταλάντωση. Το ποτενσιόμετρο πρέπει να είχε μικροπρόβλημα, πάτησα και κάτι ψυχρές κολήσεις αλλα τίποτα. Και τώρα μου ρθε η ιδέα. Γιατί να μην κάνω αυτό που μας έμαθαν στα εργαστήρια (εγω απλά το άκουσα λίγο επειδή έφευγα). Δηλαδή εκει που μετράμε της διόδους να βάλω και να μετρήσω, και να δω τι αντίσταση έχω σε ορθή και ανάστροφη πόλωση σε βάση-εκπομπο, βάση-συλέκτη, συλέκτη-εκπομπό. Στο μεσέο τρανζίστορ όλα οκ αλλα στο τρανζίστορ ταλάντωσης τίποτα, παντού έβρισκε τεράστια αντίσταση. Απ την άλλη και το τρανζίστορ εξώδου δε μου φένετε και πολύ στα καλά του, εκτως και αν παίζει κάτι άλλο.
Πάντως η γέφυρα στασίμων ήταν κολημένη στο 0. Αν πλησίαζα κάτι μεταλικό στον εκπομπό στο μεσέο τρανζίστορ η βελόνα του SWR πεταγόταν, και όταν το βαζα στο Wattόμετρο πήγενε γυρω στο 1,5.
Το PLL το φτιαξα στη διάτρητη αλλα δεν έχω PIC Programmer.

staaronis3
18-07-08, 15:39
Άλλαξα το Τ1, ανοιξα και τις σπείρες στο πηνείο ταλάντωσης και τώρα παίζει:D:D:D
Αυτό που φοβάμαι είναι οτι στην είσοδο του ήχου στον πυκνωτη μετράω 5,κάτι V. Είναι ανυσηχητικό αυτό;;; Πρέπει να το κοιτάξω;;; Πρως το παρών δε το βάζω σε pc μέχρι να μου πείτε.

pit21
03-09-08, 21:35
Γεια σε ολους.εχω φτιαξει το vco λειτουργησε αν κ με πολυ μικρη ισχυ.τωρα φτιαχνω το PLL κ εχω την εξης απορια ισως ανοητη αλλα επειδη τα RF ειναι περιεργα ρωταω.το PLL με το VCO πως να τα συνδεσω?ενα απλο καλωδιο σαν συρμα κανει?υπαρχει κατι που ισως θα ηταν καλυτερα να αποφυγω?

GSA-ELECTRONIC
03-09-08, 23:32
καλο θα ηταν να το συνδεσεις με καλωδιο μπλενταζ.

pit21
03-09-08, 23:49
μπλενταζ?τι ειναι αυτο?πρωτη φορα το ακουω:001_unsure:.βασικα να δω αν λειτουργει θελω σε πρωτη φαση.θα γινει η δουλεια μου με απλο καλωδιακι?

NUKE
04-09-08, 01:05
ναι.απλα βαλε πολυκλωνα καλωδιακια....

Marconi+
04-09-08, 02:26
μπλενταζ?
Αυτό είναι το μπλενταζ.
http://tropic.ucoz.com/ChassisCon2.jpg

pit21
04-09-08, 09:53
ευχαριστω πολυ παιδια!θα δοκιμασω στην αρχη με απλο καλωδιο κ βλεπουμε μετα!

pit21
05-09-08, 23:39
Λοιπον το δοκιμασα κ παιζει αψογα με το PLL:lool::laugh::thumbup:
συγνωμη για τον ενθουσιασμο μου αλλα Χαρηκα παρα πολυ!αξιζε καθε λεπτο που ασχοληθηκα κ καθε ευρω που εδωσα!μπραβο στον tzitzika κ στον gsmaster για τα κυκλωματα τους!!!=D>
το εβαλα στους 108 εβαλα κ το ραδιοφωνο οποτε μεσα στο σπιτι παιζει μια χαρα πλεον γιατι με το ποτενσιομετρο δεν εβρισκα κ πολυ ακρη!
δεν εχω ιδεα ποση ισχυ βγαζει μια κ δεν εχω γεφυρα κλπ παντως θα βρω καπου να το μετρησω κ θα σας πω!
αυτο που ξερω κ με ανησυχει ειναι πως το BFY90 ζεστενεται παρα πολυ κ δεν μπορω να βρω πουθενα ψυχτρα!
το 2Ν4427 μπορω να το αντικαταστησω μ καποιο αλλο κ χωρις αλλαγη πολλων εξαρτηματων να παρω κατι παραπανω σε ισχυ?σκοπευω να κανω linear αλλα προς το παρων λεω απλα να πειραματηστω!
οποιεςδηποτε προτασεις δεκτες!

