PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ?



AKIS
22-12-04, 21:01
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ 4 2Ν3055
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΑ WATT ΒΓΑΖΕΙ Ή ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΩ

ok1gr
28-01-05, 16:30
Για να το μετρήσεις υπάρχουν γέρυρες μέτρησεις. Περισσότερα δεν ξέρω γιατί δεν το χρειάστηκα ποτέ πάντος νομίζω ότι είναι λίγο ακριβές. Εναλακτικά κάνε μια αναζήτηση με το μοντέλο το ενισχυτή στο GOOGLE.

kostas30
29-01-05, 19:05
EIXA φτιαξει εναν τελικο με2χ 2Ν3055 το καθε καναλι αντιγραφη απο FEDER kaι ειχα παρει περιπου 70 βαττ στο καθε καναλι

AKIS
29-01-05, 21:56
και αυτοσ ετσι ειναι με 2 ανα καναλι αρα περιπου τα ιδια ειναι

AKIS
30-01-05, 00:50
παντως Κωστα και σ αυτον τον ενισχητη οι κολλησεις στην πλακετα ειναι χειροποιοιτες,βεβαια ειναι κατασκευης πριν 22 χρονια περιπου.Αλλα ειναι σκυλι μαυρο!!

Danza
31-05-05, 21:30
Εγώ είχα εναν στερεο ενισχυτή που χρησιμοποιούσε 2χΤΙΡ3055 ανα κανάλι (ειναι πιο καινούργια απο τα 2Ν3055 αλλά περ. με τα ίδια χαρακτηριστικά).
έβγαζε σε κάθε κανάλι 90βαττ στα 8Ω (με αλλαγή των drivers) λογικά θα σου δίνει 70-80βατ στις εξόδους

del_gr
01-06-05, 01:28
Στη σχολή μου για να μετρήσουμε την μέγιστη ισχύ εξόδου ενός audio ενισχυτή κάναμε το εξής:

Συνδέουμε στην έξοδο ένα φορτίο συνολικής αντίστασης 8Ω (πολλές αντιστάσεις μαζί ήταν για να αντέχουν τα watt), παράλληλα με αυτό τον παλμογράφο και με ένα σήμα γυρω στο 1Khz στην είσοδο ανεβάζουμε την ένταση μέχρι να αρχίσει να παραμορφώνει. Αμέσως πριν παραμορφώσει μετράς την τάση στον παλμογράφο και υπολογίζεις με βάση το φορτίο στην έξοδο τα watt.

Έτσι συνήθως παίρνεις μια τιμή, λίγο η πολύ κάτω απο αυτή που δίνει ο κατασκευαστής.


Κώστας.

kastavidakias
01-06-05, 09:13
Συνδέουμε στην έξοδο ένα φορτίο συνολικής αντίστασης 8Ω (πολλές αντιστάσεις μαζί ήταν για να αντέχουν τα watt), παράλληλα με αυτό τον παλμογράφο και με ένα σήμα γυρω στο 1Khz στην είσοδο ανεβάζουμε την ένταση μέχρι να αρχίσει να παραμορφώνει. Αμέσως πριν παραμορφώσει μετράς την τάση στον παλμογράφο και υπολογίζεις με βάση το φορτίο στην έξοδο τα watt.


:!: ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ :!:

Αν τωρα δεν εχεις παλμογραφο εναλλακτικα μπορεις με μια διοδο να ανορθωσεις την ταση που εχει το φορτιο (8Ω) και με ενα πολυμετρο να μετρας DC. Καθως θα αυξανεις το σημα εισοδου θα αυξανεται το DC που θα μετρας στην εξοδο εως το σημειο που θα αρχισει να ψαλιδιζει η εξοδος του ενισχυτη οποτε και το DC που θα μετρας θα σταματησει να αυξανεται ή θα αυξανεται πολυ λιγο σε σχεση με πριν. Σε αυτο το σημειο μετρας το μεγιστη Vpeak στη εξοδο του ενισχυτη οποτε η ισχυς ειναι (0.707Vpeak)(0.707Vpeak)/8.
Ετσι θα προσεγγίσεις την μεγιστη RMS ισχυ του ενισχυτη σου στην συγκεκριμενη συχνοτητα.

gsmaster
01-06-05, 23:04
Για να το κάνεις αυτό με απλό πολύμετρο και να μετρήσεις το DC. θα πρέπει να βάλεις και έναν πυκνωτή και μια αντίσταση (για φορτίο στον πυκνωτή) παράλληλα, για να μετράς το DC. Το ημιανορθωμένο αν το μετρήσεις με πολύμετρο, δεν θα σου δείξει την Vpeak αλλά την μέση τιμή. Με πυκνωτή μετράς την Vpeak.
Δεν ξέρω βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν με την εφαρμογή των τύπων τι γίνεται.

kastavidakias
02-06-05, 08:56
ΝΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ εχεις δικιο δεν το ανεφερα αλλα το εννοουσα αυτο μετα την ημιανορθωση βαζεις ενα μικρο πυκνωτη και σιγουρα μετρας την peak γιατι μην ξεχνας πως η συχνοτητα ειναι σχετικα υψηλη 1KHz.

Οσο αναφορα του τυπους απο την στιγμη που γνωρισεις την μεγιστη Vpeak που μπορει να παρει το σημα στην εξοδο γνωρίσεις και την Vrms = 0.707 * Vpeak οποτε με δεδομενη την αντισταση του φορτιου 8Ω γνωρίζεις και την ισχυ.