tzitzikas
06-09-08, 12:14
για το 2ο bfy90 που ζεστενεται πολυ (σε ολα τα vco που ειχα φτιαξει ζεστενοταν πολυ) δεν ξερω αν υπαρχει ψυκτρα στο εμποριο . πιθανον να υπαρχει. εγω για ψυχτρα τυλιξα πανω στο σωμα του τρανζιστορ μερικες σπειρες απο συρμα χαλκου 1μισαρι αρκετα σφυχτα.

για αλλαγη του 2Ν4427 διαβασε ενα παλιοτερο τοπικ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37209

www.geocities.com/tzitzikas_ee2/schematic_pcb_7_10-14_watt_177.zip (http://www.geocities.com/tzitzikas_ee2/schematic_pcb_7_10-14_watt_177.zip) ειναι ενα λινερακι για 5-7 βατ που ταιριαζει με το vco. δοκιμασμενο.

Σημαντική σημείωση για όσους έχουν πρόβλημα με τη ταλαντωση: το σημείο 1 (δες τοποθέτηση υλικών) γειώνετε. ειναι το σημειο που συνδεεται το πηνείο με την ΒΒ204. αν προσέξετε και εκει εχει κοκκινο σημαδι που σημαινει γειωση.

KALODIAKIAS
11-09-08, 08:31
αυτο το vco (χωρις pll) εχει περισσοτερη σταθεροτητα απο τον ταλαντωτη BF900?

pit21
07-03-09, 10:49
Γεια σε ολους!
χθες ξανα επιασα αυτη την παρατημενη πλακετα να θυμηθω πως δουλευει...Αλλαξα το 2Ν της philips με ενα αλλο της ΟΝ γιατι με το παλιο δεν ακουγοταν στα 3 μετρα κ το εβαλα...
Μου εκανε κατι κουφο ομως!
Ενω το PLL κλειδωνε σε ολες τις συχνοτητες μεχρι κ 108MHz απο τη στιγμη που εβαζα μεγαλυτερη συχνοτητα απο 104.9ΜHz επιανα το σημα στους 104.9!Οταν εριχνα την συχνοτητα απο κει κ κατω λειτουργουσε σωστα ανα 10Κhz...Τι λετε να φταιει?

beymakias
28-07-09, 22:53
Εχω μια απορεια..εχω κατασκευασει το vco αλλα με το pll δεν τα καταφερα και το αφησα προς το παρον.αλλα θελω να οδηγησω ενα linear και εχω καποιες αποριες...τη αντισταση εξοδου εχει το vco?τι καλωδιο πρεπει να βαλω για να παω στην επομενη βαθμιδα?πρεπει να εχει συγκεκριμενο μηκος για να απογυγω να στασιμα?

beymakias
28-07-09, 23:50
Μα καλα κανενας δεν γνωριζει??

beymakias
29-07-09, 08:49
παιδια ας απαντησει καποιος που γνωριζει...τοσο δυσκολο ειναι???

beymakias
29-07-09, 20:30
καμοια απαντηση....??

eebabs2000
29-07-09, 20:38
Ένα ομοαξονικό καλώδιο θες στα 75 ή 50Ω ανάλογα την αντίσταση εισόδου της επόμενης βαθμίδας. Θα αγοράσεις ένα κοννέκτορα για ομοαξονικό καλώδιο καλής ποιότητας και θα κάνεις τη σύνδεσή σου.

beymakias
29-07-09, 21:36
Αν γινει η συνδεση με ομωαξονικο καλωδιο αλλα κολλητο πειραζει???το vco τι αντισταση εξοδου εχει???

beymakias
30-07-09, 00:58
Μα καλα ρε παιδια γιατι δεν απαντατε???

beymakias
30-07-09, 08:21
μια απαντησουλα καλε....!!!

AMAX
01-08-09, 12:20
βάλε κολλητό ομοαξωνικό καλώδιο 50Ω και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Θα λειτουργήσει μιά χαρά, μην αγχώνεσαι!

beymakias
01-08-09, 15:02
ευχαριστω!

staurosv
22-08-09, 11:26
μπορει καποιος να ανεβασει μια φοτογραφια με την κατασκευη του?εχω ανανεωσει το pll 1 watt stauros broadband εκει θα βρεις καλυτερα πραγματα που ανεβασα

sv9gph
29-03-10, 00:15
εφτιαξα και γω το vco του tzitzika και καταφερα να βγαλω την λιγοτερη ισχι οπο ολους εσας που το εχεται φτιαξει:laugh:100 mw .................και δεν παει παραπανω σε μενα,Η μετρηση εγινε με την γεφηρα zetagi 500 και με damy load.Η σταθεροτητατου στη σηχνωτητα ειναι φανταστηκη οπος και η διαμορφοση του αρκετα καλη,το μηχανημα δουλεψε αμεσος και μου επεξε σε ολη την μπαντα των fm αλα και εκτος (70-110 Mhz)το μονο προβλημα που εχω ειναι η ισχησ του που ειναι καπος χαμηλη.το συνδεσα στην καιρεα με 25 μετρα καθοδο και με ground plane,η αποσταση που καληψε ηταν αρκετα ικανοποητηκη 3km και ο λογος ειναι οτι εδω δεν εχουμε και πολους σταθμους και η μπαντα ειναι καθαρη.ανεβαζω και φοτο για να παρεται ματι:001_smile:τωρα ψαχνω για linear broadband με χημηλη ισχι εισοδου και εξωδο 4-5 βατακια

dj kostas
08-05-10, 18:18
Η γεφυρα που μετρισεσ την ισχυ δεν ειναι και οτι καλυτερη
μπορει να σου βγαζει παραπανω στη πραγματικοτητα
εμενα μου εβγαλε 0.5 βαττ
τωρα να ξερεις φταιει και η μαρκα του 2ν4427
αν καταφερεις και βρεισ το 2ν4427 τησ mitsubishi τοτε θα σου βγαλει 1 βαττ σιγουρα
εγω εχς το 2ω4427 της cen
και μου βγαζει 0.5 βαττ εσυ πιο εχεις ;

sv9gph
08-05-10, 18:54
Το τρανζίστορ δεν γραφεί μάρκα….ανώνυμο εντελώς !!τώρα ετοιμάζω και το λινεαρ με το 2sc1971 .μόλις το τελειώσω και το δοκιμάσω να δω ότι είναι οκ θα το παρουσιάσω .για την γέφυρα που μου λες την δοκίμασα στο βραχεο και στην περιοχή των 2 μέτρων με τεχνητό φορτίο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην ένδειξη τις ισχύος , μονο όταν πλησίαζα τα ορατής 178 mhz που πάει ο φορητός ασύρματος εκεί έχει αρκετή απόκλιση από την πραγματική ισχύ .να πω επίσης ότι το kenwood 850 έχει όργανα μέτρησης ισχύος και στάσιμων και οι μετρήσεις που περνώ είναι ίδιες με τις γεφύρας ,απλά η γέφυρα δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω και ξέρω να την λειτουργώ σωστά

staaronis3
09-05-10, 16:30
Να φανταστώ ότι για να λες Κρήτη (και sv9) θα τα πήρες απο τον μανώλη (άτομο) στο Ηράκλειο.

Εγώ απο αυτόν τα 2N4427 που πήρα δε γράφουν απολύτως τίποτα (πέρα απο τον τύπο).

Αντικατέστησα το μεσαίο τρανζίστορ με ένα BFR91 (ένα τρανζιστοράκι σε μέγεθος φακής) και πήρα το 1Watt (αν δεν κάνω λάθως). Δυστηχώς αυτό είναι ευαίσθητο στα στάσιμα και φοβάμαι να το βάλω τώρα (δεν βρήσκω το αυτοσχέδιο dummy load μου) για να σας πω ακριβώς.

Δεν το έχω σε κουτί και η πλακέτα είναι άθλια γιατί 1ον την έκανα με θερμομεταφορά και 2ον δεν την έκοψα ακριβώς.

[...]

Επειδή πέρασε κάμποση ώρα απ όταν ξεκίνησα να γράφω, το σύνδεσα με ένα καλώδιο για κεραία και πήρα 0,9Watt. Μόλις γείωσα τον εκπομπό και πήρα 1,5Watt. Φυσικά μπορεί να έχει χαλάει η γέφυρα μου ή η μέτρηση να είναι λάθως γιατί δεν έχω κανονική κεραία αλλά καλώδιο τυχαίου μήκους.

Νεότερα... αργότερα

sv9gph
09-05-10, 21:23
Έλα Σταμάτη από τυμπακι είμαι ,τα τρανζίστορ για το μηχανάκι τα πηρά από το άτομο που είπες , αυτός έχει τα πάντα !δόκιμες και αλλαγές δεν έκανα στο μηχάνημα ,τήρησα πιστά τις οδηγίες κατασκευής του συναρμολόγηση –υλικά .το καλώδιο rg58 είναι κομμένο στα 66 cmγια το velocityfactorκαι συνδέει την γέφυρα με το φορτίο . όταν το vcoτο βάζεις πάνω στην γέφυρα όπου συνδέεται με την κεραία και δεν συντονίσεις σωστά τότε και γω βλέπω 1 wαλά τα στάσιμα έχουν χτυπήσει κόκκινο ,όποτε το σωστό είναι κάλος συντονισμός χωρίς επιστροφές και βλέπει και την ισχύ ,το λάθος που γίνεται συχνά πυκνά είναι να βλέπουμε μόνο την ισχύ και για τα στάσιμα κάνουμε τα στραβά μάτια

staaronis3
09-05-10, 22:00
Δοκίμασε τα 2 πραγματάκια που σου είπα. Το φορτίο πως το έφτιαξες; Το δικό μου είναι 2 παράληλες αντιστάσεις ανθρακα 1/2Watt @ 100Ω κολημένες σε ένα S0-239 και ένα φύλο χαλκού απο πάνω για όσο το δυνατόν προστασία απο εξωτερικές παρεμβολές. Όμως τα στάσιμα πάνε στο μέγιστο.

Με το φορτίο τώρα μου έδινε 2Watt. Είμαι όμως αθήνα. Όταν κατέβω με αυτό κρήτη και το βάλω στην κεραία θα δω τι δίνει και αν τελικά δουλεύει σωστά.

sv9gph
09-05-10, 22:51
Αν σου πάνε τα στάσιμα στο μεγίστη το ποιο πιθανόν είναι να σου έχει βραχυκυκλώσει κάποιος κονεκτορας από αυτούς που συνδέει την γέφυρα με το φορτίο και με αυτόν τον τρόπο το τρανζίστορ εξόδου σου έχει την μεγίστη κατανάλωση και για αυτόν το λόγο βλέπεις τα 2w Αν ώμος συνεχίσεις και το κάνεις αυτό θα πάρεις το τρανζίστορ στο χέρι ……….ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το φορτίο που έχω φτιάξει το όποιο αποτελείται από 20 αντιστάσεις άνθρακος 1k/2w για χαμηλή αυτεπαγωγή και από δυο κομμάτια πλακέτας .Η ισχύς που αντέχει ένια στα 40wat .Μέτρησε με ένα πολυμετρο να δεις αν το δοκό σου φορτίο έχει αντίσταση 50 ΩΜ .Με τις αντιστάσεις που έχεις βάλει η μεγίστη ισχύς του είναι στο 1w αν μετρήσεις κάτι ποιο ισχυρό θα σου βγάλει καπνούς

sv9gph
20-05-10, 13:25
Έκανα την αλλαγή στο Τ2 ,από το bfy90 σε bfr91 και πήρα 200mw από τα 100 mw που μου έβγαζε πριν , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από τη θερμοκρασία που αναπτύσσεται πάνω στο τρανζίστορ , έπαιξε 10 ώρες συνεχόμενα χωρίς κανένα πρόβλημα. Για να βγάλω παραπάνω ισχύ άλλαξα το τελικό στάδιο εξόδου με 2ν3866 αν θυμάμαι καλά ..αυτό αντέχει καμία τριανταριά βολτ , σήκωσα στον αέρα το ποδαράκι που παίρνει τροφοδοσία και του έδωσα 25 βολτ και έβγαλα 800mw

staaronis3
20-05-10, 14:20
Με το 2n4427 δοκίμασες να αντικαταστήσεις την αντίσταση του εκπομπού με βραχυκύκλωμα να δεις τι ισχύ θα σου δώσει;

234
20-05-10, 17:18
δοκίμασε αυτο που έκανε και ο φιλος amiga με τον πυκνωτη και το πηνιο στην σελίδα 6:

Μετά απο αρκετές δοκιμές παρατήρισα:
με τα 2Ν4427 της ST που έβαζα δεν παίρνω παραπάνω απο 400mW
με το 2Ν4427 της RCA παίρνα 900mW
και με το 2Ν4427 τηε motorola παίρνω 1.1W!!!!!!
τώρα αν βάλω έναν πυκνωτή 33pF απο την βάση ως πρως την γη του 4427 παίρνω 200mW παραπάνω σε κάθε περίπτωση
και αν αντί για VK200 τροφοδοτήσω το BFY90 μέσω πηνίου 6 πρείρες 5mm διάμετρο με σύρμα 1 mm όταν το τεντώνω ανεβάζει ακόμα παραπάνω ισχυ!! (αυτό δεν το κατάλαβα γιατί συμβαίνει αλλά διπλασιάξει σχεδόν την έξοδο!)

sv9gph
20-05-10, 22:05
Αν του κάνω κάποια αλλαγή θα είναι η αντικατάσταση του 2n4427 με το MRF 237 το όποιο έχει μεγαλύτερη απολαβή 12-14db στα 175mhz . Το 2n4427 είναι στα 10db .το ζητούμενο από αυτήν την κατασκευή είναι η λίγο παραπάνω ισχύς τις εξόδου του για να μπορούμε ποιο εύκολα να οδηγήσει ένα λινεαρ ,θα δοκιμάσω να γεφυρώσω και την αντίσταση στο εκπομπο και βλέπουμε .

maouna
15-05-11, 16:54
το σχηματικο του vco που ειναι??

dj kostas
15-05-11, 17:12
τι να το κανεις το θεωρητικο ; το κυκλωμα ειναι γελιο

maouna
15-05-11, 17:31
θελω να δω ολο το κυκλωμα

dj kostas
15-05-11, 17:40
ωραια δες το απο τη τοποθετηση δεν εχει πολλα εξαρτηματα να μπερδευτης....

dj kostas
15-05-11, 17:41
παντος καπου εδω σε αυτο το ποστ υπαρχει το θεωρητηκο θυμαμε και μαλιστα γραμενο με το χερι

tzitzikas
15-05-11, 17:43
το φορτωνω εδω το σχηματικο. το ειχα κανει στο χερι οχι σε προγραμμα
αν βλεπουν οι διαχειριστες ας το βαλουν στα κυκλώματα. δηλαδη εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35972
αν εχει διαθεση καποιος μπορει να το κανει και σε προγραμμα.

moutoulos
15-05-11, 18:22
Οκ Παναγιώτη. Το μετέφερα εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35972&p=219231#post219231).

maouna
15-05-11, 18:43
Eυχαριστω!

babiss
19-05-11, 16:41
παιδια καλησπερα...

θελω να μου πειτε ποσο ειναι το μηκος κ το πλατος της πλακετας...

diwattos
19-05-11, 17:00
το pll του site το ψιλοπαρατησα γιατι δεν ειχα πολυ χρονο να το ψαξω.γενικα δε μου δουλεψε.αυτο μου παιζει αψογα.μαλιστα με προσθηκη 2-3 πυκνωτων και μιας αντιστασης νομιζω δεχεται pll.αν ενδιαφερει θα πω τις επιπλεον συνδεσεις.


χαρα στο κουραγιο σου ! οταν λες σταθερο δηλαδη μια εκπομπουλα τη βγαζουμε χωρης να φευγει απο εκει που το βαλαμε ε?

babiss
19-05-11, 18:20
θελω να μου πειτε ποσο ειναι το μηκος κ το πλατος της πλακετας...ειναι επειγον...αν γνωριζει καποιος........

dj kostas
22-05-11, 15:02
δεν καταλαβα μαφου λεει πως να το εκτθυπωσης στις πραγματικες διαστασεις
εκτυπωσε το και μετρα της διαστασεις τις πραγματικες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

babiss
22-05-11, 16:50
επειδη θα κανω το pcb με αλλο τροπο ηθελα καποιοσ που εχει κατασκευασει το vco να μου πει τισ διαστασεις της πλακετας...

dj kostas
23-05-11, 14:15
εκτυπωσε το και δες το που ειναι το προβλημα σου;

tzitzikas
23-05-11, 15:16
οι διαστάσεις της πλακέτας όπως μέτρησα τη διαφάνεια είναι 11,4 Χ 5 εκατοστά.

χαρα στο κουραγιο σου ! οταν λες σταθερο δηλαδη μια εκπομπουλα τη βγαζουμε χωρης να φευγει απο εκει που το βαλαμε ε?
με την προσθήκη του πλλ δεν τσουλάει καθόλου. σκέτο το vco τσουλάει ελοάχιστα.

babiss
23-05-11, 18:12
ευχαριστω πολυ παιδια..ναστε καλα

sv9gph
24-05-11, 14:01
παναγιωτη πάρε μια παραλλαγή του vco πάντα στα επιτρεπτά όρια της μοντιφας :001_smile: αντικατασταση του δευτερου τρανζιστορ με bfr91 χωρις να πηραξουμε καμια αντισταση . αλαγη του εξοδου με 2n3886 και με σταθεροποιηση με 7818 για παρπανω ταση και ισχη στην εξοδο και μετα 7812 για το υποληπο κύκλωμα . έβγαλα 300 mw κάτι είναι και αυτό ... κάνα pll ?????20388

tzitzikas
24-05-11, 18:51
...κάνα pll ?????20388
συγχαρητηρια για την κατασκευη. πλλ αυτο που δουλευει αψογα με το συγκεκριμενο vco
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35689

sv9gph
24-05-11, 21:21
παναγιωτη μήπως έχεις κανένα προγραμματιζόμενο στιπακι για το pll ? πιο πολύ θα μου πιάσει να αγοράσω τα απαραίτητα -προγραμματιστή & ολοκληρωμένο παρά να πάρω κάτι έτυμο

tzitzikas
24-05-11, 22:15
παναγιωτη μήπως έχεις κανένα προγραμματιζόμενο στιπακι για το pll ? πιο πολύ θα μου πιάσει να αγοράσω τα απαραίτητα -προγραμματιστή & ολοκληρωμένο παρά να πάρω κάτι έτυμο
δυστυχως δεν εχω. εχω πολλα χρονια να ξαναφτιαξω αυτο το πλλ και δεν εχω στοκ τον pic.

maouna
25-05-11, 10:16
το SAA1057 πόσο κανει περίπου? κανα αλλο υποκαταστατο αυτού υπαρχει σε περίπτωση που δεν το βρω?

babiss
28-05-11, 01:55
παιδια καλησπερα...

ερωτησουλα...αντι της bb119 βαλω bb109 θα εχω προβλημα?

βασηκα μου βρισκετε μια bb109 κ λεω να την βαλω μιας κ δν εχω την αλλη..τι λετε?

επισης αν καποιος φιλος εχει την bb204g κ τα bfy κ μπορει να κανει εξηπηρετηση ασ μου στηλει ενα pm παρακαλω...

babiss
30-05-11, 13:53
μπωρει καποιος να βοη8ισει

AlexSm
12-09-11, 12:31
Είπα να το ξεκινήσω κι εγώ αλλά δεν βρήκα τη BB204G και πήρα την BB505G που απ' ότι μου είπαν είναι για ταλάντωση VHF επίσης, εσείς τί λέτε, είναι οκ;

Σ' αυτό που ρωτάει ο babiss έχετε κάτι να προτείνετε γιατί ούτε τη bb119 βρήκα;

studio52
14-09-11, 21:09
καλησπερα σε ολους, οντως υπαρχει προβλημα σημερα με τις βαροικαπ , αν δεν κανω λαθος μπορεις να βαλεις ΒΒ204 σε SMD υπαρχουν στο εμποριο . ειναι σαν να εχεις δυο ΒΒ105

AlexSm
16-09-11, 18:08
Nα ρωτήσω και κάτι άλλο, γίνεται να οδηγήσω το Linear με το 2SC1972 ή δεν αρκεί;

Αν στη θέση του 2N3055 τοποθετήσω το 2Ν3553 γίνεται δουλειά;

studio52
18-09-11, 20:41
καταρχην ποσα βατ λινερ θελεις να οδηγησεις ? για 500 βατ λινερ με 2 μοσφετ τυπου BLF 278 της philips θα χρειαστεις περιπου 7 βατ , επισης αν το λινερ ειναι με λυχνια τυπου 4 cx 250 R με 6 βατ θα εχεις 400 βατ . οποτε με το vco 1 watt μπορει να οδηγηση το 2SC 1972 . επισης υπαρχει και αλλη μια σειρα τρανζιστορ για παραδειγμα το RSO6HVF1 το οποιο με 100 miliwatt στα 18 volt dc εχεις 6 βατ broadband οποτε το τελευταιο τρανζιστορ απο το vco που παρουσιασε ο tzitzikas και που ειναι το 2N 4427 μπορεις να του χαμηλωσεις την ισχυ και απο 500 miliwatt να εχεις 100 miliwatt και να δουλευει πιο ανετα . ετσι λοιπον θα εχεις 6 βατ και θα μπορεις να οδηγησεις λινερ με ισχυς της ταξεως 500 βατ . το 2Ν 3055 ειναι τρανζιστορ που χρησιμοποιητε κυριως για τροφοδοτικα συνεχους τασεως ωστε να εχεις καποια αμπερ σε ρευμα

Nickolaos
21-09-11, 15:00
Σχηματικό υπάρχει?Πως θα το φτιάξουμε στον αέρα?

AlexSm
21-09-11, 16:27
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35972

AlexSm
24-09-11, 14:16
Πφφφφ, δεν υπάρχει πιο απογοητευτική στιγμή απ' όταν κατασκευάζεις κάτι και μετά απο ώρες ενώ έχεις τελειώσει το βάζεις στη μπρίζα και δε δουλεύει.

Αυτό συνέβει τώρα και με το vco, το συνδέω μαζί με το pll και δεν έχω έξοδο ή τουλάχιστον ο δέκτης δεν πιάνει κάτι. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;; Γιατί με τα rf τώρα δε μπορώ να μετήσω και τίποτα με το πολύμετρο που έχω. Τα τρανζίστορς πάντως ζεσταίνονται όταν του δώσω τάση.

tzitzikas
28-09-11, 21:06
σχηματικό εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35972
alexsm δες καταρχην την πλακετα αν τα εχεις ολα σωστα τοποθετημενα με βαση τα datasheets και επισης αν εχεις τρυπησει την πλακετα οπου εχεις στην τοποθετησει υλικων κοκκινη κουκιδα και εχεις με συρματακι καλησει απο την πανω και την κατω πλευρα που ειναι ολη χαλκος (γειωση)
αν δεις την τοποθετηση στο ενα ακρο του πηνιου εχει κοκκινη κουκιδα. εκει τρυπησες και γειωσες ?? γιατι καποιοι το ξεχνανε.
δες τα ολα παλι καλα και δοκιμασε αρχικα να δουλεψεις το vco σαν ταλαντωτη χωρις πλλ με ποντεσιομετρο. σου ταλαντωνει??
σιγουρα εχεις καποιο λαθος, η εβαλες καποιο λαθος υλικο.
αν εβαλες την BB505 που έλεγες δες εδω http://www.datasheet.co.kr/download.php?id=638948 καταρχην χρειαζεσαι 2 γιατι η ΒΒ204G ειναι διπλη και
αν δεις και την ΒΒ204G εδω http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/BB204B.pdf
θα δεις οτι δεν εχουν ιδιες χωρητικοτητες. Αρα πιθανον με την BB505 να μην βγαινει μεσα στην μπαντα των ΦΜ

επίσης με ποιο πλλ το συνδέδεσες? το εχεις δοκιμασει το πλλ με αλλο ταλαντωτη οτι δουλευει?

AlexSm
29-09-11, 11:56
Τελικά είχα ξεχάσει την γείωση στο πηνίο, όπως σωστά είπες. Αυτή τη στιγμή λοιπόν δουλεύει άψογα μαζί με το pll το δικό σου, νομίζω.

Όμως, όταν του βάζω για κεραία ένα μονόκλωνο σύρμα χωρίς να το γειώνω η έξοδος είναι μόνο θόρυβος, πώς εξειγείται αυτό;
Αντίθετα όταν του βάζω το rg213 (είναι κατάλληλο;; ) βελτιώνεται, αλλά και πάλι νομίζω ότι η καλύτερη ποιότητα ήχου βγαίνει χωρίς κεραία.

Να πω επίσης για όσους δοκιμάσουν να το φτιάξουν στο μέλλον, ότι εγώ αντι της bb119 έβαλα την 109 και αντί της ββ204g την bb204...

tzitzikas
29-09-11, 21:57
το pll δεν ειναι δικό μου ειναι απο το σαιτ http://pira.cz/eng/
για τον θορυβο για να βγεις σωστα θες κεραια η φορτιο 50Ω. μονοκλωνα για κεραιες δεν κανουν και φυσικα βγαζει θορυβο απο αυτο.

ramnous
21-02-12, 15:52
Φιλοι μου γεια σας.
Αφου κατασκευασα το τυπωμενο του τζιτζικα το vco λειτουργησε κανονικα.
Ειχα κανει μια αποπειρα σε διατρητη πλακετα αλλα μαλλον ειχα κανει πολλα λαθη.....
το vco συμπεριφερεται αψογα.
Επιτρεψατε μου να κανω και ενα off topic επειδη αναφερθηκε πιο πανω και το pira.cz.
Κατασκευασα δυο παραλαγες ενος vco του pira.cz οι οποιες δεν λειτουργησαν με την πρωτη και επρεπε να κανω τρεις αλλαγες.
Στον ταλαντωτη υπηρχε ενα BC547 το αλλαξα με ενα BCY90 και στην βαση του οποιου πηγαιναν δυο αντιστασεις 10k.
Αυτες τις αντικατεστησα με 27k απο το +vcc στην βαση και με 2,2k απο την βαση στην γη.
Το vco λειτουργησε αψογα.
Τα παραπανω παραθετονται προς ενημερωση σε ολους τους ερασtες των vco's

maouna
21-02-12, 16:59
Κωστα αναφερεσε για το VCO 0.4Watt? Η δευτερη ειναι η αλλη με τα 1-2 Watt που εχει? Πόσα mwatt σου εβγαλε?

ramnous
21-02-12, 17:06
Πανο ακριβως αναφερομαι στο VCO 0.4Watt,αυτο ειναι το ενα απο τα δυο που εφτιαξα.
Δεν το εχω μετρησει αλλα καλα το ακουω.Το σημαντικο ειναι πως με διαμορφωση παιζει υπεροχα.
Το αλλο ειναι με τις τρεις βαθμιδες συν τον ταλαντωτη οι δυο τελευταιες βαθμιδες εχουν τα bfr91 και bfr96 αυτο θα με παιδεψει λιγο μαλλον με τα πηνεια (εχει αρκετα).

maouna
21-02-12, 17:18
Το 0.4Watt μπορεις να δεις αν όντως τα βγάζει τα 0.4 ή βγαζει λιγότερο? Το δευτερο που λες ποιο είναι?εχει ενα με 4 σταdια που τα 3 τελευταια ειναι bfr91-bfr96-2sc1971

ramnous
21-02-12, 17:35
Πανο για το πρωτο ερωτημα: δεν εχω κατι για να μετρησω την ισχυ του vco οποτε δεν μπορω να δωσω απαντηση ακομα.
Για το δευτερο εχεις δικιο εγω εκανα λαθος,αυτο ειναι το vco που θα με ταλαιπωρησει.


ΥΓ.να ζητησω συγνωμη επειδη εγραψα οτι μοιαζουν τα τυπωμενα αλλα στην πραγματικοτητα μοιαζουν μονο τα ηλεκτρονικα κυκλωματα τους.

maouna
21-02-12, 17:50
το σπαστικο ειναι οι πυκνωτες μεχρι να τους συντονισεισ...

ramnous
21-02-12, 18:37
Ναι μονο broadband δεν ειναι.Τελικα μονο το σχεδιο που ανεβασε ο tzitzikas ειναι.

maouna
21-02-12, 19:14
του τζιτζικα δεν μαρεσει το φίλτρο εξόδου.ουσιαστικα χαραμιζεται.μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο.

studio52
22-02-12, 21:28
Αν δεν μετρησεις το φιλτρο πανω σε spectrum analyzer τοτε δεν ξερεις πως συμπεριφερεται και αναλογα το φτιαχνεις ετσι ωστε το κανεις και broadband . παντως μην περιμενεις Πανο να εχεις 400 milliwatt σε ολη την μπαντα , θα εχεις μια ενδιαμεση ισχυ απο το vco .

maouna
01-04-12, 14:58
Εφτιαξα και γω αυτον τον πομπο μιασ και μου περισευαν τα υλικα.Στο ταλαντωτη έχω BF199 και σταθεροποιητή 9V,δεύτερο στάδιο BFR96 και τρίτο στάδιο 2Ν3553 ,και τα 2 στα 12V. Ταλαντώνει μια χαρα σε όλη την μπάντα των FM.μετα το BFR96 παίρνω περιπου 100mwatt σε 50Ω dummy load. όταν βάζω και το 2Ν3553 δεν παιρνω ουτε 100mWatt στην έξοδο...Καμένο δεν είναι το 2Ν3553.Το BFR96 δεν ζεματαει.απλα χαλαρα ζεσταινεται.
Καμια ιδέα τι να φταιει?μηπως θελει μεγαλυτερη ταση το 2N3553?

Nickolaos
13-12-12, 02:58
Πολύ καλή διαμόρφωση έχω να πω.Πάνο δεν ξέρω τί συμβαίνει με το 3553 σου,πέτα το και βάλε το 4427 να βρεις την υγειά σου.